پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
۱۰:۰۶ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۲۵۴
ورزش بانوان

اولین اظهارات سارا خادم‌الشریعه پس از مهاجرت: اینجا دیگر می خواهم با خودم روراست باشم

سارا خادم‌الشریعه,مهاجرت سارا خادم‌الشریعه

روزنامه شرق نوشت: سارا خادم‌الشریعه پدیده شطرنج زنان ایران این روز‌ها نه به خاطر کسب عنوان قهرمانی یا مدالی جدید بلکه به دلیل مهاجرتش به اسپانیا به صدر اخبار رسیده است. او چندی پیش به‌عنوان نماینده ایران در رقابت‌های شطرنج آلماتی قزاقستان حاضر شد و در میان بهت مسئولان شطرنج، با برداشتن روسری در همه دور‌های این تورنمنت حاضر شد. از همان روز نخست که او چنین کرد، شایعه شد که دیگر قرار نیست به ایران برگردد و می‌خواهد به کشور دیگری مهاجرت کند. چند روز بعد، رسانه‌های اسپانیایی خبر دادند که برترین دختر شطرنج‌باز ایران راهی اسپانیا شده؛ ولی اسم شهری را که او و همسرش قرار شده در آنجا ساکن شوند مطرح نکردند.

یکی، دو روز بعد هم سارا با انتشار متنی در صفحه اینستاگرامش، مهاجرتش از ایران را تأیید کرد؛ ولی شایعه پناهندگی‌اش را تکذیب کرد. او گفت که مهاجرتش سیاسی نیست و تصمیمی خانوادگی بوده و همچنین عنوان کرد که حتما یک روز به ایران برمی‌گردد. با‌این‌حال از همان زمان تا به الان دیگر خبری از فعالیت‌های سارا خادم‌الشریعه نبود تا اینکه روز گذشته، عکس او روی جلد روزنامه مطرح «ال‌پائیس» اسپانیا رفت. سارا در گفت‌وگوی به نسبت بلندی که با این روزنامه اسپانیایی داشته، برای اولین بار بعد از مهاجرتش از ایران صحبت کرده و درباره دلیلش برای مهاجرت، انتخاب اسپانیا، ادامه دوران حرفه‌ای‌اش، زندگی زنان در ایران و البته آینده ایران حرف زده است.

هندزفری بلوتوثی ۴۲۹ تومان! پرداخت درب منزل با ضمانت بازگشت

هندزفری بلوتوثی ۴۲۹ تومان! پرداخت درب منزل با ضمانت بازگشت

پیشنهاد امروز

yektanet-logo-sign

اولین حرف‌های سارا خادم‌الشریعه پس از مهاجرت: می خواستم پسرم بدون نگرانی زندگی کند

او در همین گفتگو هم سعی کرده به گواه پرسشگر محافظه‌کار باشد. سارا ابتدا درباره مهاجرتش از ایران می‌گوید: «اگر بخواهم به بهترین شکل احساس کنونی‌ام را توضیح دهم، باید بگویم حس مبهمی دارم. راستش قبل از تولد پسرم، هرگز به مهاجرت فکر نکرده بودیم. به‌واسطه شطرنج، من سفر‌های زیادی کرده بودم. واقعیت این است که در خاورمیانه ثباتی وجود ندارد و خیلی از مردم یک پلن B در سر دارند تا اگر شرایط خوب پیش نرفت، مهاجرت کنند. من هرگز از این بابت نگرانی نداشتم؛ چون با توجه به اینکه ورزشکار حرفه‌ای بودم، می‌دانستم که هرگز مشکلی برای دریافت ویزا نخواهم داشت. با‌وجود‌این وقتی پسرم سام به دنیا آمد، همه‌چیز تغییر کرد. رفته‌رفته موافق این نظریه شدم که باید جایی زندگی کنیم که سام بتواند بدون نگرانی و مسائلی از این قبیل بیرون برود و بازی کند. این‌طور شد که با درنظر‌گرفتن شرایط سام، به نظرم اسپانیا بهترین گزینه بود. خوشحالی او خوشحالی ما است. از طرفی، شخصیت مردم اسپانیا هم شبیه به ایرانی‌ها است. آن‌ها بسیار خونگرم هستند و همه با ما با مهربانی رفتار می‌کنند».

آیا سارا بعد از مهاجرت نگران افراد نزدیکش در ایران است؟ خودش می‌گوید: «امیدوارم برایشان مشکلی پیش نیاید؛ چون اگر قرار باشد کسی درباره اقدام من توضیح بدهد، آن شخص خودم هستم؛ چون چنین تصمیمی را به‌تن‌هایی گرفتم». سارا خادم‌الشریعه در شرایطی با برداشتن روسری در رقابت‌های آلماتی حضور پیدا کرد که کمی قبل از آن یکی، دو ورزشکار ایرانی هم چنین کرده بودند؛ ولی آن‌ها بعدا گفتند که آن اقدام‌شان سهوی بوده و مشکلی با حجاب نداشته‌اند.

سارا، ولی در گفت‌وگوی اخیرش درباره برداشتن حجابش در رقابت‌های قزاقستان می‌گوید: «اینجا دیگر می‌خواهم با خودم روراست باشم. قبل از بازی‌های جهانی، به هر تورنمنتی که می‌رفتم، فقط جلوی دوربین حجاب می‌گذاشتم؛ چون نماینده ایران بودم. احساس خوبی نداشتم و تصمیم گرفتم به این شرایط پایان بدهم».

سارا در زمره شطرنج‌بازان پرافتخار ایران است. او از رقابت‌های زیر ۱۲ سال گرفته تا همین حالا که ۲۵‌ساله است کلی عنوان و مدال دارد. خودش از خاطراتی می‌گوید که بعد از سفر به چین درحالی‌که هنوز ۱۲ سالش نبوده، مدال‌آوری کرده است. «وقتی به مدرسه‌ام در تهران برگشتم، معلمم به جای اینکه به من تبریک بگوید گفت به جای این همه وقت گذاشتن برای شطرنج، زمانت را صرف ریاضی و چیز‌های به‌دردبخور کن. هیچ‌گونه مهربانی با من نداشت؛ ولی من تصمیم درستی گرفتم و به شطرنج ادامه دادم».

قبل از اینکه مهاجرت سارا به اسپانیا شکل بگیرد، او در یک برهه قریب به یک سال از تیم ملی شطرنج ایران خداحافظی کرد. آن زمان هم شایعاتی درباره مهاجرت و پناهندگی او به گوش رسید؛ ولی سارا در ایران ماند. از طرفی او مدتی هم به خاطر دفاع از علیرضا فیروزجا، نابغه استثنائی شطرنج ایران، سختی کشید. او در یک ویدئو از تصمیم علیرضا که به‌واسطه مسابقه‌ندادن با شطرنج‌بازان اسرائیلی مجبور به مهاجرت به همراه خانواده‌اش شد دفاع کرد. البته مسابقه‌ندادن با رقبای اسرائیلی فقط برای علیرضا نبود و سایر شطرنج‌بازان ایرانی هم چنین موردی را تجربه کرده‌اند. سارا هم در پاسخ به این سؤال که می‌خواهد با اسرائیلی‌ها مسابقه دهد یا خیر محافظه‌کار می‌شود: «ببینید، وقتی قرار است با رقیبی از اسرائیل روبه‌رو شویم، چه بازی کنیم چه نکنیم برایمان مشکل‌ساز می‌شود. پاسخ‌دادن به این سؤال هم دقیقا شبیه به همان شرایط است. هر جوابی بدهم، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. خوب ترجیح می‌دهم پاسخی به این سؤال ندهم».

با‌این‌حال او درباره علیرضا فیروزجا و حمایتی که از او داشته کمی حرف می‌زند و می‌گوید: «من از او حمایت کردم و فکر می‌کنم نتایجی که او بعد از مهاجرتش به فرانسه گرفته نشان می‌دهد کار درستی انجام داده است». شایعات قدیمی همچنان پابرجا هستند. اینکه سارا بعد از حمایت از علیرضا فیروزجا تنبیه شده است. موردی که در پاسخش می‌گوید: «اینکه می‌گویند به خاطر چنین موضوعی تنبیه شدم کمی زیاده‌روی است؛ ولی به‌هر‌حال دوست نداشتند من چنین حرف‌هایی بزنم».

سارا در‌حالی ماجرای علیرضا را عنوان می‌کند که همین روزنامه «ال‌پائیس» در ادامه مطلبش نوشته که این شطرنج‌باز را نگذاشتند در تورنمنت‌های مهم شرکت کند و برای چند وقتی هم پاسپورتش ضبط شده بود. سارا خادم‌الشریعه در ادامه درباره تصمیم به خداحافظی‌اش از تیم ملی شطرنج ایران که مربوط به سه سال قبل است هم حرف زده است. آن زمان سارا گفته بود تصمیمش به دلیل مشکل‌داشتن با مسئولان فدراسیون شطرنج است؛ ولی در گفتگو با این روزنامه اسپانیایی گفته به دلیل شلیک به هواپیمای اوکراینی در ایران تصمیم گرفت از تیم ملی شطرنج ایران خداحافظی کند. «وقتی آن اتفاق افتاد قلب همه مردم ایران از‌جمله من شکست. آن موقع تصمیم گرفتم به همین دلیل از تیم ملی ایران خداحافظی کنم و تا مدتی اصلا شطرنج بازی نکنم».

خادم‌الشریعه درباره ادامه دوران حرفه‌ای‌اش در شطرنج هم می‌گوید کار را از همین اسپانیا ادامه می‌دهد؛ ولی می‌گوید می‌خواهد همچنان با پرچم ایران مسابقه دهد. «به بازی‌کردن با پرچم ایران ادامه می‌دهم. هدف کوتاه‌مدتم این است که بین ۱۰ شطرنج باز برتر دنیا قرار بگیرم (او در‌حال حاضر در رده هفدهم است)».

سارا تقریبا در انتهای مصاحبه‌اش هم از شرایط جوانان و زنان ایران حرف زده است: «خیلی از ایرانی‌ها به دلیل آشنایی با فضای مجازی می‌توانند ببیند که در بقیه کشور‌های دنیا چه ارزشی برای حقوق بشر قائل هستند». سارا درباره تناقض موجود در جامعه ایران هم حرف می‌زند؛ اینکه ۶۰ درصد دانشجویان ایرانی زن هستند؛ ولی در سوی مقابل فقط ۱۶ صندلی از ۲۹۰ صندلی نمایندگان مجلس به زنان اختصاص یافته است. «متأسفانه تعدادی از مسئولان تصور می‌کنند زنان قادر به اداره امور سیاسی و مواردی این‌چنینی نیستند».

سارا درباره نقش دولت در برآورده‌کردن خواسته جوانان هم می‌گوید: «وقتی جوانان هر کشوری در دنیا برای داشتن زندگی بهتر مبارزه کنند، دولت‌ها باید تغییراتی به وجود بیاورند تا آن‌ها زندگی بهتری داشته باشند». خادم‌الشریعه درباره اینکه فکر می‌کند ایران ۱۰ سال آینده چه شکلی است هم می‌گوید: «فکر می‌کنم دنیا تمایل به بهترشدن دارد. ایران هم استثنا نیست. ما در زمینه‌های زیادی پیشرفت داشته‌ایم: حقوق بشر، محیط زیست و بقیه موارد».

سارا از اینکه اسم ایران هر‌جای دنیا سرتیتر اخبار شده به خاطر مسائل سیاسی است، شاکی هم شده و می‌گوید: «وقتی در اخبار و مسائل دیگر درباره ایران حرف زده می‌شود، درباره مسائل سیاسی است؛ ولی بدون‌تردید پارس یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین فرهنگ‌های دنیا را دارند. در طول قرن‌ها، دانشمندان زیادی در بهبود شرایط بشری از همین سرزمین ایفای نقش کردند. در ادبیات و به‌ویژه در شعر هم شرایط به همین گونه است. به‌طور‌کلی در هنر، وضعیت درخشان است. در سینما، ما کیارستمی، فرهادی و بسیاری دیگر را داریم که کلی جایزه برده‌اند. البته همسر من هم کارگردان است و من هم در این عرصه به‌عنوان یک تازه‌کار استارت زده‌ام. دوست دارم اطلاعات بیشتری از این دنیای جدید داشته باشم».

 • 13
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۰ اسفند
  فینال لیگ برتر بسکتبال زنان
  مهرسان تهران - گروه بهمن تهران
  ۱۶:۴۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الرائد - الفیحا
  ۱۷:۳۰
 • لیگ ستارگان قطر
  شمال - معيذر
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر هندبال
  سپاهان - پرواز هوانیروز
  ۱۸:۳۰
 • جام حذفی پرتغال
  سانتا کلارا - پورتو
  ۱۹:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  النصر - الحزم
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی ترکیه
  گالاتاسرای - کاراگومروک
  ۲۱:۱۵
 • جام حذفی هلند
  فاینورد - خرونینگن
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۱۱ اسفند
  جام حذفی اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - اتلتیکومادرید
  ۰۰:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - گلدن استیت واریرز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دنور ناگتس - میامی هیت
  ۰۶:۳۰
 • لیگ ستارگان قطر
  السد - القطر
  ۱۸:۳۰
 • لیگ ستارگان قطر
  الدحیل - الغرافه
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر روسیه
  روستوف - سووتوف
  ۱۹:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الهلال - الاتحاد
  ۲۰:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  فرایبورگ - بایرن مونیخ
  ۲۳:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  لاتزیو - آث میلان
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  موناکو - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۲ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دیترویت پیستونز - کلیولند کاوالیرز
  ۰۳:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  بوستون سلتیکس - دالاس ماوریکس
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  شیکاگو بولز - میلواکی باکس
  ۰۶:۳۰
ویژه سرپوش