شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۲۳:۳۸ - ۰۵ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۰۳۸۲
شبکه نمایش خانگی

درود آقای طهماسب، تویی ستاره این مهمونی!

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب
ایرج طهماسب با عروسک‌های «شاباش»، «دی جی»، «کته»، «قیمه»، «خوشگلِ بابا» و... در برنامه «مهمونی»  میزبان علاقه‌مندان در شبکه نمایش خانگی شد.

به گزارش برترین‌ها، مجموعه عروسکی و کمدی «مهمونی» این روزها با اجرای ایرج طهماسب و به کارگردانی و نویسندگی او و تهیه کنندگی حسن خدادادی و با صداپیشگی هوتن شکیبا، کاظم سیاحی، سهیل مستجابیان، الی امامی، امیر ادیب و نازنین شعبانی و با حضور بازیگرانی چون علی زرمهری، سهیل رهبر زارع، سارا صبری و احمد فیاض به همراه چند عروسک جدید، از شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود.

ایرج طهماسب که از ابتدای دهه هفتاد با مجموعه عروسکی «کلاه قرمزی» ملقب به آقای مجری بود و سال‌ها همراه با حمید جبلی به عنوان صداپیشه عروسک کلاه قرمزی و پسرخاله با مخاطبان سینما و تلویزیون همراه بود، حال با یک گروه و شخصیت‌های جدید با مخاطبان خود همراه است. شخصیت‌های اصلی مجموعه عروسکی «کلاه قرمزی» را کلاه قرمزی، پسر خاله، آقای همساده، فامیل دور، جیگر، پسرعمه‌زا، عزیزم ببخشید، ببعی، بچه فامیل و گابی تشکیل می‌دادند که سال‌ها برای مخاطب خاطره‌سازی کردند و در مجموعه «مهمونی» هیچکدام از این عروسک‌ها حضور ندارند و جای خود را به شخصیت‌های اصلی داده‌اند. از دیگر نکات قابل توجه این مجموعه این است که حمید جبلی یار دیرینه ایرج طهماسب از سال‌های گذشته و صداپیشه عروسک‌های کلاه قرمزی و پسرخاله در این «مهمونی» حضور ندارد.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

ایرج طهماسب در «مهمونی» با آقای مجری «کلاه قرمزی» کمی تفاوت دارد. او دیگر آقای مجری نیست، در استفاده از شوخی‌ها و استفاده از برخی کلمات راحت‌تر و آزادانه‌تر رفتار می‌کند و این آزادی در انجام شوخی‌های کلامی با شخصیت‌ها و عروسک‌ها «مهمونی» را بسیار متفاوت کرده است.

بهناز اقبال، فعال حوزه سینما درباره «مهمونی» نوشت: «ایرج طهماسب زمانی که کارش را شروع کرد خیلی‌ از ماها کودک بودیم و او هم موهایی سیاه و پرپشت داشت. او در آن سالهای خاکستری سراغ ساختن برنامه‌ای عروسکی در ژانر کودک رفت تا اندکی دنیای کودکان و البته بزرگترهایی را که تازه از روزهای جنگ گذر کرده بودند، رنگی کند. او عروسکهایی را با تیزبینی و هوش بی‌مثالش به وجود آورد که هر کدامشان یادآور آدم‌هایی از همین جامعه بودند. 

ایرج طهماسب در تمام این سالها هنرمندی بود که نه تنها فکر و ایده‌هایش را با زمانه به روز کرد، بلکه شخصیت‌های عروسکی‌اش را هم با ویژگی‌های همان زمانه پیش برد و با ساختن شخصیتهای جدید کاری کرد که تصور کنیم هر کدام از عروسکهایش در همسایگی ما زندگی می‌کنند.

مجموعه جدید «مهمونی» که بعد از مشکلاتی که برای مجموعه «کلاه قرمزی و پسرخاله» به وجود آمده بود، به تازگی پخش شده است، یادآور همان ایرج طهماسب تیزهوش و بسیار نکته‌بین است. او با خلق یک سری عروسک جدید با ویژگی‌هایی عجیب و غریب باز هم نشان میدهد که همراهِ زمانه است.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

ریزبینی ایرج طهماسب و ریزه‌کاری‌هایش به عنوان نویسنده، باعث می‌شود شخصیت‌پردازی عروسکهای این مجموعه همچنان ظریف و دقیق باشد و این موضوع بیش از پیش نشان میدهد او همیشه و در هر زمانی مشرف به اطراف، جغرافیا و آدمهایی‌ست که با آن‌ها زندگی می‌کند. او دقیق می‌بیند و استنتاج می‌کند و رمز موفقیت او همین است. در همین مجموعه جدید، فقط کافی‌ست به عروسک «بچه» نگاه کنید که چگونه به بچه‌های این دوره و زمانه نزدیک است و به شدت قابل لمس. یا «پشه» که با تکیه‌کلام شاهکارش (بده بزنیم!)، خیلی چیزها به ذهن‌مان می‌رساند!

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

گرچه ما دلمان برای کلاه قرمزی و دیگران بسیار تنگ است اما اگر اندکی صبور باشیم خصوصیتهایی در عروسکهای جدید پیدا می‌کنیم که می‌تواند برای ما یادآور همان عروسکهای قدیمی باشد. ایرج طهماسب بعد از چند سال دوری از عروسکهای محبوب‌اش که به نوعی مثل بچه‌هایش بودند، عقب ننشست و با توجه به شرایط موجود، دوباره دست به خلقی جدید زد تا باز هم نشان بدهد در کار خودش نابغه است.

بهرحال ایرج طهماسب، چه با کلاه‌قرمزی و چه بدون آن، راه دل بردن از مخاطب کوچک و بزرگ را بلد است. او برخلاف خیلی از هنرمندان ما که در ایام پیری، زمام افکار و کارهای‌شان را از دست می‌دهند، انگار پخته‌تر و جذابتر می‌شود و این هم بخشی از نبوغ اوست.»

پرهام موسوی، منتقد سینما نیز این چنین نوشت: «ایرج طهماسب  هنرمند مهمی است که روی جهان بینی چند نسل تاثیر گذاشته و هنوز که هنوز است این ارتباط حسی بین او و مخاطبینش وجود دارد حتی مخاطبین نسل دهه هشتاد هم با آثار عروسکی او ارتباط خوبی گرفته اند ، این اتفاق از به روز بودن ایرج طهماسب و حمید جبلی می آید دو همکاری که سالهای سال ورژن های مختلفی از کلاه قرمزی ساختند اما امسال ایرج طهماسب به تنهایی برنامه عروسکی به اسم مهمونی را ساخت که مستقل از برنامه کلاه قرمزی است ، در ادامه به بررسی افتتاحیه این برنامه می پردازم.

ایرج-طهماسب-e1636202097151

برنامه مهمونی در همان قسمت اول امضای شخصی آثار قبلی ایرج طهماسب درونش دیده میشود از کل کل های عروسک ها با ایرج طهماسب بگیرید تا طراحی صحنه آرامش بخشی که از  دکور دلنشین  برنامه های نوروزی کلاه قرمزی الهام گرفته شده. رنگ بندی دکور نشان از شادی می دهد و حتی بازی کاریزماتیک ایرج طهماسب مثل گذشته به مخاطب احساس آرامش میدهد ، آرامشی که این روزها کمتر در آثار نمایشی مان دیده میشود و جای خوشحالی دارد که ایرج طهماسب در برنامه مهمونی هم توانست آرامش به مخاطبش منتقل کند.

اپیزود اول برنامه مهمونی به معرفی عروسک های تازه گذشت و همچنین معرفی لوکیشن از زبان آقای مجری مهربان قصه که این بار داستان در دل یک تالار عروسی میگذرد . هنوز ارتباط حسی بین عروسک های جدید با مخاطب ایجاد نشده چون پیشینه و گذشته ای از آنها ندیده ایم ولی کلاه قرمزی چون یک بک گراند به کاراکترهایش داشتیم ارتباط گرفتن با فصل های بعدی کلاه قرمزی راحت تر بود اما این بار باید صبر کنیم تا ارتباط حسی عروسک ها با مخاطب ایجاد شود البته در همین قسمت اول عروسک قیمه توانست ارتباط خوبی با آقای مجری ایجاد کند و دیالوگ های خوبی بین این دو کاراکتر رد و بدل شد که میتوان پیش بینی کرد این عروسک در آینده با مخاطب ارتباط میگیرد.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

در قسمت اول علاوه بر قصه اصلی ما شاهد یک نمایش در نیمه دوم این اپیزود بودیم که نتوانست با فضای عروسکی ربط پیدا کند ای کاش گروه  نویسندگان  در ادامه براساس یک تم مشخص دو فضای تاتری و عروسکی را به همدیگر ربط دهند.»

۵۶۷۶۹۳۸

پخش دو قسمت اول «مهمونی» واکنش‌های بسیار مثبتی در میان کاربران فضای مجازی داشت، البته با چاشنی دلتنگی برای عروسک‌های مجموعه کلاه قرمزی و یار همیشگی ایرج طهماسب، حمید جبلی.

برنامه مهمونی,برنامه عروسی مهمونی از ایرج طهماسب

  • 13
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش