چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۵:۴۰ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۴۲۸۶
سایر ورزشها

داستان هميشگي فرمول يك

مراقب دشمن درون باشيد

فرمول یک,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش
نبرد و برتري‌جويي بين دو هم‌تيمي بعد از مشكلاتي كه در سوچي به وجود آمد، فراري را نگران كرده است. حالا همه چشم‌ها به سوزوكا خيره است تا ببينند آيا مي‌توان اين وضعيت را درست كرد يا نه.

 اگر هميشه شكي در اين باره وجود داشت كه اولويت يك راننده فرمول يك مسابقه دادن است يا درگيري با هم‌تيمي خود، در يك عصر ماه مارس در آلبرت پارك ملبورن اين شك برطرف شد. جايزه بزرگ استراليا در سال ۱۹۹۶ به نيمه رسيده بود كه ژاك ويلانووا در پيت پشت سر ديمون هيل سبز شد. صداي توي گوشي ويلانووا گفت: «او آنجاست، برو و او را بگير.»

اين اولين مسابقه فصل بود. دو تا از بهترين رانندگان تيم ويليامز با هم هماهنگ شده بودند تا بتوانند با استفاده از بهترين ماشين‌هايي كه براي‌شان در نظر گرفته‌اند، عنوان قهرماني را براي تيم به ارمغان بياورند. هيل در دو سال گذشته شانس كسب عنوان را از دست داده بود و انتظار مي‌رفت امسال نيز تازه‌وارد كانادايي بر او پيروز شود. در مرحله اول در اولين جايزه بزرگ، ويلانووا از جايگاه پول پوزيشن كار را آغاز كرد و در نيمه اول مسابقه پيشتاز بود. پيامي كه از پيت براي ويلانووا گذاشته شد بدون شك مقدمات درگيري او با هيل را فراهم كرد و نشان داد بقيه فصل براي اين دو نفر معنايي متفاوت دارد.

دقيقا مشخص نيست چه اتفاقي افتاد كه ويلانووا كنار كشيد. او مي‌خواست همچنان موقعيت خود را حفظ كند تا تبديل به دومين مرد تاريخ باشد كه در اولين جايزه بزرگ خود پيروز مي‌شود. اما نشتي موتور كار را براي او سخت كرد. در گوشي به ويلانووا گفته شد سرعتش را كند كند و كنار بكشد تا هيل از او عبور كند. بعد از چندين دور بالاخره راننده جوان به هيل اجازه عبور داد تا هيل به اولين عنوان قهرماني‌اش از هشت قهرماني مورد نياز براي رسيدن به عنوان قهرمان فصل دست پيدا كند.

بيست و سه سال بعد، اكنون كلر را به عنوان مهندس جوان چارلز لكلرك داريم. لكلرك ستاره جوان تيم فراري است كه دو بار برنده جايگاه پول پوزيشن در پيست‌هاي اسپا و مونزا در ماه‌هاي گذشته شده است. با اين حال در نيمه اول فصل امسال، اين رانندگان مرسدس يعني هميلتون و والتري بوتاس بودند كه در ۱۰ مسابقه از ۱۲ مسابقه پيروز شدند. همه شواهد و قرائن در سال‌هاي گذشته فرمول يك نشان مي‌داد كه مشهورترين تيم اين مسابقات اگر در اين فصل به عنوان قهرماني دست پيدا نكند، مطمئنا در سال ۲۰۲۰ به اين عنوان مي‌رسد. تيمي پر از استعداد و جذابيت كه به نظر مي‌رسيد لكلرك در بستر آن موفق شود پس از سال ۲۰۰۷ كه رايكونن آخرين قهرماني را براي فراري به دست آورد، قهرمان جهان را به تيم ايتاليايي تقديم كند، عنواني كه فرناندو آلونسو قهرمان دو دوره فرمول يك با تيم رنو و سباستين فتل قهرمان چهار دوره فرمول يك با تيم ردبول نتواستند بعد از پيوستن به فراري به دست آورند.

لكلرك در سنگاپور به عنوان نفر اول مسابقه را شروع كرد و تا زماني كه يك تماس استراتژيك از تيم دريافت نكرده بود، مي‌توانست يك پيروزي بزرگ و غيرمنتظره مقابل هم‌تيمي‌اش به دست آورد. با اين حال دستور تيم براي عقب‌نشيني او و اجازه براي رد شدن فتل باعث شد تيتر مجله اتواسپرت در آن هفته بشود: سرقت در روز روشن! يك هفته بعد از جنگ داخلي، جنگ بين‌المللي در تيم فراري شدت گرفت؛ وقتي كه مديريت فراري تصميم مرحله قبل را تكرار كرد اما اين‌بار با نتايجي فاجعه‌آميز. سباستين فتل در سوچي از جايگاه سوم استارت زد، اما بلافاصله از هميلتون و لكلرك سبقت گرفت و پيشتاز شد. او و هم‌تيمي‌اش جايگاه‌هاي ۱ و۲ را در اختيار داشتند اما با اين حال در اواسط مسابقه از طرف تيم به فتل دستور داده شد جايش را با لكلرك عوض كند. فتل اما در انجام اين كار تعلل كرد و همين باعث شد همه‌ چيز به هم بريزد. لكلرك به پيت استاپ فرا خوانده شد تا دو دور بعد، هنگامي كه فتل به جايگاه فراخوانده مي‌شود بعد از خروج پشت سر لكلرك قرار بگيرد. در اين هنگام ماشين فتل دچار نقص فني و سپس به خاطر تصادف يكي از راننده‌ها ماشين ايمني وارد شد و فرصت مناسبي براي رانندگان مرسدس فراهم كرد. لكلرك در نهايت با تصميمات تيم حتي از رسيدن به مقام دوم هم باز ماند و در نهايت سوم شد. سوم شدن لكلرك بعد از آن اتفاقات عجيب و غريب يك حس بي‌اعتمادي كامل بين او و فتل به وجود آورد.

احساس بد بين هم‌تيمي‌ها ويژگي بارز مسابقات گرندپري است و به اواخر دهه ۱۹۳۰ برمي‌گردد. هنگامي كه دو راننده ارشد تيم مرسدس كه پيشتاز مسابقات بودند، يعني رادولف كاراسيولا و مانفرد براوچيتچ براي حل كردن مشكلات بين خودشان تصميم گرفتند از تاكتيك‌ها و تئوري‌هاي شخصي و امكانات اتومبيل‌شان استفاده كنند. آنها با استفاده از كمك مكانيك‌هاي سابق تيم يعني هرمان لانگ و ريچارد سيمن به جنگ هم‌تيمي‌هاي جوان‌تر و سريع‌تر خود رفتند.

در سال‌هاي گذشته نيز درگيري‌ها بين نلسون پيكه و نيگل مانسل در تيم ويليامز در سال ۱۹۸۶ اين اجازه را به آلن پروست داد تا با مك‌لارن بين برگزيدگان خودش را جا كند. همين آلن پروست در طول حوادث ناگوار و غم‌انگيز رقابتش با آيرتون سنا در مك‌لارن در سال‌هاي ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ نقش اساسي ايفا كرد. در دهه گذشته اختلافات بين فتل و مارك وبر در تيم ردبول يا هميلتون و نيكو روزبرگ و بوتاس در مرسدس نتايجي در طول مسابقه به همراه داشته است كه نشاني از يك رقابت واقعي نداشته‌اند.

به نظر مي‌رسد امتناع فتل از راه دادن به راننده جوان در سوچي، تلافي اتفاقات مونزا در ماه گذشته بوده است. فتل در آن مسابقه در مسيري فوق‌العاده سريع قرار گرفته بود و براي اول شدن مي‌جنگيد، اما براي اين كار نياز داشت هم‌تيمي‌اش كمك‌هاي لازم را به او بكند. در طول پيچ آخر لكلرك نتوانست خودش را در موقعيتي قرار دهد كه بتواند كمك‌هاي مورد نياز فتل را براي رسيدن به بهترين زمان فراهم كند يا شايد هم نمي‌خواست و تمايلي به اين كار نداشت. چنين چيزهايي فراموش نمي‌شوند و مثل يك كينه باقي مي‌مانند.

درست همان‌طور كه جرج برنارد شاو گفته است انگليسي‌ها و امريكايي‌ها دو كشور هستند كه با يك زبان مشترك تقسيم مي‌شوند، به همين طريق لكلرك و فتل نيز دو راننده فرمول يك هستند كه توسط يك ماشين مشترك تقسيم مي‌شوند: فراري SF90 كه اكنون سريع‌ترين در نوع خودش است. حال همه چشم‌ها به سوزوكا در ژاپن دوخته شده است. مسابقه‌اي كه چهار روز ديگر برگزار مي‌شود و بايد ديد در گاراژ اسكودريا چه تصميماتي براي رانندگان فراري گرفته مي‌شود.

etema​dnewspaper.‎​ir
 • 13
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۵ مرداد
  لیگ اروپا
  شاختار - وولفسبورگ
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ اروپا
  اینتر - ختافه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۱۶ مرداد
  لیگ اروپا
  سویا - آاس رم
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • جمعه ۱۷ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  یوونتوس - لیون
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچسترسیتی - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش