جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹
۰۸:۴۹ - ۰۵ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۲۰۴
سیاست خارجی

آیا بایدن فرصتی برای ایران خواهد بود ؟/ سيد حسين موسويان: مذاكره با قاتل سردار سليماني سخت‌تر از مذاكره با بايدن است

انتخابات آمریکا و پیامدهای آن در ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

نشست «انتخابات آمریکا و پیامدهای آن در ایران» به‌ صورت ترکیبی حضوری و آنلاین در دفتر حزب اتحاد ملت در تهران برگزار شد. در این نشست، عماد خاتمی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، غلامعلی خوشرو، سفیر سابق ایران در سازمان ملل و محسن میردامادی، معاون سیاسی حزب اتحاد ملت، به بررسی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و تبعات احتمالی آن بر انتخابات ایران پرداختند. عماد خاتمی در این نشست به تشریح ساختار انتخابات آمریکا پرداخت و وضعیت رقابت را براساس ترکیب آرای ایالتی تبیین کرد. خاتمی در توضیحات خود اشاره کرد که به‌ دلیل سیستم خاص ایالات متحده و آرای الکترال، در تاریخ آمریکا چند بار برنده انتخابات ریاست‌جمهوری، برنده آرای عمومی نبوده است. در هفت انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا، جمهوری‌خواهان سه بار برنده شده‌اند، در‌حالی‌که تنها یک بار اکثریت آرای مردمی را داشته‌اند. 

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با بررسی نظرسنجی‌ها وضعیت بایدن را در رقابت بهتر توصیف کرد و با اشاره به عوامل شکست هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ و بالابودن آرای مردد تا روز آخر که در نهایت به نفع ترامپ چرخیدند، تأکید کرد همچنان شانس صحیح‌بودن ارزیابی نظرسنجی‌ها از غلط‌در‌آمدن آنها بیشتر است، چون نهادهای برگزارکننده هم از لحاظ اعتباری و هم از لحاظ مالی برای دقت کار خود اهمیت قائل هستند و به‌همین‌دلیل دقت خود را افزایش می‌دهند. خاتمی سپس درباره وضعیت رقابت کنگره گفت نتیجه این انتخابات چندان برای ما ایرانی‌ها اهمیت ندارد و بیشتر ریاست‌جمهوری مهم است، درعین‌حال از نگاه او دموکرات‌ها شانس خیلی بالایی دارند که اکثریت مجلس سنا را از جمهوری‌خواهان بگیرند و در مجلس نمایندگان هم اکثریت خود را حفظ خواهند کرد.

غلامعلی خوشرو در این نشست درباره برجام گفت ایران مذاکره طولانی‌مدت در ۱۲ سال داشت و در نهایت به تفاهمی رسید؛ اما یک انتخابات در آمریکا برگزار شد و دونالد ترامپ، با این دلیل اصلی که برجام حاصل کار باراک اوباما بود، به مخالفت با این توافق پرداخت. «ما درگیر فردی شدیم که مسائل شخصی و داخلی برایش مهم‌تر بود». خوشرو تأکید کرد که یک‌جانبه‌گرایی و اقدامات مربوط به شخص ترامپ از همه‌چیز بارزتر است. او حتی در صحنه داخلی هم چندین‌بار مقامات خود را تغییر می‌دهد، چون سیاست‌های استثنائی است و متعارف نیست. او سپس به خروج آمریکا در دوران ترامپ از برجام پرداخت و گفت تصور ترامپ این بود که این منجر می‌شود ایرانی‌ها با او مذاکره کنند. او از کتاب بولتون مثال آورد که در آن ترامپ «هر وقت تصمیم حادی علیه ایران می‌گیرد، از بولتون می‌پرسد که حالا ایرانی‌ها می‌آیند پای میز مذاکره؟ یعنی روش خیلی کسب‌وکاری و ساده‌لوحانه برای روابط با کشورها.

انتخابات آمریکا و پیامدهای آن در ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

 هیچ‌کس با چنین رویکردی وارد مذاکره نمی‌شود». این دیپلمات سابق ماندن ایران در برجام را «با صبر و حوصله و در‌عین‌حال با نارضایتی» توصیف کرد و گفت ایران کار چندجانبه‌ای را دنبال کرد اما آمریکا حتی در مقابل شورای امنیت هم قرار گرفت. خوشرو در رابطه با احتمال تغییر رئیس‌جمهور آمریکا توضیح داد: «اگر شرایط در آمریکا عوض شود، طبیعتا اوضاع فرق می‌کند و شرایطی که منجر به تصویب برجام شد، علی‌الاصول باید برگردد. آقای بایدن و تیمی که دارند با او کار می‌کنند، همان‌هایی هستند که در برجام هم بوده‌اند. من فکر نمی‌کنم لازم باشد مذاکره‌ای برای این کار انجام شود. کسی که یک‌جانبه‌ از خیلی تعهدات بین‌المللی خارج شده، باید برگردد. البته طبیعتا طرف‌هایی که خسارت دیده‌اند، حرف‌های خودشان را دارند».

 او با اشاره به مذاکرات طولانی برجام با چندین کشور و تصویب قطع‌نامه‌های مربوط به آن در شورای امنیت سازمان ملل ادامه داد: «ما نیاز به همکاری بین‌المللی داریم [ولی] این کار انجام شده است. من فکر نمی‌کنم در آینده نزدیک دوباره قابل تصور باشد که روزها و هفته‌ها وزرای خارجه چین، آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس دور هم جمع شوند و بخواهند روی این پرونده کار کنند. این پرونده‌ای استثنائی بود که در مذاکرات حرفه‌ای و طولانی به نتیجه رسید». خوشرو درباره مذاکره با ترامپ افزود: «اول می‌گفت اول آمریکا، بعد شد فقط آمریکا و بعد شد فقط ترامپ. با این آدم مذاکره‌کردن نتیجه‌ای ندارد و می‌تواند خیلی خسارت‌بار باشد. الان هم که در وضعیت بحرانی قرار دارد». این دیپلمات در انتها تأکید کرد مشکل ایران با آمریکا از دیروز و امروز شروع نشده است و به این راحتی هم حل‌شدنی نیست: «دموکرات‌ها روی یک مسئله با ما به تفاهم رسیده‌اند، وگرنه آمریکایی‌ها می‌خواهند خسارت‌هایی را که در منطقه دیده‌اند با فشار بر ما جبران کنند. امیدوارم با برگشتن عقلانیت در آمریکا مسئله به یک حل‌وفصلی برسد». محسن میردامادی گفت: «متأسفانه طوری رفتار شده که به نقطه‌ای رسیده‌ایم که زمانی به‌ دنبال استقلال از اثرگذاری کشورهای خارجی بودیم، حالا به جایی رسیده‌ایم که انتخابات آمریکا می‌تواند این‌طور توجه‌ها را به خود جلب کند و تأثیرگذار باشد. این پدیده خوبی نیست ولی به‌هرحال هست و اهمیتش هم کم نیست».    

                  

 میردامادی ادامه داد: «برخی تصور می‌کنند که اگر بایدن در این انتخابات پیروز شود، همه مسائل ما با آمریکا یا خیلی از این مسائل، مسائل اقتصادی، فشارها و تحریم‌ها حل خواهد شد. من فکر نمی‌کنم این‌طور باشد و با بردن بایدن برگردیم به دوران اوباما... من برداشتم این نیست که اگر بایدن هم بیاید، همه مسائل برطرف خواهد شد و ما دوران خوبی با بایدن خواهیم داشت. آنها هم با ما سر مسائل منطقه‌ای، موشکی و مسائل دیگر مشکل خواهند داشت». وی اشاره کرد رؤسای جمهور دموکرات با اروپایی‌ها روابط و هماهنگی بهتری دارند و وقتی بایدن بیاید، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بر سر مسائل اختلافی با ایران با یکدیگر هم‌صدا خواهند شد. فشارهای مسئله‌ هسته‌ای و برجام کم خواهد شد، ولی مسائل دیگری هستند که جایگزین شوند». او گفت با آمدن بایدن دوره کوتاهی گشایش خواهیم داشت.

انتخابات آمریکا و پیامدهای آن در ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

معاون سیاست حزب اتحاد ملت ضمن اشاره به اینکه ترامپ رئیس‌جمهوری استثنائی در تاریخ آمریکا و با همه درگیر است، افزود: «سیاست ما در منطقه طوری است که به کشورهای مخالف خودمان فرصت دادیم که بیشتر روی سیاست‌های آمریکا تأثیر بگذارند و اسرائیل و عربستان در تشدید اختلاف بین آمریکا و ایران نقش مهمی داشتند».

میردامادی همچنین با اشاره به قدمت مشکلات بین ایران و آمریکا اشاره کرد و درباره حمایت آمریکا از رژیم گذشته در شرایط انقلاب گفت: «ولی بعد از آن ما فرصت‌های متعددی داشتیم که با حفظ کرامت و عزت خودمان، روابط را به مسیری ببریم که کمتر دچار مشکل شویم، برای مردم نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم».

او ماجرای مک‌فارلین در دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان، دوران هم‌زمانی ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی در ایران و بیل کلینتون در آمریکا و نیز دوران برجام و پس از برجام در زمان اوباما را از این فرصت‌های از‌دست‌رفته دانست: «اگر این روندی را که ما در گذشته داشتیم، ادامه دهیم، حتی اگر رئیس‌جمهوری در آمریکا بیاید که مجددا فرصتی به وجود بیاورد، ما باز هم طبق تجربیات گذشته از آن فرصت استفاده نمی‌کنیم و از آن عبور می‌کنیم. بسیاری مواقع فرصتی که از آن استفاده نمی‌کنیم، به تهدید هم تبدیل می‌شود». او گفت اگر بتوانیم از فرصت گشایش اولیه دوران بایدن استفاده کنیم و مسائل را مدیریت کنیم که تنش مسائل دیگر را هم کاهش دهد، می‌توانیم کاری کنیم این اوضاع ادامه یابد. میردامادی تأکید کرد مقابله با نظام بین‌الملل، هرچند نظام مطلوبی نیست، تنها باعث می‌شود مردم متضرر شوند. معاون سیاسی حزب اتحاد ملت تأکید کردند اصلاح‌طلبان همواره حامی تنش‌زدایی و رویکرد تعاملی با دنیا بوده‌اند.

همچنین سيد حسين موسويان كه در ۴۰ سال گذشته هم در جريان ريز پرونده هسته‌اي ايران و بحران‌سازي غرب از آن بوده و هم در حساس‌ترين روزهاي تاريخ ديپلماسي كشور در آلمان به عنوان سفير مامور بوده در گفت‌وگوي اختصاصي با «اعتماد» تاكيد مي‌كند كه دونالد ترامپ به شكل بي‌سابقه‌اي رابطه دو كشور را به جنگ نزديك كرده است. موسويان معتقد است كه در صورت باقي ماندن ترامپ در كاخ سفيد هر چند او به مذاكره مشتاق باشد، اما اطرافيان ايران‌ستيزش تمام تلاش خود را براي جنگ امريكا با ايران به كار خواهند گرفت.

انتخابات آمریکا و پیامدهای آن در ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

- مذاكره با قاتل سردار سليماني سخت‌تر از مذاكره با بايدن است

-  برجام نشان داد كه در مورد ايران، زور امريكا بر ساير قدرت‌ها چربيد

-  به باور ترامپ ادامه سياست فشار حداكثري به «فروپاشي از داخل در ايران» منتهي مي‌شود

-  در دور دوم فشارها بر ترامپ براي جنگ با ايران افزايش پيدا مي‌كند

- گر بايدن واقعا بدون پيش‌شرط به برجام بازگردد، كار بزرگي كرده است

-  ترامپ با تحريم‌ها بازگشت به برجام را براي بايدن تقريبا غيرممكن كرده است

sharghdaily.com
etemadnewspaper.ir
  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش