سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۱۳ - ۲۰ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۱۶۸۴
مجلس

دفاع مجتبی ذوالنوری از طالبان: نباید آن‌ها را با داعش و القاعده یکی دانست

مجتبی ذوالنوری,دفاع مجتبی ذوالنوری از طالبان
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: طالبان بخش انکارناپذیری از حقیقت افغانستان است. باید پذیرفت که طالبان تندی ها و تفاوتی هایی با سایر گروه های موجود در افغانستان دارد؛ نباید آنها را با القاعده، النصره، داعشی ها و تکفیری ها یکی دانست.

به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است نمی‌توان نقش طالبان در افغانستان را نادیده گرفت ولی این گروه نیز برای تأثیرگذاری در سرنوشت این کشور باید در مسیر عقلانیت گام بردارد.

 مجتبی ذوالنوری با بیان اینکه افغانستان به عنوان همسایه شرقی از جهات مختلف برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد، گفت: نخست اینکه افغانستان کشوری مسلمان بوده و رابطه ما با کشورهای مسلمان متفاوت از کشورهای دیگر است؛ دوم اینکه این کشور همسایه ما بوده که همسایگی در شرع، عرف و سیاست های جمهوری اسلامی به عنوان اصل ارتباطی لحاظ شده و سیاست های کلان نظیر سیاست های اقتصادی و سیاست های کلی بر پایه تعامل با همسایگان و ارتباط صمیمی و سالم با آنها تأکید دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: جمهوری اسلامی با عربستان، کویت و روسیه نیز همسایه است اما حائلی میان ما وجود دارد و هم مرز زمینی نیستیم لذا افغانستان یکی از سه کشوری است که با آن مرز مستقیم طولانی زمینی داریم.

وی افزود: افغانستان از زمان استقرار کمونیست ها در این کشور محل کشمکش بوده و روی امنیت و کنش ها و واکنش های کشور ما نیز تأثیر داشته و بعد از آن نیز که آمریکا وارد آن شد و گروه هایی همچون طالبان قدرت گرفته و گروهک های داعشی، القاعده و غیره ایجاد شدند که از این رو لازم است مترصد وضعیت باشیم چرا که هرگونه تغییر مثبت یا منفی در افغانستان روی امنیت مرزهای ما به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تأثیرگذار خواهد بود.

ذوالنوری اضافه کرد: جمهوری اسلامی در طول سالیان بعد از انقلاب هیچگاه کمک به مردم افغانستان را رها نکرده و همواره تلاش کردند صلح و ثبات در افغانستان حاکم باشد چرا که این موضوع ارتباط مستقیمی بر امنیت کشور ما دارد لذا همواره نقش حمایتی و اصلاحی در افغانستان داشته ایم.

ایران هرگز مردم افغانستان را بی پناه نگذاشته است

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با اشاره به حضور مهاجران افغانستانی در ایران، گفت: علیرغم وجود مشکلات اقتصادی، منابع و مشکلات آب شرب، حجم زیادی از امکانات کشور را برای مهاجران افغانستانی اختصاص دادیم تا نهایت تعامل مسالمت آمیز را داشته باشیم؛ همچنین زمانی که افغانستانی ها نسبت به پرداخت حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از هریر رود و هیرمند، به وزیر خارجه گفتیم حداقل سرانه آب شرب و آب مصرفی شستشو و غیره شهروندان افغانستانی خود که ساکن ایران هستند را تأمین کنند. با همه این شرایط در تمام فراز و نشیب ها، مردم افغانستان را بی پناه نگذاشته ایم.

وی در ادامه با بیان اینکه باید پذیرفت طالبان بخش انکارناپذیری از حقیقت افغانستان است، عنوان کرد: باید پذیرفت که طالبان تندی ها و تفاوتی هایی با سایر گروه های موجود در افغانستان دارد؛ نباید آنها را با القاعده، النصره، داعشی ها و تکفیری ها یکی دانست.

ذوالنوری همچنین با اشاره به تأثیری که طالبان در سرنوشت افغانستان دارد، گفت: نمی توان نقش این گروه در افغانستان را نادیده گرفت لذا طالبان با وجهه متفاوتی که نسبت به جریان های تروریستی و تکفیری داشته، جمهوری اسلامی در گفتگوهای درون افغانی نسبت به آن توجه خواهد داشت.

سرنوشت افغانستان باید به دست ملت و در مذاکرات بین الافغانی تعیین شود

این نماینده مردم قم در مجلس در ادامه هرگونه مداخله خارجی در افغانستان و تعیین تکلیف برای سرنوشت این کشور را مردود دانست و عنوان کرد: از خروج آمریکایی ها، انگلیسی ها و سایر متجاوزان از این کشور حمایت کرده و مخالف حضور آنها هستیم چرا که سرنوشت این کشور باید به دست ملت افغانستان و با مذاکرات بین الافغانی شکل گیرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی نیز تلاش دارد تا گروه های معتبر افغانستان را کنار یکدیگر جمع کند تا از جنگ و خونریزی کاسته و تعامل این کشور با همسایگان را افزایش دهد و از سیاست منطق و مصالحه حمایت می کند تا کمتر شاهد برادرکشی در افغانستان باشیم.

طالبان و سایر گروه های حاضر در افغانستان بدانند ایران با هیچ کس در زمینه تامین امنیت شوخی ندارد

ذوالنوری در ادامه نگرانی مردم نسبت به طالبان را نگرانی صحیحی دانست و گفت: طالبان اگر می خواهد در آینده افغانستان تأثیرگذار باشد نباید با دنیا و همسایگان سرشاخ شود بلکه باید از موضع عقلانیت و احترام متقابل عمل کند؛ بنابراین اگرچه ما طالبان را در آینده افغانستان تأثیرگذار می دانیم، اما این گروه و سایر جریانات باید بدانند هر اقدامی که امنیت ملی، انتفاع اقتصادی و حقوق ملت ما را تهدید کند، نظام اسلامی با هیچ کس شوخی ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه اگر در پوشش طالبان تعدی به مرزهای ایران صورت گیرد، با اشد اقدامات برخورد می شود که باید مد نظر طالبان باشد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی تلاش دارد ریشه بحران افغانستان در داخل این کشور خشکیده شود.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش