جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۲۱

هنر بیزانسی چیست؟ + تاریخچه و ویژگی ها

نقاشی دوره بیزانس,معماری بیزانسی,هنر صدر مسیحیت و هنر بیزانسیهنر بیزانسی به یک هنر مسیحی گفته میشد که در دوران فرمانروایی قسطنطین نمایان شد
در واقع هنر بیزانسی از روش معماری و نقاشی و موزاییک کاری برگرفته شده است که متعلق به امپراتوری بیزانس است که در روم شرقی که پایتختش قسطنطنیه بود از قرن چهارم میلادی رواج پیدا کرد و در بسیاری از کشورها به خصوص سوریه، یوگسلاوی، یونان و روسیه تا قرن پانزدهم میلادی مرسوم ماند.

هنر بیزانسی

نامی که برای ساخته های هنری امپراتوری روم شرقی  یا  امپراتوری بیزانس انتخاب کردند، هنر بیزانسی بود. اگر چه در اثر تجزیه روم، امپراتوری بیزانس پدید آمد ولی این امپراتوری به دست سلطان محمد فاتح تا زمان سقوط قسطنطنیه  در سال ۱۴۵۳ توانست هنر بیزانسی را در شرق اروپا به کشورها و کلیساهای ارتدوکس و به بعضی از کشورهای مسلمان شرق مدیترانه صادر کند.

تعدادی از کشورهای معاصر که از دیدگاه فرهنگی تحت تأثیر امپراتوری بیزانس قرار گرفتند و بدون دریافت بخش کاملی از آن به عنوان مشترک المنافع بیزانس ‏( en) ‏ نام گرفتند که این کشورها نظیر بلغارستان،  صربستان، و روس، همین طور جمهوری ونیز و پادشاهی سیسیل  که از کشورهای غیر ارتدوکس هستند با وجود اینکه از جهات دیگر یعنی قسمتی از فرهنگ غرب اروپا متأثر شدند، می باشد.

تاریخچه هنر بیزانسی

در حدود ۲۷۰۰ سال پیش یونانیان در کنار بوسفور یک شهر بوجود آوردند و نام بیزانس را برای ان انتخاب کردند. رومیان در حدود۱۸۰۰ پیش آن شهر را گرفتند و به فرمان امپراتور روم قسطنطین اول( کنستانتین اول) در ۱۵۰ سال پس از فتح توسط رومیان، شهر جدید بزرگتری به نام قسطنطنیه در آن مکان بوجود آمد. چندی بعد، امپراتوری بزرگ روم به دو کشور روم شرقی و روم غربی تقسیم شد. امپراتور آرکادیوس، فرمانروایی روم شرقی را بر عهده گرفت و پایتخت خود را شهر بیزانس با همان نام قدیمیش انتخاب کرد. او که مخالف پاپ بود، دین رسمی امپراتوری خود را از کلیسای رومی جدا ساخت و نام کلیسای ارتودوکس را برایش انتخاب کرد و پس از آن روم شرقی با نام امپراتوری بیزانس شناخته شد و طول حیات آن از قرن پنجم تا پانزدهم میلادی است که توانست با عنوان هنر بیزانسی، به مدت هزار سال آمیزه ای از هنر یونانی و رومی و شرقی را برجای بگذارد.

ویژگی های هنر بیزانس,خلاصه هنر بیزانس,تاریخچه هنر بیزانسیخصوصیات و عناصر هنری یونان و روم و مصر و ایران در هم آمیخت و هنری بنام هنر بیزانسی بوجود آمد

در ابتدا امپراتوری بیزانس مشهور نبود. بعد از این که دولت روم شرقی بوجود آمد، با گذشت مدت زمانی، خصوصیات و عناصر هنری یونان و روم و مصر و ایران در هم آمیخت و هنری با هویت هنر بیزانسی بوجود آمد، که نه یونانی و نه رومی و نه شرقی بود بلکه یک هنر رسمی و نیایشی، با وقار و دیگر جهانی بود. هنر بیزانسی به یک هنر مسیحی گفته میشد که در دوران فرمانروایی قسطنطین( کنستانتین) نمایان شد و تا حدودی از جنبه رسمی برخوردار بود و توانست پایگاههایی را در شهرهای عمده ی آن زمان نظیر میلان و اسکندریه و انطاکیه و فلسطین و بخصوص خود قسطنطنیه( استانبول امروزی) بدست آورد.

هنر بیزانس شامل سه دوره طلایی است:

- نخستین عصر طلایی هنر بیزانس: 

حدود ۱۴۰۰ سال قبل نخستین عصر طلایی هنر بیزانس، دوران فرماندهی یوستی نین کبیر بود. بنای ایاصوفیه[ مقتبس از اصل یونانی« هاگیا سوفیا» به معنی« حکمت مقدس»] در این دوره ساخته شد که در ابتدا کلیسایی بود و دومرتبه آتش گرفت، امپراتور یوستی نیانوس بنایی پر تفصیل با گنبدی معظم در آن جایگاه بر پا کرد که با تعمیرات و تغییرات بعدی هنوز هم این مکان پابرجاست.

- دومین عصر طلایی در هنر بیزانس:

گروهی از مسیحیان در سده های هشتم و نهم میلادی با شمایل نگاری مخالفت کردند و مجسمه ها را نماد بت پرستی می دانستند و درنهایت موجب رکود و توقف هنر شمایل نگاری شدند. این توقف، باعث شد تا تزئینات هندسی و گیاهی گسترش پیدا کند. ولی مجددا شمایل نگاری از اواسط سده نهم میلادی به بعد، در بیزانس و اروپای غربی شکوفا شد و موجب شکل گیری دومین عصر و طلایی هنر بیزانس شد. طبیعت گرایی و اسطوره گرایی هنر باستانی یونان( دوره کلاسیک) در این دوره بهمراه جنبه های نمایشی، عاطفی و ایجاد حس رنج و همدردی در تماشاگر در نقاشی های موزاییک و نقاشی های دیواری توجه ها را به خود جلب کرد. در این هنگام کلیساهای چلیپایی یونانی( طول و عرض برابر) ساخته شد و از نقش مایه های اسلامی نیز استفاده شد.

تاریخچه هنر بیزانسی,هنر بیزانس,مقاله در مورد هنر بیزانسهنر بیزانسی موضوعات دینی مثل مریم باکره، عیسی و صحنه هایی از انجیل را تصویرپردازی میکرد

- سومین عصر طلایی در هنر بیزانس:

سومین عصر طلایی هنر بیزانس در دو قرن پایانی امپراتوری بیزانس( سده ۱۴- ۱۲ میلادی) بوجود آمد. نقاشی دیواری و نقاشی روی و چوب در این دوره به عنوان نقاشی موزاییک جایگزین شد. از ویژگی های این دوره می توان به تحرک و پویایی، بیان عاطفی، نمایش چهره و حجم پردازی با مهارت استادانه در نقاشی ها اشاره کرد. هنر بیزانس فقط به معماری و نقاشی کلیسایی محدود نبود، بلکه آثار با ارزشی در زمینه مصورسازی کتاب مقدس و سایر مصنوعات خلق شدند. در سال ۱۴۵۳ میلادی شهر کنستانتینوپل توسط عثمانی ها تصرف شد و از این طریق عمر حکومت بیزانس پایان یافت ولی سنت های هنریش مدتی در اروپا ادامه داشت.

برخی از ویژگی های هنر بیزانسی

> شمایل انگاری دینی:

هنر بیزانسی صرفا موضوعات دینی مثل مریم باکره، عیسی و صحنه هایی از انجیل را تصویرپردازی میکرد. کلیسا نیز که در جامعه بیزانسی حجم گسترده ای از ثروت و اثرگذاری را شامل میشد، به تشویق این موضوعات هنری می پرداخت. هنوز هم میتوان معروف ترین موزاییک کاری های این دوره را در مسجد ایا صوفیه مشاهده کرد که مسیح را بعنوان پانتوکریتِر یا شخصی که حاکم هستی است، ترسیم میکند.

نقاشی دوره بیزانس,معماری بیزانسی,هنر صدر مسیحیت و هنر بیزانسینامی که برای ساخته های هنری امپراتوری روم شرقی انتخاب کردند، هنر بیزانسی بود

> موزاییک ها:

مهمترین هنر بیزانس در سده ۱۱ میلادی موزائیک کاری دیوار کلیسای دیرد فانی یونان می باشد. هنرمندان بیزانسی نیز با استفاده از هزاران تساری( قطعات ریز شیشه، سنگ، سرامیک و دیگر مواد) مانند رومیان اقدام به ساخت موزاییک های ظریفی میکردند. البته، بیزانسی ها به طرح های خود، مواد گران بهاتری مانند ورق طلا و سنگ های قیمتی را اضافه میکردند و از این روش موجب گسترش این سبک هنری شدند. حالت کشیدگی و اغراق آمیزی پیکره های قدیسین در نقاشی بر ماهیت غیر جسمانی و معنوی آنها تأکید داشت. در کلیسای تورچلو سده ۱۱ م، تصویر پیکره مقدس مریم بیش از حد کشیده شده که نشانگر قدیس بودن او می باشد.

> تصویرپردازی سبک دار:

موزاییک بیزانسی مربوط به قرن هفتم و اوایل قرن هشتم میلادی است که از کلیسای هاگیوس دمتریوس در شهر تسالونیکی کشور یونان، قرار داشته است. تصویرپردازی سبک دار در هنر بیزانسی به شمایل طبیعی ترجیح داده می شد. درواقع این هنر قصد داشت تا حس شگفتی و ستایش افراد را در کلیسا برانگیزد. به همین خاطر، آنها از شکل های ظریف و معلق و تساری های طلایی استفاده می کردند تا موفق به نمایش پدیده های مذهبی دیگرجهان شوند.

> صنایع دستی و منسوجات:

نقوش صنایع دستی به صورت انتزاعی میباشد و از هنر ساسانی تحت‌تأثیر قرار گرفته است. نقوش هندسی و تجریدی با رنگ های درخشان برگرفته از ایمان مسیحی می باشد.

ویژگی های هنر بیزانس,خلاصه هنر بیزانس,تاریخچه هنر بیزانسیتصویرپردازی سبک دار در هنر بیزانسی به شمایل طبیعی ترجیح داده می شد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رویا نونهالی,بیوگرافی رویا نونهالی,عکس رویا نونهالی بیوگرافی رویا نونهالی بازیگر تئاتر و سینمای ایران (+ تصاویر)

نام:رویا نونهالی

متولد:۲۴ بهمن ۱۳۴۱

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر، داور استعدادیابی

زمینه فعالیت:تئاتر و تلویزیون و سینما

سال های فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

ادامه
عقاید شهاب الدین یحیی سهروردی,زندگینامه ی شهاب الدین یحیی سهروردی,بیوگرافی شهاب الدین یحیی سهروردی زندگی نامه شهاب‌الدین یحیی سهروردی از کودکی تا به شهرت رسیدنش

زاده:۵۴۹ ق / ۱۱۵۵ م

زادگاه:سهرورد،  ایران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۵ رجب ۵۸۷ ق

آرامگاه:قلعه حلب،  سوریه

ادامه
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
دیالوگ های ناب,دیالوگ های ناب فیلم ها,دیالوگ های ناب سینما

دیالوگ های ناب سینمای ایران در این مقاله شما را با بهترین دیالوگ های ماندگار در فیلم ها و سریال های معروف اشنا میکنیم که این دیالوگ ها بسیار اموزنده و زیبا هستند. دیالوگ های ناب گاهی وقت ها یک بازیگر در سینما و تلویزیون، به بیان دیالوگ بسیار زیبا و مفهومی میپردازد که به عنوان دیالوگ های ماندگار به شمار میرود و در ذهنها ثبت میشود. اگر شما هم به دیالوگ های ماندگار علاقه دارید پس ادامه متن را بخوانید: > دیالوگ های ماندگار و زیبا فیلم  Supernatural: واقعا به خدا ایمان داری؟چون اون میتونه ارامش بخش باشه. دین:ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. > دیالوگ ماندگار و زیبا: سعید( حبیب رضایی):یه کلید طلایی تو زندگی وجود داره که تاحالا منو از سکــته نجات داده! آوا( باران کوثری):چی؟! سعیـد( حبیب رضایی):هروقت یه چیزی اذیتت میکنه از ته دل بگو به درک! > دیالوگ های زیبا و ماندگار فیلم جان لنون: در مدرسه از من پرسیدند وقتی بزرگ شدی می خواهی چه( کاره) شوی، پاسخ دادم" خوشحال" به من گفتند که سؤال را درست متوجه نشده ای، در جواب گفتم شما زندگی را درست متوجه نشده اید. > بهترین دیالوگ های ماندگار: خسرو شکیبایی:مردم منو می دیدن میگفتن مخش تکون خورده. ولی من به مامانم می گفتم من دلم تکون خورده نه مخم. مادرم می گفت گور بابا مخ تو دلت قد صدتا مخ می ارزه، به خدا گفت، به همین زمین قسم گفت … اندیشه فولادوند:مادرت نپرسید عاشق کی شدی ؟ نپرسید اسمش چیه ؟ خسرو شکیبایی:مادرا که از آدم چیزی نمی پرسن. همه چیو خودشون می دونن … > ماندگارترین دیالوگ های فیلم The Wizard Of OZ: ﻣﺘﺮﺳﮏ:« ﻣﻦ ﻣﻐﺰ ﻧﺪﺍﺭﻡ، ﺗﻮ ﺳﺮﻡ ﭘﺮ ﺍﺯ ﭘﻮﺷﺎﻟﻪ!» ﺩﻭﺭﻭﺗﯽ:« ﺍﮔﻪ ﻣﻐﺰ ﻧﺪﺍﺭﯼ ﭘﺲ ﭼطوری ﺣﺮﻑ ﻣﯿﺰﻧﯽ؟» ﻣﺘﺮﺳﮏ:« خب... بعضی ﺍﺯ ﺁﺩﻣﻬﺎ ﻫﻢ ﻫﺴﺘﻦ ﮐﻪ ﺑﺪﻭﻥ ﻣﻐﺰ ﯾﻪ ﻋﺎﻟﻤﻪ ﺣﺮﻑ ﻣﯿﺰﻧﻦ! نمیزنن؟!» > دیالوگ های ماندگار: هیچوقت به خاطر چیزهایی که باعث شدن لبخند بزنی، پشیمون نشو.. زیباترین دیالوگ های ناب > دیالوگ های زیبا: خواب های طلایی یه مرد، رویاهای از دست رفته بیداریشه.. > دیالوگ های ماندگار سینما: آدم بده اصلاً نمی میره، می مونه تا تاوان پس بده. > دیالوگ های ماندگار عاشقانه: گاهی آدم تـو جنگ با خودش باید اونقدر پیش بره کـه… یه ویرونه بسازه از وجودش، اونوقت از دل اون ویرونه یه نوری، یه امیدی، یه جراتی، جرقه می زنه. > دیالوگ های ماندگار هالیوود: عشق یک خیابان دو طرفه است که دایماً در دست ساخت است. > دیالوگ های ماندگار سینمای ایران: زندگی مثل مجموعه ای بی پایان از بدبختی هاست که تنها پیام بازرگانی مختصری از خوشبختی داره ... > برخی از دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: تـو با همه ی ی دخترایی کـه میشناسم فرق داری تـو خیلی دختر می شناسی؟ > دیالوگ سینمای ایران: یه چیزایی مثل شعور ذاتیه، نمی شه واسه کسی خرید. > زیباترین دیالوگ ها: سقف خونه کـه بیاد پائین، رو سر همه ی خراب میشه، دیگه نمی پرسه کی کاره ای بوده و کی نبوده… > برترین دیالوگ های سینما: زندگی هر چقدر هم که بد بنظر برسه، همیشه کاری هست که بشه انجام داد و توش موفق بود... تا زمانی که زندگی هست، امید هم هست. انواع دیالوگ های ناب گردآوری: بخش هنر وسینما سرپوش

ویژه سرپوش