سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۵۴

نقاشی اکشن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نقاشی اکشن,نقاشی اکشن چیست,ویژگی های نقاشی اکشننقاشی اکشن از چرخش بی‌قاعده قلمو روی بوم نقاشی و بازی با رنگ‌ها پدید می‌آید
از دهه ۱۹۴۰ تا اوایل دهه ۱۹۶۰، نقاشی اکشن، سبک گسترده ای بود و ارتباط تنگاتنگی با اکسپرسیونیسم انتزاعی داشت. نقاشی کنشی که طیف وسیعی از هنرمندان را دربر دارد؛ با نقاشی های انتزاعی و احساسی، رابطه تنگاتنگی دارد. با سرپوش همراه باشید تا شما را نقاشی اکشن آشنا کنیم.

نقاشی اکشن

نقاشی اکشن با نام های دیگری نظیر نقاشی اشاره ای، نقاشی کنشی، نقاشی اطواری شناخته میشود. هنرمند در این سبک از نقاشی انتزاعی از طریق پاشیدن رنگها احساساتش را بطور مستقیم، تخیل می کند و اثری را خلق میکند. از تکنیک های این سبک می توان به ضربه با قلم، پاشیدن رنگ، چکه کردن و پرتاب لکه اشاره کرد. این تکنیک های پر انرژی به فضایی بستگی دارد که نقاش برای طرحش مجسم میکند. نقاش در تلاش است تا طرح های اتفاقی زیبایی را با کنترل نسبی رنگ، خلق کند.

به سبک نقاشی اکشن در فرانسه، تاشیسم می گویند. تاشیسم شامل بخشی از یک جنبش هنری بزرگ میباشد که “هنر غیر رسمی” نام دارد و شباهت زیادی به این نقاشی کنشی دارد. این سبک، پیرو یک الگوی ثابت نیست. درواقع در این سبک برخلاف سایر سبک ها که نقاش، رنگ را به دقت بر روی بوم قرار میدهد؛ به رنگها اجازه میدهد تا خودشان طرحی را بسازند.

تماشاگر در نقاشی کنشی، قادر به درک معنای دقیق و جزئی اثر نیست بلکه صرفا میفهمد که کل اثر در مورد چیست. استفاده از ضربات ارام و با دقت قلم در این سبک، کاربرد ندارد. نقاش با ریختن حجم زیادی از رنگ بر روی بوم و با فشارهای قلم، از آن طرح میسازد. بعضی از نقاشی های کنشی، پیرو خطوط مستقیم و غیر موازی هستند که این نقاشی ها نظیر طرح های دایره ای، طرح های فلبداهه و نامعلوم می باشند.

تاریخچه نقاشی کنشی

هارولد روزنبرگ که در استودیوهای هنرمندان با ایده های نقاشی آشنایی پیدا کرده بود؛ بعنوان عملی به تشریح آن ها پرداخت و اقدام به ترکیب آنها با نظریه مارکسیستی، فلسفه اگزیستانسیال و افکار خود در زمینه نمایش نمود تا از نقاشی آمریکایی، توصیف جدیدی را ارائه دهد که نتیجه اش یک رویداد بر روی بوم نقاشی بود. نقاشان کنشی دوست نداشتند که صحنه های توهمی را نقاشی کنند بلکه علاقه ی آنها به تصویر کشیدن انرژی و حرکت زندگی بر روی بوم بود.

قرار نبود که اقدامات شخصی نقاشان کنشی به جرقه ای برای تغییرات انقلابی تبدیل شود. با این حال هنرمندان در این اقدامات برای تلفیق خلاقیت با مواد و ابزار مورد استفاده شان، فضایی را با سرکشی در فرهنگ مطابقت طلبانه جنگ سرد بطور هم زمان ایجاد کردند. سپس سبک نقاشی کنشی را به جای اکسپرسیونیسم انتزاعی ابداع کردند و تأکید آن ها برای نقاشی خود، بر ماهیت انقلابی تصمیم شخص هنرمند بود.

نقاشی کنشی,تاریخچه نقاشی کنشی,نقاشی اکسپرسیونیسمبرای نقاشان اکشن ، فرایند خلاقیت مهمتر از نتیجه نهایی آن فرایند بود

سوررئالیست ها در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ باعث توسعه ی نقاشی کنشی در اروپا شدند و آثار نقاشان کنشی، تأثیر تکنیک های« غیرارادی یا اتوماتیک» را انعکاس می دهد که از این هنرمندان می توان به« جکسون پولاک»،« ویلم دکونینگ»،« فرانز کلاین»،« بردلی واکر تاملین»،« کارل اپل» و« جک ترکوف» اشاره کرد.

ویژگی های نقاشی اکشن

نقاشی اکشن که تولید کننده ی آثار انتزاعی است؛ یک تکنیک بسیار تکانشی، خودجوش و شهودی به شمار میرود که با استفاده از قلم موهای قوی و گسترده، قطره قطره یا ریختن مستقیم رنگ بر روی بوم، اغلب بر روی زمین قرار می گیرد.

برخی از نقاشان اکشن برای رنگ کردن از چوب و سرنگ استفاده می کردند که یکی از آن ها جکسون پولک می باشد.

یک منتقد هنر آمریکایی به نام هارولد روزنبرگ از این اصطلاح در مقاله “نقاشان اکشن آمریکایی” برای نخستین بار در نسخه دسامبر Art News( منتشر شده ی سال ۱۹۵۲)، به منظور توصیف کار گروهی از اکسپرسیونیست های انتزاعی استفاده کننده از این تکنیک، استفاده کرد. درواقع فرآیند خلاقیت از نظر نقاشان اکشن، مهم تر از نتیجه نهایی آن فرایند بود.

نمونه هایی از نقاشی اکشن,نقاشی اکشن چیست,درباره نقاشی اکشندر نقاشی کنشی تماشاگر نمیتواند معنای دقیقی از جز به جز اثر درک کند

ارتباط اکشن پینتیگ با نقاشی اکسپرسیونیسم

سبک نقاشی اکشن با نقاشی اکسپرسیونیسم، رابطه ای دارد؛ به این صورت که این سبک نقاشی باعث میشود که سبک اکپرسیونیسم، آپدیت شود بدین دلیل که هیجانات درونی نقاش را می توان در هر دو سبک بر روی بوم تماشا کرد. نقاشان اکشن پینتینگ در بسیاری از مواقع، پارچه بومی را پهن میکردند و قلمو هایی که به رنگ خالص و بدون ترکیب آغشته شده بود را بر روی پارچه بوم استفاده می کردند و نقاشی های خود را با حرکاتی شبیه به رقص به صورت تصادفی خلق می کردند. در این مرحله بوم را پس از آماده کردن چهار چوب در داخل چهارچوب قرار می دادند.

درباره نقاشی اکشن,نقاشی کنشی چیست,نقاشی اکشننقاشی اکشن از یک الگو ثابت پیروی نمیکند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 9
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
دیالوگ های ماندگار آل پاچینو,دیالوگ های آل پاچینو,دیالوگ های معروف آل پاچینو

دیالوگ ماندگار از آل پاچینو باتوجه به مفهومی بودن دیالوگ برخی از فیلم ها، آن ها به دیالوگ های ماندگار تبدیل میشوند و در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته می شوند. در این مقاله با گلچینی از دیالوگ های ماندگار آل پاچینو آشنا شوید. دیالوگ های ماندگار آل پاچینو یک بازیگر و فیلم ساز آمریکایی، آلفردو جیمز پاچینو نام دارد که ملقب به آل پاچینو است. او تا به حال موفق به کسب چند جایزه در طول ۵ دهه فعالیت خود شده است و همین جایزه ها باعث شده تا تاج سه گانه بازیگری را دریافت کند .همچنین مضامین دیالوگ های زیبای آل پاچینو، پرمحتوا و مفهومی است. > پدرخوانده: پدرم پیشنهادی بهش داد که نتونه رد کنه. لوکا یه اسلحه گذاشت رو سرشو پدرم بهش گفت:یا امضاش باید پای قرارداد باشه یا مغز سرش. > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر. > صورت زخمی: تو زندگی یه چیزایی رو آسون میشه فهمید. ولی سخت میشه فهموند. > عطر یک زن: واقعا خدا باید نابغه بوده باشه که تونسته زنها رو خلق کنه. > صورت زخمی: این که توقع داشته باشی زندگی باهات خوب باشه، چون تو باهاش خوبی ؛ مثل اینه که توقع داشته باشی یه گرگ تورو نخوره، چون توام اونو نمیخوری ..! دیالوگ های ناب از آل پاچینو > بعد از ظهر سگی: ترجیح میدم کسی که میخواد منو بکشه ازم متنفر باشه. تا این که برای انجام وظیفه اش این کارو بکنه > مخمصه: همیشه آماده باش تا هر چی رو داری بتونی تو سی ثانیه ترک کنی > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر > بوی خوش زن: سعی کن همیشه راست بگی، حتی وقتی داری دروغ میگی > بی خوابی : گاهی معمولی ترین و ابتدایی ترین داشته های زندگی آدم ها، می شه بزرگ ترين حسرت زندگیت! > بوی خوش زن: بهتره شونه هاتو برای کس دیگه ای بالا بندازی، چون من کورم > دنی براسکو: آدمایی که خودکشی می کنن ترسو نیستن، فقط بین دو تا جهنم جهنم اونورو انتخاب میکنن > من هیچ وقت نظر خودم را بیان نمیکنم: نظراتی که من راجع به هر چیزی دارم به زندگی شخصی من مربوط هستند. > وکیل مدافع شیطان: خودبینی گناه مورد علاقه ی منه. یک افیون کاملاً طبیعی. > وکیل مدافع شیطان: پادشاهی کردن تو جهنم بهتر از خدمت کردن تو بهشته. دیالوگ های زیبای آل پاچینو گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش