پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۸۵

همه چیز درباره ی ورزش سه گانه

ورزش سه گانه,ورزش سه گانه چیست,ورزش سه گانه شامل چیستورزش سه گانه در اصل یک مسابقه است که از سه مرحله تشکیل میشود
از محبوب ترین ورزش ها در سطح جهان می توان به ورزش سه گانه اشاره کرد. افردی که در این ورزش، شرکت می کنند؛ باید برای طی کردن مسافت های طولانی از استقامت بسيار بالايي برخوردار باشند. در این مقاله از سرپوش با ورزش سه گانه آشنا خواهید شد.

ورزش سه گانه

ورزش سه گانه نوعی مسابقه، متشکل از سه مرحله ی شنا، دوچرخه سواری و دویدن می باشد. مسابقات سه گانه عمدتاً تفاوت هایی در طول دوره دارند که گاهی اوقات از یک مسابقه سرعتی تا اولترا متغیر است.

ورزشکاران، پس از شنا کردن در یک مسافت طولانی، باید از آب بیرون بیایند و به بخش دوم این ورزش، وارد شوند.

دوچرخه سواری، دومین بخش ورزش سه گانه است و از ورزش هایی محسوب میشود که باعث به چالش کشیدن استقامت و سرعت افراد میشود. مسافت، یکی از نکات قابل توجه در دوچرخه سواری در ورزش سه گانه به شمار می رود. در اکثر مواقع، مسافت دوچرخه سواری عادی، نسبت به مسافت دوچرخه سواری در ورزش سه گانه بیشتر است.

دوچرخه سواری در بخش سوم ورزش سه گانه و بلافاصله پس از بخش دوم، اجرا میشود. دوچرخه سواران، پس از طی کردن مسافت مشخصی، باید از دوچرخه پیاده شوند و شروع به دویدن به سمت خط پایان مسابقه کنند. یکی از ورزش هایی که بدون پیش نیاز های خاصی میتوان آنرا انجام داد؛ دویدن میباشد که فواید بسیاری برای سلامتی و استقامت بدن دارد. دویدن در مسافت طولانی در ورزش سه گانه، بیشتر جنبه استقامتی دارد.

تاریخچه ورزش سه گانه در جهان

در سال ۱۹۲۱ نخستین مسابقه سه گانه با نام مسابقه سه ورزش در كشور فرانسه برگزار شد كه ورزشكاران در این مسابقه ۷ كیلومتر ركاب زدند، پنج كیلومتر دویدند و سرانجام ۲۰۰ متر شنا كردند. با وجود متوقف شدن این حركت ورزشی بمدت ۵۰ سال، ولی مجددا به شكل ورزش دو گانه در سال ۱۹۷۲ در میان سایر ورزش ها دیده شد. این مسابقات در آن سال، شامل دو و شنا بود.

در سال ۱۹۷۴ ورزشكاران رشته های ورزشی دوومیدانی، شنا و دوچرخه سواری تصمیم گرفتند که در آمریكا مسابقاتی از تركیب سه ورزش مذكور را برگزار کنند. آنان در شروع این مسابقات، از بابت کم بودن تعداد شركت كنندگان، نگران بودند درحالیکه ۴۶ ورزشكار در كنار هم در خط شروع قرار گرفتند.

یك افسر نیروی دریایی ایالات متحده آمریكا در سال ۱۹۷۸ به معرفی زیر شاخه ای از ورزش های سه گانه پرداخت. این شناگر و دونده که طرفدار اخبار مسابقات دوچرخه سواری بود؛ عقیده داشت که دوچرخه سواران به عنوان ورزشكاران قوی و توانمند محسوب میشوند. به همین دلیل میخواست که نوع دشوارتری از ورزش سه گانه را در ادامه حركت چهار سال قبل ، ارائه دهد كه به آن مسابقه مردان آهنین می گفتند. ۱۵ نفر در نخستین دوره این رقابت ها حضور داشتند كه تنها ۱۲ نفر از این ۱۵ نفر به خط پایان رسیدند، اما امروزه در این رقابت ها سالانه سی هزار نفر در سرتاسر جهان شركت می كنند.

ورزش سه گانه در ایران

دبیركل محترم كمیته ملی المپیك به نام بهرام افشارزاده، از سال ۱۳۸۰ این رشته را در زیر مجموعه فدراسیون دو و میدانی بعنوان كمیته ورزش سه گانه راه انداری كرد و بعنوان انجمن ورزش سه گانه كشور در سال ۱۳۸۲ به كنفدراسیون سه گانه آسیا معرفی شد. سپس سردار محمد علی صبور در سال ۱۳۸۵ بعنوان سرپرست فدراسیون ورزش سه گانه انتخاب شد و با اكثریت آراء دربیست و سوم آبان ماه ۱۳۸۵ بعنوان رئیس فدراسیون ورزش سه گانه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و با تلاش فراوان و تدوین اساسنامه مربوطه و ارسال آن به كنفدراسیون سه گانه آسیا در خرداد ۱۳۸۶ بیست و یكمین عضو آن كنفدراسیون شد.

۲۱ تیم و بیش از ۸۰ ورزشكار در سال ۱۳۸۷ در نخستین دوره لیگ ورزش سه گانه باشگاه های كشور شركت کردند و نهمین دوره آن، مرداد ماه ۱۳۹۵ می باشد.

در سال ۲۰۱۵ در پنجمین دوره انتخابات كنگره در كشور چین تایپه، سمت رئیس به آقای جاستین ساك وون پارك از كره جنوبی داده شد و علاوه‌براین آقای محمد علی صبور از ایران بعنوان نائب رئیس، آقای شین اوتسوكا از ژاپن به عنوان نایب رئیس ارشد، آقای ویجیتر سیتی ناوین از تایلند بعنوان دبیركل و آقای چیا چون- نام از مالزی به سمت خزانه دار انتخاب شدند. تا سال ۲۰۱۹ هیأت اجرایی، مشغول به فعالیت بود.

ورزش سه گانه,نحوه ی انجام مسابقات سه گانه,ورزش سه گانه در ایراننخستين مسابقه سه گانه در سال ۱۹۲۱ در كشور فرانسه با نام مسابقه سه ورزش برگزار شد

نحوه ی انجام مسابقات سه گانه

در ورزش سه گانه، انواع و اقسام مسافت ها در نظر گرفته می شود که با مشهورترین آن ها در ادامه اشنا میشوید:

>> سرعت :

سرعت برای کسانی، مناسب است که به تازگی به ورزش سه گانه روی آورده اند. باتوجه به تنوع مسافت ها ، قسمت شنا ۷۵۰ متر، دوچرخه سواری ۲۰ کیلومتر و دویدن ۵ کیلومتر می باشد.

>> المپیک:

در میان مسابقات المپیک، ورزش سه گانه از بازیهای تابستانی سال ۲۰۰۰ سیدنی به شمار می رفت. شنا به مسافت ۱.۵ کیلومتر، دوچرخه سواری به مسافت ۴۰ کیلومتر و دویدن به مسافت ۱۰ کیلومتر می باشد.

>> مرد آهنی نیمه :

به کسانی، مرد آهنی نیمه می گویند که استقامت خود را به چالش کشیده اند ولی در مسابقه آیرون من شرکت نکرده اند. مسافت شنا ۱.۹ کیلومتر، مسافت دوچرخه سواری ۹۰ کیلومتر و مسافت دویدن ۲۱.۰۹ کیلومتر می باشد.

>> مرد آهنی یا آیرون من :

مشهور ترین سری این مسابقات در کنا، هاوایی برگزار می شود. مسافت شنایی که برای این مسابقه اختصاص داده شده شامل ۳.۸ کیلومتر میباشد درحالیکه برای دوچرخه سواری، ۱۸۰ کیلومتر و برای دویدن ۴۲.۲ کیلومتر است.

نحوه ی انجام مسابقات سه گانه,ورزش سه گانه در ایران,ورزش سه گانه بانوانانواع و اقسام مسافت ها در ورزش سه گانه در نظر گرفته می شود

نکاتی در مورد ورزش سه گانه

- افرادی که تمایل به امتحان ورزش سه گانه دارند، نباید مسافت های طولانی را از همان ابتدا امتحان کنند. فرد ورزشکار باید مسافت را به تدریج افزایش دهد تا آسیبی به او وارد نشود.

- شما باید برای یادگیری تکنیک های مربوط به شنا، دوچرخه سواری و دویدن اقدام کنید. دویدن، شنا کردن و دوچرخه سواری، موجب افزایش مدت زمان رسیدن به مقصد و آسیب دیدگی بدن میشود.

- توجه داشته باشید که باید حتما پیش از انجام دادن ورزش سه گانه، تغذیه ی خود را تنظیم کنید. در صورت مناسب نبودن تغذیه ورزشکار، احتمال سختتر شدن انجام ورزش سه گانه وجود دارد و یا این که فرد به نتیجه دلخواهش نمی رسد.

فواید ورزش سه گانه

* کاهش وزن :

کاهش وزن، از فواید بسیار مهم ورزش سه گانه به شمار می رود. درواقع شما مقدار زیادی چربی در اثر انجام عمل ترکیبی شنا، دوچرخه سواری و دویدن می سوزانید که درنتیجه چربی بدنتان به شدت کاهش می یابد.

* وارد شدن فشار به کل بدن:

ورزش سه گانه، نوعی برنامه ورزشی محسوب میشود که موجب درگیری کل عضلات بدن میگردد. لذا افرادی که میخواهند کل بدن خود را تمرین دهند؛ میتوانند در لیست تمرینات خودشان، ورزش سه گانه را قرار دهند.

* فشار خون پایین :

از فواید ورزش سه گانه می توان به فشار خون پایین ، جلوگیری از چاقی و بیماری های قلبی عروقی و… اشاره کرد.

* تقسیم فشار بر روی قسمت های مختلف بدن:

ورزش سه گانه، فشاری به بخش خاصی از بدن نمی آورد، بلکه فشار این ورزش، در بین تمام بخش های بدن تقسیم می شود. در نتیجه، در ورزش سه گانه احتمال آسیب دیدگی حاصل از فشار به اندام های بدن، نسبت به ورزش های دیگر، کم تر است.

ورزش سه گانه بانوان,نکاتی در مورد ورزش سه گانه,فواید ورزش سه گانهتغذیه، یکی از مهم‌ترین مواردیست که باید قبل از انجام دادن ورزش سه گانه، توجه کنید

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 17
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۶ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ۱۱:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ایران - اندونزی
  ۱۷:۳۰
 • پنج شنبه ۷ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تاجیکستان - ازبکستان
  ۱۴:۳۰
ویژه سرپوش