دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۳:۰۵ - ۰۴ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۱۷۶
مجلس

نماینده مجلس: مردم از رئیسی ناراضی‌اند | اگر وضع اقتصادی تغییر نکند مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری پایین‌تر از مجلس خواهد شد

علی رضایی,عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
علی رضایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: نارضایتی مردم از آقای رئیسی بسیار بالاست و ما در این رابطه، تعارف نداریم.

سال ۱۴۰۲ در حالی به پایان رسید که کشور یکی از نامساعدترین دوران اقتصادی خود را تجربه کرد.

علی رضایی، نماینده کنگاور و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‎‌وگو با رویداد۲۴ می‌گوید یکدست شدن مجلس و دولت عامل بدتر شدن شرایط اقتصادی کشور است. او معتقد است مردم از دولت رئیسی راضی نیستند و مشارکت در انتخابات مجلس به همین دلیل پایین بود و اگر ادامه راه هم به همین صورت باشد، قطعاً مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۴ پایین‌تر خواهد بود.

مهم‌ترین بخش‌های گفت‌وگوی علی رضایی را در ادامه بخوانید؛

یکدست شدن دولت و مجلس عامل وضعیت نامساعد اقتصادی است

* به نظر من یکی از دلایلی که باعث شد شرایط اقتصادی در ایران نامساعد شود، یکدست‌شدن دولت و مجلس بود، زیرا وقتی این اتفاق می‌افتد، صدای مخالف، آن‌طور که شایسته است، شنیده نمی‌شود.

* یکی از راه‌های پیشرفت این است که صدای مخالف و معترضین شنیده شود. وقتی در دولت و مخصوصاً مجلس، تنوع افراد با گرایش‌های فکری و سیاسی را داشته باشیم، خروجی کار بهتر خواهد شد.

* هم دولت و هم مجلس در کنترل قیمت‌ها، ناتوان و ناکارآمد ظاهر شدند و من به شخصه نمی‌توانم نمره خوبی به آن‌ها بدهم. مردم کم‌بضاعت و طبقه ضعیف، چشم و امیدشان به دولت و مجلس بود، اما کار‌های آن‌چنانی که باعث رضایت آنان شود، صورت نگرفت.

طبقه متوسط و ضعیف جامعه از دولت و مجلس ناراضی‌اند

* گرانی در جامعه بیداد می‌کند و معیشت خانواده‌ها به خطر افتاده و در این شرایط، بابت گله‌مندی که مردم دارند، باید به آن‌ها حق داد. در این راستا، همه دولتمردان، چه افرادی که در دولت هستند و چه نمایندگانی که در مجلس حضور دارند، مقصرند. یعنی نه در مجلس، قانون‌های خوبی وضع شد و نه دولت در میدان اجرا، عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت و از این‌رو، مخصوصاً دو طبقه ضعیف و متوسط جامعه، به جد ناراضی هستند.

* دولت می‌گوید من جراحی اقتصادی کردم. باید پرسید این کار به چه قیمتی صورت گرفت؟ آیا می‌دانید طبقات ضعیف جامعه به واسطه همین رویکردها، له شدند؟  بسیاری از خانواده‌ها در مضیقه هستند. خیلی از مردم تا همین چند روز پیش که در آستانه شب عید بودیم، نمی‌دانستند چطور باید مایحتاج اولیه خود را تامین کنند. امیدوارم مجلس دوازدهم و دولت سیزدهم که یک سال و نیم از عمرش باقی مانده، کاری بکنند که حداقل با رضایت نسبی مردم روبرو شوند.

مردم معتقدند رئیسی در حوزه اقتصادی ناکارآمد است

* گرانی‌ها و شرایط سخت اقتصادی در حال سرایت به حوزه‌های دیگر است. ما یک مملکت پرظرفیت و چهار فصل داریم و باید مسئولان یک راه جدید برای تغییر وضعیت کشور و معیشت مردم در پیش بگیرند. ما نمی‌توانیم همه چیز را گردن تحریم بیندازیم. از طرفی، خیلی از خانواده‌ها با فرزند بیکار روبرو هستند و متاسفانه این فرزندان ناامید شدند و حس می‌کنند نمی‌توانند به شغلی جهت درآمدزایی برسند.

* عده‌ای می‌گویند جوانان بیکار نباشند و بروند تعاونی تشکیل دهند. سوال اینجاست، چطور این کار را انجام دهند؟ آن هم جوانی که نیاز دارد در همان ابتدای مسیر، حمایت شود. می‌توان به آینده امیدوار بود و البته همه ما باید یادمان باشد که نبایستی کار، طوری دنبال شود که نارضایتی، بیش از شرایط فعلی شود.

* نارضایتی عمده جامعه به خاطر مشکلات اقتصادی است و حضور کمرنگ‌تر مردم در انتخابات یازدهم اسفند، نسبت به انتخابات‌های گذشته، ریشه در همین موضوع دارد. مردم ما دلبسته به نظام و انقلاب هستند و کلی شهید دادند، ولی مدیریت نامناسب اقتصادی باعث فرو ریختن اعتماد مردم شده است.

* نارضایتی مردم از آقای رئیسی بسیار بالاست و ما در این رابطه، تعارف نداریم. خیلی از مردم می‌گویند آقای رئیسی در حوزه اقتصادی، ناکارآمد ظاهر شد. مشارکت در انتخابات پایین بود، چون مردم از وضعیت مدیریت اقتصادی کشور ناراضی بودند. اگر ادامه راه هم به همین صورت باشد، قطعاً مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۴ پایین خواهد بود.

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
موضوع رئیسی نیست بلکه ناکارآمدی سیستم حکومتی است
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش