۰۹:۴۶ - ۰۲ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۰۴۱۸
سایر ورزشها

انتخابی تیم ملی بوکس؛ شاید بهترین در تاریخ؛ ضعیف اما جذاب و پرتماشاگر

تیم ملی بوکس ایران,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

انتخابی تیم ملی بوکس برای معرفی نفرات اعزامی به مسابقات جهانی روسیه بدون شک یکی از بهترین مسابقاتی بود که در تاریخ بوکس ایران تا قبل از این برگزار شده بود؛ مسابقاتی که با استقبال بی‌نظیر تماشاگران روبه‌رو شد تا این سوال مهم را به‌وجود بیاورد که چرا مسابقات داخلی تا قبل از این به این شکل برگزار نمی‌شد؟ مسابقاتی که علاوه بر تیم ملی، دستاوردهای مهمی را برای فدراسیون بوکس هم به‌همراه داشت و احتمالا باعث شده حسین ثوری رییس فدراسیون بوکس متوجه ظرفیت نهفته در این ورزش شده باشد؛ چیزی به نام تماشاگر و علاقه‌مند که بسیاری از رشته‌های ورزشی حسرت داشتن آن را دارند اما در بوکس مردم بدون هیچ تبلیغی و با کمترین امکانات خودشان را به سالن قدیمی و محقر شهید محمد‌ابراهیم همت رساندند تا از نزدیک شاهد رقابت جذاب انتخابی تیم ملی بوکس باشند.

انتخابی تیم ملی بوکس به خواست سرمربی تیم ملی یعنی علیرضا استکی بر خلاف دوره‌های قبل این‌بار با حضور تماشاگران و در سالن محقر شهید محمدابراهیم همت برگزار شد؛ سالنی که مدت‌ها محل تمرین تیم‌های ملی بود اما این‌بار میزبان انتخابی تیم ملی شده بود.

سالن دایره‌ای شکل که داخل مجموعه ورزشی شهید شیرودی و در کنار فدراسیون بوکس قرار دارد. یک رینگ در وسط این سالن دایره‌ای قرار دارد و دور تا دور این رینگ را سکوهای سیمانی که پر از تماشاگر بود، گرفته است. میهمانان ویژه این مسابقه که غالبا از پیشکسوتان این رشته بود همانند تماشاگران پولدار مسابقات بوکس حرفه‌ای که بلیت صندلی‌های کنار رینگ را خریداری می‌کنند، کنار رینگ نشسته بودند تا رقابت سرمایه‌های بوکس را به نظاره بنشینند. استقبال تماشاگران به‌نحوی بود که جا برای نشستن به‌سختی گیر می‌آمد و در بعضی از قسمت‌ها علاقه‌مندان ایستاده نظاره‌گر مسابقات بودند. این همه تماشاگر برای بوکس تا قبل از این کجا بودند؟ چرا تا به حال دیده نشده بودند؟ چنین انتخابی در ۴۰ سال اخیر سابقه نداشته و این یک اتفاق مهم برای ورزشی است که روزی به‌طور مخفیانه در زیرزمین‌ها برگزار می‌شد. این انتخابی شاید تولد جدیدی برای این رشته باشد.

پدیده‌ای که شکست خورد

شکست سجاد محمدپور در مسابقه فینال وزن ۵۷ کیلوگرم نخستین شگفتی مسابقات بود. او در یک رقابت عجیب و باورنکردنی مقابل دانیال شه‌بخش شکست خورد. محمدپور چند سال قبل به‌عنوان پدیده بوکس ایران معرفی شده بود اما در فینال این مسابقات نتوانست انتظارات را برآورده کند و در نهایت با شکست به عنوان دومی مسابقات رسید. قبل از او امید احمدی‌صفا در وزن ۵۲ کیلوگرم مقابل محمدزاده به برتری رسیده بود و نخستین چهره مطرح تیم ملی بود که برنده از روی رینگ بیرون آمد. البته وضع برنده‌های تیم ملی هم از بازنده‌ها خیلی بهتر نبود که همین باعث نگرانی است که در مسابقات جهانی روسیه چه اتفاقی قرار است رخ بدهد؟

ملی‌پوشان ناآماده

مسلم مقصودی در وزن ۶۳ کیلوگرم، سجاد کاظم‌زاده در وزن ۶۷ کیلوگرم و شاهین موسوی در وزن ۷۵ کیلوگرم دیگر ملی‌پوشان تیم ملی بودند که مقابل رقبای خود به برتری رسیدند، اما با این حال یک سوال مهم را برای علاقه‌مندان به بوکس به‌وجود آوردند که چرا برخی از ملی‌پوشان با وجود حضور بلندمدت در اردوها تا این اندازه ضعیف و ناتوان حاضر می‌شدند؟ این نفرات علاوه بر اینکه مدت زمان زیادی است در اردوها حضور دارند، برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در یک سال اخیر تقریبا ۱۰ تورنمنت بین‌المللی را تجربه کردند، اما با وجود این همه حضور در مسابقات بین‌المللی چرا باید این تیم تا این اندازه ضعیف و ناتوان باشد؟ آیا نباید پرسید در دو، سه سال گذشته کادر فنی تیم ملی با این تیم چه کرده است؟

 بازگشت درخشان

بازگشت درخشان احسان روزبهانی به تیم ملی بوکس حتما بعد از استقبال پرشور تماشاگران مهم‌ترین اتفاق رقابت‌های انتخابی تیم ملی بوکس بود. احسان روزبهانی در وزن ۸۱ کیلوگرم در حالی سه مسابقه در انتخابی تیم ملی برگزار کرد که دو مسابقه را با ناک‌اوت پشت سر گذاشت. احسان روزبهانی متولد دوم تیرماه است و او دو روز قبل از تاریخ تولدش، بار دیگر در تیم ملی متولد شد.

مسابقه او در فینال انتخابی تیم ملی بسیار زیبا و دیدنی بود. رقیب او حسین طاهری بود که اتفاقا خوب هم مبارزه می‌کرد و از گارد پایین احسان خوب استفاده می‌کرد، اما یک لحظه غرق در مشت‌های خوبی که به احسان زده بود، شد و یک هوک سنگین از احسان دریافت کرد. این ضربه چنان این بوکسور تازه‌وارد را به‌هم ریخت که برای هوشیاری کاملش زمان زیادی صرف شد و در نهایت دست احسان به‌عنوان برنده بالا رفت. احسان روزبهانی با همه فراز و نشیب‌هایی که داشته برنده بوکس ایران به حساب می‌آید و در همین مسابقات هم از لحظه ورود به رینگ مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت تا زمانی که سالن را ترک کرد.

سطح فنی بوکس، متوسط رو به پایین

انتخابی تیم ملی بوکس اگر به‌خاطر حضور پرشور تماشاگران جذاب و دیدنی شده بود، اما به‌نظر ضعف‌های فراوانی را رو کرد. به‌وضوح مشخص بود این تیم برای رسیدن به یک اندازه متوسط هم خیلی زمان برای کار کردن نیاز دارد. حضور در اردوها و تورنمنت‌های خارجی باید در دستور کار این تیم قرار بگیرد. رییس فدراسوین بوکس باید شرایطی را فراهم کند که این تیم بتواند تورنمنت‌های زیادی را پشت سر بگذارد تا شاید بتوان به کسب سهمیه حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ امیدوار بود. مسابقات جهانی بوکس که شهریور برگزار می‌شود خوشبختانه از گزینشی المپیک خارج شد، اما از سال آینده مسابقات متعددی برگزار می‌شود که سهمیه المپیک در آنها توزیع می‌شود. نیاز است فدراسیون برای حضور قدرتمند در این مسابقات برنامه‌ریزی کند تا برای توکیو در کسب سهمیه و مدال تلاش کند.

آغاز تمرینات تیم ملی برای جهانی روسیه

دعوت از ۱۶ بوکسور به اردو 

با برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی بوکس نفرات برتر برای حضور در اردوهای آتی تیم ملی معرفی شدند. پس از برگزاری سه روز مسابقه انتخابی با حضور ۴۰ بوکسور، سرانجام ۱۶ بوکسور به عنوان نفرات برتر برای حضور در اردوهای آتی تیم ملی بزرگسالان بوکس کشور برگزیده شدند. در وزن۵۲  کیلوگرم امید احمدی‌صفا و امین محمدزاده، در وزن ۵۷ کیلوگرم سجاد محمدپور و دانیال شه‌بخش، در وزن ۶۳ کیلوگرم مسلم مقصودی و سجاد عبادی‌پور، در وزن ۶۹ کیلوگرم دانا اسماعیل‌زاده و سجاد کاظم‌زاده، در وزن ۷۵ کیلوگرم شاهین موسوی و سینا صفدریان، در وزن ۸۱ کیلوگرم حسین طاهری و احسان روزبهانی، در وزن ۹۱ کیلوگرم یزدان احمدی و محمد شوریان و در وزن ۹۱+ کیلوگرم رضا مرادخانی و ایمان رمضان‌پور نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی هستند.

واکنش ثوری به جعل نام خلیج فارس در سایت کنفدراسیون آسیا:

لازم باشد مسابقات نونهالان را تحریم می‌کنیم

رییس فدراسیون بوکس با اعلام اعتراض رسمی به جعل نام خلیج فارس در سایت کنفدراسیون بوکس آسیا می‌گوید، شخصاً پیگیر این موضوع است و کوتاه نمی‌آید. حسین ثوری، رییس فدراسیون بوکس ایران در خصوص اینکه گفته می‌شود کنفدراسیون بوکس آسیا در تبلیغاتش برای برگزاری مسابقات بوکس قهرمانی نونهالان آسیا در صفحه رسمی خود از نام جعلی خلیج عربی به جای خلیج فارس استفاده کرده است، می‌گوید: «کاملاً این موضوع را از طریق حراست وزارت ورزش و جوانان پیگیری کرده‌ام.

اگر قرار باشد در این مسابقات از چنین نام جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده شود ایران در مسابقات قهرمانی نونهالان آسیا شرکت نمی‌کند.» ثوری ادامه می‌دهد: «ضمناً باید بگویم که خلیج فارس هویت دینی و ملی ما ایرانی‌ها است. من شخصاً پیگیر این موضوع هستم و یک لحظه هم کوتاه نمی‌آییم.»

محسن وظیفه

iran-va​rzeshi.‎​com
 • 15
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۱ شهریور
  هفته اول لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌تبریز - استقلال
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • شنبه ۲ شهریور
  هفته سوم لیگ برتر انگلیس
  نوریچ - چلسی
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته سوم لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - کریستال پالاس
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته سوم لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - آرسنال
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • یکشنبه ۳ شهریور
  هفته سوم لیگ برتر انگلیس
  بورنموث - منچسترسیتی
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته سوم لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - نیوکسل
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • هفته سوم لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - تولوز
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۵ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  کراسنودار - المپیاکوس
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۶ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  آژاکس - آپوئل
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید