سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
۰۸:۲۵ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۸۶۵
سایر ورزشها

عملیات فریب در پرونده جنجالی/جودوی ایران رفع تعلیق نشده است!

پرونده جنجالی تعلیق فدراسیون جودوی ایران,سعید ملایی
پرونده جنجالی تعلیق فدراسیون جودوی ایران با وجود اعلام رأی دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش (CAS) هنوز به سرانجامی نرسیده است. با وجود اینکه آرش میراسماعیلی، رئیس فدارسیون جودو، بیانیه‌ای را مبنی بر رفع تعلیق این فدراسیون رسانه‌ای کرده؛ اما متن رأی دادگاه CAS نشان می‌دهد ابهامات این پرونده همچنان پا برجاست. ابهاماتی که به‌صراحت نشان می‌دهد فدراسیون جودو دوباره به نقطه اول بازگشته و باید این مسیر پرفراز‌و‌نشیب ۱۸‌ماهه را از نو طی کند.

به گزارش شرق، دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش در حالی گفته بود رأی نهایی درباره شکایت ایران از فدراسیون جهانی جودو را به خاطر محرومیت از همه فعالیت‌های بین‌المللی دوم مارس (۱۲ اسفند، یعنی روز گذشته) اعلام می‌کند که یک روز جلوتر از موعد مقرر (بعدازظهر دوشنبه) این رأی رسانه‌ای شد.

رأیی که در اقدامی عجیب ابتدا از سوی امیر ساعد‌وکیل، وکیل پرونده، منتشر شد. او با انتشار متنی کوتاه در صفحه اینستاگرام خود بدون اینکه اشاره‌ای به جزئیات کند، نوشت: «دیوان داوری ورزش، اقدام فدراسیون جهانی در تعلیق فدراسیون جودو را غیر‌قانونی دانست. تبریک به این پیروزی بزرگ حقوقی!». خبر استوری وکیل در اینستاگرام در شرایطی یکباره در فضای مجازی دست به دست شد که رسانه‌های رسمی هم بلافاصله و بدون اینکه تأییدیه‌اش را از یکی از مقامات ارشد ورزش کشور بگیرند، آن را مخابره کردند. 

بخشش ناگهانی جودوی ایران از سوی CAS اما خبری نبود که به‌سادگی بتوان آن را تنها با همین چند جمله باور کرد. به‌ویژه اینکه مقامات اول ورزش ایران از‌ جمله نصرالله سجادی و محمدرضا داورزنی که نقشی کلیدی در دفاعیات هیئت ایرانی در این دادگاه داشتند، از دسترس خارج شدند و ترجیح دادند در‌این‌باره اظهار‌نظری نکنند.

شرایط مثل همیشه به گونه‌ای پیش رفت که باز هم آرش میراسماعیلی، رئیس پرحاشیه فدراسیون جودو، در صف اول گفت‌وگو با رسانه‌ها قرار گرفت تا از شرایط این تعلیق سیاسی بگوید. ساعتی بعد از استوری وکیل، بیانیه‌ای از سوی آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو، در کانال تلگرام وزارت ورزش و جوانان با عنوان «تعلیق فدراسیون جودو برداشته شد» منتشر شد. 

اگرچه درج چنین تیتری در کانال خبری رسمی اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان این ذهنیت را به وجود آورد که خبر می‌تواند درست و امید‌بخش باشد؛ اما تنها یک جمله در این بیانیه کافی بود برای اینکه مشخص شود رفع تعلیقی در کار نیست. آن جمله این بود: «پرونده تعلیق فدراسیون جودوی ایران به منظور بررسی‌های بعدی به فدراسیون جهانی جودو ارجاع داده شده است».

حال سؤال اینجاست که چرا میراسماعیلی وقتی تعلیقی از میان برداشته نشده، چنین بیانیه نادرستی را داده و بدتر از آن اینکه وزارت ورزش هم به‌عنوان متولی اصلی ورزش کشور اقدام به انتشار آن کرده است. اینجا بود که متن انگلیسی رأی دادگاه CAS کمک کرد تا این ابهامات را روشن کند.

طبق بیانیه مطبوعاتی صادر‌شده از سوی CAS هیئت داوری این دادگاه ابتدا بیان کرده که فدراسیون جودوی ایران مرتکب تخلفات شدید نسبت به قوانین فدراسیون جهانی جودو شده است و باید مطابق این قوانین مجازات شود؛ اما در ادامه هیئت داوری با وضع «تعلیق با مدت نامحدود» مخالفت کرده و وضع چنین مجازاتی را فاقد مبنای حقوقی که بتوان آن را در خود قوانین فدراسیون جهانی جودو پیدا کرد، دانسته است.

 فدراسیون جهانی جودو بعد از اتفاقات رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۹ توکیو که به اعترافات سعید ملایی درباره رویارونشدن ورزشکاران ایرانی با نمایندگان اسرائیل بر‌می‌گردد، ایران را تا اطلاع ثانوی از انجام هر‌گونه فعالیت رسمی در این رشته محروم کرد. مسئله حائز اهمیت در رأی این است که دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش دقیقا بخشی از این محرومیت را فاقد مبنای قانونی دانسته و بخشی از آن را مورد تأیید قرار داده است. این به آن معناست که هیئت داوری تخلفات وارده به فدراسیون جودوی ایران را وارد دانسته؛ اما نوع مجازاتی را که فدراسیون جهانی علیه ایران وضع کرده، موجه ندانسته است.

به طور واضح‌تر یعنی اینکه رد این مجازات به‌تنهایی موجب برائت کامل فدراسیون جودوی ایران نشده است. به‌همین‌دلیل در رأی صادرشده، اشاره شده «هیئت داوری با قسمتی از درخواست تجدید‌نظرخواهی موافقت کرده و تصمیم فدراسیون جهانی را باطل کرده است».

اما قسمت دوم که دیوان داوری ورزش آن را رد نکرده، مستحق مجازات‌ بودن فدراسیون جودوی ایران است. طبق این بیانیه تصمیم‌گیری احتمالی درباره نوع و شکل این مجازات از سوی CAS به کمیسیون انضباطی فدراسیون جهانی جودو ارجاع داده شده است. با توجه به این موضوع باید گفت که عملا تغییری در این پرونده ایجاد نشده و دو طرف دعوا بار دیگر باید با یکدیگر تقابل کنند؛ تقابلی که بدون‌شک بی‌نتیجه خواهد بود، چرا‌که اگر دو طرف می‌توانستند با هم به توافق برسند، بعد از دادگاه این داستان را حل کرده بودند. CAS، بیست‌و‌ششم شهریور گذشته بعد از اینکه دادگاه ۹‌ساعته‌ای را بین دو طرف در سوئیس برگزار کرد، از آنها خواست که مشکل رویارونشدن نمایندگان دو کشور را بین خود حل کنند که کار به رأی دادگاه نکشد؛ اما چون در عمل چنین اتفاقی نیفتاد، این پروسه طولانی و بی‌نتیجه طی شد تا باز هم فدراسیون جهانی جودو نقش اصلی و تعیین‌کننده را در حل این گره کور داشته باشد.

پرونده جنجالی تعلیق فدراسیون جودوی ایران,سعید ملایی

 با این حال بعید به نظر می‌رسد پرونده جودوی ایران بتواند در کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو مسیر امیدوارکننده‌ای را طی کند؛ چرا‌که شرط اول و آخر ویزر برای بستن این پرونده مسابقه‌دادن ایرانی‌ها با اسرائیلی‌ها در یک کشور ثالث و بی‌طرف است؛ شرطی که جزء خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی ایران است و پذیرفتنی نخواهد بود. موضوع چالش‌برانگیز دیگر در پرونده جنجالی جودوی ایران اظهارات غیرحرفه‌ای و رفتارهای نامتعارف آرش میراسماعیلی، رئیس این فدراسیون، است که تمام‌شدنی نیست و مدام به این تنش‌ها دامن می‌زند. ویزر که اصلا رابطه خوبی با میراسماعیلی ندارد، صراحتا گفته یکی از دلایل اختلاف بین دو فدراسیون صحبت‌های نسنجیده میراسماعیلی است که آتش اختلاف میان طرفین را گسترده‌تر می‌کند.

میراسماعیلی هنوز واکنشی به تناقض بیانیه‌اش با متن رأی دادگاه CAS نشان نداده است. عجیب‌تر از رفتار میراسماعیلی، نوع واکنش وزارت ورزش و جوانان به ادعای رئیس فدراسیون جودو است که بدون بررسی کامل رأی دادگاه حکمیت ورزش، بیانیه رئیس فدراسیون جودو را روی خروجی خود قرار داد. اقدامی که به‌نوعی فریب افکار عمومی و اطلاع‌رسانی اشتباه از سوی وزارت ورزش و فدراسیون جهانی جودو است؛ در‌حالی‌که در عمل هیچ اتفاق مثبتی برای ما رخ نداده و در این ماجرا صادقانه با مردم صحبت نشده است.

رفع کامل تعلیق زمانی به‌ کار برده می‌شود که ایران بتواند بدون هیچ قیدوشرطی در رویدادهای بین‌المللی حضور داشته باشد؛ موضوعی که تا به الان نه فدراسیون جهانی جودو درباره آن واکنشی از خود نشان داده و نه هیچ‌یک از اهالی جودو آن را تأیید می‌کنند.

حتی در رأی دادگاه حکمیت ورزش، فدراسیون جودو به پرداخت پنج هزار فرانک سوئیس به‌عنوان جبران همکاری و هزینه‌های IJF محکوم شده است؛ اتفاقی که اگر با برتری ایران در دادگاه حکمیت ورزش همراه بود، باید از طرف فدراسیون جهانی جودو به‌عنوان هزینه خسارت به فدراسیون جودوی ایران پرداخت می‌شد. فدراسیون جهانی هم اعلام کرده است که کمیته انضباطی این نهاد این موضوع را بررسی خواهد کرد.

گاف دیگر فدراسیون جودو درباره حواشی دو روز اخیر، حرکت غیرحرفه‌ای ساعد‌وکیل است که به‌شدت آنها را زیر سؤال برده است. وکیلی که از پیروزی بزرگ حرف می‌زند؛ اما سابقه خوبی در دفاعیات پرونده‌های ایران در CAS نداشته است.

او پیش‌تر وکالت باشگاه پرسپولیس را در موضوع پرونده آل‌کثیر و بودیمیر در دادگاه حکمیت ورزش داشت که شکست‌خورده‌ای بیش نبود و از این باشگاه اخراج شد. اینکه چرا وکیل با استوری فریبنده دو روز پیش خود فضای رسانه‌های ورزشی را ملتهب کرد، هنوز برای خیلی‌ها سؤال است. شاید او هم به دنبال جمع‌کردن فالوئر در اینستاگرام یا مطرح‌کردن نام خودش است.

بهتر این بود که نصرالله سجادی، به‌عنوان مشاور عالی کمیته ملی المپیک یا محمدرضا داورزنی، معاون سابق وزارت ورزش که هیئت ایرانی حاضر در دادگاه بودند و از مدیران باسابقه ورزش ایران هستند، در‌باره این رأی اظهارنظر می‌کردند تا این حواشی فریب افکار عمومی تلقی نشود. به هر شکل باید در روزهای آینده منتظر تبعات منفی بعدی تصمیم‌گیری‌های فدراسیون جهانی جودو درباره تعلیق جودوی ایران بود.

 • 11
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۳۰ فروردین
  هفته ۳۲ لیگ برتر انگلیس
  لیدز - لیورپول
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۳۱ فروردین
  لیگ قهرمانان آسیا
  نیروی هوایی عراق - تراکتور
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  پرسپولیس - گوا هند
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  فولاد - النصرعربستان
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۱ ارديبهشت
  هفته ۳۲ سری آ ایتالیا
  آث میلان - ساسولو
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الدحیل - استقلال
  ساعت: ۲۲:۱۵
 • هفته ۳۲ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - پارما
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • پنجشنبه ۲ ارديبهشت
  فینال لیگ برتر بسکتبال
  شهرداری گرگان - مهرام
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش