جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۳۳

آشنایی با تاریخچه ی امپراتوری روم و دلایل سقوط آن

امپراتوری روم,روم باستان,سقوط امپراتوری رومروم باستان مرکز یکی از بزرگترین و قدرتمندترین امپراطوری های تاریخ بود
مرکز بزرگترین و قدرتمندترین امپراطوری های تاریخ، روم باستان می باشد. تمام منطقه مدیترانه توسط امپراطوری روم فتح شد و سپس به مناطق دیگری ازجمله خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپای غربی و مرکزی نفوذ کرد. در این مطلب از سرپوش با امپراطوری روم بیشتر آشنا می شوید یا ما همراه باشید.

امپراطوری روم

رموس و برادرش رومولوس( نخستین پادشاه روم) بر طبق افسانه ها، روم باستان را در قرن هشتم قبل از میلاد بر هفت تپه تأسیس کرد. لاتینی ها اولین ساکنان آن بودند که محل زندگی آن ها در دشت های حاصلخیز لاتیوم بود. روم باستان در طول تاریخ اولیه خود، تحت کنترل اتروسن ها بود. روم بطور پیوسته تحت نفوذ اتروریا رشد کرد. اشغال اتروریا در حدود سال ۵۰۰ خاتمه یافت و رم تبدیل به یک جمهوری شد.

تاریخچه ی امپراتوری روم

رومیها از قرن سوم قبل از میلاد، امپراتوری خود را تشکیل دادند. بیشتر نواحی غرب اروپا، شرق نزدیک، و شمال آفریقا تا قبل از قرن دوم میلادی، تحت تسلط رومی ها بود. نتیجه استفاده از لژیون های بسیار ورزیده و تعلیم دیده رومی ها، موفقیت امپراتوری روم بود که به خوبی از مرکز پایتخت رم، کنترل می شد.

ژولیوس سزار جمهوری، ۴۵ سال قبل از میلاد، روم باستان را بدست گرفت و از خود به عنوان عالی ترین دیکتاتور یاد کرد. سپس سزار آگوستوس در ۲۷ سال قبل از میلاد، به عنوان نخستین امپراتور روم انتخاب شد. دوران پر از صلح و شکوه در طول حکومت این امپراتور در روم سپری شد. اگوستوس بعنوان امپراتور برای حفظ موقعیتش خیلی دقت کرد. او با ایجاد یک گارد محافظ، دستمزد خوبی به آنها داد و نام گارد پراتور را برای آن ها انتخاب کرد. مدیریت شهر رم در زمان رشد و گسترش امپراتوری روم، دشوارتر شد. سرانجام با تصمیم رهبران روم باستان، روم به دو امپراطوری روم غربی و امپراطوری روم غربی تقسیم شد. امپراتوری روم غربی توسط شهر رم حکمرانی می شد و امپراتوری روم شرقی، از قسطنطنیه( استانبول امروز در ترکیه) منتفی شد. امپراتوری روم شرقی با نام های دیگری شناخته میشود که از آن ها می توان به بیزانس یا امپراتوری بیزانس اشاره کرد.

 جامعه ی طبقاتی روم ها

در جامعه ی روم، سه کلاس اجتماعی نظیر پاتریشیان ها، پالبیان ها و برده ها زندگی میکردند. رومولوس، پاتریشیان ها را برای تشکیل نخستین مجلس سنا انتخاب کرد و پالبیان ها که همان شهروندان رومی بودند. برده ها بر عکس پالبیان ها در قلمرو روم از هیچ حقوقی برخوردار نبودند و تجاوز به آنها عملی پذیرفته شده بود. آن ها حق نداشتند که برده را با چوب بزنند.

حکم طلاق در امپراطوری روم

رومی ها به امر ازدواج به عنوان یک وظیفه ی شهروندی یاد میکردند. پدر برای نفع رسانی به خاندانش این مجوز را داشت که بعنوان بزرگ خانواده، ازدواج را برقرار کند اما طلاق یک موضوع شخصی محسوب میشد که زوجین میتوانستند درمورد آن تصمیم بگیرند. با توجه به اینکه زنان مایملک همسرانشان بودند؛ تنها جهیزیه ی زن، پس از طلاق به خانواده اش بازگردانده می شد. مرد میتوانست همسرش را بدون هیچ دلیلی طلاق بدهد اما بعضی از دلایل، شامل خیانت، شرب خمر شدید و ساختن نمونه از روی کلید های منزل بود.

پرستش چند خداوندگار

رومی ها به پرستش خدایان بسیاری مشغول بودند و یکتاپرست نبودند که الگوی آن ها یونانی ها بودند. آن ها از معبد خدایان یونان، دوازده عدد از این الهه ها و خداوندگاران را گرفته بودند که از مهمترین آن ها می توان به جوپیتر، محافظ امپراطوری یا همان زئوس یونان، جونو، نگهدارنده ی زنان یا همان هرای یونان و مینروا، الهه ی عقل و خرد یا همان آتنای یونان اشاره کرد. با این که این خدایان از نظر یونانی ها در میان مردم و با مردم بودند ولی به ندرت در فرهنگ روم، از زمین بازدید می کردند و از آسمان ها از روم محافظت می کردند.

هنر رومی

هنر رومی با آغاز امپراتوری روم بر هنر یونان تفوق یافت و به جای آن انتخاب شد. شکل گیری هنر روم بر اساس امپراتوری متحد الشکل این کشور بود و این هنر با کسب امکانات نسبتاً واحدی توانست در عرصه وسیعی گسترش پیدا کند. خصایص و ویژگی های هنر هلنی( یونانی)، سوداگرایانه بود و این هنر در سده های اول و دوم میلادی، برتر از هنر امپراتوری روم بود. پیکر تراشی بر اساس هنر یونان، از هنرهای برجسته و اصلی شناخته میشد که جایگزینِ نقاشی( هنر رومی) گردید.

جامعه ی طبقاتی روم ها,تاریخچه ی امپراتوری روم,تحقیق امپراتوری رومیکی از دلایل رکود امپراتوری روم، این بود که بیش از حد بزرگ شده بود

ویژگی های هنر رومی، کم کم افزایش یافت و برتر از هنر یونانی شد تاجاییکه نمونه برداری و تقلید از آثار هنری یونان در قرن سوم پیش از میلاد به پایان رسید و هنر رومی بر هنر هلنی، تفوق حاصل کرد. هنر رومی با رشد و نمو و توسعه چشم‌گیر توانست مقام پیکر تراشی عصر کلاسیک یونان را بدست آورد.

از زمانی که امپراتور تئودئوس کبیر فوت کرد؛ روم به دو کشور پهناور تقسیم شد. امپراتوری روم غربی در اواخر دوران خود، ویژگی های کلاسیکش را به علت پایگاه طبقاتی سرداران از پائین ترین صفوف و جایگزینی آنها بر اشرافیت هنر، از دست داد و هنر یونان با برخورداری از خصلت های مردمی و شهری، منسوخ شد. آثار هنری یونان با خصلت ها و ویژگی های تشریفاتی و انفرادی براساس شرائط اقتصادی، اجتماعی، یادبودی و فاقد حماسه و دراماتیک، همراه بود درحالیکه آثار هنری روم به علت اوضاع اقتصادی، اجتماعی و حاکمیت سیاسی، از ویژگی های حماسی، تاریخ نگاری و دراماتیک برخوردار بود.

تضعیف امپراتوری روم

یکی از دلایل رکود امپراتوری روم، بزرگ شدن بیش از حد آن بود که به سختی اداره میشد. یک حاکم تنها، قادر به اداره ی سرزمین بزرگ نبود. قبایل انگلیس در قرن دوم میلادی، از سمت شمال به رم حمله کردند. یکی از امپراتورهای بزرگ دوره به نام مارک اووریلیوس از امپراتوری روم، دفاع کرد.

پس از امپراتور شدن دیوکستین در سال ۲۸۴ میلادی، او در تلاش برای سازماندهی مجدد امپراطوری و تقسیم آن به مناطق کوچکتر بود. کنستانتین بزرگ که یکی از جانشینان او بود؛ امپراطوری روم را به دو بخش امپراتوری روم شرقی با پایتخت قسطنطنیه و امپراتوری روم غربی به پایتختی رم به طور دائمی تقسیم کرد. کنستانتین به مسیحیان آزادی داد و وعده اش این بود که دیگر به آن ها اذیت نکند. نخستین حاکمی که به مسیحیت گروید؛ کنستانتین نام داشت.

قبایل ژرمنی در قرن پنجم، به سمت جنوب رفتند و اقدام به حمله به امپراطوری روم نمودند. خرابکارها با حمله به رم، شهر را غارت کردند. یک رهبر قبیله از آلمان در سال ۴۷۶، امپراتور روم را مجبور به ترک قدرت کرد. پس از آن مدت پایداری امپراطوری روم شرقی، حدود هزار سال بود. عثمانی ها در سال ۱۴۵۳ با فتح قسطنطنیه، آنرا به عنوان مرکز امپراتوری خود انتخاب کردند.

برخی از دلایل سقوط امپراتوری روم به شرح زیر میباشد :

- فاسد شدن سیاستمداران و حاکمان روم باعث سقوط امپراتوری روم گردید.

- از دیگر دلایل سقوط امپراتوری روم می توان به جنگ های داخلی و جنگ داخلی در امپراتوری اشاره کرد

- قبایل بربری در خارج از امپراتوری مانند ویزیگوت ها، هون ها، فرانک ها و وندال ها حمله کردند و باعث سقوط امپراتوری روم شدند.

سقوط امپراتوری روم,علت تضعیف امپراتوری روم,امپراتوری روم باستانفرهنگ رم باستان در زمان حکومت آن در سراسر اروپا رواج داشت

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه

حکایت درباره استفاده از فرصت تنها سرمایه ی هر انسانی، عمر وی می باشد. عمر انسان، همچون آب روان با تندی در سراشیبی می گذرد و هر روزی که تمام میشود، به اندازه یک روز از سرمایه انسان مستهلک می شود. بنابراین باید در قبال این رفتن سرمایه، نهایت توجه و وسواس را داشت تا توشه و کمالی کسب کنیم.

...[ادامه]
ویژه سرپوش
X