شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۳:۰۴ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۷۶۶
مجلس

با نیروی انتظامی و قوه قضاییه مشکلات حجاب را افزایش می‌دهیم

واکنش به اظهارات نمایندگان مجلس انقلابی درباره لایحه حجاب و «شلاق‌زدن زنان کم‌حجاب»| پزشکیان هشدار داد

شلاق زدن زنان در دولت رئیسی, لایحه عفاف و حجاب

روزنامه شرق نوشت:  به نظر می‌رسد لایحه عفاف و حجابی که قوه قضائیه به دولت و دولت به مجلس فرستاده است، به محل مناقشه برخی تبدیل شده است؛ مسئله‌ای که برخی معتقدند بیش از حد نسبت به آن حساسیت ایجاد شده و نباید بیشتر از موارد مهم دیگر به آن پرداخت؛ اما برخی مخالفان داخل و خارج مجلس اصرار دارند که مجازات‌های تعیین‌شده در این لایحه بازدارنده نیست و دولت باید لایحه را پس گرفته و به قوه قضائیه برگرداند تا تشدید مجازات اعمال شود. به نحوی که علم‌الهدی توپ را به زمین مجلس انداخته و در کنایه‌ای به نمایندگان گفته «این لایحه حجاب است یا صیانت از بی‌حجابی؟».

 البته رشیدی‌کوچی در توییتی واکنشی به او پاسخ داده است که این لایحه دولت است، نه طرح مجلس! یا نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر در برنامه‌ای تلویزیونی پیشنهاد داده که «جریمه نقدی باید سنگین‌تر باشد؛ البته مجازات شلاق و محرومیت‌های اجتماعی در شرع و قانون مجازات اسلامی آمده است!».

 اظهاراتی که تعجب‌برانگیز است و به این سؤال‌ها در افکار عمومی دامن می‌زند که چرا برخی با اظهارنظراتی صرفا به دنبال ایجاد فضای سخت‌ در کشورند؟ آیا التهاب چهارماهه سال گذشته که در کشور ایجاد شده بود و تبعات جبران‌ناپذیری برای کشورمان ایجاد کرد، کفایت نمی‌کند؟ آیا آنها تصور می‌کنند با تشدید مجازات مثل زندان‌های طولانی‌مدت یا به‌خط‌کردن زنان کم‌حجاب برای شلاق‌زدن می‌توانند جامعه را به مسائل شرعی علاقه‌مند کنند یا با این رفتار نتیجه عکس خواهند گرفت؟

بنابراین با توجه به فشاری که مخالفان به مجلس وارد کرده‌اند تا با تغییر در برخی مفاد این لایحه و سخت‌ترکردن مجازات‌ها و از طرفی از دستور کار خارج‌کردن لایحه هیچ قانونی درمورد حجاب تصویب نشود.

قانونی قابلیت اجرا دارد که منطبق با شرایط روز کشور باشد

جلال رشیدی‌کوچی، نماینده مردم مرودشت در مجلس یازدهم، درباره لایحه عفاف و حجاب و اظهارات نسنجیده برخی درباره این لایحه به «شرق» گفت: «متأسفانه یک‌سری اظهارنظرات خطرناک درباره این لایحه از برخی افراد مطرح می‌شود که عجیب است. مثلا یکی می‌گوید باید بی‌حجاب‌ها را شلاق بزنیم و دیگری معتقد است باید جریمه نقدی بیش از یک میلیارد تومان را برای آنها اعمال کنیم؛ اما همان‌طور که پیش‌از‌این درباره موارد مختلف اظهار نگرانی کرده بودم، در‌این‌باره هم نگرانم و امیدوارم عزیزان دقت کنند و شرایط جامعه را مدنظر قرار دهند».

عضو مجمع نمایندگان استان فارس اظهار کرد: امیدوارم صداوسیما برخی افراد رادیکال را به تلویزیون دعوت نکند یا اگر دعوت می‌کند؛ کسی را مقابل آنها بنشاند که قابلیت مناظره و دفاع را داشته باشد. اینکه در تلویزیون جمهوری اسلامی بگوییم کسی را که حجاب نامناسب دارد، شلاق بزنیم، نقطه مقابل منویات مقام معظم رهبری است و اگر کسی خودش را ولایت‌مدار می‌داند، باید به این مورد توجه داشته باشد. این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره لایحه فوق گفت: درباره کیفیت لایحه عفاف و حجاب صحبت نمی‌کنم؛ اما اگر به لایحه‌ای که قوه قضائیه آن را در ۹ ماده به دولت داده و دولت هم آن را به ۱۵ ماده رسانده و سپس به مجلس تقدیم کرده است، ایرادی وارد است، دولت باید آن را پس بگیرد و نظر برخی آقایان را که نسبت به آن موضع می‌گیرند و سعی دارند توپ را به زمین مجلس بیندازند، جلب کند؛ بعد آن را به صحن مجلس برگرداند.

رشیدی‌کوچی تأکید کرد: نباید فراموش کنیم که مجلس لایحه دولت را بررسی می‌کند و طرح مجلس نیست که آن را به حساب مجلس می‌نویسند. این نماینده در توضیح توییتی که دراین‌باره نوشته بود و برخی به او خرده گرفته بودند که لایحه عفاف و حجاب لایحه قوه قضائیه است، نه لایحه دولت، بیان کرد: توییتی در‌این‌باره نوشتم و گفتم لایحه دولت و برخی به من تاختند که لایحه قوه قضائیه است و من را محکوم کردند که به‌عنوان نماینده این موضوع را نمی‌دانم. اینجا برای این دوستان توضیح می‌دهم که اولا به دلیل کم‌بودن تعداد کاراکترهای توییت نوشتم لایحه دولت. دوم اینکه طبق قانون قوه قضائیه نمی‌تواند به مجلس لایحه بدهد؛ بنابراین آن را به دولت می‌دهد و دولت لایحه را به مجلس می‌فرستد.

رشیدی‌کوچی درباره لایحه فوق اظهار کرد: این لایحه فقط در حوزه سلبی به دنبال حجاب است و هیچ کجای آن از تشویق و ترغیب و رأفت چیزی نیامده است. به اعتقاد من وقتی لایحه‌ای این‌گونه باشد، قطعا به نتیجه نمی‌رسد. دوم اینکه باید توجه کنیم اگر قرار است در‌این‌باره مردم را متقاعد کنیم، راهش این نیست. باید شرایط اقتصادی و معیشتی و اتفاقات ریز و درشت خوشحال‌کننده‌ای برای مردم رقم بزنیم و فضا را مهیا کنیم، بعد بگوییم ای مردم ما به‌عنوان حاکمیت مشکل مسکن، اشتغال، معیشت و خودروی شما را حل کردیم؛ حالا شما هم همراهی کنید و در مقوله حجاب رعایت کنید.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس اضافه کرد: یعنی فضای تعاملی ملت-دولت درست کنیم؛ اما اکنون این اعتماد وجود ندارد و به اعتقاد من این رفتارها کنش‌های اعتراضی است که خودش را در قالب مخالفت با حجاب از سوی برخی مردم نشان می‌دهد. پس در کنار قوانینی که لازم است و باید این قوانین مبتنی بر شرایط جامعه باشد، نه باب میل ما، می‌توانیم این تعامل و محبت را ایجاد کنیم، بعد از مردم بخواهیم همراهی کنند.

نماینده مردم مرودشت در مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه چرا برخی اصرار به بسته‌شدن بیشتر فضا دارند؟ اظهار کرد: باید صحبت‌های رهبری را آویزه گوش‌مان کنیم و اجازه ندهیم برخی جامعه را دوقطبی کنند؛ چه کسانی که مسئولیت دارند و موافق حاکمیت و نظام هستند، با رفتار غیرمعقول خودشان، چه کسانی که خارج از نظام هستند و به‌عنوان برانداز از آنها یاد می‌شود، هر دو لبه یک قیچی هستند.

این نماینده مجلس درباره میزان استقبال جامعه از چنین قوانینی گفت که به اعتقاد من قانونی قابلیت اجرا دارد که منطبق بر شرایط روز کشور باشد و آحاد جامعه بتوانند از آن بهره ببرند.

چه کسی این را گفته است؟

معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس یازدهم، نیز در گفت‌وگو با «شرق» در‌این‌باره گفت: «نمی‌دانم چرا تخصص برخی دوستان برای ایجاد بحران در کشور است؟ اول اینکه باید میان موضوع عفاف و حجاب تفکیک قائل شویم. چه کسی گفته است هرکسی که از نظر ما حجاب کامل دارد، حتما عفیف‌تر است؟ هرگز ارتباط مستقیمی در‌این‌باره وجود ندارد».

او ادامه داد: «حتما حجاب یک امر الهی است و کشف حجاب یک حرام شرعی و سیاسی است؛ اما هرگاه حساسیت ما درباره بی‌حجابی بیشتر از پدیده زباله‌گردی و حاشیه‌نشینی و تورم لجام‌گسیخته و محدودشدن سفره‌های مردم و فرار مغزها باشد، حتما راه عدالت را به‌درستی طی نکرده‌ایم». این نماینده مجلس تأکید کرد: «شما سیره امامین انقلاب و حاج قاسم سلیمانی را با فرزندان این سرزمین فارغ از حجاب‌شان ببینید. در همین نمایشگاه کتاب رهبری به غرفه بانویی رفتند که از نظر برخی شاید حجاب معیار را نداشت؛ اما برخورد رهبری با ملاطفت بود. با این قرائت‌ها چطور می‌توانیم مدعی باشیم که قانون اسلام را رعایت کرده‌ایم؟ با این روش‌ها جز منزجر‌کردن نسل جوان از مسائل اعتقادی چه پیامدهای دیگری را می‌توانیم داشته باشیم؟». رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان‌وبلوچستان اضافه کرد: «این تریبون‌ها و نهادهای فرهنگی که درآمدها و بودجه‌های کلانی دارند، چرا نسبت به پوشش جامعه پاسخ‌گو نیستند؟ اتفاقا اینها باید پاسخ‌گو باشند؛ بنابراین اصل موضوع را رها کرده‌ایم و با نحوه برخوردی که با این لایحه می‌شود، چیزی جز ایجاد نگرانی در جامعه نخواهد داشت و با توجه به مشکلات اساسی که در حوزه معیشتی مردم وجود دارد، باید بیشتر توجه و حساسیت ما متوجه مقوله معیشتی مردم باشد».

هشدار پزشکیان: با نیروی انتظامی و قوه قضاییه مشکلات حجاب را افزایش می‌دهیم/ حاکمیت نباید در بحث حجاب دخالت کند

مسعود پزشکیان در مورد لایحه عفاف و حجاب، گفت: رفتار انسان در خانواده و کانون های فرهنگی شکل می گیرد؛ رفتار انسان‌ها را با قانون نمی توان درست کنند، مثلا الان قانون بنویسند که نماز بخوانید یا روزه بگیرید و معتقد شوید؛ کسی به این قانون ها گوش نمی دهد. قانون در مورد ارتباطات، مسائل اجتماعی، حل مشکلات و اختلافات بین مردم است؛ اینکه ما به مردم بگویم چگونه لباس بپوش یا نپوش دخالت در اختیارات شخصی افراد است و طبیعتا به نتیجه نمی رسد.

شلاق زدن زنان در دولت رئیسی, لایحه عفاف و حجاب

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان این مطلب به خبرنگار عصر ایران افزود: همه ما - استثنا هم ندارد - نمی توانیم به بچه هایمان بگویم آنگونه باشند که ما می خواهیم،  ما اگر با روش‌های مناسب تربیتی و اخلاقی با بچه هایمان برخورد نکنیم آنها به ما گوش نمی دهند. چطور می خواهیم قانونی  بنویسیم که جامعه به حرف ما گوش دهد.

وی ادامه داد: اصولا حاکمیت نباید در بحث حجاب دخالت کند. در قرآن هم توصیه حجاب به زنان مومن و همسران رسول خداست. اینکه فردی اعتقادی به باورهای ما ندارد و بخواهیم به اجبار به آنها بگویم براساس باورهای ما رفتار کنید درست نیست.

پزشکیان گفت: اگر کشورهای دیگر هم قانون بنویسند که هرکس وارد کشور آنها شود نباید حجاب داشته باشد آنوقت ما نمی گوییم آزادی و حقوق بشر کجا رفت؟ چطور وقتی دیگران قانون بنویسند که مثلا این کار را انجام دهند می گوییم آزادی را بهم ریختند، ولی وقتی خودمان کاری می کنیم آن را عین  آزادی و حقوق بشر می دانیم. 

نماینده مردم تبریز در مجلس خاطر نشان کرد:  اگر ما کار فرهنگی و منطقی در بحث حجاب انجام ندهیم و بخواهیم به نیروی انتظامی و قوه قضاییه بگویم مشکل را حل کنند  قطعا چالش ها و مشکلات را افزایش می دهیم.

تکمیلی:/

دولت لایحه حجاب و عفاف را به مجلس تحویل داد

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: امروز نسخه نهایی لایحه حجاب و عفاف دولت تقدیم مجلس شد تا مورد بررسی قرار گیرد.

  • 13
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
یک چیزی توی ده ما می گفتند ما می خندیدیم می گفتن آفتابه لگن هفت دست شام و نهار خبری نیست یا یک مثال دیگه ای هست گه میگه سیر از شکم گرسنه خبر نداره کلا با این حرفهای حجاب و مسائل حاشیه ای می خواهند مردم حواسشون از وضعیت اسف بار اقتصاد پرت بشه به جهت دیگه اما دیگه ....
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش