دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
۰۷:۴۱ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۱۰۲۲۱۶
سایر حوزه های اجتماعی

کاربران خبررسان و پرنشاط نشدند

برف بازی در فضای مجازی

بارش برف,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه

بالاخره انتظار زمستانی مردم تهران به پایان رسید و برف، همه جا را سفیدپوش کرد. خیابان‌ها و درختان رخت عوض کردند و مناظر زیبا، تعطیلی مدارس و دانه‌های درشت برف، همگی دست به دست هم دادند تا شهر، رنگ شادی و خنده به خود بگیرد. آغاز به کار اداره‌ها  با تأخیر در کنار تعطیلی مدارس، به بیشتر خانواده‌ها کمک کرد تا بتوانند لحظه‌های برفی نابی با هم داشته باشند و علاوه بر برف بازی و شادی، ساخت آدم برفی و... عکس‌های یادگاری هم بگیرند و آنها را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ازجمله اینستاگرام و توئیتر منتشر کنند.

 

 

کاربران همیشه فعال شبکه‌های اجتماعی

برخی کاربران از دیدن منظره برفی شهر هیجان زده شده بودند و به‌عنوان مثال کاربری در توئیتر با گذاشتن یک عکس برفی توئیت کرده است: «زمستان بی‌برف معنا نداره. بالاخره یک برف درست درمون تو تهران داره می‌باره، مردم ذوق دارند واقعاً.» برخی کاربران هم عکس‌هایی از برف بازی با همکاران یا خانواده‌ها در اینستاگرام منتشر کردند و یکی از آنها نوشت: «چه خوبه اول صبحتو با همکارا اینجوری شروع کنی.» کاربر دیگری هم نوشته است: «یه منظره هیجان انگیز، خداجون متشکرم.» طرح‌های گرافیکی رنگارنگ و فیلم‌هایی با موسیقی‌ها و آوازهای ایرانی و خارجی درباره برف نیز بخشی دیگر از محتوای زمستانی اینستاگرام در شب برفی پایتخت بود.

 

اما همه عکس‌ها و متن‌ها به شادمانی مردم مربوط نمی‌شد و برخی هم از مدیریت نامناسب بسیار گلایه داشتند. این کاربران عکس‌هایی از بسته شدن اتوبان تهران- کرج و تهران- قم را به همراه متن‌هایی در اینستاگرام منتشر کردند به‌عنوان مثال یکی از کاربران با گذاشتن عکسی از جاده در اینستاگرام خود، نوشته است: «در راه ماندگان... بعد ۱۰ ساعت تو راه موندن، بالاخره برگشتیم خونه.» برخی دیگر هم در توئیتر حضور فعال تری داشتند و یکی از آنها توئیت کرده است: «مهم نیست از چند روز قبل هواشناسی و رسانه‌ها هشدار بارش برف سنگین بدن. باز هم همه غافلگیر میشن و صدها ماشین برای ساعت‌ها در اتوبان کرج- تهران و تهران- قم گیر می‌کنند». کاربر دیگر هم در صفحه توئیتر خود نوشته است: «به امید روزی که مسئولان غافلگیر نشن چون بارون میاد غافلگیر میشن، برف میاد غافلگیر میشن، سیل میاد غافلگیر میشن...» یا کاربر دیگری نوشته است: «از سه روز پیش که گفته بودن هوا اینجوری میشه پس شهرداری و راهداری کجان؟»

 

برخی کاربران هم در این هوای سرد و برفی، کارتن خواب‌ها و زلزله زدگان کرمانشاه را از یاد نبردند. به‌عنوان مثال کاربری به نام محمد در اینستاگرام خود یک عکس برفی را منتشر کرده و نوشته است:«ای کاش همه مردم به یک اندازه از بارش برف خوشحال می‌شدند ! خوشحالم و انکار نمی‌کنم ولی یاد زلزله زده‌های سر پل ذهاب کرمانشاه و بی‌خانمان‌ها افتادم و یهو حالم گرفته شد.» برخی فیلم‌ها و عکس‌های اینستاگرام هم به همدلی مردم در کمک به یکدیگر مربوط می‌شد. به‌عنوان مثال فیلم‌های زیادی درباره خودروهای گرفتار در برف یا در حال سر خوردن دیده می‌شد که مردم به کمک راننده می‌شتافتند.

 

با توجه به شکستن شاخه‌های درختان، تصادفات رانندگی، زمین خوردن عابران پیاده و...، بخشی از محتوای زمستانی تولید شده در فضای مجازی نیز به نیروهای امدادی همچون آتش‌نشانان، نیروی پلیس راهور، آمبولانس و... مربوط می‌‌شد. عکس‌هایی از پاکسازی خیابان‌ها از درختانی که شکسته و خیابان را سد کرده بودند تا عکس پلیسی که به بانویی سالمند کمک می‌کند تا در هوای برفی از خیابان عبور کند، بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفت و تعداد لایک بالایی به‌خود اختصاص داد.

 

برخی کاربران هم در این هوای برفی و سرد به فکر حیوانات و پرندگان بودند و با گذاشتن عکس و متن در توئیتر و اینستاگرام از کاربران خواستند به آنها هم نیم نگاهی داشته باشند. به‌عنوان مثال رضا در اینستاگرام خود نوشته است:«صدقه امروزمان مشتی دانه برای گنجشک‌ها باشد شاید با جیک جیکشان دعایی کنند که دلیل اجابت آرزویمان باشد.»

 

برخی از پست‌های اینستاگرامی و توئیتری هم به آموزش مربوط می‌شود به‌عنوان مثال شرکت ملی گاز تهران در توصیه به کاربران توئیت کرده است: «دودکش‌ها را سرکشی کنید. در شرایط فعلی آب و هوایی و بخصوص بارش برف یک نکته بسیار مهم، امکان مسدود شدن دودکش‌هاست که از هموطنان خواهش می‌کنیم  حتماً به دودکش‌ها سرکشی کنند.»

 

برخی هم نسبت به سفرهای درون شهری و برون شهری هشدار داده‌اند و از کاربران خواسته‌اند تا حدامکان از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند. هشدار درباره مصرف بهینه برق و گاز نیز بخشی دیگر از توئیت‌هایی است که منتشر شده است.

 

برف با طعم شوخی

برخی دیگر از کاربران طناز فضای مجازی هم در این فضای سرد و برفی فرصتی به دست آوردند تا با این موضوع، شوخی کنند و لبخند بر لب دیگران بنشانند. از شوخی‌هایی که درباره برف تهران در فضای مجازی دست به دست می‌شود می‌توان به طنز یک کاربر اشاره کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این کاربر توئیت کرده است: «جوری سرده که تا الان پدرم سه بار بهم چک زده و گفته نخواب، اگه بخوابی میمیری.» یا دیگر کاربر شوخ طبع هم با تعجب از حجم عکس و فیلم برفی که در فضای مجازی منتشر شده با گذاشتن عکسی نوشته است: «اگر مردم کانادا قرار بود مثل ما به برف واکنش نشون بدن که دیگه هیچی. سرورای اینستا داغون بود.»

 

کاربر دیگری هم که به نظر در ترافیک تهران مانده، توئیت کرده است: «امروز توی تهران زیاد تلاش نکنید که برای فرار از ترافیک تغییر مسیر بدید چون به نتیجه نمی‌رسید. ترافیک از در منزل تا محل کارتون همراهیتون می‌کنه پس به مسیر خودتون ادامه بدید و سعی کنید با لذت بردن از برف و زیبایی که به شهر داده لذت ببرید تا به آرامش برسید.»

یکی از کاربران اصفهانی هم واکنش طنز جالبی داشته است. محسن که یک عکاس خبری است با گذاشتن طرحی که نشان می‌دهد همه کشور را ابر فرا گرفته و فقط بر فراز اصفهان هیچ ابری دیده نمی‌شود، در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «حکایت این روزای اصفهان همان حکایت سوهان حاج حسن و پسران بجز اصغر شده، ولی خدایا ما هنوز منتظریم.»

 

برف تهران در آینه رسانه‌های خارجی

جالب اینجاست که بارش برف کم سابقه تهران و شادی زیاد ایرانی‌ها برای رسانه‌های خارجی هم بسیار جالب بوده و حال و هوای تهران، موضوع گزارش این روزهای برخی رسانه‌های غربی از ایران است. برخی رسانه‌های غربی با انتشار تصاویر برف در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران، خبر از بارش کم سابقه برف در ایران دادند و نوشتند: «تهران سردترین و برفی‌ترین روزهای سال‌های گذشته خود را طی می‌کند.» به‌عنوان مثال وب سایت policymic در گزارشی در این باره نوشت: ایران با موج کم سابقه سرما و برف مواجه است و دمای هوا در تهران به سردترین حد خود رسیده است. این گزارش عکس‌های اینستاگرامی شهروندان تهرانی از برف اخیر در تهران را در قالب یک گزارش تصویری منتشر کرده و به اشتیاق ایرانیان نسبت به حضور فعال در فضای مجازی اشاره داشته‌اند.

 

برخی کاربران هم در این هوای برفی و سرد به فکر حیوانات و پرندگان بودند و با گذاشتن عکس و متن در توئیتر و اینستاگرام از کاربران خواستند به آنها هم نیم نگاهی داشته باشند. به عنوان مثال رضا در اینستاگرام خود نوشته است:«صدقه امروزمان مشتی دانه برای گنجشک‌ها باشد شاید با جیک جیکشان دعایی کنند که دلیل اجابت آرزویمان باشد».

 

برخی دیگر از کاربران طناز فضای مجازی هم در این فضای سرد و برفی فرصتی به دست آوردند تا با این موضوع، شوخی کنند و لبخند بر لب دیگران بنشانند. از شوخی‌هایی که درباره برف تهران در فضای مجازی دست به دست می شود می توان به طنز یک کاربر اشاره کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این کاربر توئیت کرده است:«جوری سرده که تا الان پدرم سه بار بهم چک زدهو گفته نخواب، اگه بخوابی میمیری».

 

بارش برف کم سابقه تهران و شادی زیاد ایرانی ها برای رسانه های خارجی هم بسیار جالب بوده و حال و هوای تهران، موضوع گزارش این روزهای برخی رسانه های غربی از ایران است.برخی از پست های اینستاگرامی و توئیتری هم به آموزش مربوط می شود به عنوان مثال شرکت ملی گاز تهران در توصیه به کاربران توئیت کرده است: «دودکش‌ها را سرکشی کنید. در شرایط فعلی آب و هوایی و به خصوص بارش برف یک نکته بسیار مهم، امکان مسدود شدن دودکش‌هاست که از هموطنان خواهش می کنیم که حتماً به دودکش‌ها سرکشی کنند.

 

 

iran-newspaper.com
  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش