شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
۲۱:۲۶ - ۲۵ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۶۴۰
اشتغال و تعاون

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی/ مقرری بیمه بیکاری کرونا مطابق قانون بیمه بیکاری نبوده است

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی تمدید شد.

وزیر کار از تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونا خبرداد و اظهار‌کرد: در صورتی که شخصی در اثرکرونا بیکار شده و بیکاری اش ادامه دارد؛ برای دریافت مقرری باید به سامانه بیمه بیکاری مراجعه و ثبت نام کند در صورتی بررسی و تائید, مشمول مقرری خواهد شد.

به گزارش تسنیم، محمد شریعتمداری, وزیر کار در مورد تسهیلات حمایتی کرونا اظهار‌کرد: کرونا (corona) مسئله ای است که تمام مشاغل در سراسر جهان لطمه خوردند, بر اساس بررسی های سازمان جهانی کار در سه ماهه دوم از سال ۲۰۲۰ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰میلیون شغل تمام وقت در جهان تحت‌تأثیر کرونا قرار گرفتند.یعنی ۸۱درصد نیروی کار جهان تحت تاثیر قرار گرفتند و همینطور ۶۰ درصد درآمدها تحت تأثیر جدّي قرار گرفتند. موضوع بسیار مهمی است.

او افزود: در همین راستا یک پرداخت عمومی قرض الحسنه ۱میلیون تومانی به تمام جامعه یارانه بگیری که اعلام نیاز کردند واریز شد. از تیر ماه نیز ماهانه مبلغ ۳۵ هزار تومان از یارانه آن ها بعنوان اقساط از حساب کارت یارانه افرادی که وام را دریافت کردند کسر می شود.

او با بیان این که ۳میلیون نفر بر اساس سامانه جامع رفاه ایرانیان شناسایی شدند اظهار‌کرد: با ماه مبارک رمضان به مدت ۴ماه هر ماه بین ۲۰۰ تا ۶۰۰هزارتومان به حساب آن ها واریز شد. جمع این وام ها حدود ۲۳هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشت که پرداخت شد. علاوه‌براین حدود ۴۰هزار میلیارد تومان منابع برای بنگاه ها پیش بینی شد که به بنگاه هایی که مستقیماً تحت تأثیر قرار گرفته بودند مبالغی پرداخت شد به آنهایی که ما تعطیل کرده بودیم به هر نفر ۱۶میلیون تومان و به آن دسته از بنگاه هایی که تحت تأثیر قرار گرفته بودند ولی ما تعطیل نکرده بودیم به هر نفر ۱۲میلیون تومان تسهیلات پرداخت کردیم. ۱۴رسته شغلی مشمول دریافت وام شناسایی شدند.آن دسته از بنگاه هایی که در تأمین اجتماعی دارای کد کارگاهی بودند به راحتی شناسایی شدند, وزارت ارتباطات برای آن ها پیامک ارسال کرد و بقیه فرآیند دریافت وام را انجام دادند. ولی بعضی از بنگاه ها دارای کد کارگاهی نبودند, از دستگاه های مختلف اطلاعات دریافت کردیم که کمی زمان بر بود.

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون

شریعتمداری با بیان این که تا کنون ۴۰۷ هزار نفر در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند اظهار‌کرد: بیش از ۱۰هزار پرونده معادل ۱۹۷ میلیارد تومان توسط سیستم بانکی مصوب و تاکنون ۵۰ میلیارد تومان تحت عنوان تسهیلات کرونا پرداخت شده است.

او با اشاره به تمدید زمان ثبت نام تسهیلات کرونا اظهار‌کرد: پایان تیرماه پایان ثبت نام نیست. همزمان ثبت نام و هم زمان پرداخت توسط بانک ها تمدید شد. بیش از ۱۰۸ شرکت حمل و نقل هوایی و ریلی در زیررسته وزارت راه و شهرسازی شناسایی شدهو هماهنگی های لازم با ۵ بانک منتخب برای پرداخت تسهیلات کرونا انجام شده است. مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال با نرخ سود ۱۲ درصد جهت جبران بخشی از زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسیده و تخصیص یافته است. تا کنون نزدیک به ۱۹ شرکت تسهیلات دریافت کرده اند.

* مقرری بیمه بیکاری کرونا مطابق قانون بیمه بی کاری نبوده است

وزیرکار در مورد بیمه بیکاری اظهار‌کرد: در گذشته بیش از ۲۵۰هزار نفرتحت پوشش بیمه بی کاری هستند که به صورت اجباری بیکار شده اند.بعد از شیوع کرونا تعداد زیادی از شاغلان بیکار شدند که به این رقم افزوده شدند. به همین دلیل در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری شد (این تصمیم گیری درحکم قانون است) مقرر شد خارج از چارچوب بیمه بیکاری و بدون رسیدگی موارد موجود در وزارت کار و تأمین اجتماعی مقرر شد یک پرداخت کمک کرونایی به بیکاران کرونایی پرداخت شود که این مسئله هیچ ارتباطی به قانون بیمه بیکاری ندارد.

او افزود: این رقم به مدت سه ماه برای بیکاران کرونایی پرداخت شد. متولی اعلام اسامی وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی بود که با همکاري معاونت روابط کار وزارت کار در هر ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارنفر از افرادی که ثبت نام کرده بودند به سازمان برنامه وبودجه و خزانه منعکس کردند و شماره شبا داده شد و مستقیماً خزانه به حساب آن ها واریز کرد. این رقم معادل بیمه بیکاری نیست.

شریعتمداری گفت: از این پس هر کس بیکاری ناشی از کرونا که اجباری است, ادامه دار شود به سامانه بیمه بیکاری مراجعه می کند و در چارچوب بیمه بیکاری موضوع رسیدگی و در صورتی که بیمه بیکاری اش اجباری اش تائید شود, مشمول بیمه بیکاری خواهد شد. ۵ هزار میلیارد تومان برای صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است. مطابق تصمیم ستاد ملی کرونا بصورت یک سوم یک سوم  در اختیار قرار می گیرد. در صورتی که شیوع کرونا ادامه و بی کاری اجباری ادامه یابد این رقم کفایت نخواهد کرد و باید رقم جدید به صندوق کمک شود.

  • 10
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
به ماکه چهارتا بچه داریم وام یک میلیونی ندادن ثبتنام کردیم این بی عدالتینیست قانون برای همه یکسان باشه قاضی شما فقط خداوند متعال هست
به ماکه چهارتا بچه داریم وام کرونا ندادن ثبتنام کردیم این بی عدالتی هست قانون برای همه یکسان باشه تاکی بی عدالتی قاضی شما فقط خداوند
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش