دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۵۴

نقاشی اکشن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نقاشی اکشن,نقاشی اکشن چیست,ویژگی های نقاشی اکشننقاشی اکشن از چرخش بی‌قاعده قلمو روی بوم نقاشی و بازی با رنگ‌ها پدید می‌آید
از دهه ۱۹۴۰ تا اوایل دهه ۱۹۶۰، نقاشی اکشن، سبک گسترده ای بود و ارتباط تنگاتنگی با اکسپرسیونیسم انتزاعی داشت. نقاشی کنشی که طیف وسیعی از هنرمندان را دربر دارد؛ با نقاشی های انتزاعی و احساسی، رابطه تنگاتنگی دارد. با سرپوش همراه باشید تا شما را نقاشی اکشن آشنا کنیم.

نقاشی اکشن

نقاشی اکشن با نام های دیگری نظیر نقاشی اشاره ای، نقاشی کنشی، نقاشی اطواری شناخته میشود. هنرمند در این سبک از نقاشی انتزاعی از طریق پاشیدن رنگها احساساتش را بطور مستقیم، تخیل می کند و اثری را خلق میکند. از تکنیک های این سبک می توان به ضربه با قلم، پاشیدن رنگ، چکه کردن و پرتاب لکه اشاره کرد. این تکنیک های پر انرژی به فضایی بستگی دارد که نقاش برای طرحش مجسم میکند. نقاش در تلاش است تا طرح های اتفاقی زیبایی را با کنترل نسبی رنگ، خلق کند.

به سبک نقاشی اکشن در فرانسه، تاشیسم می گویند. تاشیسم شامل بخشی از یک جنبش هنری بزرگ میباشد که “هنر غیر رسمی” نام دارد و شباهت زیادی به این نقاشی کنشی دارد. این سبک، پیرو یک الگوی ثابت نیست. درواقع در این سبک برخلاف سایر سبک ها که نقاش، رنگ را به دقت بر روی بوم قرار میدهد؛ به رنگها اجازه میدهد تا خودشان طرحی را بسازند.

تماشاگر در نقاشی کنشی، قادر به درک معنای دقیق و جزئی اثر نیست بلکه صرفا میفهمد که کل اثر در مورد چیست. استفاده از ضربات ارام و با دقت قلم در این سبک، کاربرد ندارد. نقاش با ریختن حجم زیادی از رنگ بر روی بوم و با فشارهای قلم، از آن طرح میسازد. بعضی از نقاشی های کنشی، پیرو خطوط مستقیم و غیر موازی هستند که این نقاشی ها نظیر طرح های دایره ای، طرح های فلبداهه و نامعلوم می باشند.

تاریخچه نقاشی کنشی

هارولد روزنبرگ که در استودیوهای هنرمندان با ایده های نقاشی آشنایی پیدا کرده بود؛ بعنوان عملی به تشریح آن ها پرداخت و اقدام به ترکیب آنها با نظریه مارکسیستی، فلسفه اگزیستانسیال و افکار خود در زمینه نمایش نمود تا از نقاشی آمریکایی، توصیف جدیدی را ارائه دهد که نتیجه اش یک رویداد بر روی بوم نقاشی بود. نقاشان کنشی دوست نداشتند که صحنه های توهمی را نقاشی کنند بلکه علاقه ی آنها به تصویر کشیدن انرژی و حرکت زندگی بر روی بوم بود.

قرار نبود که اقدامات شخصی نقاشان کنشی به جرقه ای برای تغییرات انقلابی تبدیل شود. با این حال هنرمندان در این اقدامات برای تلفیق خلاقیت با مواد و ابزار مورد استفاده شان، فضایی را با سرکشی در فرهنگ مطابقت طلبانه جنگ سرد بطور هم زمان ایجاد کردند. سپس سبک نقاشی کنشی را به جای اکسپرسیونیسم انتزاعی ابداع کردند و تأکید آن ها برای نقاشی خود، بر ماهیت انقلابی تصمیم شخص هنرمند بود.

نقاشی کنشی,تاریخچه نقاشی کنشی,نقاشی اکسپرسیونیسمبرای نقاشان اکشن ، فرایند خلاقیت مهمتر از نتیجه نهایی آن فرایند بود

سوررئالیست ها در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ باعث توسعه ی نقاشی کنشی در اروپا شدند و آثار نقاشان کنشی، تأثیر تکنیک های« غیرارادی یا اتوماتیک» را انعکاس می دهد که از این هنرمندان می توان به« جکسون پولاک»،« ویلم دکونینگ»،« فرانز کلاین»،« بردلی واکر تاملین»،« کارل اپل» و« جک ترکوف» اشاره کرد.

ویژگی های نقاشی اکشن

نقاشی اکشن که تولید کننده ی آثار انتزاعی است؛ یک تکنیک بسیار تکانشی، خودجوش و شهودی به شمار میرود که با استفاده از قلم موهای قوی و گسترده، قطره قطره یا ریختن مستقیم رنگ بر روی بوم، اغلب بر روی زمین قرار می گیرد.

برخی از نقاشان اکشن برای رنگ کردن از چوب و سرنگ استفاده می کردند که یکی از آن ها جکسون پولک می باشد.

یک منتقد هنر آمریکایی به نام هارولد روزنبرگ از این اصطلاح در مقاله “نقاشان اکشن آمریکایی” برای نخستین بار در نسخه دسامبر Art News( منتشر شده ی سال ۱۹۵۲)، به منظور توصیف کار گروهی از اکسپرسیونیست های انتزاعی استفاده کننده از این تکنیک، استفاده کرد. درواقع فرآیند خلاقیت از نظر نقاشان اکشن، مهم تر از نتیجه نهایی آن فرایند بود.

نمونه هایی از نقاشی اکشن,نقاشی اکشن چیست,درباره نقاشی اکشندر نقاشی کنشی تماشاگر نمیتواند معنای دقیقی از جز به جز اثر درک کند

ارتباط اکشن پینتیگ با نقاشی اکسپرسیونیسم

سبک نقاشی اکشن با نقاشی اکسپرسیونیسم، رابطه ای دارد؛ به این صورت که این سبک نقاشی باعث میشود که سبک اکپرسیونیسم، آپدیت شود بدین دلیل که هیجانات درونی نقاش را می توان در هر دو سبک بر روی بوم تماشا کرد. نقاشان اکشن پینتینگ در بسیاری از مواقع، پارچه بومی را پهن میکردند و قلمو هایی که به رنگ خالص و بدون ترکیب آغشته شده بود را بر روی پارچه بوم استفاده می کردند و نقاشی های خود را با حرکاتی شبیه به رقص به صورت تصادفی خلق می کردند. در این مرحله بوم را پس از آماده کردن چهار چوب در داخل چهارچوب قرار می دادند.

درباره نقاشی اکشن,نقاشی کنشی چیست,نقاشی اکشننقاشی اکشن از یک الگو ثابت پیروی نمیکند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 9
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
دیالوگ های ماندگار حامد بهداد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در فیلم سعادت آباد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور خانه دختر

دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد، فارغ التحصیل رشته بازیگری تئاتر میباشد و در کارنامه ی خود، کارهای بسیاری انجام داده است. گاهی اوقات یک بازیگر در سینما و تلویزیون به بیان دیالوگ بسیار زیبا و مفهومی می پردازد که از دیالوگ های ماندگار است و ملکه ذهن می شوند. در این مطلب از سرپوش با تعدادی از دیالوگ های ماندگار حامد بهداد آشنا می شوید. دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد در شهر مشهد در تاریخ ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۵۶ دیده به جهان گشود. محل سکونت او در دوران کودکی و نوجوانی، شهرهای مشهد، تهران و نیشابور است ولی مجددا به شهر مشهد در دوران دبیرستان برگشت. حامد بهداد، در دانشگاه آزاد اسلامی تهران در رشته تئاتر در مقطع کارشناسی بازیگری، فارغ التحصیل شده است. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش محسن- سعادت آباد: محسن:راستی چی بود تو وسط این دعواها و اینا حالت به هم خورده بود؟ یاسی:چه فرقی میکنه برای تو؟ اصلاپرسیدی من برای چی رفتم دکتر؟ محسن:خب دکتر رفتی دیگه آدم مگه دکتر نمیره! دکتر رفتی که رفتی، بعدشم تو فکر کردی من مثل اون مرتیکه دیوانم...! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور- خانه دختر: یه چیزایی رو هیچوقت به من نگو. هیچوقتِ هیچوقت. شاید تیریپ بی غیرتی بردارم ولی از توو داغون میشم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مسعود – آرایش غلیظ: تو اگه دلت میخواد رو تخت بخوابی و رو میز غذا بخوری منم دلم میخواد ویلا و پنت هاووس و BMW داشته باشم چون شما جاتونو رو زمین میندازین منو نفرست رو هوا. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد- نارنجی پوش: لیلا:تبریک میگم. حامد:برای چی؟ لیلا:دادگاه رو بردی. حامد:کاشکی تو رو می بردم. دیالوگ های کوتاه حامد بهداد >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حبیب- محاکمه در خیابان: هر روز خدا تا تموم بشه یه کرور آدم یا می بره بالا یا زمین می زنه، نه میشه گفت بیخیال نه میشه گفت به قول تو زنبور، نه میشه گفت بدش تعطیل خوبش باز، راستش تو عمرم دل اینکه خبر بد بدم نداشتم اما یه ورش رفیقمه یه ورشم خبر بد. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش داوود- زندگی جای دیگریست: من خیلی ها رو از مرگ نجات دادم، خیلی هام زیر دستم مردن. فکر میکردم مرگ برام عادی شده نگو مرگ دیگران برام عادی شده بود. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش فواد- روز سوم: تو مال من باش، من این لباسا رو آتش می زنم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش بهرام- حس پنهان: آدمایی که چشماشون رو میدوزن و پائین رو نگاه میکنن و رو صورتشون هیچ لبخندی نیست، دارن از خودشون فرار میکنن. خوش بر و رویی اما ﺍﺯﺍﻭﻥ ﺁﺩﻣﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻣﺮﮔﺖ ﺟﺴﺪﺕ ﺑﻮ گند ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ. همه ی موجودای زنده پس از مرگشون فاسد میشن و آدما قبل از مرگشون. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حسین- نیمه شب اتفاق افتاد : زیبا:تو چیکارمی؟ شوهرمی؟ پدرمی؟ پسرمی؟ چرا باید بهت محل بذارم؟ حسین:من می خوام همش باشم! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش عماد – دلخون: میدونی مثل چی میمونه؟ مثل این که ۱ جنگل آتیش گرفته و تو میخوای با ۱ فنجون آب خاموشش کنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد – پله آخر: به هر حال خیلی کودکانست آدم هر جور دوست داره رفتار کنه در یک شغل اینقدر حرفه ای با یه عذرخواهی فکر کنه همه چیز تموم میشه. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مهرداد – بوتیک: من تا الان فکر می کردم بهش گفته بودم خوب ویترین میزنی... نگفته بودم خوبم تار می زنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حمید – آدمکش: مرده شور این زندگی رو ببرن. همه چی داری... خونه، ماشین، مستغلات، پول. عشق که نداری یعنی هیچی نداری. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حاج محسن- کیمیا و خاک: امیر:تعطیله حاج آقا حاج آقا:سلام علیکم، در حال حاضر که کل مملکت تعطیله دیالوگ های جذاب حامد بهداد >> فرزاد- چه خوبه که برگشتی: فرزاد:سی، چهل سال دیگه فکر نکنم از من باقی مونده باشه. کامبیز:سی، چهل سال با این شکم؟ برو بابا. فرزاد:هر چی، بیست سال، ده سال، بگو دو سال، دلم می خواد جانانه عاشق بشم، قلبم بزنه، گریه کنم، فریاد بکشم، محبنون بشم... کامبیز:عاشقی کیلو چنده مرد حسابی! گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش