دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۰۲ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۴۵۴
اشتغال و تعاون

فرش قرمز برنامه هفتم توسعه برای پیمانکاران نیروی انسانی

پیمانکاران نیروی انسانی,برنامه هفتم توسعه
اناری، نماینده کارگران شرکتی و قراردادی کشور: دولت مخالف سرسخت حذف پیمانکاران است و نه تنها نمی‌خواهد بگذارد طرح ساماندهی تصویب شود بلکه قصد دارد شبکه پیمانکاران را تا جایی که می‌تواند و راه دارد، گسترش دهد

در حالی‌که بیش از دو سال تمام است که کارگران قراردادی و شرکتی نهادها و ارگان‌های دولتی و عمومی کشور در انتظار تصویب طرح ساماندهی استخدام هستند و این طرح همچنان در راهروهای مجلس و بین کمیسیون‌ها و در حاشیه نشست‌های مشترک در حالت معلق قرار دارد، یکی از بندهای برنامه هفتم توسعه که در روز پایانی اردیبهشت از آن رونمایی شد، به صراحت «واگذاری خدمات دولتی به پیمانکاران» را توصیه و تجویز کرده و در واقع برای واگذاری خدمات یک وزارتخانه مادر به بخش خصوصی پیمانکاری، مجوز دولتی صادر کرده است.

به گفته «رامین اناری» نماینده کارگران شرکتی و قراردادی کشور که دو سال است تصویب طرح ساماندهی و حذف پیمانکاران از نهادهای دولتی، عمومی و خصولتی را از مجلس پیگیری کرده «این بند خاص از برنامه توسعه، یک پاتک جدید به حقوق قانونی کارگران کشور است و قصد دارد جمعی دیگر از کارگران شاغل را به ورطه شرکتی بودن سوق دهد».

صحبت وی بر سر ماده ماده ۱۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه است که به وزارت نیرو به عنوان یکی از وزارتخانه‌های کلیدی و پرخدمات کشور که از قضا نیروی انسانی قابل توجهی در آن مشغول به کار هستند، مجوز داده برخی خدمات را به پیمانکاران واگذار کند و نیروهای خود را به آنها منتقل کند.

واگذاری تصدی‌گری‌های حاکمیتی  به بخش خصوصی

متن ماده ۱۲۹ برنامه هفتم توسعه این‌چنین تکلیف کرده که «در راستای ارتقای حکمرانی محلی آب، وزارت نیرو با همکاری وزارت جهاد کشاورزی موظف است ظرف مدت یک سال از تصویب این قانون نسبت به تدوین نظام‌نامه و استقرار مدیریت مشارکتی آب با ایجاد یا تقویب تشکل‌های بهره‌برداران در هر یک از آبخوان‌های کشور اقدام کند. وزارت می‌تواند وظایف تصدی‌گری در حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی و سطحی نظیر گشت و بازرسی، جلوگیری از اضافه برداشت از چاه‌های مجازی، اقدامات انسداد چاه‌های غیرمجاز و تعمیر و نگهداری شبکه‌های آبیاری را به این تشکل‌ها با عقد قرارداد واگذار کند. نظارت بر عملکرد این تشکل‌ها برعهده وزارت نیرو است».

براساس این بند، امر بهره‌برداری و نظارت بر آب‌های زیرزمینی کشور که یک وظیفه حاکمیتی و بسیار مهم است و به تامین آب شرب مردم و آب مورد نیاز زراعت بستگی دارد، قرار است به بخش خصوصی واگذار شود و وظیفه وزارت نیرو به عنوان یک نهاد بالادستی، فقط نظارت بر عملکرد بخش خصوصی یا آن‌طور که این ماده نامیده، تشکل‌های بهره‌برداران باشد.

اما آیا وظایف حاکمیتی دولت در زمینه انرژی و به خصوص در مورد «آب» قابل واگذاری است؟ یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های امروز کشور، بحران کم‌آبی و بی‌آبی‌ست و مدیریت آب یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین حوزه‌های مدیریتی کشور است. چطور می‌خواهند مدیریت آب‌های زیرزمینی را به بخش خصوصی بدهند و مگر برای بخش خصوصی و پیمانکاری، چیزی جز سود و عایدی بر سرمایه اهمیت دارد؟!

حرکت دولت در مسیر مخالفت با مصوبات مجلس

مساله بعدی در نگاه کارگری، سرنوشت نیروهای انسانی این بخش است که امروز در بخش «تصدی‌گری در حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی و سطحی» کار می‌کنند. همه افرادی که در بخش‌های نظارت و بازرسی، تعمیر و نگهداری و ممانعت از برداشت‌های غیرمجاز آب کار می‌کنند، با این حکم، به زیرمجموعه پیمانکاران منتقل می‌شوند؛ پیمانکارانی که ظاهراً خودشان بهره‌بردار و ذینفع هستند!

اناری، این بند از لایحه برنامه هفتم توسعه را در راستای مخالفت مدیران دولت با حذف پیمانکاران و سنگ‌اندازی‌ها مقابل تصویب طرح ساماندهی تفسیر می‌کند و می‌گوید: «در همان روزهای رونمایی از لایحه، رئیس سازمان امور استخدامی کشور به صراحت از تدوین بخشنامه‌ای گفت که قرار است در آن پیمانکاران همچنان سر جای خودشان باقی بمانند و فقط بر عملکردشان نظارت شود! در برنامه هفتم نیز مجاری جدید برای نفوذ پیمانکاران در بدنه دولت باز شده است. به نظر می‌رسد دولتی که چنین لایحه‌ای را برای اجرا در پنج سال آینده تدوین و طراحی کرده، مخالف سرسخت حذف پیمانکاران است و نه تنها نمی‌خواهد بگذارد طرح ساماندهی تصویب شود بلکه قصد دارد شبکه پیمانکاران را تا جایی که می‌تواند و راه دارد، گسترش دهد».

روند تعدیل شتابان‌تر می‌شود

«حسین حبیبی» عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای کار کشور نیز لایحه برنامه هفتم را مغایر با منافع جمعی کارگران می‌داند و معتقد است: «سیاست‌های تعدیلی با قدرت تمام در این لایحه دنبال شده است و هیچ حقی برای کارگران قائل نشده‌اند. اجازه نصف کردن دستمزد را داده‌اند، سن بازنشستگی را بالا برده‌اند، حق اخراج را یک‌طرفه به کارفرما داده‌اند و البته برای پیمانکاران فرش قرمز پهن کرده‌اند. این لایحه هدف‌گذاری‌های مشخصی برای تخریب حقوق کارگران و مزدبگیران دارد که اگر به تصویب برسد، سلب حقوق در بازه‌ای وسیع اتفاق خواهد افتاد».

در دو سال اخیر، نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون اجتماعی در مصاحبه‌هایی که هر هفته و هر ماه تکرار می‌شود، یک‌سری کلیدواژه‌ها و جملات کلیدی را مدام به کار می‌برند: «کارگران نگران نباشند»، «طرح ساماندهی را با جدیت دنبال می‌کنیم»، «در حال رایزنی با دولت هستیم»، «پیمانکاران باید بروند و کارگران باید قرارداد مستقیم شوند» و... اما سوال این است که وقتی دولت در یکی از کلیدی‌ترین وزارتخانه‌ها یعنی وزارت نیرو، برای پیمانکاران جدید فرش قرمز می‌اندازد و یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین وظایف دولت که مدیریت بر آب‌های زیرزمینی و نظارت بر برداشت آنهاست را به بخش خصوصی بی‌نام و نشان و بدون تخصص و تعهد می‌سپارد، چه ضمانتی وجود دارد که «حذف پیمانکاران دولت» در روزی از روزهای تقویم، تبدیل به قانون شود؟

نسرین هزاره مقدم

  • 19
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش