یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۰۵

آشنایی با هایپررئالیسم (Hyperrealism)

هایپررئالیسم,ریشه های هایپررئالیسم,تاریخچه هایپررئالیسمهایپررئال تقلید و کپی برداری از عکس نیست
هایپررئالیسم با روش های متنوعی اجرا میشود. نقاشان هایپررئال برای نشان دادن جزئیات معمولاً سوژه های خاص و بعضا مشکلی را انتخاب میکنند. نقاشیهای هایپررئالیسم بیش تر به عکس شباهت دارند تا تصویر. بگونه ای که شما مرز بین نقاشی و عکس را با دیدن این تصاویر، گم خواهید کرد.

هایپررئالیسم

از سال های ۱۹۶۶ هایپررئال بنیان گذاری شد، با الهام از سبک فتورئال و بنظر بعضی با پیشرفت تکنولوژی دوربین رشد کرد. منظور از پیشرفت دوربین همان ظهور دوربین‌های فول فریم dslr بود، زیرا تنها دوربین هایی که میتوانستند جزئیات را در حدی که نقاش هایپررئالیسم ایجاد میکرد، نشان دهند این دوربین ها بودند؛ نشان دادن جزئیات تصویر شامل انعکاس های ریز، هایلایت (نقش اساسی دارد)، موهای ریز، روزنه های پوست، رطوبت و قطرات روی سطح پوست (این موارد در هایپررئال چهره می باشد ولی هایپررئال صرفا مختص چهره نیست و نقاشانی نظیر رافئلا اسپنس از ساختمان ها و محیط شروع کردند) می باشد.

نقاشی هایپررئالیسم,هایپررئالیسم,عکسهای هایپررئالیسمهایپررئالیسم تلاش می‌کند واقعیت را تا آن‌جا که می‌تواند تحریف‌نشده منتقل کند

فزون واقع نمایی یا واقع گرایی افراطی یا هایپررئالیسم رویکردی به واقع نمایی با الهام از هنر عکاسی است که به صورت بسیار دقیق و عکس گونه در آن چهره و پیکر انسان و اشیای صنعتی در ابعاد بزرگ تصویر می شود. به اثرهای هنرمندانی گفته می شود که، آثار آنها وابستگی زیادی به عکسهایی که روی بومهای خود جهت ایجاد تصاویری که از دقت و درستی بسیاری برخوردارند، دارد. معمولاً این هنرمندان از ایربراش جهت ارتقاء دقت در آثارشان استفاده می کنند که ایربراش معمولا برای رتوش عکسها استفاده می شود. همزمان با پاپ آرت یا هنر مردمی، هنر مفهوم یا کانسپچوال آرت و مینیمالیسم، این نهضت بوجود آمد. درواقع تقلید و کپی برداری از عکس، هایپررئال نیست، نقاش هایپررئالیسم جزئیات را با حفظ ماهیت عکس رنگها و سایه ها بهبود میبخشد و با وضوح و شفافیت بیشتر این نقاشی را خلق میکند.

تاریخچه هایپررئالیسم

در فارسی هایپررئالیسم به «فراواقعیت» هم ترجمه شده است. در واقع فزون واقع نمایی در روش ساخت آثار نقاشی و مجسمهٔ فوتورئالیسم بعنوان یک پیشرفت به شمار می آید. اصطلاح هایپررئالیسم اولین بار در ایالات متحده آمریکا و اروپا در اوایل دههٔ ۲۰۰۰ به عنوان یک جنبش هنری مستقل و یک سبک هنری ظهور کرده است.

دیدگاه هایپررئالیسم,بهترین نقاشی های هایپررئالیسم,هایپررئالیسممحدودیتی از نظر تکنیک اجرا در نقاشی هایپررئالیسم وجود ندارد

ریشه های هایپررئالیسم

هایپررئالیسم در فلسفه ژان بودریار ریشه دارد. یعنی “شبیه سازی چیزی که واقعاً هیچ موقع وجود نداشته است.”

دیدگاه هایپررئالیسم

معمولاً برترین نقاشی های هایپررئالیسم نقاشی هایی اند که با عکس اشتباه گرفته میشوند و همین مسأله است که توانایی های یک هنرمند فزون واقع نما را نشان می دهد؛ درواقع توانایی تکنیکی تولید یک نقاشی به قدری به واقعیت نزدیک باشد که با عکس اشتباه گرفته شود. نقاشان سبک هایپررئالیسم آن قدر در این روند بر عدم دخالت در واقعیت تأکید دارند که کار آن ها ماشینی بنظر می رسد. ولی یک هنرمندی که موفق است، کاری می کند که توان مندی در پس کار ظاهراً ماشینی تابلوهای فزون واقع نگار مخفی شود. در هنر هایپررئالیسم دنیای واقعی و فیزیکی بقدری جدّی گرفته میشود که گاهی وقت ها با دنیای واقعی تری در نقاشی ها روبرو هستیم تا در واقعیت. هایپررئالیسم واقعیت را تا آن جا که میتواند تلاش می کند تحریف نشده منتقل کند. این سبک مخاطبان بسیار زیادی دارد تا جاییکه مورخان هنر به عنوان سبکی پیشگام از آن نام برده اند.

هایپررئالیسم,فزون واقع نمایی,سبک هایپر رئالیسمهایپررئالیسم با تکنیک های مختلفی همچون مداد رنگی قابل اجرا است

بهترین نقاشی های هایپررئالیسم

عکاسی و هایپرئالیسم یک تفاوت بسیار کمی دارند. اگر فوتوریالیسم تمایل دارد دقیقاً تصویر را همانگونه که هست به تصویر بکشد،  هایپررئالیسم برخلاف فوتوریالیسم، نشان می دهد که در پشت آن چه چیزی وجود دارد – نقص مدل و خلق و خوی واقعی، سوژه نقاشی هایپر- واقع گرایانه را ملموس تر و حقیقی تر می کند. بهترین نقاشی های فزون واقع نما نقاشی ها ییند که با عکس اشتباه گرفته میشوند و همین مسأله است که بیانگر توانایی های یک هنرمند فزون واقع نما است؛ درواقع توانایی تکنیکی تولید یک نقاشی به قدری به واقعیت نزدیک باشد که با عکس اشتباه گرفته شود. نقاشان سبک هایپررئالیسم آن قدر در این روند بر عدم دخالت در واقعیت تأکید دارند که کار آن ها ماشینی بنظر می رسد.

واقع گرایی افراطی,هایپررئالیسم,دیدگاه هایپررئالیسمهایپررئالیسم برای شبیه سازی یک واقعیت کاذب، به سطح بالایی از مهارت و فضیلت فنی نیاز دارد

سبک ها و استایل ها در هایپر رئالیسم

هایپررئالیسم اغلب بر روی جزئیات و مباحث تمرکز می کند. نقاشی ها و مجسمه های هایپرئال تفسیر دقیق عکس ها نیستند. همینطور هایپررئالیسم لزوماً تصاویر حقیقی یک صحنه یا موضوع خاص نیست. در مقابل ، آن ها برای ایجاد توهم واقعیتی از عناصر تصویری اضافی و اغلب ظریف استفاده می کنند که در واقع یا وجود ندارد یا با چشم انسان قابل رویت نیست. از این جهت ، امکان دارد آن ها عناصر موضوعی احساسی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را بعنوان گسترش توهم بصری نقاشی شده در بر بگیرند.

نقاشان معروف هایپر رئالیسم

معروف ترین نقاشان در بین نقاشان سبک هایپررئال معاصر اروپایی شامل گوتفرید هلنوین از اتریش، ولدوایزن و تاجالپ اسپارنای از هلند، راجر ویتوتورنگل از بلژیک و پیر بارایای از فرانسه، رونالد بوون، فرانسوا بریک، جرارد شلوسر، ژاکارد مونوری، برنارد رانسیلاک، ژیل آیلود و جرارد فرومانگر می باشند. ابتدای قرن ۲۱ سبک هایپررئالیسم طبق اصول زیبایی شناختی فوتورئالیسم بنیان نهاده شد.

دیدگاه هایپررئالیسم,نقاشان معروف هایپر رئالیسم,هایپررئالیسمهایپررئالیسم از تصاویر دیجیتال استفاده می کند

ویژگی های هایپررئالیسم

سبک هایپررئالیسم به سطح بالایی از مهارت و فضیلت فنی برای شبیه سازی یک واقعیت کاذب نیاز دارد. به این ترتیب، هایپررئالیسم بعضی از محدودیت های عکاسی نظیر عمق میدان، چشم انداز و دامنه تمرکز را در خود گنجانده و از آن ها استفاده می کند. بعضی از نقاشان هایپررئالیست از ناهنجاری های موجود در تصاویر دیجیتال، مثل شکستگی برای تأکید بر ریشه دیجیتال آنها استفاده می شود که از این نقاشان می توان به چاک کلوز، دنیس پترسون، برت مونروی و رابرت بتل اشاره کرد.

هایپررئالیسم,نقاشان معروف هایپر رئالیسم,ویژگی های هایپررئالیسمهنر هایپررئالیسم دنیای واقعی و فیزیکی را جدی می‌گیرد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
دیالوگ های داریوش ارجمند,دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش,دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم ستایش

بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند در ستایش دیالوگ های ماندگار سینمای ایران بسیار گسترده شده اند. با این که دیالوگ ها توسط فیلمنامه نوشته می شود، ولی میزان تاثیرگذاری آن ها به عواملی چون طرز گفتن و حس بازیگران در هر صحنه ای ربط دارد که یکی از آن ها دیالوگ های داریوش ارجمند می باشد. دیالوگ های داریوش ارجمند دیالوگ های هر سریالی میتوانند آموزنده و زیبا باشند.  باتوجه به همین اصل یکی از پایه های ماندگاری فیلم ها را باید دیالوگ هایی دانست که هر بازیگر بکار می برد. در ادامه با بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند آشنا شوید: > دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش روزی که جناره ی منو بدن به خاک اونیکه بیشتر اذیتم کرده بیشتر گریه میکنه اونیکه نخواسته منو ببینه میاد برا دیدن جنازم اونیکه دستمو نگرفت جلوتر از همه میره زیر تابوتم اونیکه نخواست سلامم کنه میاد واسه خدافظی عجب روزیه اون روز... > دیالوگ های داریوش ارجمند میگن یه روز یه پدر و پسر باهم راه میرفتن دست پدر رو شونه پسر بود پدر یهو پرسید من زورم از تو بیشتره یا تو زورت ازمن. پسر نه گذاشت و نه برداشت گفت: من! خیلی به پدر برخورد خیلی اومد کنار دیوار وایساد به پسرش نگاه کرد گفت آره شاخ شمشاد قد کشیدی، بازوت کلفت شده بایدم بی تعارف بگی زورت بیشتره گفت نه پدر! زور شما بیشتره! پدر گفت دکی تو که دو دیقه پیش یه چیز دیگه گفتی! پسر گفت اونموقع که گفتم  زورم بیشتره دست شما رو شونم بود! واسه همین از همه دنیا قویترم! افتاد؟!!! انواع دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های به یادماندنی داریوش ارجمند ببین تا حالا شنیدی یه پرنده وقتی رو یه شاخه میشینه ترس اینو داشته باشه که شاخه بشکنه؟ راستش ازش نپرسیدم ولی فکر کنم نه نشنیدم واسه چی؟ نمیدونم ببین واسه اینکه پرندهه اطمینانش به بال خودشه نه به شاخه به پریدنشه نه به این شاخه نشد یه شاخه ی دیگه افتاد؟!!! > دیالوگ داریوش ارجمند دمت گرم خوشم اومد، اهل معامله ای یه چیزی میگیری، یه چیزی جاش میدی من راضی هستم > انواع دیالوگ های داریوش ارجمند من عادت کردم غصه هر اتفاق بدو یدفعه بخورم نه تمام عمر هر اتفاق بدی رو، باید یه روزی یادت بره  تموم شد و رفت رفتنی رفت، تموم حالا باید به فردا فکر کنیم به چیزای خوبی که هست به چیزای خوبی که باید باشه > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند درمورد مجموعه ستایش میدونی حاجی داشتم فکر میکردم شب اول قبرم نکیر و منکر میان سراغم میپرسن.... حشمت فردوس تو این همه سال زندگی... یه روز دل خوش داشتی؟!! میگم نه میگن یه دفعه از ته دل خندیدی؟!! میگم نه میگن مسافرت رفتی؟!! میگم نه دریارو دیدی؟!! جنگل رفتی؟!! میگم نه میدونی؟!! اونوقت اونا میگن وقت مارو بیخودی نگیر مرد حسابی تو به جهنم عادت کردی برو اونطرف بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند در سریال ستایش ببین آدم سه تا حرفه آ دال میم ولی آدم بودن خیلی حرفه > دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم جرم خدا اگه به پرنده ای آشیونه نده، خونه نده همه ی عمر مجبور به پروازش می کنه خدا! ما آشیونه نداریم. به ما پرواز بده. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش