چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
۲۱:۲۶ - ۲۵ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۶۴۰
اشتغال و تعاون

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی/ مقرری بیمه بیکاری کرونا مطابق قانون بیمه بیکاری نبوده است

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی تمدید شد.

وزیر کار از تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونا خبرداد و اظهار‌کرد: در صورتی که شخصی در اثرکرونا بیکار شده و بیکاری اش ادامه دارد؛ برای دریافت مقرری باید به سامانه بیمه بیکاری مراجعه و ثبت نام کند در صورتی بررسی و تائید, مشمول مقرری خواهد شد.

به گزارش تسنیم، محمد شریعتمداری, وزیر کار در مورد تسهیلات حمایتی کرونا اظهار‌کرد: کرونا (corona) مسئله ای است که تمام مشاغل در سراسر جهان لطمه خوردند, بر اساس بررسی های سازمان جهانی کار در سه ماهه دوم از سال ۲۰۲۰ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰میلیون شغل تمام وقت در جهان تحت‌تأثیر کرونا قرار گرفتند.یعنی ۸۱درصد نیروی کار جهان تحت تاثیر قرار گرفتند و همینطور ۶۰ درصد درآمدها تحت تأثیر جدّي قرار گرفتند. موضوع بسیار مهمی است.

او افزود: در همین راستا یک پرداخت عمومی قرض الحسنه ۱میلیون تومانی به تمام جامعه یارانه بگیری که اعلام نیاز کردند واریز شد. از تیر ماه نیز ماهانه مبلغ ۳۵ هزار تومان از یارانه آن ها بعنوان اقساط از حساب کارت یارانه افرادی که وام را دریافت کردند کسر می شود.

او با بیان این که ۳میلیون نفر بر اساس سامانه جامع رفاه ایرانیان شناسایی شدند اظهار‌کرد: با ماه مبارک رمضان به مدت ۴ماه هر ماه بین ۲۰۰ تا ۶۰۰هزارتومان به حساب آن ها واریز شد. جمع این وام ها حدود ۲۳هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشت که پرداخت شد. علاوه‌براین حدود ۴۰هزار میلیارد تومان منابع برای بنگاه ها پیش بینی شد که به بنگاه هایی که مستقیماً تحت تأثیر قرار گرفته بودند مبالغی پرداخت شد به آنهایی که ما تعطیل کرده بودیم به هر نفر ۱۶میلیون تومان و به آن دسته از بنگاه هایی که تحت تأثیر قرار گرفته بودند ولی ما تعطیل نکرده بودیم به هر نفر ۱۲میلیون تومان تسهیلات پرداخت کردیم. ۱۴رسته شغلی مشمول دریافت وام شناسایی شدند.آن دسته از بنگاه هایی که در تأمین اجتماعی دارای کد کارگاهی بودند به راحتی شناسایی شدند, وزارت ارتباطات برای آن ها پیامک ارسال کرد و بقیه فرآیند دریافت وام را انجام دادند. ولی بعضی از بنگاه ها دارای کد کارگاهی نبودند, از دستگاه های مختلف اطلاعات دریافت کردیم که کمی زمان بر بود.

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون

شریعتمداری با بیان این که تا کنون ۴۰۷ هزار نفر در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند اظهار‌کرد: بیش از ۱۰هزار پرونده معادل ۱۹۷ میلیارد تومان توسط سیستم بانکی مصوب و تاکنون ۵۰ میلیارد تومان تحت عنوان تسهیلات کرونا پرداخت شده است.

او با اشاره به تمدید زمان ثبت نام تسهیلات کرونا اظهار‌کرد: پایان تیرماه پایان ثبت نام نیست. همزمان ثبت نام و هم زمان پرداخت توسط بانک ها تمدید شد. بیش از ۱۰۸ شرکت حمل و نقل هوایی و ریلی در زیررسته وزارت راه و شهرسازی شناسایی شدهو هماهنگی های لازم با ۵ بانک منتخب برای پرداخت تسهیلات کرونا انجام شده است. مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال با نرخ سود ۱۲ درصد جهت جبران بخشی از زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسیده و تخصیص یافته است. تا کنون نزدیک به ۱۹ شرکت تسهیلات دریافت کرده اند.

* مقرری بیمه بیکاری کرونا مطابق قانون بیمه بی کاری نبوده است

وزیرکار در مورد بیمه بیکاری اظهار‌کرد: در گذشته بیش از ۲۵۰هزار نفرتحت پوشش بیمه بی کاری هستند که به صورت اجباری بیکار شده اند.بعد از شیوع کرونا تعداد زیادی از شاغلان بیکار شدند که به این رقم افزوده شدند. به همین دلیل در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری شد (این تصمیم گیری درحکم قانون است) مقرر شد خارج از چارچوب بیمه بیکاری و بدون رسیدگی موارد موجود در وزارت کار و تأمین اجتماعی مقرر شد یک پرداخت کمک کرونایی به بیکاران کرونایی پرداخت شود که این مسئله هیچ ارتباطی به قانون بیمه بیکاری ندارد.

او افزود: این رقم به مدت سه ماه برای بیکاران کرونایی پرداخت شد. متولی اعلام اسامی وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی بود که با همکاري معاونت روابط کار وزارت کار در هر ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارنفر از افرادی که ثبت نام کرده بودند به سازمان برنامه وبودجه و خزانه منعکس کردند و شماره شبا داده شد و مستقیماً خزانه به حساب آن ها واریز کرد. این رقم معادل بیمه بیکاری نیست.

شریعتمداری گفت: از این پس هر کس بیکاری ناشی از کرونا که اجباری است, ادامه دار شود به سامانه بیمه بیکاری مراجعه می کند و در چارچوب بیمه بیکاری موضوع رسیدگی و در صورتی که بیمه بیکاری اش اجباری اش تائید شود, مشمول بیمه بیکاری خواهد شد. ۵ هزار میلیارد تومان برای صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است. مطابق تصمیم ستاد ملی کرونا بصورت یک سوم یک سوم  در اختیار قرار می گیرد. در صورتی که شیوع کرونا ادامه و بی کاری اجباری ادامه یابد این رقم کفایت نخواهد کرد و باید رقم جدید به صندوق کمک شود.

  • 10
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
به ماکه چهارتا بچه داریم وام یک میلیونی ندادن ثبتنام کردیم این بی عدالتینیست قانون برای همه یکسان باشه قاضی شما فقط خداوند متعال هست
به ماکه چهارتا بچه داریم وام کرونا ندادن ثبتنام کردیم این بی عدالتی هست قانون برای همه یکسان باشه تاکی بی عدالتی قاضی شما فقط خداوند
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
عکس از بهاره کیان افشار,بهاره کیان افشار,عکسهای بهاره کیان افشار بیوگرافی بهاره کیان افشار از کودکی تا به شهرت رسیدنش در بازیگری (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی مهندسی نرم افزار کامپیوتر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه: بازیگر و ترانه سرا

ادامه
نیکولا تسلا,نیکولاتسلا,زندگی نامه ی نیکولا تسلا زندگی نامه ی نیکولا تسلا و اختراعاتش (+ تصاویر)

متولد:۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶

زادگاه: سمیلجان، امپراتوری اتریش (کرواسی امروزی)

مرگ: ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳

تبار: صربی تبار

رشته فعالیت: مخترع، فیزیک دان و مهندس

ادامه
لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچی زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

ادامه
ویژه سرپوش