پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۱۶

فوتوریسم چیست و دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

فوتوریسم چیست,سبک فوتوریسم,هنرمندان سبک فوتوریسمبیانه شکل گیری سبک فوتوریسم برای اولین بار به سال ۱۹۰۹ میلادی برمیگردد
یکی از جنبش های هنری اوایل قرن بیستم، تحت عنوان آینده گری یا فوتوریسم شناخته میشد. ایتالیا، منشأ پیدایش این جنبش بود و فعالیت خود را در کشورهای دیگر نظیر روسیه شروع کردند. از زمینه هایی که فوتوریست ها در آن فعالیت داشته می توان به ادبیات، عکاسی، نقاشی، مجسمه سازی ، تئاتر، موسیقی، سفالگری، معماری و حتی آشپزی اشاره کرد.

فوتوریسم

فلیپو توماز مارینتی( شاعر ایتالیایی) در سال ۱۹۰۹ میلادی، شکل گیری سبک فوتوریسم را برای نخستین بار در روزنامه فیگارو منتشر کرد. بیزاری از هنر گذشته و استقبال از پویایی، جنبش و حرکت به عنوان بیانیه ی اصلی فوتوریست ها محسوب میشد.

به بیان دیگر در ابتدای قرن بیستم، مهمترین سبک هنری آوانگارد، سبک فوتوریسم نام داشت که منشأ آن به کشور ایتالیا برمی گردد. جریان مدرنیته، تکنولوژی و ماشینی شدن در این سبک از اولویت بسیاری برخوردار است. درواقع فوتوریست باعث شد که ماشین به زندگی بشر راه یابد. افردی که از سبک فوتوریسم پیروی می کنند معمولاً با گونه های فرهنگی سنتی و قدیمی مخالفت می کنند. هنرمندان سبک فوتوریسم دوست دارند که مضامین سرعت، تکرار و خشونت را به تصویر بکشند.

شخصیت پرشور و روشنفکر مارینتی( شاعر ایتالیایی) باعث بوجود آمدن مضامین اصلی سبک فوتوریسم شد. این مضامین باعث میشود که فوتوریسم، شباهت بسیاری به آنارشیسم( آزادی بی قید و بند ) و یا طغیان گری داشته باشد. ماشین، هواپیما و شهرهای صنعتی در نزد فوتوریست ها نشانه های بسیار مهمی محسوب میشدند بدین دلیل که آنها بیانگر پیروزی انسان بر طبیعت بودند.

اصول کلی آینده گری

آینده گرها به تاریخ و مظاهر تمدن، نگاه طغیان گری داشتند و در بیانیه هایشان خواستار نابودي آنها بودند و به ستایش مظاهر مدرن بشریت می پرداختند. آنان می خواستند که موزهها و کتابخانه ها که نگهدارنده ی نمادهای قدیم و تمدن های پیشین بودند؛ از بین بروند. به این ترتیب یکی از ریشه های پیدایش فاشیسم در ایتالیا، جنبش فوتوریسم بود.

فوتوریسم در عکاسی,سبک های بعد از فوتوریسم,معماری فوتوریسممهمترین سبک هنری آوانگارد در ابتدای قرن بیستم،سبک فوتوریسم بوده است

هنرمندان آینده گر بر ادغام نقاشی و تماشاگر، بسیار تأکید می کردند و طبق گفته ی آن ها« تماشاگر باید در مرکز نقاشی برود تا قادر به درک اجتماعی حیرت آور درون نقاشی های سبک فوتوریسم باشد» و به این ترتیب دیدگاه ماشینی و مدرن آن ها نسبت به نقاشی بوجود آمد. آنها با تحسین بسیاری کشفیات و دیدگاه های علمی را می دیدند و تأکید زیادی بر روی حرکت در نقاشی داشتند که درنتیجه ی این امر،« کارتون» یا پویانمایی به وجود آمد.

ویژگی های اصلی جنبش فوتوریسم

جنبش فوتوریسم( آینده نگری)، متکی بر فلسفه های اساسی خود بود. این نقاشان زمان و حرکت را در درجه اول، وارد نقاشی کردند. نقاشی فوتوریست مثل نقاشی کوبیست ها بسیار انتزاعی است. بیان احساسات فوتوریست ها درباره دنیای جدید و مدرن از اهداف فوتوریسم به شمار می رفت. دنیا از نظر فوتوریست ها تبدیل به محیطی شگفت انگیز در عرض چند سال شده بود و باید در نقاشی، این شگفتی نمایان می شد.

فوتوریسم و تکنولوژی

تکنولوژی بصری و عکسبرداری ریتمیک مانند انیمیشن و سینما از آثار هنرمندان سبک فوتوریسم محسوب میشود. تکنولوژی در شکل گیری این سبک، تأثير به سزایی داشت، به این صورت که هنرمندان اب استفاده از تکنولوژی، قادر به ارائه ی تصاویری ریتمیک در کادرهای پشت سر هم هستند. هنرمندانی همچون جیاکومو بالا، اومبرتوبوچینی، جینو سورینی و کارلو کارا از پیروان این سبک بع شمار می رفتند. این جنبش در میلان برای نخستین بار بوجود آمد ولی پس از آن سریعا به تورین و ناپل انتقال داده شد و در اقصی نقاط دنیا در مدت زمان بسیار کوتاهی منتشر شد.

فوتوریسم در عکاسی

فتوریسم در بین حرکات آوانگارد نیمه اول قرن بیستم، بین نقاشی و عکاسی، عمیق ترین و مطالعه شده ترین روابط را ارائه می دهد. فوتوریسم از مفهوم نمایندگی نئو امپرسیونیستی خود در عکاسی سعی می کند که به صورت منسجم از طریق امکانات عکاسی، تکنیک های نقاشی که بیانگر مفهوم حرکت است را پیاده کند. در عین حال، عکاسی تکامل خود را به لطف پیشرفت فناوری شروع کرد و تبدیل به ابزاری شد که تصاویر را از حرکت فعال، رسمی سازی کند. درواقع عکاسی آینده گرا قصد معرفی همین انقلاب در ادراک را داشت. بعنوان یک رویکرد، آن ها به عکاسی علمی و معنوی گرایش پیدا کردند.

فوتوریسم در معماری

معماری فوتوریسم (مصطلح به معماری فوتوریست) دارای اصول مهمی نظیر ایجاد و برقراری ارتباط بین نیازهای این انسان و روند رشد پرشتاب تکنولوژی، توجه به دغدغه های امروزی انسان معاصر و زندگی شهری می باشد. سبک فوتوریسم در معماری به این صورت وارد شد که پس از انتخاب سطوح با گوشه ای تیز در طراحی ساختمان و المان های معماری، آن دو بگونه ای باهم ادغام می شوند که انسان احساس می کند درحال حرکت است؛ وقتی که به آن ها نگاه میکنید هیچگاه چشمتان بطور ثابت به یکجا خیره نمیشود.

رنگهایی به انسان، حس نوعی صنعتی بودن را میدهد که از کنتراست بالا و تیرگی برخوردار است و از تکرار در تمام المانها استفاده شده است( همانند آنچه در پرسپکتیو رخ میدهد) که در زمره آثار فوتوریست، چنین کاری به صورت خودکار قرار میگیرد. نظاره گری به دغدغه های بشر، متناسب با زندگی امروزی او در زندگی شهری و معماری از اصول بنیادی معماری آینده گرا به شمار می رود.

ویژگی های اصلی جنبش فوتوریسم,فوتوریسم,عقاید فوتوریست هامضامین اصلی سبک فوتوریسم برگرفته از شخصیت پرشور شاعر ایتالیایی یعنی مارینتی است

فوتوریسم در ادبیات

نویسندگان سازنده ی فوتوریسم در ادبیات ایتالیایی، صرفاً راضی به مضامین شهری و مدرنیسم نقاشی آینده گرایی نبودند. آنان می خواستند که متناسب با تصورهایشان، بیانی را بسازند. آن ها اقدام به تاسیس ژانرهای جدیدی تحت عنوان شعر کلمه- آزاد کردند که مشروط بودن به آزادی از ویژگی بارزش به شمار می رفت.

محدودیت های تایپوگرافی خطی و نحو معمولی و املاء در فوتوریسم شعر و ادبیات، بدون کاربرد بود. مواردی همچون Futurist evenings، استفاده از مانیفست، رویدادهای رسانه ای میکس شده، اشعار پوستری و مجلات با فرمت صفحه گسترده حاوی ترکیبی از ادبیات، نقاشی و اظهارات نظر از شکل های جدید انتشار در ادبیات فوتوریسم محسوب میشدند. با این حال، خروجی هنرمندان از برنامه اعلام شده جنبش تا سال ۱۹۱۴ بسیار عقب ماند و بر خلاف مارینتی تا حد زیادی، شاعران آینده نگر در موضوع و اصطلاحات خود، سنتی گرایانه باقی ماندند.

مارینتی در ابتدا به سبب داستان Mafarka le futuriste معروف شد که درباره تجاوز، غارت و نبرد در شمال آفریقا بود. (“تخریب نحو – تصور بی سیم – کلمات در آزادی”) در سال ۱۹۱۳ عنوان مهم ترین مانیفست آینده نگر ادبی بود که خواسته های مارینتی را برای یک زبان پراکنده، با افعالی در نشانه های بی نهایت و ریاضی، خالی از صفت ها و ضرب المثل ها و جفت سازی کلماتی برای انتقال اقتصادی و جسورانه تر اطلاعات بیان میکرد.

فوتوریسم در طراحی لباس و صنعت مد

فوتوریسم با به چالش کشیدن هنرمندان، قصد ایجاد سبک هایی برای بیان ایده ها و احساسات دنیای مدرن را داشت. یکی از بنیان‍گذاران جنبش به نام Giacomo Balla در سال ۱۹۱۴، دستورالعمل های مربوط به صنعت مد را جمع آوری کرد. مواردی همچون رنگ های خنثی، طرح های متقارن و یک نواخت حاکم بر سبک های مد روز از نظر Balla تمسخر آمیز بود. طبق گفته ی این نقاش، لباس باید تهاجمی باشد و سایه های “عضلانی” یا عمیق رنگ و الگوهای هندسی جسورانه را داشته باشد.

فوتوریسم در عکاسی,سبک های بعد از فوتوریسم,معماری فوتوریسمدر سبک فوتوریسم بیشتر از هرچیزی به جریان مدرنیته، تکنولوژی بها داده شده است

Balla به جای تعادل، طرفدار عدم تقارن بود؛ مانند آستین های ژاکتی که در طول و شکل های مختلف، برش داده شده است. او میخواست لایه هایی از لباس را اضافه و حذف کند که به صورت خودجوش باعث ایجاد ظاهری جدید میشد. سبک فوتوریسم در طراحی لباس، بیانگر مد بود. در اثر این جنبش، از تحرک و پرخاش گری تمجید شد. Balla لباسی را دوست داشت که ساده و راحت بود یعنی پوست و بدن در آن لباس به راحتی، نفس می کشید.

ارنستو میشائیل که یک طراح آینده گرایانه بود و به لقب Thayahtشهرت داشت؛ در سال ۱۹۲۰به معرفی یک لباس باشکوه و راحت به نام توتا به معنی همه، برگرفته از کلمه ایتالیایی tutta پرداخت. توتا که برای دستیابی به موفقیت تجاری از طرح های آینده گرا و فیوچریستی به شمار می رفت؛ موجب جلب توجه عموم مردم شد. با این وجود، Futurism بر روی لباس هایی تأکید داشت که هدف از طراحی آن ها ایجاد یک سبک زندگی فعال، یک نوآوری واقعی و لباس اسپرت مدرن بود.

عقاید فوتوریست ها

>> سنت شکنی:

فوتوریستها توانستند ادبیات و بویژه شعر نو و تازه ای را با شکستن قالبهای کلاسیک، سنتی و زیبایی شناختی سمبولیستها و از بین بردن قانونمندیها ایجاد کنند. آنان به هیچ وجه از قواعد دستوری زبان و نحو استفاده نکردند. به طورمثال ، آن ها به کارگیری فعلها به صورت مصدر، از صفت و قید و نشانه گذاری در نوشته هایشان استفاده نمی کردند.

>> آینده نگری:

فوتوریستها بر این باورند که نباید به مرور گذشته، بازسازی تاریخی و یا مسایل روزمره و پیش پاافتاده در آثار ادبی و هنری پرداخت، بلکه باید به تصویرسازی آینده پرداخت.

>> درباره مردم و برای مردم:

مخاطبان اصلی فوتوریستها،« مردم» بودند. عقیده و باورشان این بود که هنرمند باید با حاضر شدن در میان مردم، هنری تازه را با گفتن« از مردم و برای مردم» ارایه دهد.

>> دست یافتن به دنیای والای ذهن و روح انسان:

درواقع هنر فوتوریستی، قصد نجات انسان از غرق شدن در دنیای مدرنیته و افتادن در دام زندگی قراردادی و بی روح شهری را دارد و در این میان تنها هنر، قادر به نجات انسان از این گرداب است و می تواند به تدریج انسان را به دنیای والای روح و ذهن و لذت زندگی برساند.

فوتوریسم چیست,سبک فوتوریسم,هنرمندان سبک فوتوریسمآینده‌گری نام دیگر فوتوریسم است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش