چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۳ - ۱۱ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۰۷۱۵
حوادث کار

سه کارگر در کمتر از ۱۰ روز اقدام به خودکشی کرده‌اند

خودکشی کارگران,مشکلات کارگران

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: پنج‌شنبه هفتم دی‌ماه یک کارگر حفاظت فیزیکی شهرداری مشهد ظاهراً به دنبال تعلیق و تیره دیدن آینده شغلی، در محل کار دست به خودسوزی زده است.

این کارگر، پیمانکاری و طرف قرارداد یک شرکت خصوصی بوده است و متاسفانه باز هم یک کارگر پیمانکاری که سال‌ها سابقه کار داشته، به دلایلی نامشخص از کار بیکار، تعلیق یا به گفته مدیران شهرداری جابه‌جا شده است. این کارگر پیمانکاری حفاطت فیزیکی شهرداری مشهد، رنج بیکاری را در این شرایط بد اقتصادی و خالی بودن سفره‌ها تاب نمی‌آورد و دست از جان و خان‌ومان می‌شوید، در محوطه اداره حفاظت فیزیکی مشهد دست به خودسوزی می‌زند و او را به بیمارستان منتقل می‌کنند.

در همان روزی که این اتفاق ناگوار می‌افتد، مدیران روابط‌عمومی شهرداری مشهد، توضیحات ماجرا را با عبارت ساده «ما هم از این اتفاق متاثر شدیم» فیصله می‌دهند و بدون هیچ توضیحی در مورد اینکه چرا کار حفاظت فیزیکی یا انتظامات که یک شغل دائم است و ماهیت مستمر دارد به پیمانکاران واگذار شده، چند جمله کوتاه خبررسانی می‌کنند.

«محمد شیخانی» مدیرکل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد در این رابطه اظهار داشت: «متاسفانه یکی از نیروهای پیمانکار حفاظت فیزیکی شهرداری که شرایط جسمانی لازم برای کار در حفاظت فیزیکی را نداشت به دلیل احتمال جابه‌جایی محل کار اقدام به خودسوزی کرده است». وی افزوده است: «این اتفاق در محل اداره حفاظت فیزیکی شهرداری مشهد رخ داده است. وی در حال حاضر در بیمارستان بستری است و ما نیز بابت این اتفاق متاثر هستیم».

خودکشی سه کارگر در کمتر از ۱۰ روز

متاسفانه دوباره یک کارگر پیمانکاری در شغلی با ماهیت دائم، آینده کاری خود را در مخاطره دیده است و پیگیری‌های بسیار او لابد به جایی نرسیده است. او به عنوان آخرین حربه برای اعتراض به این شرایط، دست به خودویرانگری زده؛ راه‌حل تلخی که در ماه‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم چنانچه کمتر از ۱۰ روز از اقدام به خودکشی دو کارگر پیمانکاری چوار ایلام نگذشته است. آنها هم بعد از تعلیق و تعدیل یا به زبان ساده اخراج، در محوطه پتروشیمی دست به خودکشی زدند.

هویت این کارگر پیمانکاری شهرداری مشهد «حاجی قدیر عرب تیموری» متولد ۳۰ شهریور ۱۳۶۰ اعلام سده است. این کارگر حدود ۱۹ سال سابقه کار دارد و دارای چندین فرزند و مسئول در مقابل آنهاست. درست است که او مشکلات جسمانی دارد اما پدر خانواده است و باید نان دربیاورد و بعد از ۱۹ سال کار کردن در شغل انتظامات سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد، نباید آینده شغلی خود را در خطر ببیند. همکارانش می‌گویند: «مسئول مستقیم عرب تیموری در شرکت پیمانکاری مربوطه، گوش شنوایی برای شنیدن دردهای او ندارد و صدایش به جایی نمی‌رسد».

روز شنبه پیگیر وضعیت جسمی عرب تیموری می‌شوم. او همچنان به دلیل سوختگی در بیمارستانی در مشهد بستری‌ست. پزشکان میزان سوختگی او را ۳۵درصد اعلام کرده‌اند اما به دلیل همان مشکلات جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای، وضعیت‌‌اش خطرناک است و خانواده نگران زنده ماندنش هستند. آیا حاجی قدیر عرب تیموری که از روی استیصال دست به خودویرانگری زده، روزی دوباره سر پا می‌شود؟ پاسخ این سوال را نمی‌دانیم اما می‌دانیم که پیمانکاران تمام عرصه‌های روابط کار را قبضه کرده‌اند و حیات و ممات کارگران را در اختیار گرفته‌اند. می‌دانیم که کارگران خیلی ساده به بهانه اتمام قرارداد یا نامناسب بودن وضعیت جسمانی و دلایل این‌چنینی، تعلیق، اخراج یا در بهترین حالت، جابه‌جا می‌شوند.

سلطه نگرش خشن بر فضای روابط کار کشور

«احسان سهرابی» فعال صنفی کارگران مشهد که پیش از این رئیس شورای اسلامی کار سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد بوده، در ارتباط با این اتفاق تلخ و تبعات حضور سنگین پیمانکاران و بی‌قدرتی محض کارگران می‌گوید: امروزه متاسفانه در دستگاه‌های دولتی و عمومی، عمده کارها را کارگران پیمانکاری انجام می‌دهند ولی با انگ «کارگر شرکتی» بر پیشانی، مورد بی‌مهری و بی‌توجهی واقع می‌شوند. کارفرمایان مادر نیز با این جمله از خود رفع مسئولیت می‌کنند که نیروهای پیمانکاری به ما ربطی ندارند!

وی با بیان اینکه «نگرش حاکم بر فضای روابط کار، نگرش نئولیبرالی و سرمایه‌داری خشن است»، اضافه می‌کند: به دلیل منافع خواص و مدیران دولتی، اصرار زیادی بر باقی ماندن پیمانکاران در همه مشاغل حتی مشاغل دائمی و مستمر دارند و باید از آقایان پرسید که به چه قیمتی باید این اتفاق ادامه یابد؟!

به گفته این فعال صنفی، کارگران انتظامات و حراست یک مجموعه، باید قرارداد دائم کار داشته باشند و خیال‌شان از آینده آسوده باشد. مگر انتظامات یک مجموعه پابرجا مثل سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد، یک پروژه موقت است که آن را به پیمانکار واگذار می‌کنند؟!

سهرابی از حادثه تلخ دیگری در همین مجموعه خبر می‌دهد و می‌گوید: قصه تلخ دیگری که مربوط به همکار عرب تیموری‌ست، مرحوم م.ط که موجب شد همه همکاران ایشان در واحد انتظامات مبهوت بمانند. او متولد ۱۳۴۹ بود که در ۲۸ آبان ماه، دیگر دستگاه کارتکس مجموعه اثر انگشت ایشان را ثبت نکرد. این فرد خوش‌مشرب و پرانرژی رفت و همکارانش را داغدار کرد. حالا خودسوزی عرب تیموری، شوک بزرگی به همان مجموعه وارد کرده است.

صحبت‌های همکاران

در تلاش برای ارتباط با همکاران عرب تیموری، به داده‌های دردناک دیگری برخوردم. یکی از همکاران او که نخواست نامش فاش شود، می‌گوید: «عرب تیموری سابقه کار بالایی داشت. خود من دو ماه است که بیکار شده‌ام. پیمانکار می‌گوید من دیگر تو را نمی‌خواهم و برو سازمان حفاظت فیزیکی تعیین تکلیف شو. آنجا هم جواب روشنی به من نمی‌دهند».

یک همکار دیگر عرب تیموری می‌گوید: «تا کی باید منتظر بمانیم و دست روی دست بگذاریم تا پیمانکاران برای آینده ما تصمیم بگیرند و چقدر باید هزینه بدهیم؟! چرا کارگر باسابقه یک روز صبح که سر کار می‌آید ناگهان می‌بیند دیگر اثر انگشتش ثبت نمی‌شود؟ چرا این شرایط تغییر نمی‌کند؟».

صبحت‌های همکاران نشان از غم و استیصال کارگرانه دارد. اینها کارگرانی هستند که به خاطر یک دستمزد حداقلی و ناچیز، باید مدام در واهمه از پیمانکاران و نگران آینده باشند. در عین حال ما منتظر توضیحات بیشتر روابط‌عمومی شهرداری مشهد هستیم ولی تا لحظه تنظیم این گزارش، به‌رغم تماس‌های فراوان توضیح جدیدی به من ارائه نکرده‌اند.

حالا دیگر البته جزئیات اهمیت چندانی ندارد. پس از اتفاق، تاثر چیزی را عوض نمی‌کند. سه روز بعد از آن حادثه تلخ، همسر و فرزندان عرب تیموری، یک چشم اشک و یک چشم خون در راهروهای بیمارستان منتظر یک جمله کوتاه امیدوارکننده از زبان پزشکان هستند. آیا حاجی قدیر، کارگری با ۱۹ سال سابقه، از خودویرانگری ناگزیر جان سالم به در می‌برد؟! به راستی چه کسی مسئول دردها و اشک‌های خانواده‌ای‌ست که همه چیز خود را به خاطر تصمیم یک پیمانکار از دست داده است؟!

نسرین هزاره مقدم

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
ننگ برشما که فشاراقتصادی طوری شده که مردمو راضی به خودکشی کرده ازخدا بترسید وای برشما اختلاس رانت خواری ودزدی از بیت‌المال بعضی از خواص بیشتر دل مردمو آتیش میزنه
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش