یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۸۱

آشنایی با روشهای پیگیری نتیجه مصاحبه شغلی

روشهای پیگیری نتیجه مصاحبه شغلیتماس تلفنی یکی از روشهای پیگیری نتیجه مصاحبه استخدامی است
متأسفانه در کشور ما پیگیری نتیجه مصاحبه شغلی مرسوم نشده و معمولاً کارجویان پس از این که مصاحبه را انجام دادند، منتظر پاسخ کارفرما می مانند. همچنین بسیاری از کارفرمایان نسبت به اعلام نتیجه مصاحبه بی تمایل هستند و همین بی خبری باعث میشود که کارجو سردرگم شود. بنابراین بهتر است که نتیجه مصاحبه را با برقراری یک ارتباط، جویا شوید.

پیگیری نتیجه مصاحبه شغلی

در زمان دعوت شدنتان برای یک مصاحبه شغلی، شما به عنوان یکی از مدعیان اصلی این جایگاه شغلی محسوب میشوید. بنابراین مهم است که پس از جلسه مصاحبه( مصاحبه های تلفنی و مصاحبه های حضوری بخصوص مصاحبه های دوم)، با صرف زمان کمی به پیگیری مصاحبه شغلی و قدردانی از مصاحبه کننده بپردازید.

در واقع، پیگیری نتیجه مصاحبه شغلی بیانگر این مسأله است که شما برای آن شغل، متقاضی بسیار قوی هستید و او باید بطور جدی شما را مورد نظر قرار دهد.

ارسال یک نامه تشکر به این معنی است که شما علاقه مند به چنین جایگاه شغلی هستید. اگر در میان دو متقاضی، یک کارفرما با ویژگی های مشابه تردید داشته باشد، ارسال یک نامه تشکر باعث اولویت شما در صف رقابت میشود.

روش های حرفه ای برای پیگیری نتیجه یک مصاحبه شغلی

از حساس ترین مراحل زندگی یک فرد می توان به مصاحبه شغلی اشاره کرد. یکی از نکات قابل توجه اینست که هرگز برای دریافت نتیجه مصاحبه استخدامی، پس از گذشت یک یا چند روز از مصاحبه اقدام نکنید بلکه باید حداقل یک هفته صبر کنید تا از زمان مصاحبه شغلی شما بگذرد؛ درصورت عدم دریافت هیچ نتیجه ای برای این که در جریان سرنوشت مصاحبه قرار بگیرید می توانید از روش های عملی زیر استفاده کنید:

> به مدیر استخدام ایمیل بزنید:

ارسال ایمیل از ساده ترین و هوشمندانه ترین روش های پیگیری نتیجه مصاحبه به شمار می رود. موضوع ایمیل نیز تأثير به سزایی در تشکر از مدیر مربوطه برای انجام مصاحبه دارد. همیشه سعی کنید ایمیل و یا شماره مستقیم مدیر مربوطه را در حین مصاحبه، دریافت کنید. در واقع شما در این ایمیل، وضعیت مصاحبه را ضمن تشکر بابت وقت اختصاص داده شده جویا می شوید. در نظر داشته باشید که زمان ارسال این ایمیل باید یک تا دو هفته بعد از زمان مصاحبه شما باشد. دریافت این ایمیل از طرف کارجویان براساس تجربه ارتباط با بسیاری از مدیران، تأثير به سزایی در تصمیم گیری های آن ها برای استخدام دارد. کوتاه و مختصر بودن این نامه بسیار مهم است بگونه ای که ادب و حسن رفتار شما را بیان کند.

اغلب مدیران و مسئولان استخدام، پاسخ کارجویان را از طریق این روش، رد می کنند یا آن ها را می پذیرند؛ حتی اگر شما در این مصاحبه بعنوان یک کارجو پذیرفته نشوید، این مدیران، رفتار حرفه ای شما را بهمراه رزومه تان در خاطرشان ثبت می کنند و حتی ممکن است که با شما برای استخدام های بعدی نیز تماس بگیرند.

راهنمای پیگیری نتیجه مصاحبه شغلیهوشمندانه ترین روش ها برای پیگیری نتیجه مصاحبه، ارسال ایمیل است

> در لینکدین پیغام بگذارید:

ارسال پیغام در شبکه لینکدین برای مدیر موردنظر ، از دیگر روش های جدید اطلاع از نتیجه مصاحبه شغلی به شمار می رود. بسیاری از مدیران و مخصوصا مدیران منابع انسانی بعنوان شبکه اجتماعی مشاغل در شبکه لینکدین حضور دارند. شما صرفا با جستجوی اسم و مشخصات مدیر مورد نظر در این شبکه می توانید درخواست دوستی بفرستید و بهمراه آن پیغامی ارسال کنید.

> تماس تلفنی بگیرید:

یکی از دیگر روش های سریع پیگیری پس از مصاحبه شغلی اینست که با مدیر یا مسئول استخدام، تماس تلفنی برقرار کنید. برای برقراری تماس با فرد موردنظر باید حداقل ۳ تا ۴ روز پس از مصاحبه شغلی صبر کنید. درصورت استرس داشتن برای تشکر تلفنی، باید قبل از تماس، یک فهرست از نکاتی را تهیه کنید که قرار است در موردشان در طول تماس، حرف بزنید.

شما می توانید با شماره شرکت، به صورت مودبانه تماس بگیرید و پس از این که خودتان را معرفی کردید و به مصاحبه استخدامی اشاره نمودید، بابت وقت مصاحبه تشکر کنید و سپس درمورد نتیجه مصاحبه استخدامی از آنها سوال کنید. حتی می توانید از آنها محترمانه سوال کنید که منتظر این فرصت استخدامی بمانید یا اینکه به دنبال فرصت های دیگر باشید.

> تمام مدارک درخواستی را سریع ارسال کنید:

در بیشتر موارد، تأخیر در شنیدن نتیجه مصاحبه به دلایلی ازجمله تاخیر یا مشکلی از سوی منابع انسانی شرکت یا مجموعه میباشد ، گاهی اوقات احتمال دارد که شما تمام اطلاعات و مدارک درخواستی را دیرتر ارسال کنید و با انجام چنین کاری باعث بروز این مشکل شوید و به این ترتیب فرآیند ارزیابی را مختل کنید.

مصاحبه کنندگان باید قبل از فرستادن شما به مرحله بعدی، اطلاعات را بدرستی پردازش کنند و اگر قرار باشد یک نفر را بین شما و متقاضی دیگری انتخاب کنند، حتی درصورت برابر بودن امتیازات تان، اگر مدارک را به موقع نفرستید یا آن ها را به صورت ناقص ارسال کنید از دور رقابت حذف میشوید. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق، باید همه ی موارد لازم را با دقت و بدرستی ارسال کنید.

> رزومه خود را بازنگری و به روز رسانی کنید:

درصورت اطمینان از عدم دریافت پاسخ از طرف کارفرما باید آن مصاحبه را بطور کامل فرآموش کنید و قوی تر از گذشته، فرآیند کاریابی را سر بگیرید.

چگونه نتیجه مصاحبه شغلی را پیگیری کنیمپیگیری نتیجه مصاحبه شغلی میگوید که شما متقاضی بسیار قوی برای آن شغل هستید

رزومه خود را برای شروع مصاحبه، بازنگری کنید و موارد قابل تغيير را اصلاح کنید. گاهی اوقات مدت زیادی از زمان نوشتن رزومه گذشته است و در این مدت، سابقه کار، مهارت ها و حتی تحصیلاتتان دستخوش تغيير است.

شما باید از این تجربه شکست، درس بگیرید و بعنوان فرصتی برای تکمیل و بهبود رزومه و عملکرد بهتر در جلسات مصاحبه بعدی استفاده کنید.

نکاتی در خصوص ایمیل پیگیری نتیجه مصاحبه شغلی

در نظر گرفتن نکات زیر برای نگارش ایمیل، تاثیرگذار است:

- سریع ترین راه پیگیری مصاحبه شغلی و قدردانی از کارفرما، ایمیل می باشد؛ به خصوص اگر مصاحبه کننده بخواهد تصمیم گیری سریعی داشته باشد. ارسال پیام قدردانی برای همه کارفرمایان به صورت ایمیل، قابل پذیرش و مثبت است.

- فرصت ها را غنیمت بشمارید. بهتر است که یک ایمیل تشکر برای کارفرما تا ۲۴ ساعت پس از مصاحبه یا حتی زودتر ارسال کنید. فردی بازنده است که دچار شک و تردید باشد. پس نگذارید که تصور مصاحبه کننده چنین باشد که شما برای این جایگاه شغلی ثابت قدم نیستید.

- شما باید به دقت، متن ایمیل و نامه خود را بازخوانی و ویرایش کنید. یک اشتباه املایی یا دستور زبانی به ضرر شما است. بنابراین باید توجه کافی در زمان نوشتنِ نام افراد مصاحبه کننده داشته باشید؛ به این دلیل که همین نام ها اولین کلماتیست که خوانده می شود.

مصاحبه شغلی و روشهایی برای پیگیری نتجیه مصاحبهمصاحبه شغلی می‌تواند یکی از حساس ترین مراحل زندگی یک فرد باشد

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
فرشید اسماعیلی بیوگرافی فرشید اسماعیلی فوتبالیست جوان ایرانی

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۲

محل تولد: بندرلنگه، هرمزگان، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: پیکان

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر 

ادامه
رضا عطاران بیوگرافی رضا عطاران؛ ستاره سینمای کمدی ایران

تاریخ تولد: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷

محل تولد: مشهد

حرفه: بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، خواننده

آغاز فعالیت: ۱۳۶۹ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران 

ادامه
ویژه سرپوش