دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
۱۶:۳۳ - ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۰۲۱۷
فستیوال ها و جشنواره های هنری

اسکار ۲۰۲۱؛ برندگان چگونه انتخاب می شوند؟

در حال حاضر یک سوم از اعضای رأی دهنده این آکادمی زن و ۱۹ درصد آن از" اقلیت های کم نماینده" هستند. تعداد اعضای غیرآمریکایی این آکادمی نیز افزایش یافته است.

مراسم اسکار فردا( یک شنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) برگزار می شود و میلیون ها نفر در سراسر جهان برای تماشای پر زرق و برق ترین برنامه صنعت سینما پای گیرنده های خود می نشینند.

ولی بیشتر آن ها از نحوه کارکرد و انتخاب برندگان در این مراسم اطلاعی ندارند.

به گزارش عصر ایران،  بیش از ۹۳۰۰ نفر از اعضای آکادمی اسکار، بهترین ها و مفاخر سینمای جهان را انتخاب می کنند. تعداد رأی دهندگان این آکادمی در مقایسه با سال های گذشته یک رکورد محسوب می شود.

داوران چه کسانی هستند و چطور به عضویت آکادمی درآمدند؟

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک لس آنجلس یا همان اسکار در حال حاضر بیش از ۹۳۶۲ عضو رأی دهنده دارد.

اعضای آکادمی به ۱۷ گروه بازیگر، کارگردان، تهیه کننده، طراح لباس و دیگر رشته های مرتبط به این صنعت تقسیم می شوند. آنها باید در این عرصه فعال باشند یا" متمایز" عمل کنند.

متقاضیان برای عضویت در این گروه ها باید از سوی دو عضو آکادمی آن شاخه مورد تأیید قرار گیرند.

برندگان و نامزدهای اسکار به گونه خودکار برای عضویت در این آکادمی در نظرگرفته میشوند و نیازی به حامی مالی و پشتیبان ندارند.

اسکار 2021,انتخاب برندگان اسکار تصویری از مجسمه اسکار. مهم‌ترین و برجسته ترین جایزه صنعت سینما در جهان

درخواست برای عضویت در این آکادمی سالی یک بار از سوی " شورای حکام" سازمان بررسی می شود. این گروه آخرین حکم را در باره عضویت در گروه نخبگان صنعت سینما صادر می کند.

در گذشته اعضای رأی دهنده اسکار دارای حق رای مادام العمر بودند ولی از سال ۲۰۱۶" حق رأی" اعضای به ۱۰ سال رسید و قابل تمدید است. این قانون مانع حضور رای دهندگان غیر فعال در آکادمی اسکار شده و به پویایی بیشتر آن کمک می کند.

حق رأی مادام العمر تنها بعد از سه دوره ۱۰ ساله به اعضای رأی دهنده داده می شود. اعضای غیر فعال در این صنعت نیز در گروه" مفاخر" قرار گرفته و دیگر قادر به رای دادن نیستند.

اعضای آکادمی چه کسانی هستند؟

آکادمی در گذشته لیست رای دهنگان خود را برملا نمی کرد و این مسئله مانع بحث و جدل ها در خصوص روند رای گیری یا انتقاد از رأی دهندگان می شد.

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در سال ۲۰۱۶ و بعد از جنجال" #اسکار خیلی سفید است"( #OscarsSoWhite) از عضویت ۶۰۰۰ نفر در اسکار خبر داد و خاطرنشان کرد که ۹۳ درصد این افراد سفیدپوست، ۷۶ درصد آنها مرد و متوسط سنی آنها ۶۳ سال است. این اعلامِ آکادمی به دنبال انتقادهای گسترده از کم انتخاب شدن نامزدهای رنگین پوست در مراسم اسکار صورت گرفت.

آکادمی در آن زمان خاطرنشان کرد که برای تقویت فضای متنوع تعداد اعضای زن و اقلیت های مختلف را تا سال ۲۰۲۰ دو برابر خواهد کرد.

در تابستان گذشته این سازمان اعلام کرد که به اهداف خود رسیده است. در حال حاضر یک سوم از اعضای این آکادمی زن و ۱۹ درصد آن از" اقلیت های کم نماینده" هستند.

این نهاد همچنین اعضای خارجی خود را افزایش داده و تعداد غیرآمریکاییان آکادمی را به ۲۱۰۰ نفر رسانده است.

نامزدها چگونه انتخاب می شوند؟

اعضای هر ۱۷ گروه نامزدها را در حیطه تخصصی خود انتخاب می کنند. بيش ترین اعضای رأی دهنده در گروه بازیگران هستند. اعضای این گروه بهترین نامزدهای بازیگری و اعضای گروه کارگردانی بهترین کارگردان ها را برای مراسم انتخاب می کنند. بقیه گروه ها نیز به همین شکل عمل می کنند.

نامزدهای جوایز خاص مانند بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان( فیلم بین الملل) و بهترین انیمیشن، توسط کمیته های ویژه انتخاب می شوند.

برای انتخاب نامزد بهترین فیلم کل اعضا رای خواهند داد.

برندگان چگونه انتخاب می شوند؟

همه رأی دهندگان برندگان را انتخاب می کنند.

۲۲ جایزه اسکار به نامزدهایی با بیشترین میزان رای تعلق می گیرد.

اعضای رای دهنده برای انتخاب بهترین فیلم سیستم متفاوت تری دارند. آنها بعد از سال ۲۰۰۹ از سیستم ترجیحی پیچیده تری استفاده کرده و فیلم ها را از لحاظ محبوبیت بیشتر به کمتر رتبه بندی می کنند.

در هر گروه بین ۵ تا ۱۰ فیلم بعنوان بهترین فیلم نامزد می شود. در سال جاری ۸ فیلم با هم در رقابت هستند.

اگر فیلمی ۵۰ درصد آرا را به دست آورد ، به صورت خودکار برنده می شود.

در غیر اینصورت شمارش در دورهای مختلف صورت می گیرد. فیلمی که کمترین میزان آرا را از آن خود کند حذف شده و این آرا به دومین انتخاب رأی دهندگان اختصاص می یابد.

روند حذف تا جایی که یک فیلم بیش از ۵۰ درصد آرا را بدست‌آورد ، ادامه می یابد.

" ریک رابرتسون" که در سال ۲۰۰۹ و در زمان تغییر روند رای گیری رئیس آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک بود در این مورد بیان کرد:" ایده رأی ترجیحی منعکس کردن خواسته بیشترین تعداد رأی دهندگان است".

او خاطر نشان کرد:در این صورت ممکن است با فیلمی مواجه شوید که ۲۵ درصد مردم آنرا دوست دارند و بقیه توان تحمل آنرا ندارند.

با این روش رای گیری امیدواریم برنده ای داشته ای باشیم که بیشتر مردم با آن زندگی کنند.

  • 18
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
دیالوگ های داریوش ارجمند,دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش,دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم ستایش

بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند در ستایش دیالوگ های ماندگار سینمای ایران بسیار گسترده شده اند. با این که دیالوگ ها توسط فیلمنامه نوشته می شود، ولی میزان تاثیرگذاری آن ها به عواملی چون طرز گفتن و حس بازیگران در هر صحنه ای ربط دارد که یکی از آن ها دیالوگ های داریوش ارجمند می باشد. دیالوگ های داریوش ارجمند دیالوگ های هر سریالی میتوانند آموزنده و زیبا باشند.  باتوجه به همین اصل یکی از پایه های ماندگاری فیلم ها را باید دیالوگ هایی دانست که هر بازیگر بکار می برد. در ادامه با بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند آشنا شوید: > دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش روزی که جناره ی منو بدن به خاک اونیکه بیشتر اذیتم کرده بیشتر گریه میکنه اونیکه نخواسته منو ببینه میاد برا دیدن جنازم اونیکه دستمو نگرفت جلوتر از همه میره زیر تابوتم اونیکه نخواست سلامم کنه میاد واسه خدافظی عجب روزیه اون روز... > دیالوگ های داریوش ارجمند میگن یه روز یه پدر و پسر باهم راه میرفتن دست پدر رو شونه پسر بود پدر یهو پرسید من زورم از تو بیشتره یا تو زورت ازمن. پسر نه گذاشت و نه برداشت گفت: من! خیلی به پدر برخورد خیلی اومد کنار دیوار وایساد به پسرش نگاه کرد گفت آره شاخ شمشاد قد کشیدی، بازوت کلفت شده بایدم بی تعارف بگی زورت بیشتره گفت نه پدر! زور شما بیشتره! پدر گفت دکی تو که دو دیقه پیش یه چیز دیگه گفتی! پسر گفت اونموقع که گفتم  زورم بیشتره دست شما رو شونم بود! واسه همین از همه دنیا قویترم! افتاد؟!!! انواع دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های به یادماندنی داریوش ارجمند ببین تا حالا شنیدی یه پرنده وقتی رو یه شاخه میشینه ترس اینو داشته باشه که شاخه بشکنه؟ راستش ازش نپرسیدم ولی فکر کنم نه نشنیدم واسه چی؟ نمیدونم ببین واسه اینکه پرندهه اطمینانش به بال خودشه نه به شاخه به پریدنشه نه به این شاخه نشد یه شاخه ی دیگه افتاد؟!!! > دیالوگ داریوش ارجمند دمت گرم خوشم اومد، اهل معامله ای یه چیزی میگیری، یه چیزی جاش میدی من راضی هستم > انواع دیالوگ های داریوش ارجمند من عادت کردم غصه هر اتفاق بدو یدفعه بخورم نه تمام عمر هر اتفاق بدی رو، باید یه روزی یادت بره  تموم شد و رفت رفتنی رفت، تموم حالا باید به فردا فکر کنیم به چیزای خوبی که هست به چیزای خوبی که باید باشه > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند درمورد مجموعه ستایش میدونی حاجی داشتم فکر میکردم شب اول قبرم نکیر و منکر میان سراغم میپرسن.... حشمت فردوس تو این همه سال زندگی... یه روز دل خوش داشتی؟!! میگم نه میگن یه دفعه از ته دل خندیدی؟!! میگم نه میگن مسافرت رفتی؟!! میگم نه دریارو دیدی؟!! جنگل رفتی؟!! میگم نه میدونی؟!! اونوقت اونا میگن وقت مارو بیخودی نگیر مرد حسابی تو به جهنم عادت کردی برو اونطرف بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند در سریال ستایش ببین آدم سه تا حرفه آ دال میم ولی آدم بودن خیلی حرفه > دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم جرم خدا اگه به پرنده ای آشیونه نده، خونه نده همه ی عمر مجبور به پروازش می کنه خدا! ما آشیونه نداریم. به ما پرواز بده. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش