دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۱۰

آشنایی با شب زفاف (شب اول عروسی)

اعمال شب زفاف,همه چیز درباره شب زفاف,آداب شب زفافشب زفاف
شب زفاف اصطلاحی است که به نخستین شب بعد از ازدواج و اولین تجربهٔ آمیزش جنسی گفته می شود. در شب زفاف می بایست اقداماتی از سوی مرد و زن انجام شود و هر دو مکلف به انجام این اقدامات هستند تا بتوانند شبی رویایی و فراموش ناشدنی را برای هم‌دیگر رقم بزنند.

شب زفاف چیست؟

شب زفاف اولین شب همبستری دو زوجی است که از راه صحیح شرعی با هم دیگر پیمان زناشویی بسته اند.  این شب از شب هاى بسیار مهم و  مبارک در زندگی هر فردی است. 

آدام و رسوم شب زفاف در قدیم

در گذشته و هم اکنون در خانواده های سنتی ایرانی رسم و رسوم است که در شب اول عروسی، زنان پشت در اتاق عروس و داماد می نشینند تا داماد دستمال خونین شب عروسی را نشان آنها بدهد تا از پشت در بلند شوند و به خانه های خود بازگردند. این دستمال خونی بیانگر  پاره شدن پرده بکارت عروس به وسیله داماد است.

در شب زفاف نخست عروس و داماد وضو بگیرند ، تکبیر گفتن در این شب ، خواندن دو رکعت نماز ؛ خواندن این نماز با حال خضوع و خشوع و دعا کردن در سرنوشت عروس و داماد بسیار مؤثر است. خواندن دعا و نیایش، که پس از خواندن نماز زفاف صورت می گیرد.

زمان مطلوب امیزش شب زفاف

۱- شب زفاف در مکان پوشیده باشد.

۲- دختر را باید قبل از نزدیکی از نظر روحی آماده کرد

۳- آمیزش همراه با آرامش فکری و آسودگی خاطر.

۴- آمیزش در محل مناسب و دور از چشم دیگران.

۵- نزدیکی بهتر است بعد از خوردن شام باشد.

تحریک جنسی در مردان تقریبا همیشه میتواند رخ دهد و هیچ وقت زمان مشخصی هم ندارد،  آمیزش جنسی نباید وقت و زمان مشخص و برنامه ریزی شده داشته باشد بلکه هوس و خواست زن و شوهر است که زمان امیزش را مشخص می کند، چرا‌که امکان دارد موکول کردن رابطه جنسی به زمان خاص، لذت بخشی آنرا کاهش دهند.

ولی یادمان نرود که هم آهنگی دوجانبه و احترام به خواست طرف مقابل اصلاً قابل چشم پوشی نیست.

نکات مهم در مورد شب زفاف

آداب شب زفاف,در مورد شب زفاف,شب زفافآشنایی با شب زفاف
 • این شب برای زوجین، بالاخص زنان، شبی بیادماندنی است.
 • شب زفاف برای اغلب زوجها شب پر التهابی است و نخستین شب ارتباط جنسی جدّی بین آنهاست.
 • به همسر خود برای کسب اعتماد به نفس پیش از شب زفاف روحیه بدهید.
 • این شب را در اغوش هم و عریان تا صبح سپری کنید.
 • در جای ساکت و خلوت و در شب انجام شود.
 • تلاش کنید که در خصوص ترس ها و اضطرابتان در مورد شب زفاف به یکدیگر گفتگو کنید. این کار سبب می شود که به درک بیشتری از یکدیگربرسید. 
 • تا احساس آمادگی کامل برای کاری نکرده اید وارد عمل نشوید .

نکات مهم برای ترس دختران از شب زفاف

شب زفاف,آموزش شب زفاف,احادیث شب زفافشب زفاف چیست

ترس و اضطراب از نخستین رابطه جنسی امر عادی است.امکان دارد در اولین رابطه جنسی با برخوردهای غیر عادی مواجه شوید به یاد داشته باشید هرزمان که همسر شما از شما خواست تا این رابطه  قطع شود اینکار را انجام دهید برقراری رابطه جنسی خشن اصلاً نشانه مردانگی نیست.

همسرتان را زیاد ببوسید. بوسه عاشقانه قاتل  اضطراب است و باعث ارامش همسرتان میشود و ایجاد محیطی امن و ارام برای شما را به دنبال دارد.

اماده سازی عروس در شب اول عروسی

دختران معمولاً به دلیل شنیدن خاطرات دوستان و اطرافیانش، از شب اول عروسی و خطرات احتمالی آن در مورد پرده بکارت ترس و اضطراب دارند، که اولاً خود آنها باید با افزایش اگاهی خود، استرس را دور کنند، و ثانیاً پسران باید رعایت حال آنان را بکنند و با اماده سازی و کم کم اقدام نمایند.

نکات درباره پرده بکارت

رشته های عصبی در پرده کم هستند و به همین دلیل درصورت آرامش جسمی و روانی پارگی آن معمولاً با درد اندکی همراه است. عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در هنگامی که بدن آرام است و هیچ استرس و خستگی ندارد انجام شود. بدین ترتیب مقاربت در اولین شب پیوند زناشویی و بعد از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی شود.

انواع درد در اولین شب زفاف

مهم ترين عامل در رفع درد ناشی از برقراری ارتباط در شب زفاف آماده کردن روحی و روانی شما و متقابلا همسرتان است که این کار در خصوص شما از سوی شوهرتان باید بخوبی انجام شود. دو نوع درد رایج داریم که تمامی خانم هاموقع نخستین تجربه در رابطه جنسی شان احساس می کنند، این دو مورد عبارتند از:

درد به دلیل پارگی پرده بکارت دختر

این درد همان طور که در بالا ذکر شد به دلیل ایجاد یک زخم سطحی در داخل واژن است که این چنین زخمها معمولاً دردناک تر از سایر زخمها میباشند.برای کنترل یا کاهش درد، بهترین کار ایجاد معاشقه طولانی است.این کار سبب میشود تا دختر به مرحله ارگاسم یا نزدیک آن برسد.رسیدن به ارگاسم، آستانه تحمل درد را بالا میبرد و سبب میشود که درد یا خيلي کم شود یا قابل تحمل گردد.

 درد به دلیل دخول آلت تناسلی مرد در مهبل دختر

این درد دقیقا به دلیل کشش دیواره واژن میباشد.شما هنگامی که بادکنکی را برای نخستین بار باد میکنید، زور بیشتری به کار میبرید تا بتوانید دیواره های بادکنک را از هم باز کنید که این حالت دقیقا در واژن هم ایجاد میشود بدین دلیل که واژن هم برای اولین بار قرار است باز شود پس درد زيادي را  همسر شما حس میکند. برای کنترل این درد دقیقا باید معاشقه طولانی داشته باشید تا هم واژن لیز شود و هم آستانه درد افزایش یابد برای همین منظور میشود از ژل لوبریکانت استفاده نمود.

برای شب زفاف برنامه ریزی داشته باشید

شب اول عروسی حجله,شب عروسی,اولین شب عروسینکات مهم شب زفاف

بارداری یکی ديگر از مسائلی ست که استرس ایجاد می کند، روش های پيش‌گيري را در نظر داشته باشید. اگر از قبل برای آن برنامه ریزی نکرده اید و از داروهای پيش‌گيري استفاده نکرده اید، حتماً از کاندوم استفاده کنید. بعضی از کاندوم ها خاصیت تاخیری هم دارند که برای مردانی که امکان دارد در نخستین رابطه ها زود انزال شوند، مطلوب است.

ژل لوبریکانت از چیزهایی است که هر زوجی باید دردسترس خود داشته باشند. در صورتیکه احساس می کنید رطوبت واژن کم است از ژل لوبریکانت و اگر احساس درد کردید میتوانید از لیدوکایین استفاده کنید.

دانستنی های مهم در مورد شب زفاف

۱- مهم ترین نکته برای داشتن یک زندگی زناشویی رضایت بخش ودر عین حال لذتبخش ، هنر برقراری ارتباط با همسر در حین رابطه جنسی است و به همین دلیل قانون گذاشتن برای رابطه جنسی مفهوم صحیحی نیست.

۲- در نخستین رابطه جنسی با همسر خود بهتر است که تقریبا ساکت باشید؛ برای اینکه سخنان اضافی و نابه جا و حرف های تحریک کننده زدن ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. برای این که شما تا به حال با همسر خود رابطه جنسی نداشته اید و از تمایلات و مواردی که باعث ناراحتی او میشود آگاه نیستید.

۳- آقایان اگر خيلي سریعتر از هنگامی که می خواستند ارضاء شدند اشکالی ندارد. کمی معاشقه کنید، بخوابید و باز مجدداً امتحان کنید. دومین بار بسیار ریلکس تر خواهید بود.

۴- در اولین رابطه جنسی توقع بهترین رابطه را نداشته باشید. یک رابطه کامل به مرور زمان و دریافت شناخت بیشتر از هم شکل می گیرد. 

۵- در مورد انتظارات خود از رابطه جنسی با هم صحبت کنید. در حالتی که از انتظارات یکدیگر با خبر باشید میتوانید در به لذت رساندن یکدیگر موفقیت بیشتری کسب کنید. 

۶- از خوردن غذای سنگین پیش از رابطه جنسی جلوگیری کنید برای این که باعث خواب آلودگی(Drowsiness) تان می شود. همینطور از خوردن مشروب خودداری کنید، برای این که نوشیدن الکل نعوظ را دشوار میکند.

مراقبت های بهداشتی در شب زفاف,شب زفاف,نکات مهم شب زفافرابطه جنسی در شب زفاف

مراقبت های بهداشتی پس از زفاف

 • در صورت وجود خونریزی به مدت چند روز از پد بهداشتی استفاده کنید و هر ۴ الی ۶ ساعت یکبار پد خود را عوض کنید.
 • حین برقراری رابطه جنسی بدن شما تعرق داشته و آب زيادي از دست می دهد؛ بدین ترتیب حتماً سعی کنید پس از برقراری رابطه آب بنوشید.
 • سعی کنید بعد از برقراری اولین رابطه جنسی، برای از بین بردن تمام الودگی ها حتماً دوش آب گرم بگیرید.
 • بعد از برقراری رابطه جنسی، محیط واژن مرطوب است و شرایط را برای رشد باکتری ها فراهم می کند، بدین ترتیب یا کلا از لباس زیر استفاده نکنید و یا این که حتما بعد از آن، لباس زیر نخی بپوشید.
 • به هیچ عنوان بعد از برقراری رابطه جنسی، از دستمال های شیمیایی مرطوب و بودار استفاده نکنید. استفاده از این دستمال ها به ناحیه تناسلی شما اسیب وارد خواهد کرد و دچار عفونت می شوید.

شب زفاف در اسلام 

امام باقر علیه السلام در بیان آداب حجله می فرماید:

«وقتی به حجله وارد شدی و نزد عروس رفتی، پیشانی او را بگیر و دعا کن و بگو:

«اللّهمّ بامانتک اخذتها و بکماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداً فاجعله مبارکاً تقیّاً من شیعة آل محمّد و لاتجعل للشّیطان فیه شرکاّ و لانصیباّ؛

خدایا! من، این خانم را از تو به امانت گرفتم و با سخنان تو او را حلال نمودم. پس، اگر فرزندی از او متولد شد، او را مبارک و با تقوا و از شیعیان محمدصلی الله علیه و آله و آلش قرار ده و در او برای شیطان نصیبی قرار مده.»

امام صادق (ع) فرمودند: پیش از این که با عروس خویش به بستر زفاف روید،هدیه ای به وی بدهید ،با این کار عشق و آرامش را به او هدیه کرده اید.

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: آنکه شب ورود و بقاء قمر در برج عقرب زفاف کند از زندگی خیری عایدش نمی شود.

آداب و رسوم شب زفاف

در منابع اسلامى آداب فراوانى براى آن ذکر شده است:

 • زفاف و رفتن به حجله در شب باشد.
 • مستحب است عروس نیز وضو بگیرد و دو رکعت نماز بخواند.
 • داماد در شب زفاف ابتدا دو رکعت نماز بگزارد و دعای خاصی را بخواند.
 • پس از نماز دستش را جلو سر عروس بگذارد و دعای خاصی را بخواند.

اگر مشکلی در روابط زناشویی هست پیگیری کنید

اگر در مورد رابطه جنسی و رابطه زناشویی با همسرتان دچار مشکل هستید یا نیاز به اموزش دارید حتما پیگیر شوید، از مشاور کمک بگیرید یا در دوره های آموزشی ویژه زوجین شرکت کنید اجازه ندهید مشکلات مانع آرمش، آرامش و لذت زندگی شما شود.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

 • 22
 • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
روحانی الهام علی اف,تصاویر خانوادگی الهام علی اف,زندگی شخصی الهام علی اف بیوگرافی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

زادگاه:باکو،  جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی ( اکنون جمهوری آذربایجان)

ملیت:آذربایجانی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام شیعه

ادامه
ویژگیهای خضر,نام فرزندان حضرت خضر,عکس حضرت خضر زندگینامه حضرت خضر(ع) و داستان زندگی او

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

پیامبران هم‌عصر:موسی (ع)

قدمگاه های حضرت خضر: مسجد کوفه، کوه حضرت خضر و ...

سرانجام حضرت خضر: عمری جاودانه

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش