دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۷:۴۰ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۳۳۴
دولت

یک سال رفتن و نرسیدن

ابراهیم رئیسی,رئیس جمهور

روزنامه آرمان ملی نوشت: يک سال پيش در چنين روزهايي بود که پس از برگزاري انتخابات و مشخص شدن رئيس جمهور جديد؛ مراسم تنفيذ سيد ابراهيم رئيسي به عنوان سيزدهمين رئيس جمهوري اسلامي ايران برگزار شد. شايد آن زمان بسياري از طرفداران و جريانات حامي رئيسي معتقد بودند که با روي کارآمدن رئيس‌جمهور جديد شرايط بسيار تغيير خواهد کرد و مشکلاتي که کشور در حوزه اقتصاد، سياست خارجي و… با آن مواجه است به سرعت مرتفع خواهد شد. اما هر اندازه ماه به ماه جلو آمديم کاملا مشخص شد که شرايط به آن اندازه که تصور مي‌شد نيز آسان نيست و رئيس جمهور در آزموني سخت قرار گرفته و بايد به حل مشکلاتي بپردازد که پيش از اين قولش را به مردم داده بود. نگاهي به برخي وعده‌هاي رئيس جمهور و تطابق اين وعده‌ها با شرايط فعلي کشور به وضوح نشان مي‌دهد که دولت در اين قريب به يک سال تا چه ميزان توانسته موفقيت حاصل کرده و به وعده‌هاي خود جامه عمل بپوشاند. در اين ميان شايد يکي از مهم‌ترين وعده‌هايي که شنيده شد و چندين بار نيز بر آن تاکيد رفت بحث «تغيير وضع موجود به نفع مردم» بود. قرار بود شرايطي که دولت روحاني در سال آخر خود رقم زده به نحو مطلوبي تغيير پيدا کند چنانکه مردم از اين تغييرات مثبت ميزاني از رضايتمندي را احساس کنند و حداقل در زمينه معيشت خود دچار زحمت نشوند و سفره‌شان کوچک نشود. اما نه به گواه منتقدين دولت؛ بلکه به قرائت حاميان و موافقان دولت که عده‌اي امروز انتقاداتي را نيز به دولت روانه مي‌کنند؛ دولت به رغم تلاش‌هاي شبانه‌روزي و خستگي‌ناپذير در حل مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم نتواسته آنطور که بايد عمل کند و نگاهي به افزايش قيمت‌ها فقط در مايحتاج عمومي و ضروري مردم مويد اين مساله است که نه تنها برخلاف وعده‌ها هنوز تغييري در وضع موجود به نفع مردم رقم نخورده ؛ بلکه اقدام دولت براي جراحي اقتصادي باعث سخت‌ شدن شرايط هم شده و افزايش يارانه‌ها نيز تاثير خاصي در اين شرايط نگذاشته است. چه اينکه در همين راستا «کنترل گراني و مقابله با گران‌سازي» نيز از وعده‌هاي رئيس جمهور بود که شرايط نشان مي‌دهد حداقل در ۱۱ ماه گذشته چه ميزان به آن جامه عمل پوشانده شده است. «ساخت ۴ ميليون مسکن در ۴ سال» و « ايجاد يک ميليون شغل در هر سال» نيز از ديگر وعده‌هايي بود که رئيس جمهور در ابتداي کار مطرح کرده بود. اما نگاهي به اظهارات مسئولان امر همچون وزير راه و شهرسازي بيانگر اين امر است که هنوز هم ترديدهايي در اين حوزه وجود دارد. حال وعده ايجاد گشت ارشاد براي مديران، رايگان شدن اينترنت براي دهک‌هاي پايين جامعه، داشتن برنامه ۷ هزار صفحه‌اي براي حل مشکلات اقتصادي و احياي برجام در جاي خود محفوظ. حال بايد ديد دولت در آستانه سالگرد يک سالگي خود چه برنامه‌ها و تدابيري براي حل مشکلات موجود در جامعه دارد.

از صحن جامعه تا بهارستان

اگر تا ماه‌هاي پيش از اين انتقادات به دولت سيزدهم از جانب اصلاح‌طلبان يا جريانات منتقد عملکردها و سياست‌هاي دولت بود وحاميان دولت انتقادات آنها را نسبت به عملکرد دولت برنمي‌تابيدند؛ امروز شرايط به نحوي شده که موافقان و حاميان دولت نيز از در انتقاد به دولت برآمده‌اند و عملکردها و اقدامات در حوزه‌هاي مختلف را مورد نقد قرار مي‌دهند. از طرفي انتقادات به دولت چند ماهي است جداي از جامعه، منتقدين، اصلاح‌طلبان ،کارشناسان و تحليلگران سمت و سوي جديدي از انتقادات را شاهد هستيم که از صحن بهارستان بلند مي‌شود و نمايندگان دولت و وزرا را مخاطب انتقادات خود قرار مي‌دهند. چه اينکه همين نمايندگان برخي وزرا را تا مرز استيضاح پيش برده‌اند. در همين راستا نيز روز گذشته مجتبي ذوالنوري، نماينده قم در مجلس در نطق ميان دستور خود خطاب به رئيس جمهور گفت:« تحرک، روحيه انقلابي و منش مردمي شما موجب تشکر است، ولي امروز حرکت دولت مثل حرکت کسي است که روي تردميل مي‌دود. مسافتي طي نمي‌شود، امروز نقطه الف و ب شما کجاست که ما ارزيابي کنيم پيشرفتي در امور اتفاق افتاده است. آقاي رئيس جمهور، يک چهارم فرصت خدمت شما گذشت، آيا يک چهارم اهدافي که بايد طي کنيد، وصول شده و به آن رسيده‌ايد؟ فرصت‌ها مثل ابر مي‌گذرد.» به نظر مي‌رسد عملکرد دولت به نحوي بوده که مجلس هم راستا و همسو نيز ديگر به جاي حمايت از در انتقاد وارد مي‌شود.

عملکردها با وعده‌ها همسو نيست

يک فعال سياسي اصلاح‌طلب در ارتباط با عملکرد يکساله دولت سيزدهم اظهار داشت: شايد بتوان از اين عملکرد يک ساله افق سه ساله را نيز پيش بيني کرد. نقطه ضعف دولت در واقع بي‌برنامگي دولت است. البته در حيطه اقتصادي به تعبير خود دست به جراحي اقتصادي زدند اما تا جايي که من فکر مي‌کنم هيچ چشم‌اندازي از اين برنامه خود ندارند. محمود صادقي به«آرمان ملي» گفت: به نظر مي‌آيد هماهنگي لازم در مجموعه دولت وجود ندارد و همين کناره‌گيري يا کنار گذاشتن يکي از وزرا ظرف کمتر از يک سال و در مرز استيضاح قرار گرفتن چندين وزير از طرف مجلس همسو نشان مي‌دهد که دولت از يک تيم کارآمد و منسجمي برخوردار نيست. دبيرکل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها افزود: آنچه در عرصه اقتصادي شاهد بوديم بر خلاف آنکه گفته مي‌شد فقط ۳ تا ۴ قلم از اجناس گران خواهند شد اما شاهد گراني چند برابري همه کالاها و خدمات هستيم که اين هم ناشي از فقدان برنامه بود. عضو فراکسيون اميد در مجلس دهم بيان کرد: در عرصه فرهنگي نوعي بي برنامگي ديده مي‌‌شود. بر خلاف اينکه آقاي رئيسي در تبليغات انتخاباتي گفتند گشت ارشاد را براي مسئولان مي‌گذاريم اما هنوز کمتر از يک سال از دولت گذشته که گشت ارشاد در جامعه فعال شده است. صادقي ادامه داد: طرح‌هايي مثل طرح صيانت نيز نشان مي‌دهد که بر خلاف وعده‌ها در مورد توسعه زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات گفتند عملکردها اصلا با اين شعار همسو نيست. وي تصريح کرد: دولت نتوانسته چشم انداز اميدوار کننده‌اي در عرصه سياست داخلي، اقتصاد و روابط بين الملل ايجاد کند.

***

وضعیت اقتصادی ‏یکسال پس از تنفیذ سید ابراهیم رییسی 

۱. دلار ۳۱۸۰۰ تومان 

۲. سکه ۱۴ میلیون و ۸۳۳ هزار تومان

۳. شاخص کل یک میلیون و ۴۳۰ هزار 

۴. ساینا ۲۱۵ میلیون تومان 

۵. نقدینگی ۵۱۰۰ همت 

۶. میانگین مسکن تهران حدود ۴۲ میلیون

۷. نان بربری ۳۵۰۰ تومان

وضعیت اقتصادی در روز تنفیذ رئیسی

۱. دلار ۲۵۷۰۰ تومان 

۲. سکه ۱۱ میلیون و ۳۰۰هزار تومان

۳. شاخص کل یک میلیون و ۳۷۵ هزار 

۴. ساینا ۱۵۰ میلیون

۵. نقدینگی ۳۷۰۰ همت

۶. میانگین مسکن تهران ۳۰ میلیون

۷. نان بربری ۲۸۰۰ تومان 

حمید شجاعی

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش