چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۵۲

شب زفاف چیست؟/ آشنایی با اعمال شب زفاف

اعمال شب زفاف,اعمال شب اول عروسی,بهترین اعمال شب زفاف شب زفاف، اولین رابطه بدنی و جنسی یک عروس و داماد
در اعمال شب زفاف، آداب اخلاقی و دستورهایی سازنده از امامان رسیده که رعایت آن ها مایۀ خوشبختی است. این شب دعا مستجاب است و ملائکه رحمت خدا را برای عروس و داماد نازل می کنند.

شب زفاف

شب زفاف، اولین شب آغاز زندگی مشترک و یکی از شب های بسیار مبارک است. مبارکی آن از این رو است که در روایت آمده مؤمن با پیوند زناشویی و عروسی کردن نیمی از ایمانش کامل می شود. به همین جهت در منابع اسلامی آداب و رسوم فراوانی برای شب زفاف ذکر شده است.

آداب و رسوم شب زفاف

شب زفاف، به علت نشان دادن باکره بودن دختر، به وسیله خانواده دختر به خانواده داماد، ایجاد شده است. بر اساس رسومات قدیمی، خانواده دختر یک دستمال سفید رنگ بدست داماد می دادند که باید بکارت دختر را نشان می داده است. این دستمال به وسیله مادر دختر به بزرگترهای فامیل نشان داده می شد. برداشته شدن پرده بکارت دختر بیانگر این است که دختر از قبل هیچگونه رابطه ی جنسی نداشته است و باکره می باشد. علائم مهم این امر را خونی می دانند که از واژن خارج می شود. پرده بکارت یک چین غشایی است که درست در محل ورود واژن بوده و انواع و اشکال مختلفی دارد. پرده بکارت تنها یک غشاء نازک است، ولی معمولاً دختران انتظار درد زیاد در زمان پارگی آنرا دارند یا مردان فکر می کنند احتیاج به فشار زیاد برای از بین بردن آن هست. همین اذهان مسائلی هستند که سبب استرس زوجین در شب زفاف می شوند.

آماده سازی حجله برای شب زفاف

برای شب زفاف، بهتر است یک اتاق مناسب، راحت و آرامش بخش، در یک مکان آرام و بدور از هر گونه دلواپسی و استرس آماده شود تا عروس و داماد از هر جهت راحت و آسوده باشند.

شب زفاف,اعمال شب زفاف,حجله عروس و دامادبرای شب زفاف در منابع اسلامی آداب فراوانی ذکر شده است

پسر و دختر باید پیش از شب زفاف اطلاعات لازم را در خصوص امور جنسی لازم، البته از راه صحیح و مشروع آنرا کسب کنند تا در شب زفاف مشکلی پیش نیاید.

اعمال شب زفاف

از آموزه های دینی بدست می آید، هم بسترشدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه نیایش به حساب می آید و حتی در روایتی آمده است چنانچه کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد، به یکی از سنت های پیامبران (صلی الله علیه و آله) عمل نموده است. در ادامه اعمال شب زفاف را بخوانید.

۱. وضو گرفتن عروس و داماد در شب زفاف:

امام باقر (ع) درباره اعمال شب زفاف فرمودند:

« در شب زفاف چون عروس را به منزلت آوردند، وضو بساز و به او هم بگو که وضو بسازد و هر کدام دو رکعت نماز به جا آورید و خداوند را حمد کنید و بر پیامبر صلی الله علیه و آله و آلش درود بفرستید و (برای خوشبختی و سعادت خویش و فرزندان و گرمی زندگیتان) دعا کنید و به زنانی که همراه عروس آمده اند، بگو که «آمین» بگویند.»

موقع انجام اعمال شب زفاف، زن و شوهر مراقب باشند که در آن زمان از هر گونه معصیت دور باشند، حتّی فکر گناه نکنند، تا ابلیس در نطفه آنان شریک نشود؛ چون نطفه پایه اوّل ساختار اولاد آینده را تشکیل می دهد.

امام جعفر صادق (علیه السلام) دستور فرموده اند که موقع هم بسترشدن گفته شود:

«اَعوذَُ بِالله السَمیع العَلیم مِنَ الشّیطانِ الرَّجیم؛

پناه می برم از خدای شنوا و دانا، از شیطان رانده از درگاه خدا».

۲. شستن پای عروس موقع ورود به خانه داماد در شب زفاف:

یکی از اعمال شب زفاف شستن پای عروس است. رسول خدا (ص) به امام علی (ع) سفارش فرمود: «ای على! هنگامى که عروس‏ را به خانه خود ‌آوردى‏ کفش او را از پایش بیرون بیاور تا بنشیند (هنگامى که می‌نشیند) و پاى او را با آب بشوى و آن آب را از در خانه تا آخرین نقطه حیاط خانه بریز؛ زیرا اگر چنین کنى خداوند هفتاد هزار نوع تنگدستى را از آن خانه ببرد، و هفتاد هزار نوع برکت وارد کند، و هفتاد رحمت نازل کند که بالین سر عروس بگردند تا این‌که برکتش به همه زوایاى خانه تو برسد و تا زمانی که آن برکات و رحمت‌ها در خانه است عروس از مشکلات روحی روانی و مرض جذام و برص ایمن باشد».

آشنایی با شب زفاف (شب اول عروسی)

بهترین اعمال شب زفاف,شب زفاف چیست,اعمال شب زفافشستن پای عروس توسط داماد، از اعمال شب زفاف است

۳. تکبیر گفتن در شب زفاف:

برخلاف مراسم جاهلیت – که متأسفانه عده ‏ای در عصر ما به بعضی از آنها گرفتاراند و شب زفاف را به بی عفتی و بی غیرتی و گناه میگذرانند – در اسلام، نخستین حرکت سازنده زندگی مشترک، با شعار «تکبیر» آغاز می گردد و گفتن این ذکر از اعمال شب زفاف محسوب می شود.

۴. خواندن دو رکعت نماز در شب زفاف:

خواندن نماز، یکی از اعمال شب زفاف است. خواندن این نماز در شب زفاف، با حال خضوع و خشوع و دعای ذیل در سرنوشت عروس و داماد بسیار مؤثر است و از بهترین اعمال شب زفاف است:

«اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی إِلْفَهَا وَ وُدَّهَا وَ رِضَاهَا وَ رَضِّنِی بِهَا ثُمَّ اجْمَعْ بَیْنَنَا بِأَحْسَنِ اجْتِمَاعٍ وَ أَسَرِّ ائْتِلَافٍ فَإِنَّکَ تُحِبُّ الْحَلَالَ وَ تَکْرَهُ الْحَرَام‏»

خدایا الفت و دوستی و رضایت زن را نسبت به من و رضایت مرا نسبت به وی، بر من ارزانی دار و بین ما را به برترین وجه مجتمع نما و نیکوترین الفت را به ما عطا کن، همانا تو حلال را دوست می داری و حرام را زشت می شماری.

۵. خواندن دعا و نیایش:

خواندن دعا و نیایش که از اعمال شب زفاف است بعد از خواندن نماز شب زفاف صورت مىگیرد.

اعمال شرعی شب اول زفاف,شب اول عروسی,اعمال شب زفافاز اعمال شب زفاف، خواندن دعا و نیایش

۶. دست گذاشتن داماد بر پیشانی عروس در شب زفاف:

پس از ورود عروس به حجله، داماد در حالی که رو به قبله می ایستد، دست خویش را بر پیشانی عروس بگذارد و برای خود و عروس و اولاد آینده‏ شان، دعا کند.

امام باقر (ع) در بیان آداب و رسوم حجله و شب زفاف می فرماید:« زمانی که به حجله وارد شدی و نزد عروس رفتی، پیشانی او را بگیر و دعا کن و بگو:

«اللّهمّ بامانتک اخذتها و بکماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداً فاجعله مبارکاً تقیّاً من شیعة آل محمّد و لاتجعل للشّیطان فیه شرکاّ و لانصیباّ؛

خدایا! من، این خانم را از تو به امانت گرفتم و با سخنان تو وی را حلال نمودم. پس، در صورتیکه فرزندی از او زاده شد، وی را مبارک و با تقوا و از شیعیان محمدصلی الله علیه و آله و آلش قرار ده و در وی برای شیطان نصیبی قرار مده.»

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

نام اصلی: علی جهانبخش

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
ویژه سرپوش