شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۸:۴۲ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۲۴۵
سیاست خارجی

علی باقری: قصد داریم معاملات مالی خود با دلار را کنار بگذاریم

علی باقری,صحبت های علی باقری در گفتگو با اسپوتنیک
باقری گفت کشورهایی که علیه برنامه هسته‌ای ایران اتهاماتی مطرح می‌کنند، همان کشورهایی هستند که در زمینه‌های دیگر از ایران شکست خوردند.

به گزارش ایسنا، «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت روابط تهران-ریاض در مسیر درست حرکت می‌کند و در حال گسترش است.

باقری که با خبرگزاری اسپوتنیک گفت‌وگو می‌کرد، در ادامه گفت: با موافقت ۲ طرف سازوکاری را برای بهبود روابط ۲ کشور به کار گرفتیم و امیدواریم که این روابط در آینده بهبود یابد. همکاری میان ۲ کشور به ‌ویژه در سطح وزرای خارجه تداوم دارد و این همکاری ۲ جانبه منجر به از بین رفتن هرگونه سوءتفاهم و ایجاد زمینه برای همکاری‌ها شد.

می‌خواهند آژانس را به مکانی برای تسویه‌حساب‌های سیاسی با تهران تبدیل کنند

او با تاکید بر این که « هرگونه نگرانی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران بی‌اساس است»، گفت: برخی کشورها با طرح اتهاماتی علیه برنامه هسته‌ای ایران می‌خواهند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به مکانی برای تسویه‌حساب‌های سیاسی با تهران تبدیل کنند. ایران عضو مسئول در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس است، بنابراین هر کشوری که نسبت به فعالیت هسته‌ای ایران نگرانی‌هایی دارد، در واقع به مکانیزم آژانس مشکوک است و این مکانیزم را نمی‌پذیرد.

باقری با بیان اینکه کشورهایی که علیه برنامه هسته‌ای ایران اتهاماتی مطرح می‌کنند، همان کشورهایی هستند که در زمینه‌های دیگر از ایران شکست خوردند، گفت: این کشورها می‌خواهند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به میدانی برای تسویه حساب سیاسی با تهران تبدیل کنند اما آن‌ها با این اقدامات به جایگاه فنی و حرفه‌ای آژانس آسیب می‌زنند.

سرپرست وزارت خارجه ایران افزود: کشورهای مستقل جهان باید با این خط‌مشی که برخی کشورهای غربی آن را درپیش گرفته‌اند مقابله کنند و این مساله در واقع سوء استفاده از توانایی فنی و تخصصی آژانس در راستای تحقق اهداف سیاسی غیر مشروع است.

قصد داریم معاملات مالی خود با دلار را کنار بگذاریم

باقری در بخش دیگری از این مصاحبه درباره مزایانی عضویت ایران در سازمان‌هایی نظیر بریکس و شانگهای گفت: مجموعه بریکس و سازمان شانگهای فوایدی برای کشورهای عضو دارد و ایران از زمانی که عضو رسمی بریکس شد توانست از امکانات مختلف این مجموعه برای تحقق اهداف خود استفاده کند. مجموعه بریکس و سازمان همکاری شانگهای بیش از هر زمان دیگری زمینه‌هایی را فراهم می‌کنند تا ایران بتواند منافع خود را تامین کند.

دیپلمات ارشد ایران توضیح داد: از جمله اموری که می‌توان به آن اشاره کرد، پیشنهاد رئیس‌جمهور شهید ما به دولت آفریقای جنوبی است در مرحله‌ای که این کشور ریاست مجموعه بریکس را برعهده داشت؛ شهید رئیسی پیشنهاد برگزاری نشست سران بریکس درمورد اوضاع غزه را داد و این نشست برگزار شد، این درحالی است که یک مجموعه اقتصادی و تجاری سابقه ورود کردن به مساله مهم بین‌المللی و غیراقتصادی و تجاری مانند مساله غزه را ندارد اما این امر محقق شد.

او با بیان اینکه ایران قصد دارد معاملات مالی خود با دلار را کنار بگذارد تا بتواند با تاثیر بیشتری با تحریم‌های غربی مقابله کند، تاکید کرد: ایران در انجام این کار جدی است و این اراده نزد کشورهای عضو بریکس نیز وجود دارد. بنابراین، این همراهی می‌تواند منافع ایران را به طور جدی تضمین کند.

ایران و روسیه فرصت‌های مشترکی برای توسعه روابط ایجاد کرده‌اند

باقری درباره روابط تهران-مسکو نیز گفت ایران و روسیه از تهدیدهای مشترک کشورهای ثالث علیه این ۲ کشور، فرصت‌های مشترکی برای توسعه روابط ایجاد کرده‌اند.

سرپرست وزارت خارجه ایران در مورد وضعیت کنونی روابط سیاسی بین تهران و مسکو گفت: ایران و روسیه ۲ همسایه هستند که روابط تاریخی و ریشه‌داری با هم دارند. در طول سال‌های گذشته عرصه‌های روابط بین ایران و روسیه بسیار گسترش پیدا کرده، اما نکته مهم این است که تهدیدهای مشترک علیه این ۲ کشور، فرصت‌های مشترکی را پیش روی ۲ کشور قرار داده است و بر این اساس هر ۲ کشور عزم جدی و راسخ دارند تا در زمینه‌های مختلف همکاری‌های دوجانبه خود را توسعه دهند. از این رو روند رو به رشد همکاری های ۲ کشور نشان دهنده این است که رهبران ۲ کشور عزم راسخ دارند تا مناسبات بین ۲ کشور را مستحکم کنند و از همه فرصت‌ها برای انتفاع ۲ کشور و ۲ ملت بهره بگیرند.

او گفت: موضوع ایجاد پول مشترک و سیستم دلارزدایی از تبادلات تجاری و اقتصادی کشورهای عضو مجموعه بریکس یک راهبردی است که در دستور کار جدی کشورهای عضو قرار دارد. عضویت ایران در بریکس در واقع برآمده از یک عقلانیت راهبردی در عرصه سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران است.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
کل دنیا دارن با دلار معملات می کنن .....حالا شما آقای باقری چطور میخوای دلار را کنار بگذاری..............
احتراما آقای گرامی به صورت مختصر و واضح مردم هم منتظر دیدن نتایج دستاوردها هستند . برای بالا رفتن مشارکتها کافی است نتایج دیده شود .داستان و قصه مسیله اش جداست و باعث جدایی
شما از اصل همه معاملات کنار گذاشته شده اید دیگر دلار و غیر دلار چه فرقی می کند؟
هو ما قصد و لم عمل کان زنبور بی عسل
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش