چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
۱۷:۰۳ - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۵۶۰
اشتغال و تعاون

مبلغ وام کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده و زمان پرداخت آن اعلام شد

وام کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
مبلغ وام کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده از ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان است و از اوایل خرداد ۹۹ پرداخت خواهد شد.

طبق اعلام وزارت کار در راستای پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده و پرداخت تسهیلات به بنگاه ها از اوایل خردادماه آغاز می شود.

به گزارش ایسنا، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا من جمله سیاستهای وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار است و بر این اساس ۱۳رسته شغلی که اسامی آن ها به تازگی از طرف کارگروه اقتصادی مقابله با کرونا به روزرسانی شده و بيش ترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای فهرست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، میتوانند با ثبت نام در سامانه کارا kara.mcls.gov.ir از تسهیلات حمایتی کرونا برخوردار شوند.

فارغ از این ۱۳ رشته شغلی، وزارت کار یک میلیون کارگاه دارای شماره و ثبت شده ، با ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر و نیروی انسانی آسیب دیده از کرونا را شناسایی و با ارسال پیامک، مشمول مصوبه دریافت تسهیلات کرونایی اعلام کرده است.

وام کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون

۱۳ گروه شغلی که میتوانند وام کرونا بگیرند:

مراکز تولید و توزیع صنایع دستی

مراکز تولید و فروش پوشاک، کیف و کفش

آژانسهای خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی

مراکز باشگاهها و مجتمع های ورزشی و تفریحی

مراکز و موسسات فرهنگی، هنری، رسانه ای و آموزشی

مراکز توزیع آجیل و خشکبار، بستنی و آبمیوه و قنادی ها

رانندگان مسافر برون شهری جاده ای، هوایی، ریلی و دریایی

آموزشگاههای رانندگی، گرمابه ها، آرایشگاهها و سالنهای زیبایی

مراکز تولید و فروش غذاهای آماده اعم از رستورانها و بوفه ها، طباخی ها، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها و اغذیه فروشی ها

مراکز مربوط به گردشگری، هتل ها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها، مسافرخانه ها، زائرسراها، موزه ها و مراکز اقامتی و گردشگری و بوم گردی

موسسات خصوصی دارای پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت که در حوزه های درمانی و تشخیصی و آزمایشگاهی و پارکلینیکی فعالند

وام کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون

عیسی منصوری- معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار- در گفتگو با ایسنا، مبنای اصلی پرداخت تسهیلات کرونا را وجود شاغل بیمه شده در بنگاه دانسته و می گوید: نیروی کار در این بنگاه ها نباید اخراج شده یا برای گرفتن بیمه بی کاری به صندوق بیمه بیکاری معرفی شده باشد، درصورتی که نیروی کار تعدیل شده و برای گرفتن بیمه بیکاری مراجعه کرده باشد مشمول دریافت تسهیلات نخواهد شد.

او با اشاره به ۱۳ گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات می گوید: کارفرمایانی که به آن ها پیامک ارسال شده در صورت تمایل میتوانند در سامانه کارا ثبت نام کنند ولی کارفرمایانی که مشمول این رسته ها بوده و برای آن ها پیامک ارسال نشده است، در مراحل بعدی باید در انتظار ارسال پیامک از طرف وزارت کار باشند.

معاون اشتغال وزیر کار می گوید: ان طور که پیش بینی کرده ایم پرداخت تسهیلات به این دسته واحدها از ابتدای خردادماه آغاز می شود که مبلغ آن برای بنگاه هایی که فعال بوده و تعطیل نشده اند، به ازای هر نیروی انسانی شاغل بیمه شده ۱۲ میلیون تومان وام و برای بنگاه هایی که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند به ازای هر نفر شاغل بیمه شده ۱۶ میلیون تومان است.

به گفته منصوری، برای بنگاه های با نیروی شاغل کم تر از ۵۰ نفر، ۷۰ درصد از تسهیلات جهت پرداخت دستمزد و ۳۰ درصد بعنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده ولی در بنگاه های بزرگ تر، ۵۰ درصد تسهیلات به پرداخت دستمزد و ۵۰ درصد بعنوان سرمایه در گردش اختصاص یافته است.

شرط دریافت وام کرونا چیست؟

بنگاه هایی مشمول دریافت تسهیلات قرار می گیرند که از سال پیش تا به حال فعال بوده، نیروهای کار خود را تعدیل نکرده و کارگران آن ها از بیمه بی کاری استفاده نکرده باشند. بنگاه هایی که کد کارگاهی از سازمان تامین اجتماعی داشته باشند میتوانند این تسهیلات را دریافت کنند. این بنگاه ها بعد از تائید اطلاعات و استمرار اشتغال آن ها از طرف تامین اجتماعی، توسط ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی میشوند ولی اگر ارتباط بیمه ای با تامین اجتماعی نداشته باشند، مشمول دریافت تسهیلات حمایتی نمی شوند.

مبلغ وام کرونا چه قدر است؟

در کارگاه هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می یابد و در واحدهای کسب و کاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیر مستقیم از کرونا آسیب دیده اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.

نرخ سود تسهیلات و مدت بازپرداخت

نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد بوده و مراحل پرداخت آن به کارفرمایان از ابتدای خردادماه و به تدریج صورت می پذیرد. دوره بازپرداخت تسهیلات بعد از یک دوره تنفس از مهرماه امسال و به مدت دو سال است و وثایقی که برای دریافت تسهیلات توسط بانکها دریافت می شود، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود.

سقف وام کرونا چه مقدار است و چند ضامن می خواهد؟

تسهیلات حمایتی کرونا از ۱۲ میلیون تومان تا ۲۰۰ میلیون تومان است که برای دریافت تسهیلات تا سقف ۱۲ میلیون تومان، ارائه سفته توسط متقاضي کافی است ولی تسهیلات ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومانی سفته متقاضي و یک ضامن می خواهد. برای تسهیلات ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومانی علاوه بر سفته فرد متقاضی دو ضامن و برای تسهیلات ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی علاوه بر سفته سه ضامن احتیاج است. برای دریافت تسهیلات بیش از ۲۰۰ میلیون تومان هم، ارائه تضمین از طرف صندوق ضمانت و ارائه وثایق متعارف به تشخیص بانک الزامی است.

۱۳ عنوان شغل و فعالیت اقتصادی در سامانه کارا به آدرس kara.mcls.gov.ir بارگذاری شده و همه صاحبان این مشاغل و زیرمجموعه های آن میتوانند کد ملی خود را وارد و مراحل ثبت نام برای دریافت تسهیلات را دنبال کنند.اگر پیامک به متقاضیان نرسیده باشد به منزله مشمول نبودن آن ها نیست و میتوانند تقاضای خود را در سامانه کارا به ثبت برسانند.

ثبت نام در سامانه "کارا" از روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت شروع شده و اطلاعات دریافتی از دستگاههای اجرایی تا هفته آینده تکمیل می شود. برابر اعلام وزارت کار، ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از طرف بانک مرکزی برای حمایت از بنگاه های آسیب دیده از کرونا اختصاص یافته و تا به حال بیش از ۱۸ هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت نام کرده اند. باتوجه به آنکه محدودیتی در ثبت نام وجود ندارد آمار ثبت نام کنندگان طی روزهای آینده قطعاً بیشتر خواهد شد.

  • 10
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

نام اصلی: علی جهانبخش

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
ویژه سرپوش