جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۵۰ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۲۳۲۶
مجلس

واکنش دو نماینده مجلس به گزارش کمیته حقیقت‌یاب مسمومیت دانش‌آموزان

سعیدی: از دوربین‌هایی که برای برخورد با بی حجاب ها استفاده می‌کنید، برای شناسایی عوامل مسمومیت ها استفاده کنید

معین الدین سعیدی,واکنش دو نماینده مجلس به گزارش کمیته حقیقت‌یاب مسمومیت دانش‌آموزان
سرانجام پس از شش ماه از شروع مسمومیت‌های سریالی رئیس کمیته حقیقت‌یاب مسمومیت دانش‌آموزان در مجلس شورای اسلامی مقصر این مسمومیت‌ها را "بمب بدبو" دانست. نوری قزلجه در واکنش به نتیجه این گزارش به گفت: آقایان اغماض می‌کنند و نمی‌خواهند همه واقعیت‌ها را بگویند. 

سرانجام پس از شش ماه از شروع مسمومیت‌های سریالی و اظهارات ضد و نقیضی که مسئولان نسبت به این ماجرا داشتند، رئیس کمیته حقیقت‌یاب مسمومیت دانش‌آموزان در مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن گزارش این کمیته و ارائه آن به رئیس مجلس خبر داد. حمیدرضا کاظمی، رئیس کمیته حقیقت‌یاب مقصر این مسمومیت‌های سریالی را "بمب بدبو" دانست و اظهار کرد: «با جمع‌آوری اطلاعات مشخص شد عده‌ای با غرض و شیطنت و با استفاده از بمب‌های بد بو که در بازار وجود دارد دست به این کار زدند.»

گرچه مسمومیت‌ها تا پس از شروع سال جدید هم جسته و گریخته ادامه داشت اما این نماینده مجلس خبر از دستگیری "افراد پشت صحنه" داد و عنوان کرد: «از سوی دیگر برخی با هدف به تعطیلی کشاندن مدارس دست به چنین اقداماتی زدند. اما در جمع‌بندی کمیسیون مشخص شد که افرادی نیز پشت صحنه بخشی از مسمومیت دانش‌آموزان بودند که پس از شناسایی توسط دستگاه امنیتی دستگیر شدند.»

آقایان اغماض می‌کنند و نمی‌خواهند همه واقعیت‌ها را بگویند

غلامرضا نوری قزلجه درخصوص اینکه آیا اعلام نتیجه کمیته مذکور با حجم اتفاقی که طی این شش ماه رخ داده، متناسب بوده است به دیده‌بان ایران گفت: «شکل این بیاینه نشان می‌دهد که آقایان موضوع را چندان جدی نگرفته و می‌خواهند از کنارش بگذرند. درصورتی که وقتی این مسمومیت‌ها به یکباره در کشور اوج می‌گیرد و دوباره فروکش می‌کند، نشان می‌دهد که کنترلی روی آن است.»

معین الدین سعیدی,واکنش دو نماینده مجلس به گزارش کمیته حقیقت‌یاب مسمومیت دانش‌آموزان

نماینده مردم بستان‌آباد ضمن تاکید بر اینکه ماجرای مسمومیت‌ها اتفاق بزرگ و مهمی در کشور بوده است، افزود: «به سادگی از کنار این موضوع گذشتن، نشان می‌دهد که اغماضی در آن وجود دارد که قابل قبول نیست. توضیحات باید بیشتر و قانع کننده‌تر باشد. چه اتفاقی مهم‌تر از این مسئله باید رخ دهد تا برایش پرونده تشکیل دهند و افراد مظنون معرفی و دادگاهی شوند، مگر این اتفاق،  مسئله کمی است که آقایان با یک بیاینه از کنارش می‌گذرند؟»

نوری قزلجه در ادامه گفت: «احساس می‌کنم آقایان اغماض می‌کنند و نمی‌خواهند همه واقعیت‌ها را بگویند. یک ملاحظه‌کاری‌هایی در جریان است که به باور من نباید وجود داشته باشد وگرنه احتمال تکرار این حادثه و حوادث مشابه را افزایش می‌دهد.»

از دوربین‌هایی که برای حجاب استفاده می‌کنید، برای شناسایی عوامل این حادثه استفاده کنید

معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار هم در واکنش به نتیجه کمیته حقیقت‌یاب گفت: «حضرت آقا عبارت "جنایت بزرگ" را برای مسمومیت‌ها به کار بردند. قطعا متناسب با حجم این فاجعه اقدامات لازم از سوی مقامات ذی ربط صورت نگرفت. بیانیه‌ای هم که صادر شده است، از نظر من ابهامات جدی دارد و برای من جای سوال است که چه چیزی مهم‌تر از سلامت فرزندان این سرزمین  وجود دارد؟»

این نماینده مجلس گفت: «حتما باید به صورت کارشناسی شده ریشه‌های این موضوع و کسانی که دست اندرکار این جنایت بزرگ بودند را شناسایی کنند و به سزای عمل برسانند. به نظر من تاکنون متناسب با حجم فاجعه برخورد لازم صورت نگرفته است.»

سعیدی درخصوص ادامه روند بررسی موضوع مسمومیت‌ها بیان کرد: «بنده مکررا عنوان کرده‌ام که باید از ظرفیت فنی دوربین‌هایی که الان برای بحث حجاب تاکید می‌کنند، برای شناسایی عوامل مسمومیت‌ها استفاده شود. بررسی این موضوع کماکان ادامه دارد؛ البته مدتی است که شاهد کاهش این مسمومیت‌ها هستیم و نشان می‌دهد که مسئولان امنیتی بسیاری از سرشاخه‌ها را شناسایی کرده‌اند که این قابل تقدیر است اما هنوز در بسیاری از نقاط کشور این مسئله وجود دارد. معتقدم صرف گزارش کمیته حقیقت‌یاب کفایت نمی‌کند و مسئولان امنیتی، نظامی و قضایی باید ورود جدی‌تری داشته باشند.»

  • 13
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
عرصه که بهشون تنگ بشه اینا پشت همم خالی میکنن مثل گزارشی که تلوزیون بعد از ۷ سال در موردافرادی که به سفارت عربستان حمله کردن پخش کرد و اونهارو قانون شکن و سرخود خطاب کرد
بر علیه خودشان که استفاده نمی کنند پرونده هم مختومه شدو رفت نمی بینیند بیکباره تمام خبرها در این مورد مسکوت گذاشته شده
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش