سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۰۶ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۲۳۸۲
سیاست خارجی

هزاران میلیارد خسارت به مردم در برابر کدام دستاورد؟

تحریم های ایران, حجم ذخائر ارزی
در واقع ایرانیان اثر تحریم‌ها را در جزء به جز جزئیات زندگی روزمره اعم از اجاره‌خانه، خرید مایحتاج زندگی، حمل و نقل،. با تمام وجود احساس کرده اند. با در نظر گرفتن میانگین GDP و پیش‌بینی رشد اقتصادی کشور محاسبه خسارت تحریمی، تورم در طی ۱۷ سال خود به تنهایی بر ۲۰۰۰ میلیارد دلار بالغ می‌شود. این مبلغ به اضافه خسارت وارده بر صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، ... در مجموع و در خوشبینانه‌ترین حالت بر ۴۰۰۰ هزار میلیارد دلار بالغ می‌شود. دروغ بودن نظریه تکرارشده‌ای که معتقد است تحریم بسیار بی‌اثر است و اگر مدیران ارزشی جهادی در راس کار باشند، زندگی مردم گلستان می‌شود، به نظر بسیاری از کارشناسان این روز‌ها بیش از گذشته به اثبات رسیده است.

آفتاب نیوز نوشت: هر چند برخی رسانه‌های افراطی در مطالب مختلف، اغلب علت تحریم‌ها را «دشمنی استکبار با ایران و ایرانی» و دلائلی از این دست عنوان می‌کنند، اما تاریخ‌نگاری دقیق تحریم، نشانگر این حقیقت است که این محدودیت اقتصادی به قبل از سال ۱۳۸۵ و بعد از آن تقسیم می‌شود. پس از اشغال سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۷ برخی تحریم‌های نه چندان موثر از سوی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شد، با این همه مبادلات بانکی کشور، فروش نفت و صادرات اغلب محصولات به راحتی انجام‌پذیر بود، همچنین گلوگاه‌هایی مانند سیستم سویفت نیز بسته نشده بود.

در سال ۱۳۸۵ پس از آنکه آژانس انرژی اتمی پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد ۴ دسته تحریم مختلف با مشارکت اعضای این شورا از جمله چین و روسیه به تدریج علیه ایران وضع شد. این تحریم‌ها شامل؛ تحریم‌های جهانی (سازمان ملل متحد)، تحریم‌های آمریکا، تحریم‌های اتحادیه اروپا و تحریم انفرادی و چندجانبه کشور‌هایی مانند کانادا و ... تقسیم می‌شود. در کشاکش‌های مختلف پرونده هسته‌ای بر حجم این تحریم‌ها افزوده شد تا آنکه پس از خروج دونالد ترامپ از برجام، شدت فشار اقتصادی تحریم‌ها وارد مرحله جدیدی شد، شدت تحریم‌های هسته‌ای را در یکی از آمار‌های صندوق بین المللی پول می‌توان تا حدی لمس کرد. این صندوق اعلام کرد که حجم ذخایر ارزی ایران از ۵/۱۲۲ میلیارد دلار در ۲۰۱۸ به ۴ میلیارد دلار در ۲۰۲۰ کاهش یافت.

هرچند حجم ذخائر ارزی معمولاً مخفی نگاه داشته می‌شود اما اقتصاددانان مختلف مدعی هستند که مقدار ذخیره ارزی بلندمدت پس از این تاریخ ممکن است از این مقدار نیز کمتر شده باشد.

تحریم‌ها، ایران را از بسیاری درآمد‌های روزانه خود محروم کرد. به صورت میانگین تحریم‌ها در طول دو دهه اخیر فروش نفت را به میزان ۲ میلیون بشکه کاهش داده است. درآمد کشور قطر از lng سالانه ۱۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود، گفته می‌شود عدم‌النفع کشور تنها از ناتوانی در صادرات LNG تا کنون بر ۴۰۰ میلیارد دلار بالغ شده است. بر اساس برنامه‌های توسعه سوم تا ششم مقرر شده بود در روند طبیعی رشد صنایع پتروشیمی، درآمد این صنعت تا سال ۱۴۰۱ به بیش از ۴۰ میلیارد دلار برسد، با این همه درآمد این صنعت در این سال در خوشبینانه‌ترین حالت ۲۳ میلیارد دلار برآورد شده است. رقم ۲۳ میلیارد دلار شامل کمیسیون پرداختی به کاسبان تحریم و انواع هزینه‌های ناشی از دور زدن تحریم و صادرات مجدد در کشور ثالث نیز می‌گردد. درآمد روزانه ۵۰ میلیون دلار میادین مشترک که در اثر تحریم کشور از آن محروم مانده است نیز در طول قریب ۲ دهه به بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار بالغ می‌شود.

مجموع صادرات آهن و فولادکشور در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل، ۵.۸ درصد (بیش از ۷۰۰ هزار تن با برآورد تقریبی ۳۵۰ میلیون دلار) کاهش یافته و از ۱۲.۱ میلیون تن به ۱۱.۴ میلیون تن رسیده است. بر اساس برنامه توسعه و اسناد بالادستی این رقم باید تا کنون به دو برابر این مقدار می‌رسید.

خسارت‌ها و عدم‌النفع کشور که به ویژه از تحریم‌های هسته‌ای ناشی می‌شود، آنقدر عظیم است که تقریباً تمام ابعاد اقتصاد کشور را در بر گرفته است. علاوه بر این طی دو دهه تورم کشور نیز در اثر تحریم‌ها به دو برابر مقدار معمولا در دهه ۸۰ شمسی رسیده است.

در واقع ایرانیان اثر تحریم‌ها را در جزء به جز جزئیات زندگی روزمره اعم از اجاره‌خانه، خرید مایحتاج زندگی، حمل و نقل،. با تمام وجود احساس کرده اند. با در نظر گرفتن میانگین GDP و پیش‌بینی رشد اقتصادی کشور محاسبه خسارت تحریمی، تورم در طی ۱۷ سال خود به تنهایی بر ۲۰۰۰ میلیارد دلار بالغ می‌شود. این مبلغ به اضافه خسارت وارده بر صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، ... در مجموع و در خوشبینانه‌ترین حالت بر ۴۰۰۰ میلیارد دلار بالغ می‌شود.

این در حالی است که میلیارد‌ها دلار پرداختی به روس‌ها بابت تکمیل نیروگاه هسته‌ای بوشهر، برقی برای ایران به ارمغان نیاورده است و هرساله در اثر ناترازی گاز بسیاری از صنایع و مصرف‌کنندگان با قطع گاز و برق مواجه هستند.

رسانه‌های اصولگرا در مقابل و در اشاره به فوائد انرژی هسته‌ای به مواردی، چون کاربرد در پزشکی اشاره می‌کنند که البته این مسائل با همان نیروگاه کوچک هسته‌ای تحقیقاتی به جای مانده از قبل از انقلاب نیز قابل تحقق بود.

دروغ‌بودن نظریه تکرارشده‌ای که معتقد است تحریم بسیار بی‌اثر است و اگر مدیران ارزشی جهادی در راس کار باشند، زندگی مردم گلستان می‌شود، به نظر بسیاری از کارشناسان این روز‌ها بیش از گذشته به اثبات رسیده است.

شاید اکنون زمان مناسبی برای طرح این پرسش باشد که مردم ایران در اثر برخی سیاست‌ها، چه چیزی از دست دادند و چه به دست آوردند؟ فرار سالیانه ۱۲ میلیارد دلار سرمایه، مهاجرت صد‌ها هزار نخبه، زندگی سخت میلیون‌ها ایرانی، فقر، رکود تورمی و بسیاری مسائل دیگر همه از تحریم‌هایی ناشی شد که حدود ۱۷ سال است بر زندگی یک ملت سایه افکنده است. آیا مردم حق ندارند بپرسند چرا چنین هزینه‌های هنگفتی به آن‌ها تحمیل شده است و در برابر آن چه به دست آوردند؟

هیرش سعیدیان

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
يه عده اى از خواص با صرف ميليون ها دلار توسط دلال ها قطعه وارد مى کنن بهپاد مى سازن به قيمت بيست و پنج هزار دلار به روسها مى فروشن و ترکيه هم بهپاد توليد مى کنه به کشور هاى حوزه خليج فارس به قيمت دو ميليون دلار عرضه مى کنه
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش