یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۱۰۰

برجسته ترین رهبران جنبش فوویسم چه کسانی هستند؟

فوویسم,جنبش هنری فوویسم,تاریخچه ی سبک فوویسمنقاشی ها در فوویسم ساده میشوند و مانع از سایه روشن و سه بعدی کردن می شود
یکی از نخستین سبک ها و شیوه های هنری قرن بیستم میلادی جنبش فوویسم  است که با وجود این که عمر کوتاهی داشته، در هنر این قرن تحولاتی چشمگیری برجای گذاشت.

فوویسم چیست؟

فوویسم مکتب گروهی از نقاشان فرانسوی بود که دورگیری های زمخت و رنگ های تند و نامتعارف و شکل های ساده شده در آثار خود بکار می بردند و از سه بعدنمایی و سایه روشن کاری پرهیز می کردند. فوویسم به عنوان نخستین سبک های نقاشی در جنبش های پیشتاز هنر اروپا بود که در فرانسه بین سالهای ۱۸۹۸ تا ۱۹۰۸ بوجود آمد و تا جنگ جهانی اول ادامه یافت. 

نقاشان فوویست خواست های درونی خود را به بازتاب دادن واقعیت بیرونی ترجیح می دادند. آنها با استفاده از رنگ های خالص و شفاف بگونه ای پرخاشگرانه، پرشور، غیرواقعی و زمخت آثار خود را خلق می کردند. در آثار فوویست، عنصر رنگ، بویی شخصی و فردی دارد. با وجود این که هنرمندان مکتب فوویسم در استفاده از رنگ قانون شکنی کرده اند ، ولی در مورد شکل کلی و تناسبات اجزای تصویر کماکان به طبیعت وفادار مانده اند. از هنرمندان برجسته این گروه می توان به "مارکه"، "روئو"، "ولامینک"، "براک" و "دوفی" اشاره کرد. هرچند بر طراحی گرافیک، فوویسم  تأثير مستقیمی نگذاشت و عمر فوویسم کوتاه بود ولی اثر این جنبش بر نقاشان اکسپرسیونیست آلمان مشهود است که پوستر ها و موضوعات چاپی دیگری به نوبه خود آفریدند.

نقاشی فوویسم,فوویسم,درباره فوویسمفوویسم از نخستین سبک‌های نقاشی در جنبش‌های پیشتاز هنر اروپا بود

ویژگی بصری آثار فوویسم

آثار نقاشان مکتب فوویسم بر کیفیت نقاشی و رنگ قوی نسبت به بازنمایی واقعی از اشیاء یا مناظر تأکید دارد یا بعبارتی همان رنگ های بسیار تند و خیره کننده بود، رنگ های خاصی که آگاهانه برای خلق جلوه های حسی و تزئینی و گاه نیز برای فضا سازی تابلو بکار می بردند. نقاشی ها در سبک فوویسم، دورگیری های زخیم، شکل های ساده و رنگ های نامتعارف دارد. همینطور نقاشی ها در فوویسم ساده میشوند و مانع از سایه روشن و سه بعدی کردن می شود. جالب است بدانید که فوویست ها از استفاده ی رنگها در جای اصلیشان امتناع می کردند.

جنبش هنری فوویسم

شیوه اجرایی و مضمون خاصی را نمی توان در جنبش هنری فوویسم دنبال کرد که همه هنرمندان خود را ملزم به اجرای آن بدانند، بلکه امری که بیش از همه آنان را به هدفی واحد در کنار یکدیگر می خواند انگیزه، ذوق و سلیقه، تواناییها و علایق هنری مشترک بود. در این شیوه هنری مضامین قالب همچون سبک امپرسیونیستها منظره پردازی، طبیعت بیجان، تک چهره نگاری و پیکره پردازی بود. فووها در رنگ به همان رهایی دست یافتند که گوگن، ون گوگ، سورا و دیگر نقاشان امپرسیونیسم به طرق مختلف تلاش کردند به آن برسند. البته توجه کنید که اهداف فوویستها و پست امپرسیونیست ها از یکدیگر متفاوت بود ولی عاقبت رنگ در هر دوی این جنبشهای هنری، حرف نخست را زد و خط وسیله بیانی در خدمت رنگ شد. در سبک فوویست رنگهای ترکیبی مفهومی ندارند. آن ها می خواستند که رنگهای تند و خالصی که از تیوپ بیرون می آید را مستقیما روی تابلو بکار گیرند.

فوویسم چیست,مکتب فوویسم,فوویسمنقاشان جنبش فوویسم در آثارشان چندان به موضوع پیش رویشان وفادار نبودند

تاریخچه ی سبک فوویسم

فوویسم که در اوایل قرن بیستم پدید آمد، مکتب گروهی از هنرمندان مدرن فرانسوی بود. از حدود سال ۱۹۰۴ فعالیت سبک فوویسم آغاز شد و تا حدود سال ۱۹۱۰ ادامه داشت. نخستین جنبش هنری آوانگارد در قرن بیستم، فوویسم  می باشد. از اعضای اصلی گروه فوویست ها و به گونه ای شاید بوجود آورندگان سبک فوویسم می توان به هانری ماتیس، آندره دورن و موریس دو ولامینک اشاره کرد. فوویست ها حدود ۶ سال فعال بودند و فوویسم در شکل گیری سبک اکسپرسیونیسم در همین مدت کوتاه،   تأثير عمده ای داشت.

برجسته ترین رهبران جنبش فوویسم

- هانری ماتیس (۱۸۶۹- ۱۹۵۴): 

از برجسته ترین عضو گروه و به نوعی رهبر فوویسم میتوان به هانری ماتیس اشاره کرد. وی از رنگ های شاد و نشاط انگیز استفاده می کرد. ماتیس گفته است:“آنچه در رویای من از هنر وجود دارد عاری از سوژه های آزاردهنده و یاس آور است. هنر شبیه صندلی راحتی ای برای استراحت و آرامش است”. ماتیس عناصر تصویری تابلوهایش را علاوه بر کاربست رنگ های پرقدرت و باشدت و خلوص زیاد، بسیار ساده سازی می کرد. وی استفاده از سطوح تخت و دوبعدی و رنگ های متضاد را از گوگن اقتباس کرد. پرده “هماهنگی در رنگ سرخ( اتاق سرخ) ” در نمایش تضاد رنگ های گرم و سرد و خطوط ساده و خلاصه شده منحنی و مستقیم به عنوان یک تلاش محسوب میشود. در آثار ماتیس رنگ ها  یکی در میان گرم و سردند که باعث جذب بیننده ها به بوم میشود و انگار بازی گوشانه از دست حیواناتی وحشی می گریزد.

فوویسم,فوویسم در نقاشی,نقاشی های سبک فوویسمهنرمندان جنبش فوویسم می‌کوشیدند تا درونیات خود را بجای واقعیات بیرونی بازتاب دهند

- کس وان دنگن (۱۸۷۷- ۱۹۶۸):

کس وان دنگن چهره نگاری تواناست که زمانی جزء فووها به شمار میرفت. وی پرده های واقع گرایانه را در جوانی نقاشی میکرد و بزودی تحت‌تأثیر آثار امپرسیونیست ها قرار گرفت. او در سال ۱۸۹۷در پاریس اقامت گزید. کس وان دنگن در سال ۱۹۰۵ آثارش را در نمایشگاه فووها ارائه کرد و با گروه پل نیز همکاری داشت. وی به محافل بالا نشین پاریس بعد از جنگ جهانی اول، روی آورد و با نقاشی پیکرهای لاغر و آراسته و چهره نگاری از آدم های رنگ پریده ی باب روز مشهور شد. دنگن خود را همچون رنگ شناسی خوش قریحه در دوره های مختلف کارش، معرفی کرد.

- آلبر مارکه (۱۸۷۵- ۱۹۴۸): 

مارک آلبرت که یک نقاش فرانسوی بود، موفق شد یک سبک متمایز از نقاشی یعنی سبک فوویسم  را ایجاد کند. او مخارج زندگی اش را از طریق سفارش های نقاشی من جمله کار بر روی پروژه نقاشی دیواری در گراند پالاس که در سال ۱۹۰۰ برای نمایشگاه پاریس با همکاری هانری ماتیس اجرا شد، تأمین می کرد. کمپوزیسیون های اولیه آثار آلبر مارکه با رنگ های روشن فوویستها مشخص میشوند ، در این آثار، طراحی های او بسیار کنترل شده و نورپردازی های مشخصی دارند که نه تنها با تشدید قویترین رنگ مایه ها بلکه با نمایان ساختن کمرنگ ترین رنگها کار شده اند.

ویژگی بصری آثار فوویسم,فوویسم,طرح هایی ازنقاشی های فوویسمانواع فوویسم عمدتا به قابلیت های تصویری رنگ های خالص علاقمند بودند

- رائول دوفی (۱۸۷۷- ۱۹۵۳): 

یک نقاش سبک فوویسم که اهل فرانسه بود و همینطور برادر نقاش دیگر جین دوفی ‏( en) ‏ بود، رائول دوفی نام داشت. کارهای او بسیار رنگارنگ بود و یک سبک تزئینی که مد روز بود، داشت که از عمده فعالیت های وی که بیشتر برای ساختمان های عمومی توسعه یافته بود، می توان به طرح های سرامیک و پارچه اشاره کرد. شهرت رائول دوفی اغلب بدین دلیل بود که در فضای آزاد صحنه هایی را طراحی میکرد، او همینطور یک طراح، چاپ دستی کتاب تصویرگر و طراح مبلمان بود.

- مریس ولامینگ (۱۸۷۶- ۱۹۵۷): 

یکی از نقاشان فرانسوی، موریس دو ولامینک نام داشت که همانند آندره درن و هانری ماتیس از اعضای مهم جنبش فوویسم به شمار میرفت. او نگرشی روانشناسانه  در چهره پردازیهای شخصیتهای خود ندارد و این گسستی با نگرش هنری قرن خود و سنن دیرینه اروپایی در شخصیت پردازی خاص در پرتره ها بود. پالت رنگی وی از سال ۱۹۰۸ تک رنگی تر شد. وی تحت تأثیر نقاشیهای پل سزان، در این دوران بود. کارهای متأخر او که با ضربات سنگین کنتراستهای سفید شکل گرفته اند، پالت رنگی تیره تری را به نمایش می گذارد.

طرح هایی ازنقاشی های فوویسم,برجسته ترین رهبران جنبش فوویسم,فوویسمآثار نقاشان مکتب فوویسم بر کیفیت نقاشی و رنگ قوی نسبت به بازنمایی واقعی از اشیاء تأکید دارد

- آندره درن (۱۸۸۰- ۱۹۵۴):  

از دیگر رهبران جنبش فوویسم در اروپا می توان به آندره درن اشاره نمود که رنگ های تند و سطوح تخت در نقاشی های خود بکار می برد. او در جنوب غربی فرانسه بهمراه ماتیس جنبش فوویسم را به راه انداختند. رنگ گذاری های او مثل ضرب قلم های ون گوگ است. گویی کوه ها و عناصر طبیعت به صورت مواج هستند. اشکال هندسی که دُرن از ترکیب آنها منظره ها را به تصویر کشیده نیز تاثیرات سزان را نشان می دهد.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 9
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
دیالوگ های داریوش ارجمند,دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش,دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم ستایش

بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند در ستایش دیالوگ های ماندگار سینمای ایران بسیار گسترده شده اند. با این که دیالوگ ها توسط فیلمنامه نوشته می شود، ولی میزان تاثیرگذاری آن ها به عواملی چون طرز گفتن و حس بازیگران در هر صحنه ای ربط دارد که یکی از آن ها دیالوگ های داریوش ارجمند می باشد. دیالوگ های داریوش ارجمند دیالوگ های هر سریالی میتوانند آموزنده و زیبا باشند.  باتوجه به همین اصل یکی از پایه های ماندگاری فیلم ها را باید دیالوگ هایی دانست که هر بازیگر بکار می برد. در ادامه با بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند آشنا شوید: > دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش روزی که جناره ی منو بدن به خاک اونیکه بیشتر اذیتم کرده بیشتر گریه میکنه اونیکه نخواسته منو ببینه میاد برا دیدن جنازم اونیکه دستمو نگرفت جلوتر از همه میره زیر تابوتم اونیکه نخواست سلامم کنه میاد واسه خدافظی عجب روزیه اون روز... > دیالوگ های داریوش ارجمند میگن یه روز یه پدر و پسر باهم راه میرفتن دست پدر رو شونه پسر بود پدر یهو پرسید من زورم از تو بیشتره یا تو زورت ازمن. پسر نه گذاشت و نه برداشت گفت: من! خیلی به پدر برخورد خیلی اومد کنار دیوار وایساد به پسرش نگاه کرد گفت آره شاخ شمشاد قد کشیدی، بازوت کلفت شده بایدم بی تعارف بگی زورت بیشتره گفت نه پدر! زور شما بیشتره! پدر گفت دکی تو که دو دیقه پیش یه چیز دیگه گفتی! پسر گفت اونموقع که گفتم  زورم بیشتره دست شما رو شونم بود! واسه همین از همه دنیا قویترم! افتاد؟!!! انواع دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های به یادماندنی داریوش ارجمند ببین تا حالا شنیدی یه پرنده وقتی رو یه شاخه میشینه ترس اینو داشته باشه که شاخه بشکنه؟ راستش ازش نپرسیدم ولی فکر کنم نه نشنیدم واسه چی؟ نمیدونم ببین واسه اینکه پرندهه اطمینانش به بال خودشه نه به شاخه به پریدنشه نه به این شاخه نشد یه شاخه ی دیگه افتاد؟!!! > دیالوگ داریوش ارجمند دمت گرم خوشم اومد، اهل معامله ای یه چیزی میگیری، یه چیزی جاش میدی من راضی هستم > انواع دیالوگ های داریوش ارجمند من عادت کردم غصه هر اتفاق بدو یدفعه بخورم نه تمام عمر هر اتفاق بدی رو، باید یه روزی یادت بره  تموم شد و رفت رفتنی رفت، تموم حالا باید به فردا فکر کنیم به چیزای خوبی که هست به چیزای خوبی که باید باشه > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند درمورد مجموعه ستایش میدونی حاجی داشتم فکر میکردم شب اول قبرم نکیر و منکر میان سراغم میپرسن.... حشمت فردوس تو این همه سال زندگی... یه روز دل خوش داشتی؟!! میگم نه میگن یه دفعه از ته دل خندیدی؟!! میگم نه میگن مسافرت رفتی؟!! میگم نه دریارو دیدی؟!! جنگل رفتی؟!! میگم نه میدونی؟!! اونوقت اونا میگن وقت مارو بیخودی نگیر مرد حسابی تو به جهنم عادت کردی برو اونطرف بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند در سریال ستایش ببین آدم سه تا حرفه آ دال میم ولی آدم بودن خیلی حرفه > دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم جرم خدا اگه به پرنده ای آشیونه نده، خونه نده همه ی عمر مجبور به پروازش می کنه خدا! ما آشیونه نداریم. به ما پرواز بده. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش