چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۲۱

هنر بیزانسی چیست؟ + تاریخچه و ویژگی ها

نقاشی دوره بیزانس,معماری بیزانسی,هنر صدر مسیحیت و هنر بیزانسیهنر بیزانسی به یک هنر مسیحی گفته میشد که در دوران فرمانروایی قسطنطین نمایان شد
در واقع هنر بیزانسی از روش معماری و نقاشی و موزاییک کاری برگرفته شده است که متعلق به امپراتوری بیزانس است که در روم شرقی که پایتختش قسطنطنیه بود از قرن چهارم میلادی رواج پیدا کرد و در بسیاری از کشورها به خصوص سوریه، یوگسلاوی، یونان و روسیه تا قرن پانزدهم میلادی مرسوم ماند.

هنر بیزانسی

نامی که برای ساخته های هنری امپراتوری روم شرقی  یا  امپراتوری بیزانس انتخاب کردند، هنر بیزانسی بود. اگر چه در اثر تجزیه روم، امپراتوری بیزانس پدید آمد ولی این امپراتوری به دست سلطان محمد فاتح تا زمان سقوط قسطنطنیه  در سال ۱۴۵۳ توانست هنر بیزانسی را در شرق اروپا به کشورها و کلیساهای ارتدوکس و به بعضی از کشورهای مسلمان شرق مدیترانه صادر کند.

تعدادی از کشورهای معاصر که از دیدگاه فرهنگی تحت تأثیر امپراتوری بیزانس قرار گرفتند و بدون دریافت بخش کاملی از آن به عنوان مشترک المنافع بیزانس ‏( en) ‏ نام گرفتند که این کشورها نظیر بلغارستان،  صربستان، و روس، همین طور جمهوری ونیز و پادشاهی سیسیل  که از کشورهای غیر ارتدوکس هستند با وجود اینکه از جهات دیگر یعنی قسمتی از فرهنگ غرب اروپا متأثر شدند، می باشد.

تاریخچه هنر بیزانسی

در حدود ۲۷۰۰ سال پیش یونانیان در کنار بوسفور یک شهر بوجود آوردند و نام بیزانس را برای ان انتخاب کردند. رومیان در حدود۱۸۰۰ پیش آن شهر را گرفتند و به فرمان امپراتوری روم قسطنطین اول( کنستانتین اول) در ۱۵۰ سال پس از فتح توسط رومیان، شهر جدید بزرگتری به نام قسطنطنیه در آن مکان بوجود آمد. چندی بعد، امپراتوری بزرگ روم به دو کشور روم شرقی و روم غربی تقسیم شد. امپراتور آرکادیوس، فرمانروایی روم شرقی را بر عهده گرفت و پایتخت خود را شهر بیزانس با همان نام قدیمیش انتخاب کرد. او که مخالف پاپ بود، دین رسمی امپراتوری خود را از کلیسای رومی جدا ساخت و نام کلیسای ارتودوکس را برایش انتخاب کرد و پس از آن روم شرقی با نام امپراتوری بیزانس شناخته شد و طول حیات آن از قرن پنجم تا پانزدهم میلادی است که توانست با عنوان هنر بیزانسی، به مدت هزار سال آمیزه ای از هنر یونانی و رومی و شرقی را برجای بگذارد.

ویژگی های هنر بیزانس,خلاصه هنر بیزانس,تاریخچه هنر بیزانسیخصوصیات و عناصر هنری یونان و روم و مصر و ایران در هم آمیخت و هنری بنام هنر بیزانسی بوجود آمد

در ابتدا امپراتوری بیزانس مشهور نبود. بعد از این که دولت روم شرقی بوجود آمد، با گذشت مدت زمانی، خصوصیات و عناصر هنری یونان و روم و مصر و ایران در هم آمیخت و هنری با هویت هنر بیزانسی بوجود آمد، که نه یونانی و نه رومی و نه شرقی بود بلکه یک هنر رسمی و نیایشی، با وقار و دیگر جهانی بود. هنر بیزانسی به یک هنر مسیحی گفته میشد که در دوران فرمانروایی قسطنطین( کنستانتین) نمایان شد و تا حدودی از جنبه رسمی برخوردار بود و توانست پایگاههایی را در شهرهای عمده ی آن زمان نظیر میلان و اسکندریه و انطاکیه و فلسطین و بخصوص خود قسطنطنیه( استانبول امروزی) بدست آورد.

هنر بیزانس شامل سه دوره طلایی است:

- نخستین عصر طلایی هنر بیزانس: 

حدود ۱۴۰۰ سال قبل نخستین عصر طلایی هنر بیزانس، دوران فرماندهی یوستی نین کبیر بود. بنای ایاصوفیه[ مقتبس از اصل یونانی« هاگیا سوفیا» به معنی« حکمت مقدس»] در این دوره ساخته شد که در ابتدا کلیسایی بود و دومرتبه آتش گرفت، امپراتور یوستی نیانوس بنایی پر تفصیل با گنبدی معظم در آن جایگاه بر پا کرد که با تعمیرات و تغییرات بعدی هنوز هم این مکان پابرجاست.

- دومین عصر طلایی در هنر بیزانس:

گروهی از مسیحیان در سده های هشتم و نهم میلادی با شمایل نگاری مخالفت کردند و مجسمه ها را نماد بت پرستی می دانستند و درنهایت موجب رکود و توقف هنر شمایل نگاری شدند. این توقف، باعث شد تا تزئینات هندسی و گیاهی گسترش پیدا کند. ولی مجددا شمایل نگاری از اواسط سده نهم میلادی به بعد، در بیزانس و اروپای غربی شکوفا شد و موجب شکل گیری دومین عصر و طلایی هنر بیزانس شد. طبیعت گرایی و اسطوره گرایی هنر باستانی یونان( دوره کلاسیک) در این دوره بهمراه جنبه های نمایشی، عاطفی و ایجاد حس رنج و همدردی در تماشاگر در نقاشی های موزاییک و نقاشی های دیواری توجه ها را به خود جلب کرد. در این هنگام کلیساهای چلیپایی یونانی( طول و عرض برابر) ساخته شد و از نقش مایه های اسلامی نیز استفاده شد.

تاریخچه هنر بیزانسی,هنر بیزانس,مقاله در مورد هنر بیزانسهنر بیزانسی موضوعات دینی مثل مریم باکره، عیسی و صحنه هایی از انجیل را تصویرپردازی میکرد

- سومین عصر طلایی در هنر بیزانس:

سومین عصر طلایی هنر بیزانس در دو قرن پایانی امپراتوری بیزانس( سده ۱۴- ۱۲ میلادی) بوجود آمد. نقاشی دیواری و نقاشی روی و چوب در این دوره به عنوان نقاشی موزاییک جایگزین شد. از ویژگی های این دوره می توان به تحرک و پویایی، بیان عاطفی، نمایش چهره و حجم پردازی با مهارت استادانه در نقاشی ها اشاره کرد. هنر بیزانس فقط به معماری و نقاشی کلیسایی محدود نبود، بلکه آثار با ارزشی در زمینه مصورسازی کتاب مقدس و سایر مصنوعات خلق شدند. در سال ۱۴۵۳ میلادی شهر کنستانتینوپل توسط عثمانی ها تصرف شد و از این طریق عمر حکومت بیزانس پایان یافت ولی سنت های هنریش مدتی در اروپا ادامه داشت.

برخی از ویژگی های هنر بیزانسی

> شمایل انگاری دینی:

هنر بیزانسی صرفا موضوعات دینی مثل مریم باکره، عیسی و صحنه هایی از انجیل را تصویرپردازی میکرد. کلیسا نیز که در جامعه بیزانسی حجم گسترده ای از ثروت و اثرگذاری را شامل میشد، به تشویق این موضوعات هنری می پرداخت. هنوز هم میتوان معروف ترین موزاییک کاری های این دوره را در مسجد ایا صوفیه مشاهده کرد که مسیح را بعنوان پانتوکریتِر یا شخصی که حاکم هستی است، ترسیم میکند.

نقاشی دوره بیزانس,معماری بیزانسی,هنر صدر مسیحیت و هنر بیزانسینامی که برای ساخته های هنری امپراتوری روم شرقی انتخاب کردند، هنر بیزانسی بود

> موزاییک ها:

مهمترین هنر بیزانس در سده ۱۱ میلادی موزائیک کاری دیوار کلیسای دیرد فانی یونان می باشد. هنرمندان بیزانسی نیز با استفاده از هزاران تساری( قطعات ریز شیشه، سنگ، سرامیک و دیگر مواد) مانند رومیان اقدام به ساخت موزاییک های ظریفی میکردند. البته، بیزانسی ها به طرح های خود، مواد گران بهاتری مانند ورق طلا و سنگ های قیمتی را اضافه میکردند و از این روش موجب گسترش این سبک هنری شدند. حالت کشیدگی و اغراق آمیزی پیکره های قدیسین در نقاشی بر ماهیت غیر جسمانی و معنوی آنها تأکید داشت. در کلیسای تورچلو سده ۱۱ م، تصویر پیکره مقدس مریم بیش از حد کشیده شده که نشانگر قدیس بودن او می باشد.

> تصویرپردازی سبک دار:

موزاییک بیزانسی مربوط به قرن هفتم و اوایل قرن هشتم میلادی است که از کلیسای هاگیوس دمتریوس در شهر تسالونیکی کشور یونان، قرار داشته است. تصویرپردازی سبک دار در هنر بیزانسی به شمایل طبیعی ترجیح داده می شد. درواقع این هنر قصد داشت تا حس شگفتی و ستایش افراد را در کلیسا برانگیزد. به همین خاطر، آنها از شکل های ظریف و معلق و تساری های طلایی استفاده می کردند تا موفق به نمایش پدیده های مذهبی دیگرجهان شوند.

> صنایع دستی و منسوجات:

نقوش صنایع دستی به صورت انتزاعی میباشد و از هنر ساسانی تحت‌تأثیر قرار گرفته است. نقوش هندسی و تجریدی با رنگ های درخشان برگرفته از ایمان مسیحی می باشد.

ویژگی های هنر بیزانس,خلاصه هنر بیزانس,تاریخچه هنر بیزانسیتصویرپردازی سبک دار در هنر بیزانسی به شمایل طبیعی ترجیح داده می شد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
 دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های برنامه کودک باب اسفنجی و پاتریک

دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک باب اسفنجی در دنیا از کارتون های قدیمی و پرطرفدار به شمار می رود. این کارتون در اواخر دهه ۹۰ برای اولین بار پخش شد که از کارتون های خاطره انگیز بچه های دهه هفتاد محسوب میشود. دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک دنیای انیمیشن باب اسفنجی، از فضای جذاب و خاصی برخوردارست. هر قسمتی از این کارتون در مقایسه با قسمت های دیگرش ماجرا های متفاوتی دارد و از انواع امکانات دیداری در رساندن مفهوم خود استفاده می کند که از آن ها میتوان به نما های نزدیک اشیا و احساسات چهره، استفاده از تصاویر واقعی، امکانات صوتی مانند بهره وری از تکه های موسیقایی و عمدتاً گفتار های طولانی اشاره کرد. در ادامه این مقاله از سرپوش با انواع دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک آشنا شوید: >> باب اسفنجی: من زشتم و به هیچ دردی نمیخورم پاتریک: چرا به درد می خوری... تو باعث می شی بقیه نسبت به خودشون حس بهتری داشته باشند. >> پاتریک: باب اسفنجی دوباره اومدم یخجالتو قرض بگیرم باب اسفنجی:مگه یخجال خودت چشه؟ پاتریک:هیچی خالیه! >> باب اسفنجی: این فقط یک یادآوری بی رحمانه است که من مجرد هستم و احتمالاً برای همیشه همانطور باقی خواهم ماند. آقای خرچنگ: همیشه اون چیزی که میگی اهمیت نداره؛ گاهی چیزی که نمیگی مهمه. >> باب اسفنجی: می دونی من احساس می کنم که بهتر شدم، اما یادم نمیاد که اصلاً چرا ناراحت بودم! >> باب اسفنجی: هر ظربه ای که میخورم از سادگیمه پاتریک:ساده نباش راه راه باش >> باب اسفنجی: پاتریک صدامو میشنوی ؟ پاتریک:نه اینجا خیلی تاریکه! >> ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ: ﻭﻗﺘﯽ ﻣﻦ ﻧﯿﺴﺘﻢ ﺗﻮ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭼﯽ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟؟؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺻﺒﺮ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺗﺎ ﺗﻮ ﺑﺮﮔﺮﺩﯼ! دیالوگ های ماندگار و جذاب باب اسفنجی و پاتریک >> باب اسفنجی: در چه روزی هستیم؟ ﭘﺎﺗﺮیک:امروز باب اسفنجی:ﺍﻭﻩ... ﺭﻭﺯ مورد علاقه ام! >> پاتریک: من سالها است بیدار می شم، می خورم، می خوابم و... حس می کنم به استراحت نیاز دارم! >> پاتریک: من یه دزد دریایی واقعی ام، سه هفته است حموم نرفتم. باب اسفنجی:ولی ما فقط چند ساعته که دزد دریایی شدیم. پاتریک:می دونم! >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﯾﻪ ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻣﯿﺨﺮﯾﻢ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﻨﯽ:ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻧﻤﯿﺘﻮﻧﻪ ﭘﺮﻭﺍﺯ ﮐﻨﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﻣﺎ ﺩﯾﮕﻪ ﭘﻮﻟﺪﺍﺭﯾﻢ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﻓﯿﺰﯾﮏ ﺭﻭ ﻣﺎ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻧﺪﺍﺭﻩ >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﻫﯽ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ ﻣﯿﺪﻭﻧﯽ ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﺤﺶ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ:ﻧﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ، ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﻮﺵ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺩویستا ﻓﺤﺶ >> باب اسفنجی به پاتریک: من هیچ چیز متفاوتی در تو نمی بینم! اوه خدای من تو یک سیبل داری. دیالوگ های کوتاه باب اسفنجی و پاتریک گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش