پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۴۲

آپ آرت (هنر دیدگانی) چیست؟ + تاریخچه و هنرمندان این هنر

هنر اپ آرت و مد,پیشینه هنر دیدگانی,آپ آرتیست هااُپ آرت نام دیگر هنر دیدگانی است
به نوعی نقاشی یا اشكال دیگر هنر كه در ارتباط با خطای دید است و یا از آن استفاده می كنند ؛ هنر دیدگانی میگویند. باتوجه به رسم سیاه و سفید بسیاری از نمونه های مشهور هنر دیدگانی، به آن آبستره می گویند.

اپ آرت

به جنبش هنری برگرفته از هنر عامه در سال های دههٔ شصت میلادی، هنر دیدگانی یا اُپ آرت می گویند. این هنر با گذشت زمان به صورت مکتبی مستقل درآمد. هنرمند این سبك برای خلق آثارش، مواردی را مدنظر دارد که از آن ها می توان به تأثیرات مختلف ایجاد شده در بیننده اشاره کرد. درواقع هنرمند قصد دارد كه تماشاگر را به نوعی وارد جریانی كند كه اینگونه تصاویر، قصد بیان آنرا دارد. گاهی مخاطب، در آثار این سبك می تواند درون یك تصویر، دو و یا چند تصویر مختلف را تشخیص دهد و چون این مشاهده، به عنوان یك بازی فكری محسوب میشود؛ از آن لذت میبرد.

درواقع از سبك های نقاشی انتزاعی می توان به اُپ آرت اشاره کرد كه حاصل از خطاهای بصری و دیگر جلوه های دیدمانی بود. این سبك با استفاده از انتزاعات هندسی درهم فشرده و رنگ های درخشان، تأثير به سزایی بر مد، طرح های تبلیغاتی و دیگر جنبه های فرهنگ همگانی دوره ی خود داشت.

تحریک شبکیه چشم به عنوان مهم ترین وسیله ارتباط در اُپ آرت به شمار میرود و قصد دارد که در تماشاگر، واکنش های بصری فیزیولوژیک را ایجاد کند. اکثر کارهای هنر دیدگانی، محدود به بازی های زیرکانهٔ ادراکی( یا خطای دید) میشود.

البته این آثار، قادر به حفظ اعتبارشان در بلندمدت نبودند و فقط معدودی از آنها از جمله بریجیت رایلی توانست بعنوان یک اثر هنری، موقعیتش را حفظ کند. در سال ۱۹۶۰ بریجیت رایلی، نمودارهایی را یاد گرفت که دانشمندان، فرایندهای ادراکی را از طریق آنها مطالعه می کردند. او توانست رنگ مایه های خاکستری و سپس سایر رنگ ها را با گذشت زمان در این حوزه وارد کند.

پیشینه هنر دیدگانی

یکی از بخش های هنر پاپ، اوپتیکال آرت نام داشت که تحت عنوان مکتبی مستقل در اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ در آمریکا بوجود آمد و مخاطبانی را به خود جذب کرد. سوژه های پاپ آرت تا پیش از این، برگرفته از فرهنگ همگانی نظیر قوطی های آبجو و نوشابه تا داستان های مصور بود. این جنبش هنری که دربرابر جدیت و رسمیت اکسپرسیونیسم انتزاعی بعنوان یک واکنش، محسوب می شود؛ علاوه بر تأثیرگذاری بر هنرمندان پس از خودش توانست گرافیک، مد و تبلیغات را به طرز گسترده ای متاثر کند ولی اوپتیکال آرت باتوجه به حفظ ذات انتزاعی اش نتوانست با سوژه های اجتماعی، رابطه ی نزدیکی داشته باشد.

تاریخچه هنر دیدگانی,نمونه هنرهای آپ آرت,سبک نقاشی اُپ آرتهنر دیدگانی در سال‌های دههٔ شصت میلادی از هنر عامه مشتق شد و بصورت مکتبی مستقل درآمد

هنرمندان آپ آرت( آپ آرتیست ها)

هنرمندان سبک آپ آرت برای لرزنده، پیش آینده و پس رونده جلوه دادن مجموعه ای از خط وط، شکل های خُرد و سطح های رنگی درخشان، انها را متقارن و متمرکز می کنند. ترسیم بسیاری از نمونه های مشهور هنر دیدگانی به صورت سیاه و سفید میباشد و همین امر باعث شده تا بعضی، آنرا انتزاعی بدانند. بیننده ی آثار سبک آپ آرت، احتمال دارد که حرکت، چشمک زدن، خاموش و روشن شدن، چرخش، لرزش یا جهش را مشاهده کند.

هنر اپ آرت و مد

هنر، همیشه جایگاه خاصی بر روی مُد و فشن داشته است به این خاطر که مُد و فشن باعث میشود تا هنر در نزد مردم، شهرت بیشتری داشته باشد و به این ترتیب مد و فشن، موجب ورود هنر به سطح عام جامه میشود تا مردم، نسبت به هنر، شناخت دیداری بیشتری داشته باشند. سبک آپ آرت نیز مرتبط با این مسأله بود و بر فشن و مد زمان خود، اثرات زیادی بر جای گذاشت.

هنر اپ آرت و مد,پیشینه هنر دیدگانی,آپ آرتیست هادر اُپ آرت، تحریک شبکیه چشم، مهم‌ترین وسیله و معمولاً تنها وسیلهٔ ارتباط است

انتشار مقاله ای بدون نام با عنوان اپ آرت

در سال ۱۹۶۴ واژه آپ آرت در مجلهٔ تایمز برای نخستین بار استفاده شد؛ با این که آثار دسته بندی شده بعنوان Op Art، پیش از این تاریخ آفریده شده اند. مقاله ای بدون نام نویسنده در سال ۱۹۶۴ تحت عنوان« اُپ آرت:تصاویری که به چشم یورش می برند» به انتشار رسید. با این که تعریفش صحیح بود، ولی بطور کامل براساس واقعیت نبود؛ به این خاطر که اُپ ارت به تصاویر شرح داده ی نویسنده، محدود نبود.

انواع جدیدی از این آثار در اثر گسترش و رشد گرافیک کامپیوتری در سالهای اخیر بوجود آمد. تصاویر سه بعدی در جراید که در سالهای دههٔ ۷۰ خورشیدی چاپ شد؛ از نمونهٔ شاخص آن ها به شمار می رفت.

آپ آرت چیست,هنر دیدگانی,هنرمندان اپ ارتاُپ آرت در واقع یك سبك نقاشی انتزاعی بود كه از خطاهای بصری بهره ‌میگرفت

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش