جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۴۵ - ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۲۳۸۷
مجلس

نماینده مجلس: با دورهمی هیاتی نمی‌توان بحران اقتصاد را مدیریت کرد

جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی,انتقاد از سواد دولت رئیسی
جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت سیزدهم در یک سال و نیم گذشته می‌گوید: ضعف اساسی که در دولت فعلی وجود دارد، عدم وجود یک فرمانده کاربلد در تیم اقتصادی است.

به گزارش رویداد۲۴، تیم دولت سیزدهم عمدتاً از دو بخش تشکیل شده است؛ بخشی از نهاد‌هایی مانند بنیاد مستضعفان و از این‌دست به دولت آمده‌اند که در تا کنون کار‌های عمده اقتصادی انجام نداده‌اند و بیشتر در کار حفظ و نگهداری اموال هستند. بخشی هم از قوه قضاییه هستند که اصلاً با کار اقتصادی سر و کار ندارند. این دو طیف، تیم اقتصادی دولت را تشکیل داده‌اند.

او می‌گوید: در اینکه آقای رییسی، نیت خیرخواهانه دارد و تلاش شبانه‌روزی می‌کند و دغدغه مردم را دارد، شکی ندارم. افرادی هم که اطراف رییس جمهور چه در تیم اقتصادی و چه در تیم ریاست جمهوری فعالیت دارند، انسان‌های نیکی هستند، اما ما برای گذر از شرایط بحران اقتصادی و تامین مطلوب معیشت مردم، نیاز به تیمی خیلی قدرتمندتر از تیم فعلی در حوزه اقتصادی داریم؛ تیمی که توانایی کار کردن با بازار، دور زدن تحریم‌ها و همینطور تجربه لازم برای فعال کردن بخش‌های تولیدی را داشته باشد و نکته مهم‌تر اینکه تیم اقتصادی دولت باید با بهره‌گیری از تیم تخصصی و کارشناسی، تسلط در امر صادرات و واردات را هم داشته باشد.

با دورهمی‌های هیاتی نمی‌توان بحران اقتصادی کشور را مدیریت کرد

نماینده تربت جام می‌گوید: متاسفانه چیزی که در دولت آقای رییسی مشاهده می‌شود این است که این مهارت‌هایی که اشاره کردم را ندارند و غالب تیم اقتصادی دولت فعلی، افرادی هستند که تجربه قابل قبولی در این امور نداشتند. بسیاری از این افراد اصلاً سابقه کار در وزارتخانه را نداشتند و الان نیز، بیشتر کار ستادی انجام می‌دهند نه کار دولتی و کار مجموعه وزارتخانه‌ای. با تصمیم و کاری که در یک هیات دورهمی هم انجام می‌شود، نمی‌توان بحران‌های اقتصادی کشوری با این عظمت را مدیریت کرد.

رحیمی جهان آبادی می‌گوید: در حال حاضر در وضعیتی قرار داریم که هر تصمیم، گفته و اظهارنظر داخلی در نظام بین‌الملل بر اقتصاد ما، ارزش پول ملی، رفت و آمد مردم به خارج، فرار سرمایه و نخبگان از کشور، آثار دارد. هر موضع‌گیری و هر تصمیمی که می‌گیریم باید این آثار را بسنجیم. نمی‌شود با افرادی که با دیپلماسی، سیاست خارجی، حکومت‌داری به مفهوم تخصصی آن، آشنا نیستند و از یک سری مجموعه نهاد‌های قضایی و عمومی بر سر کار آمده‌اند، اقتصاد را سر و سامان بدهیم.

این چهره اصلاح‌طلب مجلس می‌گوید: متاسفانه ما در دهه هشتاد هم در یک مقطع، همین مشکلات را داشتیم که مثلاً اظهارنظر فردی درباره یک مطلب بین‌المللی به کشور بسیار آسیب می‌زد و شاید معروف‌ترین جمله همان باشد که گفت «قطعنامه‌های سازمان ملل کاغذ پاره‌اند.» این نشان‌دهنده عمق عدم‌اطلاع یک مقام مسئول ما از فضای بین‌المللی و آثار یک قطعنامه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید: به اعتقاد من، بخش‌هایی از تیم اقتصادی دولت در حد و قواره قول‌هایی که آقای رییسی به مردم دادند و در قواره رفع نیاز‌ها و مطالباتی که مردم دارند و حتی در حد و قواره برطرف کردن مشکلاتی که کشور دارد و مردم گرفتار آن هستند، نیست و واقعاً مردم ایران از نظر اوضاع اقتصادی، ناتوان و فلج شده‌اند و هیچ‌یک از راهکار‌های ارائه شده تیم اقتصادی دولت، نمی‌تواند به آن‌ها کمک کند که بین دخل و خرج خودشان تعادل برقرار کنند. 

فکر می‌کنیم چون نیت‌مان خیر است، خدا در حکومت‌داری مشکلات اقتصاد را حل می‌کند!

وی می‌گوید: با توجه به شعار‌های اولیه دولت مبنی بر کنترل و نظارت بر تورم اقتصادی و عدم‌موفقیت در این هدف، باید گفت ما در یک مثلث برمودا گیر افتاده‌ایم؛ بخشی جنگ رسانه‌ای و افکار عمومی داخلی خود ما است و بخشی از آن، فشار تحریم‌ها و سنگ‌اندازی دشمنان است و ضلع دیگر مثلث، مدیران ناکارآمد هستند که کشور در حال فرو رفتن در این مثلث برمودا است.

رحیمی جهان آبادی می‌گوید: من به عنوان یک نماینده مجلس که سابقه دانشگاهی دارم و به عنوان یک کارشناس می‌گویم که مدیریت اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه، علم و تخصص است. استفاده و بهره‌گیری از ظرفیت‌های ملی یک کشور، یک تخصص است. اینکه بتوانیم از هر فردی در جای مناسب خودش استفاده کنیم و اینکه بتوانید آدم‌هایی با طیف فکری مختلف، نگاه و توانمندی‌های متفاوت را مدیریت کنیم، یک تخصص در جهان است. 

نماینده تربت جام می‌گوید: مشکل ما این است که به اینکه حکومت‌داری یک تخصص است، اعتقاد نداریم و فکر می‌کنیم همین که نیت ما خیر بود، قطعاً خدا در حل بحران‌های اقتصادی به ما کمک می‌کند. مثل این است که نیت خیر داشته باشیم و ماشین ما بنزین نداشته باشد، حال هرچه قدر استارت بزنیم و خدا را یاد کنیم، فایده ندارد. خداوند به ما عقل داده که بیندیشم ماشین برای حرکت به بنزین نیاز دارد نه دعا.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش