شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
۲۳:۳۸ - ۰۵ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۰۳۸۲
شبکه نمایش خانگی

درود آقای طهماسب، تویی ستاره این مهمونی!

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب
ایرج طهماسب با عروسک‌های «شاباش»، «دی جی»، «کته»، «قیمه»، «خوشگلِ بابا» و... در برنامه «مهمونی»  میزبان علاقه‌مندان در شبکه نمایش خانگی شد.

به گزارش برترین‌ها، مجموعه عروسکی و کمدی «مهمونی» این روزها با اجرای ایرج طهماسب و به کارگردانی و نویسندگی او و تهیه کنندگی حسن خدادادی و با صداپیشگی هوتن شکیبا، کاظم سیاحی، سهیل مستجابیان، الی امامی، امیر ادیب و نازنین شعبانی و با حضور بازیگرانی چون علی زرمهری، سهیل رهبر زارع، سارا صبری و احمد فیاض به همراه چند عروسک جدید، از شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود.

ایرج طهماسب که از ابتدای دهه هفتاد با مجموعه عروسکی «کلاه قرمزی» ملقب به آقای مجری بود و سال‌ها همراه با حمید جبلی به عنوان صداپیشه عروسک کلاه قرمزی و پسرخاله با مخاطبان سینما و تلویزیون همراه بود، حال با یک گروه و شخصیت‌های جدید با مخاطبان خود همراه است. شخصیت‌های اصلی مجموعه عروسکی «کلاه قرمزی» را کلاه قرمزی، پسر خاله، آقای همساده، فامیل دور، جیگر، پسرعمه‌زا، عزیزم ببخشید، ببعی، بچه فامیل و گابی تشکیل می‌دادند که سال‌ها برای مخاطب خاطره‌سازی کردند و در مجموعه «مهمونی» هیچکدام از این عروسک‌ها حضور ندارند و جای خود را به شخصیت‌های اصلی داده‌اند. از دیگر نکات قابل توجه این مجموعه این است که حمید جبلی یار دیرینه ایرج طهماسب از سال‌های گذشته و صداپیشه عروسک‌های کلاه قرمزی و پسرخاله در این «مهمونی» حضور ندارد.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

ایرج طهماسب در «مهمونی» با آقای مجری «کلاه قرمزی» کمی تفاوت دارد. او دیگر آقای مجری نیست، در استفاده از شوخی‌ها و استفاده از برخی کلمات راحت‌تر و آزادانه‌تر رفتار می‌کند و این آزادی در انجام شوخی‌های کلامی با شخصیت‌ها و عروسک‌ها «مهمونی» را بسیار متفاوت کرده است.

بهناز اقبال، فعال حوزه سینما درباره «مهمونی» نوشت: «ایرج طهماسب زمانی که کارش را شروع کرد خیلی‌ از ماها کودک بودیم و او هم موهایی سیاه و پرپشت داشت. او در آن سالهای خاکستری سراغ ساختن برنامه‌ای عروسکی در ژانر کودک رفت تا اندکی دنیای کودکان و البته بزرگترهایی را که تازه از روزهای جنگ گذر کرده بودند، رنگی کند. او عروسکهایی را با تیزبینی و هوش بی‌مثالش به وجود آورد که هر کدامشان یادآور آدم‌هایی از همین جامعه بودند. 

ایرج طهماسب در تمام این سالها هنرمندی بود که نه تنها فکر و ایده‌هایش را با زمانه به روز کرد، بلکه شخصیت‌های عروسکی‌اش را هم با ویژگی‌های همان زمانه پیش برد و با ساختن شخصیتهای جدید کاری کرد که تصور کنیم هر کدام از عروسکهایش در همسایگی ما زندگی می‌کنند.

مجموعه جدید «مهمونی» که بعد از مشکلاتی که برای مجموعه «کلاه قرمزی و پسرخاله» به وجود آمده بود، به تازگی پخش شده است، یادآور همان ایرج طهماسب تیزهوش و بسیار نکته‌بین است. او با خلق یک سری عروسک جدید با ویژگی‌هایی عجیب و غریب باز هم نشان میدهد که همراهِ زمانه است.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

ریزبینی ایرج طهماسب و ریزه‌کاری‌هایش به عنوان نویسنده، باعث می‌شود شخصیت‌پردازی عروسکهای این مجموعه همچنان ظریف و دقیق باشد و این موضوع بیش از پیش نشان میدهد او همیشه و در هر زمانی مشرف به اطراف، جغرافیا و آدمهایی‌ست که با آن‌ها زندگی می‌کند. او دقیق می‌بیند و استنتاج می‌کند و رمز موفقیت او همین است. در همین مجموعه جدید، فقط کافی‌ست به عروسک «بچه» نگاه کنید که چگونه به بچه‌های این دوره و زمانه نزدیک است و به شدت قابل لمس. یا «پشه» که با تکیه‌کلام شاهکارش (بده بزنیم!)، خیلی چیزها به ذهن‌مان می‌رساند!

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

گرچه ما دلمان برای کلاه قرمزی و دیگران بسیار تنگ است اما اگر اندکی صبور باشیم خصوصیتهایی در عروسکهای جدید پیدا می‌کنیم که می‌تواند برای ما یادآور همان عروسکهای قدیمی باشد. ایرج طهماسب بعد از چند سال دوری از عروسکهای محبوب‌اش که به نوعی مثل بچه‌هایش بودند، عقب ننشست و با توجه به شرایط موجود، دوباره دست به خلقی جدید زد تا باز هم نشان بدهد در کار خودش نابغه است.

بهرحال ایرج طهماسب، چه با کلاه‌قرمزی و چه بدون آن، راه دل بردن از مخاطب کوچک و بزرگ را بلد است. او برخلاف خیلی از هنرمندان ما که در ایام پیری، زمام افکار و کارهای‌شان را از دست می‌دهند، انگار پخته‌تر و جذابتر می‌شود و این هم بخشی از نبوغ اوست.»

پرهام موسوی، منتقد سینما نیز این چنین نوشت: «ایرج طهماسب  هنرمند مهمی است که روی جهان بینی چند نسل تاثیر گذاشته و هنوز که هنوز است این ارتباط حسی بین او و مخاطبینش وجود دارد حتی مخاطبین نسل دهه هشتاد هم با آثار عروسکی او ارتباط خوبی گرفته اند ، این اتفاق از به روز بودن ایرج طهماسب و حمید جبلی می آید دو همکاری که سالهای سال ورژن های مختلفی از کلاه قرمزی ساختند اما امسال ایرج طهماسب به تنهایی برنامه عروسکی به اسم مهمونی را ساخت که مستقل از برنامه کلاه قرمزی است ، در ادامه به بررسی افتتاحیه این برنامه می پردازم.

ایرج-طهماسب-e1636202097151

برنامه مهمونی در همان قسمت اول امضای شخصی آثار قبلی ایرج طهماسب درونش دیده میشود از کل کل های عروسک ها با ایرج طهماسب بگیرید تا طراحی صحنه آرامش بخشی که از  دکور دلنشین  برنامه های نوروزی کلاه قرمزی الهام گرفته شده. رنگ بندی دکور نشان از شادی می دهد و حتی بازی کاریزماتیک ایرج طهماسب مثل گذشته به مخاطب احساس آرامش میدهد ، آرامشی که این روزها کمتر در آثار نمایشی مان دیده میشود و جای خوشحالی دارد که ایرج طهماسب در برنامه مهمونی هم توانست آرامش به مخاطبش منتقل کند.

اپیزود اول برنامه مهمونی به معرفی عروسک های تازه گذشت و همچنین معرفی لوکیشن از زبان آقای مجری مهربان قصه که این بار داستان در دل یک تالار عروسی میگذرد . هنوز ارتباط حسی بین عروسک های جدید با مخاطب ایجاد نشده چون پیشینه و گذشته ای از آنها ندیده ایم ولی کلاه قرمزی چون یک بک گراند به کاراکترهایش داشتیم ارتباط گرفتن با فصل های بعدی کلاه قرمزی راحت تر بود اما این بار باید صبر کنیم تا ارتباط حسی عروسک ها با مخاطب ایجاد شود البته در همین قسمت اول عروسک قیمه توانست ارتباط خوبی با آقای مجری ایجاد کند و دیالوگ های خوبی بین این دو کاراکتر رد و بدل شد که میتوان پیش بینی کرد این عروسک در آینده با مخاطب ارتباط میگیرد.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

در قسمت اول علاوه بر قصه اصلی ما شاهد یک نمایش در نیمه دوم این اپیزود بودیم که نتوانست با فضای عروسکی ربط پیدا کند ای کاش گروه  نویسندگان  در ادامه براساس یک تم مشخص دو فضای تاتری و عروسکی را به همدیگر ربط دهند.»

۵۶۷۶۹۳۸

پخش دو قسمت اول «مهمونی» واکنش‌های بسیار مثبتی در میان کاربران فضای مجازی داشت، البته با چاشنی دلتنگی برای عروسک‌های مجموعه کلاه قرمزی و یار همیشگی ایرج طهماسب، حمید جبلی.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش