دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۱۲۴

مشخصات و ویژگی های انواع آکاردئون

آکاردئون,ساز آکاردئون,معرفی آکاردئونآکاردئون سازی با بدنه جعبه شکل است
یکی از سازهای بسیار معروف موسیقی به نام ساز آکاردئون از طرفداران بسیار زیادی برخوردارست. بعضی از آن ها کلیدهایی دارد که شبیه پیانو است در حالی که برخی دیگر، دکمه دارند. نوازنده برای نواختن ساز آکاردئون باید آن را با دو دستش بگیرد. در این مطلب از سرپوش به معرفی ساز آکاردئون پرداخته ایم.

آکاردئون

یکی از سازهای شستی با بدنه چین دار ، آکاردئون نام دارد و باید تخصص بسیار زیادی برای نواختن آن داشته باشید. فشاری که به این ساز در زمان نواختنش وارد می شود؛ موجب باز و بسته شدن آن می گردد. شما میتوانید در هر زمان و مکانی، این ساز قابل حمل را بنوازید. کلیدهای موجود بر روی این ساز، شباهت زیادی به کلیدهای پیانو دارند.

تاریخچه آکاردئون

در طی چندین سال، ساز آکاردئون ساخته شده است. عقیده و باور بسیاری از محققان اینست که یک شخص برلینی به نام هاندولین در سال ۱۸۲۲ ساز آکاردئون را اختراع کرده است درحالیکه عقیده ی برخی دیگر اینست که شخصی به نام کارل دیمین وینی در سال ۱۸۲۹ موفق به اختراع نخستین آکاردئون گردید. این ساز در قاره اروپا تا سال ۱۹۱۰ وجود نداشت و به محض این که به قاره اروپا وارد شد، اروپاییان با اضافه کردن به بخش های مختلف این ساز، آن را به شکل آکاردئون امروزی درآوردند.

در سال ۱۸۵۰ نوع کروماتیک ساز آکاردئون در آمریکا ساخته شد و امروزه در جهان، محبوبیت پیدا کرده و اهالی موسیقی از آن استفاده میکنند.

بدنه آکاردئون

بدنه آکاردئون، متشکل از دو جعبه چوبی میباشد که با کمک بلوها به هم چسبیده اند. سیستم های دستی راست یا چپ دست در این جعبه قرار دارد. پنجره های مشبک موجود در این جعبه های چوبی به منظور تسهیل حرکت هوا به داخل و خارج ساز تعبیه شده اند تا بتوانند صدای بهتری را تولید کنند. پنجره مشبک سمت راست، بزرگ تر از پنجره مشبک سمت چپ است.

طراحی این پنجره بگونه ایست که افراد بتوانند در آن قسمت، دکورهای مختلفی بر روی ساز انجام دهند. معمولاً کاربرد پنجره ی سمت راست برای نواختن ملودی میباشد درحالیکه کاربرد پنجره ی سمت چپ برای همراهی آهنگ است و نوازنده قابلیت تغيير این قانون را دارد. باتوجه به نوع آکاردئون، اندازه و وزنش تغيير می کند. همچنین نوع ساز آکاردئون می تواند نحوه ی نواختنش را تعيين کند. مثلا آکاردئون کوچک، صرفا دارای یک یا دو اکتاو می باشد.

انواع آکاردئون

ساز آکاردئون دارای سه سبک به شرح زیر می باشد :

> آکاردئون دکمه ای و پیانویی:

به طور کلی دو نوع آکاردئون در بین مردم محبوبیت دارد، به این صورت که یکی از آن ها دکمه دارد و دیگری دارای صفحه ای با کلیدهای شبیه پیانو است.

نوازندگی آکاردئون,تاریخچه ساز آکاردئون,ساز آکاردئون چیستبزرگ ترین وسعت صدای آکاردئون سه اکتاو و اندی است

> آکاردئون یونیسونوریک( هم صدا) و بیسونوریک( دو صدا):

آکاردئون ها متشکل از دو دسته ی هم صدا و دو صدا می باشند. این تقسیم بندی بر این مبناست که در زمان فشار دادن یک کلید، آکاردئون در حال فشرده شدن است یا در حال باز شدن ، بر روی نت تولید شده اثر می گذارد یا خیر؟ در آکاردئون های هم صدا، صرفا یک نت در هر دو حالت تولید می شود ولیکن در مدل های دو صدا، زمانیکه شما بدنه آکاردئون را فشرده می کنید، یک نت در اثر فشار دادن یک کلید تولید می شود و وقتی که بدنه اش را کش می دهید، نت دیگری توسط همان کلید فشرده شده تولید می گردد.

> آکاردئون های دیاتونیک و کروماتیک:

درواقع اکثر آکاردئون های دیاتونیک، همان آکاردئون های دکمه ای محسوب می شوند که معمولاً دارای یک یا دو ردیف دکمه هستند. نحوه ی کوک شدن هر ردیفی در یک کلید خاص میباشد و فقط می تواند همان گام را بنوازد. آکاردئون دیاتونیک از نوع بیسونوریک( دو صدا) میباشد و به همین خاطر، نوازنده می تواند صداهای بیشتری را با همان دکمه های محدود تولید کند.

شیوه ی نواختن آکاردئون

نوازنده برای نواختن ساز آکاردئون باید به صورت کاملاً صاف و بدون هیچ قوزی، روی یک صندلی بنشیند، سپس بر روی شانه های خود بندهای ساز را بیاندازد و ساز را روی ران پای چپش، قرار دهد و بنوازد. نحوه ی قرارگیری این ساز بر روی پای چپ باید بگونه ای باشد که کلاویه های ساز، دقیقاً در امتداد بینی نوازنده باشد. همچنین فانوس ساز نباید در تماس با بدن نوازنده باشد بلکه باید از بدن نوازنده فاصله بگیرد.

نوازنده برای نواختن ساز، به کلاویه ها و دکمه ها با استفاده از انگشتان دست راستش، ضربه وارد می کند و برای آکورد گرفتن روی باس های ساز و باز و بسته کردن فانوس از دست چپش استفاده میکند. همچنین قابلیت نواختن این ساز به صورت ایستاده وجود دارد به شرطی که فشار خاصی به بدن نوازنده وارد نشود و در شرایط نرمال و طبیعی، نوازندگی کند. این نکته را در نظر داشته باشید که نحوه نواختن این ساز در هنگام ایستاده و نشسته باهم یکسان است.

نگهداری از آکاردئون,ساز آکاردئون,ویژگی ساز آکاردئونبدنه آکاردئون از دو جعبه چوبی به با کمک بلوها به هم چسبیده اند، تشکیل شده است

کاربردهای ساز آکاردئون

در سراسر دنیا استفاده از ساز آکاردئون، مرسوم شده است و این ساز در برخی از کشورها مثل برزیل در موسیقی پاپ کاربرد دارد. همچنین از این ساز در برخی از کشورها نظیر اروپا و آمریکای شمالی برای موسیقی پاپ رقص و فولکا استفاده می کنند. ساز آکاردئون از نظر مردم بریتانیا یک ساز فرانسوی محسوب میشود که در فیلم ها و صحنه های فرانسوی در پاریس اتفاق می افتد. از ژانرهای قابل اجرا با این ساز میتوان به تانگو، موسیقی های ایرلندی، پولکا، موستت و شانسون، کبکی و کلزر اشاره کرد.

نگهداری از آکاردئون

تمامی سازهای جهان به مراقبت و نگهداری مداوم، نیاز دارند و اگر چنین نباشد سازها کیفیت و ساختار اولیّه ی خود را به مرور زمان از دست می دهند. طبعاً هر سازی به یکسری نگهداری های خاص براساس ویژگی ها و ساختارش نیاز دارد.

>> ساز آکاردئون نباید دچار خط و خش، شکستگی و تَرَک خوردگی شود به این دلیل که کیفیت صدای ساز، کاهش می یابد.

>> دقت کنید که ساز آکاردئون نباید در معرض رطوبت شدید قرار بگیرد.

>> ساز آکاردئون را پس از تمرین و نواختن، به داخل هاردکیس برگردانید.

>> خارج کردن و قرار دادن ساز آکاردئون به داخل هاردکیس از اهمیت به سزایی برخوردار است. هنگامی که آکاردئون را از هاردکیس، خارج میکنید دست چپتان باید زیر کلاویه ها و دست راستتان باید گوشه ی بالایی سمت راست ساز قرار بگیرد سپس آنرا بیرون بیاورد؛ همچنین برای قرار دادن این ساز به داخل جعبه اش، همین کار را انجام دهید.

>> به طور میانگین، کوک ساز آکاردئون را هر ۳ سال یکبار چک کنید.

>> درصورت عدم استفاده از آکاردئونی که در جعبه اش قرار دارد باید با احتیاط، آن را روی زمین بگذارید. اگر آنرا از فاصله چند سانتیمتری بر روی زمین بیندازید، بلوکه زبانه از جایش درمی آِید یا ترتیب پدها و مکانیزم بیس ها به هم میریزد.

>> آکاردئون در مکان هایی قرار دهید که سایرین به آن آسیبی نمی زنند؛ چون شخصی که به آن ضربه زده باید غرامت بدهد.

شیوه ی نواختن آکاردئون,انواع آکاردئون,آکاردئونآکاردئون با فشرده کردن یا انبساط دم هنگام فشار دادن دکمه‌ها یا کلیدها نواخته می‌شود

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش