دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۱۴ - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۶۲۹
بین الملل

عامل ترور نخست وزیر اسلواکی کیست؟ | روبرت فیتسو بین مرگ و زندگی است

ترور روبرت فیتسو,علت ترور ترور روبرت فیتسو
از مهاجمی که روز گذشته در حضور دوازده محافظ، با شلیک سه گلوله به شکم و دو گلوله به بازوی نخست وزیر پوپولیست اسلواکی، او را ترور کرد چه می دانیم؟

به گزارش خبرآنلاین،از همان دقایق ابتدایی ترور روبرت فیتسو، نخست وزیر اسلواکی که هنگام ترک جلسه دولت مورد اصابت گلوله قرار گرفت، ماتوس شوتاج استوک، وزیر کشور، این حادثه را تلاشی با انگیزه سیاسی توصیف کرد. رسانه‌های محلی اسلواکی می‌گویند فیتسو از ناحیه شکم، دست و پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، این حمله را محکوم و برای نخست وزیر اسلواکی آرزوی بهبودی کرده است.

این حمله بعد از ظهر روز دیروز ۱۵ ماه می ۲۰۲۴ در شهر هندلوا که در مرکز اسلواکی است رخ داد. تیرانداز در میان گروه کوچکی از افرادی بود که رابرت فیتسو پس از پایان جلسه دولت در مرکز فرهنگی محلی برای استقبال از انها بیرون امد.

در مجموع، مهاجم پنج گلوله از فاصله نزدیک شلیک کرد و بلافاصله ۱۲ نفر از محافظان فیتسو غافلگیر شدند. ویدئوی بعد از ترور نشان می دهد محافظان او در پشت نرده هایی که فیتسو قصد داشت مردم را ملاقات کند، افراد محافظ را مستقر نکرده بودند. در نزدیکی محل سوارشدن فیتسو هم خودروی آمبولانس برای موقعیت های بحرانی حضور نداشت و محافظان بعد از سوار کردن او به خودرویی معمولی، پیکر غرق به خونش را به محل دیگری برای انتقال به بیمارستان با هلیکوپتر بردند. برخی رسانه ها از اشتباه تیم محافظان او مانند ترور آبه نخست وزیر ژاپن می گویند و تاکید دارند افراد او نتوانستند هنگام حضورش در جمعیت، به خوبی از او محافظت کنند.از همان دقایق ابتدایی ترور روبرت فیتسو، نخست وزیر اسلواکی که هنگام ترک جلسه دولت مورد اصابت گلوله قرار گرفت، ماتوس شوتاج استوک، وزیر کشور، این حادثه را تلاشی با انگیزه سیاسی توصیف کرد. رسانه‌های محلی اسلواکی می‌گویند فیتسو از ناحیه شکم، دست و پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، این حمله را محکوم و برای نخست وزیر اسلواکی آرزوی بهبودی کرده است.

این حمله بعد از ظهر روز دیروز ۱۵ ماه می ۲۰۲۴ در شهر هندلوا که در مرکز اسلواکی است رخ داد. تیرانداز در میان گروه کوچکی از افرادی بود که رابرت فیتسو پس از پایان جلسه دولت در مرکز فرهنگی محلی برای استقبال از انها بیرون امد.

ترور روبرت فیتسو,علت ترور ترور روبرت فیتسو

در مجموع، مهاجم پنج گلوله از فاصله نزدیک شلیک کرد و بلافاصله ۱۲ نفر از محافظان فیتسو غافلگیر شدند. ویدئوی بعد از ترور نشان می دهد محافظان او در پشت نرده هایی که فیتسو قصد داشت مردم را ملاقات کند، افراد محافظ را مستقر نکرده بودند. در نزدیکی محل سوارشدن فیتسو هم خودروی آمبولانس برای موقعیت های بحرانی حضور نداشت و محافظان بعد از سوار کردن او به خودرویی معمولی، پیکر غرق به خونش را به محل دیگری برای انتقال به بیمارستان با هلیکوپتر بردند. برخی رسانه ها از اشتباه تیم محافظان او مانند ترور آبه نخست وزیر ژاپن می گویند و تاکید دارند افراد او نتوانستند هنگام حضورش در جمعیت، به خوبی از او محافظت کنند.

اگرچه پلیس هنوز جزئیاتی در مورد هویت مهاجم ارائه نکرده اما بر اساس گزارش های تایید نشده رسانه های محلی اسلواکی، عامل ترور یک مرد ۷۱ ساله، نویسنده و فعال سیاسی است. ویدئویی در رسانه های اسلواکی منتشر شده است که در ان مظنون می گوید با سیاست دولت و موضع مقامات فعلی در رابطه با رسانه ها موافق نیست. زمان ضبط ویدئو و اینکه ایا فرد در این فیلم همان بازداشتی در صحنه ترور است، هنوز مشخص و تایید نشده است.

در همین راستا یورنیوز به نقل از یک روزنامه محلی در اسلواکی گزارش داد که عامل تیراندازی نویسنده‌ای ساکن شهر کوچک لویس واقع در غرب اسلواکی است که از شرح حال و روزمرگی‌های خود برای مخاطبانش می‌نویسد؛ وی همچنین از اعضای موسس یک باشگاه ادبی به نام «رنگین کمان» در کشورش بوده است. یک روزنامه‌نگار تحقیقی مجارستانی، به پست‌های فیسبوکی یورای سینتولا دست یافته که نشان می‌دهد عامل تیراندازی به نخست وزیر اسلواکی حامی یک گروه شبه‌نظامی مستقر در روسیه بوده است. این گروه شبه‌نظامی که «اسلوونسکی برانچی» نام دارد به تلاش برای استخدام مردان جوان در سراسر اسلواکی متهم شده است. یورای سینتولا در یکی از پست‌های فیس‌بوکی که به ژانویه ۲۰۱۶ باز می‌گردد حین سخنرانی با پوششی استتار شده در کنار اعضای این گروه دیده می‌شود.

متن منتسب به یورای سینتولا که ضمیمه این ویدئو است دیدگاه‌های افراطی او را در خصوص حمایت از اعضای گروه شبه‌نظامی یاد شده منعکس می‌کند. وی در این نوشتار تاکید دارد که باید به شبه‌نظامیان «اسلوونسکی برانچی» اجازه داده شود از کشور، مردم، سنت و فرهنگ اسلواکی در برابر مهاجرانی که از خارج اروپا می‌آیند، محافظت کنند.

بر اساس صفحه فیس‌بوک باشگاه ادبی رنگین‌کمان، یورای سینتولا سه مجموعه شعر سروده و دو رمان در سال ۲۰۱۰ و سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است. وی در آخرین رمان خود آشکارا به کولی‌های اسلواکی حمله کرده و ضمن انتقاد از دولت، این گروه قومی سرگردان در اروپا را به سوء استفاده از حمایت‌های اجتماعی در کشورش متهم کرده است.

برابر گزارش رسانه های اسلواکی، انجمن نویسندگان این کشور (SSS) از سال ۲۰۱۵ سینتولا را به عنوان عضو ثبت کرده است، با این حال، از ان زمان تلاش کرده تا خود را از انجمن خود دور کند و در بیانیه ای نوشته: "ما خشم خود را از چنین عمل وحشیانه ای ابراز می کنیم که در تاریخ اسلواکی بی تکرار است. " گزارش شده است که سینتولا دارای مجوز اسلحه بود و قبلا به عنوان نگهبان امنیتی برای یک شرکت امنیتی خصوصی کار می کرد که در ان خود هدف حمله در یک مرکز خرید قرار می گیرد.

در مقابل فیتسو که قربانی ترور یورای سینتولا است، به عنوان سیاستمداری شناخته می شود که محور اختلافات اسلواکی در داخل و خارج از کشور و در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه های اخیر بوده است. او به دلیل درخواست های خود برای متوقف کردن کمک نظامی به اوکراین و خودداری از تحریم علیه روسیه همواره مورد انتقاد و در افکارعمومی متهم به حمایت از روسیه است. با این حال بسیاری از رهبران کشورهای غربی از انچه اتفاق افتاده با عنوان "حمله به دموکراسی" یاد کردند.

رابرت فیتسو در اکتبر سال گذشته میلادی برای سومین بار پس از پیروزی حزب پوپولیست خود با نام " سوسیال دموکراسی اسلواکی" در انتخابات پارلمانی پیروز شد و رهبری دولت اسلواکی به دست آورد. حزب او به یک جهت گیری ناسیونالیستی و ناسیونالیستی پایبند است و پیش از انتخابات از محدود کردن کمک های نظامی به اوکراین و شدید کنترل مهاجرت حمایت می کرد.

پس از آنکه فیتسو به قدرت رسید بارها اعلام کرد که طرفدار مذاکرات صلح بین اوکراین و روسیه بدون پیش شرط است. در عین حال، اسلواکی تصمیمات در سطح اتحادیه اروپا در مورد کمک به اوکراین یا تحریم ها را مسدود نکرد. نزدیکترین متحد فیتسو در میان رهبران کشورهای اتحادیه اروپا ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان است که او نیز روابط گرمی با چین و روسیه دارد. نیویورک تایمز قبل از ترورش درباره او نوشته بود «او "روابط دوستانه" با کرملین را حفظ کرده، به همین دلیل او "خارج از جریان اصلی اروپا" بود.»

نخست‌وزیر مجارستان: نخست وزیر اسلواکی بین مرگ و زندگی است

به گزارش خبرآنلاین ویکتور اوربان ضمن اعلام همبستگی با اسلواکی اظهار داشت: «نخست‌وزیر [رابرت فیکو] بین مرگ و زندگی است. برایش دعا می‌کنیم و آرزوی بهبودی و بازگشت به کار داریم.»

نخست‌وزیر مجارستان افزود: حتی اگر فیکو بهبود هم پیدا کند، در زمان حساسی در آستانه انتخابات پارلمان اروپا که در اوایل ماه آینده [میلادی] برگزار می‌شود، ماه‌ها از کار افتاده خواهد بود.

به نقل از ایرنا اوربان تصریح کرد: با انتخاباتی روبرو هستیم که اعضای پارلمان اروپا نه تنها مستقل بلکه همراه با انتخابات ایالات متحده می‌توانند جریان جنگ و صلح در اروپا را تعیین کنند.

وی ادامه داد: در آن شرایط، ما به شدت به فیکو و اسلواکی حامی صلح نیاز داشتیم.

  • 9
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش