دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
۱۵:۵۵ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۱۸۵۴
حج و عتبات عالیات

موافقت عراق با حذف روادید زمینی برای اربعین/ اعتراض ایران به عربستان درباره گرانی حج

حذف روادید سفر زمینی اربعین,موافقت باحذف روادید سفر زمینی اربعین
وزیر کشور عراق با درخواست وزیر کشور ایران برای حذف روادید سفر زمینی اربعین موافقت کرد.

به گزارش ایسنا، احمد وحیدی روز سه شنبه در دیدار عثمان الغانمی وزیر کشور عراق، امنیت این کشور را  برای ایران مهم و مورد توجه دانست و افزود: مرزهای دو کشور، مرزهای اخوت و برادری است و باید تلاش کنیم یک فضای مناسب و با امنیت، در مرزهای دو کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت های مختلف تجاری میان دو کشور، اظهار کرد: در بحث مبادلات مرزی، تردد زائران و توسعه بازارچه های مرزی می توانیم هماهنگی بیشتری داشته باشیم و زمینه را برای تسهیل تجارت در مرزهای دو طرف آماده کنیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به امنیت مرزها برای جلوگیری از قاچاق سلاح، مواد مخدر و کالا اشاره کرد و ادامه داد: تبادلات تجاری و کالاها باید  از مبادی رسمی صورت گیرد که به نفع اقتصاد هر دو کشور است.

وی در ادامه افزود:  میان ایران و عراق پیوند ناگسستنی فرهنگی و دینی وجود دارد. مراسم اربعین حسینی(ع) از جلوه های بارز پیوند های دینی و فرهنگی دو ملت است و شوق مردم ایران برای زیارت عتبات عالیات تمام ناشدنی است.

وزیر کشور اضافه کرد: از طرف دیگر مردم عراق هم مشتاق سفر به شهرهای مقدس قم و مشهد هستند که همواره به دنبال تسهیل سفر آنها هستیم.

وحیدی از همتای عراقی خود خواست با توجه به مطالبه میلیونی مردم ایران برای حضور در مراسم اربعین حسینی، لغو روادید زمینی صورت گیرد که این درخواست مورد موافقت طرف عراقی قرار گرفت.

وزیر کشور بر لزوم فعال تر شدن مرز خسروی در استان کرمانشاه علاوه بر مرزهای مهران، چذابه و شلمچه اشاره کرد که در این خصوص هم طرف عراق تاکید کرد مقدمات لازم برای تردد زوار و تبادلات تجاری در مرز خسروی فراهم شده است.

در ادامه این نشست عثمان الغانمی وزیر کشور عراق هم اظهار کرد: با موافقتی که از طرف نخست وزیر عراق صادر شده است، در شرایط عادی روزانه ۲ هزار زائر بدون ویزا می توانند از طریق گذرگاه های زمینی وارد عراق شوند.

وی افزود: از ابتدای هفته آینده با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق سازوکار لازم  برای ورود این تعداد به عراق برنامه ریزی می شود و به شکل تدریجی شاهد افزایش آن خواهیم بود.

وزیر کشور عراق با بیان اینکه سفرهای هوایی برای مسافران، بسیار هزینه دارد، گفت: مسافران ایرانی و عراقی مایل هستند که از طریق زمینی به زیارت عتبات مقدس مشرف شوند که دولت عراق از هیچ کوششی برای تحقق این مطالبه زایران، دریغ نخواهد کرد.

الغانمی اضافه کرد: موضوع زیارت عتبات عالیات عمق تاریخی و ریشه دار در روابط دو کشور است و این امر نشان از جایگاه والای اهل بیت نزد دو ملت ایران و عراق دارد.

وی یادآور شد: طی حدود سه سال گذشته، کرونا شرایط را برای ترددهای مرزی سخت کرده بود که با کاهش این مشکل، شاهد افزایش ترددها خواهیم بود.

وزیر کشور عراق خاطر نشان کرد: سفرهای زیارتی میان ملت های ایران و عراق طعم خاصی به گرمی روابط دو کشور بخشیده و برای همین در حال برنامه ریزی برای افزایش این سفرها هستیم.

الغانمی به ظرفیت توسعه بازارچه های مرزی هم اشاره کرد و گفت: بازارچه های مرزی بستر مناسبی برای درآمدزایی استان های مرزی دو کشور هستند.

وی همچنین بر تقویت همکاری های دو کشور در حوزه های دیگر هم تاکید کرد و افزود: امنیت هر دو کشور مکمل همدیگر است. هیچ سطحی را برای توسعه همکاری ها قائل نیستیم و به هر سطحی که در توسعه روابط برسیم به دنبال ارتقای بیشتر همکاری ها خواهیم بود.

موضوع قاچاق کالا ها از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور عراق بود که گفت: دو کشور از مرزهای طولانی به شکل صحرایی، کوهستانی و آبی برخوردارند و عمده قاچاق در این مبادی ها صورت می گیرد که تلاش داریم با تقویت همکاری ها با این امر مقابله کنیم.

وزیران کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق در این نشست، ۲ تفاهم همکاری امنیتی و تسهیل تردد زایران امضا کردند.

***

اعتراض ایران به عربستان درباره گرانی حج

نماینده ولی فقیه در امور حج نسبت به افزایش بی‌رویه و ناپایدار هزینه‌های حج شدیداً معترض شد و رییس سازمان حج و زیارت نیز از ارسال نامه اعتراض‌آمیز ایران و دیگر کشورها به عربستان خبر داد.

حذف روادید سفر زمینی اربعین,موافقت باحذف روادید سفر زمینی اربعین

به گزارش ایسنا، حج امسال پس از دو سال وقفه تحت تاثیر کرونا درحالی با حضور زائران خارجی برگزار می‌شود که میانگین هزینه هر زائر ۴۵۰۰ دلار است که با توجه به تثبیت نرخ ارز برای زائران ایرانی از سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۹ هزار تومان، میانگین هزینه این سفر برای هر زائر حدود ۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است. رییس سازمان حج و زیارت گفته که اگر این مبلغ با نرخ امروز ارز محاسبه می‌شد قیمت حج امسال به حدود ۱۳۰ میلیون تومان می‌رسید. افزایش نرخ همچنین باعث شده است برخی از کشورهای آفریقایی از حضور در حج امسال انصراف دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار با نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید نیز شرایط حج امسال را سخت و بی‌سابقه توصیف کرد و اعتراض شدید خود را نسبت به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در کشور عربستان و همکاری نکردن شرکت‌های خدماتی این کشور با زائران اعلام کرد.

او گفت: در گذشته وقتی قراردادی با شرکت‌های خدماتی عربستان بسته می‌شد از ابتدا تا پایان موسم حج، شرایط و هزینه‌های آن تغییری پیدا نمی‌کرد و یکسان بود، اما در حال حاضر قیمت‌ها برای یک هفته تفاهم می‌شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و ریارت افزود: اگرچه امسال شرایط برای زائران نسبت به سال‌های گذشته به‌ویژه به خاطر قیمت‌ها سخت‌تر شده است، اما زائران کشورمان نگران اعمال و مناسک خود نباشند. ما هم امیدواریم حج امسال در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.

سیدصادق حسینی، رییس سازمان حج و زیارت که از طریق ارتباط تلفنی در گردهمایی نمایندگان مراجع عظام حضور داشت، از قیمت‌های حج امسال و رایزنی‌هایی که برای ارائه تخفیف از سوی شرکت‌های عربستانی انجام گرفته است، گزارشی داد و گفت: در این زمینه با وزارت حج عربستان مکاتبه انجام شده و کشورهای دیگر هم اعتراض خود را اعلام کرده‌اند که متأسفانه جوابی ارائه نشده است.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: اگرچه به زائران وعده داده بودیم قیمت تمام شده حج امسال ۳۵ میلیون تومان باشد، اما مجبوریم علی‌رغم میل باطنی مبلغ ۷ میلیون تومان دیگر از زائران دریافت کنیم.

او اضافه کرد: در کنار افزایش قیمت شرکت‌های خدماتی، قیمت مواد پروتئینی نیز در کشور عربستان بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته است.

حسینی با بیان این‌که تزریق واکسیناسیون کرونا، فلج اطفال و مننژیت که از شروط حضور زایران در حج امسال اعلام شده برای بیشتر زائران با کمک وزارت بهداشت انجام شده و در این زمینه دغدغه‌ای وجود ندارد، بیان کرد: امیدوارم امسال شاهد برگزاری حجی خوب و آرام باشیم.

  • 13
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش