جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۳۴

آشنایی با انواع قوانین بسکتبال

قوانین بسکتبال,مطالب و قوانین بسکتبال,تاریخچه و قوانین بسکتبالیکی از قوانین بسکتبال این است که مشت زدن به توپ خطا محسوب می‌شود
در هر ورزشی، عوامل مؤثر در افزایش هیجانات یک بازی و مسابقه، شامل تاکتیک، تکنیک و خلاقیت های فردی بازیکنان میباشد و تیم داوری،  اجرای صحیح قوانین و مقررات را بر عهده دارند. در این مطلب از سرپوش با رشته ورزشی بسکتبال آشنا خواهید شد.

قوانین بسکتبال

به یک ورزش تیمی که دو تیم پنج نفره و در یک سالن  به شکل مستطیل بازی می کنن؛ ورزش بسکتبال میگویند. در این ورزش توپ بسکتبال را به درون سبدهایی در دو سمت زمین پرتاب می کنند که قطر آن ۴۶ سانتی متر و ارتفاعش ۳٫۰۴۸ متر می باشد.

بسکتبال در ایران

ورزش بسکتبال برطبق دایره المعارف بریتانیا، درسال  ۱۲۸۰ هجری شمسی به ایران وارد شد ولی مسلما نخستین علامت هایی که کارکنان سفارتخانه های خارجی در ایران، بسکتبال را به این کشور وارد کردند؛ به سال های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ برمیگردد.

 یک مربی ورزش به نام« فریدون شریف زاده» در سال ۱۳۱۴ با معرفی و بنیان گذاری ورزش بسکتبال به دانش آموزان دبیرستان البرز( کالج البرز) تهران باعث شد تا دیگر مربیان ورزش، بسکتبال را اموزش و گسترش دهند. زمان تشکیل فدراسیون بسکتبال ایران به سال ۱۳۲۴ برمی گردد و در بازی های المپیک لندن( ۱۹۴۸)، بسکتبال ایران برای نخستین بار در میدان های بین المللی حضور یافت.

قوانین بسکتبال

>> قوانین پایه ای بسکتبال:

- یکی از قوانین بسکتبال این است که مجوز پرتاب توپ به هر جهتی با یک یا هر دو دست وجود دارد.

- بازیکنان در ورزش بسکتبال، اجازه ی دویدن با توپ را ندارند ولی مجوز پرتاب آن از محلی که دریافت کرده اند را دارند. بازیکنی که توپ را در حال دویدن با سرعت دریافت می کند؛ چنانچه بخواهد متوقف شود، مستثنی است.

- از اعمال غیرمجاز در ورزش بسکتبال می توان به تنه زدن، نگه داشتن، هل دادن، پشت پا زدن یا ضربه زدن به بازیکن حریف اشاره کرد.

- یکی از دیگر قوانین ورزش بسکتبال این است که برای گرفتن توپ باید از دستانتان استفاده کنید نه از بدنتان.

- زمانی که توپ با ضربه یا پرتاب، وارد سبد شود و در آن باقی بماند، گل اتفاق می افتد؛ به شرطی که مدافعین، گل را لمس نکنند و برای آن مزاحمتی بوجود نیاورند. در صورت ماندن توپ بر روی کناره ها و حرکت دادن سبد توسط حریف، گل محسوب میشود.

تمام قوانین بسکتبال,قوانین پایه ای بسکتبال,قوانین بسکتبالاز دیگر قوانین بسکتبال اینست که از بدن نمی‌توان برای گرفتن توپ استفاده کرد

- پرتاب کننده، ۵ ثانیه زمان دارد که توپ را از بیرون زمین، پرتاب کند و اگر مرتکب تخلف شود؛ توپ باید به حریف واگذار شود. سرداور درصورت پافشاری هر یک از طرفین در تاخیر بازی، خطای آن تیم را اعلام میکند.

- یکی از خطاها در ورزش بسکتبال، مشت زدن به توپ است.

- یکی از وظایف داور، قضاوت روی توپ می باشد؛ به این صورت که وقتی توپ در جریان بازی است یا خارج از زمین است و مسئولیت تصمیم گیری مالکیت توپ و محاسبه وقت را بر عهده دارد. گل شدن توپ و محاسبه ی امتیازات توسط سرداور تعيين میشود.

- داور برای بازیکنان، قضاوت می کند و مسئولیت یادداشت خطاها را برعهده دارد. علاوه‌براین ، پس از ۳ خطای متوالی باید سرداور را مطلع کند و براساس قانون ۵ بازیکنان را اخراج کند.

- تیمی برنده است که در این زمان ، بیشترین امتیازات را بدست آورد.

- زمان بازی بسکتبال برطبق قوانین، چهار کوارتر ۱۰ دقیقه ای( در ان بی ای ۱۲ دقیقه) و چهار استراحت ۵ دقیقه ای بین کوارترها می باشد.

>> دفاع( قانون های زمانی):

برگزاری بازی بسکتبال در چهار دوره ۱۰ دقیقه ای( بین المللی) یا ۱۲ دقیقه ای( اِن.بی.اِی) می باشد. بازیکنان در بین دوره نخست و دوم و بین دوره سوم و چهارم می توانند به مدت ۲ دقیقه و در بین دوره دوم و سوم( بین دو نیمه) می توانند بمدت ۱۰ دقیقه استراحت کنند.

۵ دقیقه وقت اضافه برای بازی بسکتبال اختصاص داده شده است. زمین حمله و دفاع دو تیم، پس از استراحت بین دو نیمه عوض می شود. اصطلاحاً نام زمین حلمه برای زمین حریف، اختصاص داده شده و به زمین خودی، زمین دفاع می گویند.

زمان واقعی بازی، زمان هایی هستند که گفته شده اند؛ به این معنی که درصورت متوقف شدن وقت بازی، توپ در جریان نیست. به طورمثال درصورت رخ دادن خطایی یا موقع پرتاب ازاد، زمان متوقف می شود. به همین علت، مدت زمان یک بازی کامل، بیش از مجموع عددی زمان های بالا یعنی حدودا دو ساعت می باشد.

>> قانون رانینگ( تراولینگ) در بسکتبال:

بازیکن دارای توپ می تواند به هر سمتی که می خواهد، پای خود را یک یا چند مرتبه حرکت دهد، به شرطی که پای دیگرش( پای پیوت) ثابت باشد. به حرکتی که بازیکن صاحب توپ با استفاده از یک یا دو پایش انجام دهد، بدون این که به محدودیت فوق در داخل زمین، توجه کند یا این که گام های وی هیچ تناسبی با دریبل های بازیکن نداشته باشد؛ رانینگ میگویند.

>> قانون دبل( DOUBLE) در بسکتبال:

وقتی که بازیکنی توپ را تحت کنترل داشته باشد و پس از پرتاب کردنش و برخورد آن با زمین، مجدداً لمسش کند پیش از اینکه توپ به بازیکن دیگری برخورد کند؛ دریبل کردن میگویند. پایان دریبل، زمانیست که بازیکن، توپ را با دست بگیرد و یا اجازه دهد که توپ در دست هایش استراحت کند.

درصورت عدم تماس توپ با دست دریبل کننده، تعداد گامهای برداشته محدود نیست. پس از پایان دریبل، بازیکن نباید برای دومین بار ، دریبل بزند وگرنه مرتکب تخلف« دبل» میشود.

>> قانون ۲۴ ثانیه در بسکتبال:

چنانچه توپ در اختیار تیمی قرار گیرد باید آن را به حلقه حریف در طول مدت ۲۴ ثانیه وارد کند یا شوتی را به طرف حلقه تیم مقابل بزند. توپ باید حتماً به سمت حلقه شوت شود تا ۲۴ ثانیه صفر شود ولی اگر به سمت تخته شوت شود ۲۴ ثانیه ادامه می یابد؛ همچنین درصورت اوت توپ به وسیله تیم مقابل، باز هم ۲۴ ثانیه ادامه می یابد.

,قانون دبل در بسکتبال,خلاصه قوانین بسکتبال,مطالب و قوانین بسکتبالیکی از قوانین بسکتبال اینست که داور مسئول قضاوت روی توپ است

زمانی ۲۴ ثانیه صفر می شود که علاوه بر رخ دادن خطا، توپ توسط بازیکن تیم مقابل، اوت شود. درصورت بوق زدن دستگاه بمدت ۲۴ ثانیه و خارج شدن توپ از دست بازیکن در هوا، چنانچه گل شود؛ آن گل قبول است ولی درصورت برخورد توپ در هوا به دست بازیکن، آن گل مردود میشود.

>> قانون هشت ثانیه در بسکتبال:

زمانیکه توپ، تحت کنترل یک تیم در زمین خودی قرار بگیرد، باید آن را به زمین حمله در عرض ۸ ثانیه بفرستد وگرنه مرتکب تخلف« هشت ثانیه» شده است و توپ توسط داور به تیم مقابل داده میشود.

>> قانون پنج ثانیه در بسکتبال:

هیچ کدام از بازیکنان تیم، مجوز نگهداشتن توپ بمدت بیش از ۵ ثانیه را ندارند.

>> قانون سه ثانیه در بسکتبال:

وقتی یک تیم در زمین حمله، کنترل توپ را به دست بگیرد؛ هیچ یک از نفرات آن تیم، مجوز ماندن در منطقهٔ ذوزنقهٔ حریف یا روی خطوط ذوزنقه حریف بمدت سه ثانیه را ندارند.

>> قانون نیمه( بازگشت توپ به زمین دفاعی):

درواقع بازیکن با به دست گرفتن مالکیت توپ در زمین حریف( زمین حمله)، مجوز برگرداندن توپ به زمین دفاعی( زمین خودی) با استفاده از پاس به یارانش یا دریبل کردن آنرا ندارد و این کار، تخلف محسوب میشود و توپ به تیم مقابل داده میشود.

>> پای پیوت( pivot):

زمانی که بازیكن با بدست گرفتن کنترل توپ، یك پایش را ثابت و پای دیگر را به سمت دلخواهش حركت دهد؛ در چنین شرایطی به پای ثابت، پای پیوت می گویند. زمانی هر دو پای بازیکن را پای پیوت میگویند که او با توپ، هم زمان با دو پایش به زمین بیاید ولی درصورت بلند کردن یك پایش، به پای دیگرش، پای پیوت میگویند.

تمام قوانین بسکتبال,قواعد و قوانین بسکتبال,قوانین بسکتبالیکی از قوانین بسکتبال اینست که توپ را می‌توان با یک یا هر دو دست به هر جهتی پرتاب کرد

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 11
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۳ بهمن
  سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۱۷:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الباطن - التعاون
  ۱۸:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  آدانا دمیراسپور - فنرباغچه
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - والنسیا
  ۲۳:۳۰
 • جام حذفی ایتالیا
  لاتزیو - یوونتوس
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۴ بهمن
  لیگ حرفه‌ای عربستان
  الفتح - النصر
  ۱۸:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  آگزبورگ - بایرلورکوزن
  ۲۳:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  چلسی - فولام
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - کادیز
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ برتر انگلیس
  اورتون - آرسنال
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - لیورپول
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - کریستال پالاس
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - بورنموث
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - ساوتهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - لسترسیتی
  ۱۸:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
X