شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
۱۷:۱۷ - ۱۲ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۱۴۴۲
فیلم و سینمای جهان

بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲ تا امروز

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲
در اینجا هشت فیلم ترسناک را معرفی کرده‌ایم که می‌شود گفت بهترین فیلم‌های این ژانر در نیمۀ اول سال ۲۰۲۲ بوده‌اند. 

تعداد فیلم‌های ترسناکی که امسال روی پردۀ سینما‌ها آمده‌اند اصلا کم نیست، اما واقعیت این است که کیفیت اکثر این فیلم‌ها به هیچ وجه راضی‌کننده نبوده است. خیلی از فیلم‌هایی که از قبل به عنوان بهترین فیلم‌های ترسناک سال معرفی می‌شدند، بعد از اکران با واکنش سرد مخاطبان و منتقدان مواجه شدند. «موربیوس» شاید مهم‌ترین نمونه از این فیلم‌های ناامید کننده بوده باشد.

اما این وسط چند فیلم متوسط و خوب هم بود که می‌شد دیدن آن‌ها را به طرفداران ژانر ترسناک و رازآلود توصیه کرد. چند مورد از این فیلم‌ها علاوه بر کشش داستانی و فضای دلهره‌آور، مضامین خلاقانه‌ای هم دارند که باعث تحسین منتقدان شده است. در اینجا هشت مورد از فیلم‌های خوب ژانر ترسناک را که در نیمۀ اول امسال اکران شده‌اند معرفی کرده‌ایم.

۱. خروج ممنوع (No Exit) امتیاز: ۶.۱/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

داستان این فیلم دربارۀ زنی به اسم داربی است که برای ترک مواد مخدر در یک مرکز بازپروری بستری است. او وقتی خبر بیماری مادرش را می‌شنود از آن‌جا فرار می‌کند. داربی در مسیر خودش گرفتار کولاک می‌شود و مجبور می‌شود شب را در یک مسافرخانه بماند. همۀ جاده‌ها بسته‌اند و تلفن و موبایل هم کار نمی‌کند. به همین خاطر وقتی داربی متوجه حضور یک دختر با دست و پای بسته در یک ماشین ون می‌شود، خودش باید دست به کار شود و بفهمد که از بین چهار نفر دیگری که داخل مسافرخانه هستند کدامیک آدم‌ربا است. «خروج ممنوع» فیلم درجه‌یکی نیست، اما دست‌کم فضای پرتعلیقی دارد که می‌تواند مخاطب را با خودش همراه کند.

۲. نفرین شده (The Cursed) امتیاز: ۶.۲/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

داستان این فیلم در اوایل قرن نوزدهم در یک روستای دورافتاده اتفاق می‌افتد. شخصیت اصلی فیلم یک پزشک آسیب‌شناس به اسم جان مک‌براید است که دربارۀ حملات مرموز و ترسناکی که در این روستا اتفاق افتاده تحقیق می‌کند. مردم دربارۀ حضور موجودات اهریمنی و نفرینی که روستا را فراگرفته حرف می‌زنند. آن چیزی هم که مک‌براید نهایتا کشف می‌کند، دست‌کمی از شایعات پخش شده ندارد. شاید داستان این فیلم تا حدی قابل‌پیش‌بینی باشد، اما تصاویر و فضای آن رازآمیز و دلهره‌آور هستند و شخصیت‌پردازی فیلم از موجود «گرگ‌نما» هم خاص و خلاقانه است.

۳. جوجه‌کشی (Hatching) امتیاز: ۶.۳/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

تینیا دختر ۱۲ ساله‌ای است که یک روز در حال قدم زدن در جنگل یک تخم پرنده پیدا می‌کند و آن را با خود به خانه می‌آورد. تینیا این تخم را در تخت خواب خودش نگه‌داری می‌کند تا اینکه یک روز جوجۀ آن بیرون می‌آید. جوجه‌ای که در واقع یک هیولای بسیار وحشتناک و عجیب و غریب است که هر چقدر هم فیلم جلوتر می‌رود وحشتناک‌تر و عجیب‌تر می‌شود. دوستی و نزدیکی تینیا و این هیولا عاقبت خوشی برای این خانواده نخواهد داشت. منتقدان این فیلم را بسیار پسندیده‌اند و آن را ترکیب موفقی از ژانر ترسناک و نگاه عمیق و روانشناسانه در مورد کودکان به حساب آورده‌اند.

۴. مرد‌ها (Men) امتیاز: ۶.۳/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

داستان این فیلم دربارۀ زنی به اسم هارپر است که بعد از حادثه‌ای که منجر به مرگ شوهرش می‌شود به یک روستای دورافتاده سفر می‌کند. اما کم کم یک شخص با هویت نامعلوم شروع به تعقیب او و پرسه زدن در اطراف خانۀ او می‌کند. در عین حال هیچ کس در روستا به درستی به هارپر کمک نمی‌کند و همۀ مردان روستا انگار چهره‌های دیگری از همان موجود شرور هستند. بخصوص یک سوم آخر این فیلم یک کابوس واقعی پر از خشونت و وحشت است. منتقدان علاوه بر بازی‌های درخشان فیلم، فضاسازی وهم‌انگیز و نگاه خاص و زنانۀ آن را قابل توجه دانسته‌اند.

۵. تازه (Fresh) امتیاز: ۶.۷/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

داستان این فیلم دربارۀ دختری به اسم نوآ است که به دنبال پیدا کردن یک زوج مناسب برای خودش است. اما تا حالا موفق نشده و همۀ قرار‌هایی که با آدم‌های مختلف داشته به نحوی مایوس‌کننده از آب درآمده‌اند. اما آشنایی او با جوانی به اسم استیو این ماجرا را به سمت و سوی ترسناک و تاریکی می‌برد. آن چیزی که در ابتدا شبیه به یک آشنایی خیلی شاد و موفق است، کم کم برای نوآ تبدیل می‌شود به تلاشی هولناک برای فرار و زنده ماندن. منتقدان بازی‌های درخشان این فیلم را ستایش کرده‌اند و آن را اثر موفقی دانسته‌اند که ترس‌ها و تهدیدات آشنایی و رابطه در دوران مدرن را نشان می‌دهد.

۶. جنایت‌های آینده (Crimes of the Future) امتیاز: ۶.۶/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

کارگردان این فیلم دیوید کراننبرگ است که بیشتر وقت‌ها در فیلم‌هایش نوعی نگاهی عمیق و فلسفی را با داستان‌های تخیلی در هم می‌آمیزد. داستان این فیلم در زمان آینده اتفاق می‌افتد؛ زمانی که انسان‌ها می‌توانند به راحتی از اندام‌های مصنوعی در بدن خودشان استفاده کنند و پیشرفت‌های پزشکی تقریبا مفهوم «درد» را از بین برده است. در این دنیا یک هنرمند آوانگارد تصمیم گرفته است که بیرون آوردن اندام‌های داخلی بدنش را تبدیل به یک جور نمایش هنری کند. ایدۀ خلاقانۀ این فیلم و ارائۀ یک تصویر تازه و نسبتا کم‌سابقه از ترس و خشونت، «جنایات آینده» را به یکی از فیلم‌های خاص و متفاوت امسال در ژانر ترسناک تبدیل کرده است.

۷. بی‌گناهان (Innocents) امتیاز: ۷.۰/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

این فیلم دربارۀ دختربچه‌ای است که به همراه خانواده‌اش به تازگی به شهر دیگری نقل مکان کرده‌اند. این دختر در این محل جدید دوستان جدیدی هم پیدا می‌کند؛ آن‌ها هر روز در جنگل با هم بازی می‌کنند. اما کم کم می‌فهمیم که هر کدام از این بچه‌ها یک جور نیروی عجیب و غریب و مرموز دارد که می‌تواند با استفاده از آن به دیگران آسیب بزند. هر چقدر که فیلم جلوتر می‌رود، بازی‌های کودکانۀ این چند نفر بیشتر به نوعی شرارت اهریمنی شبیه می‌شود. نکتۀ درخشان این فیلم بازی‌های خیره‌کننده‌ای است که از بازیگران خردسال آن گرفته شده است. به علاوه، این فیلم توانسته است دنیای معصومانۀ کودکان را به بستری برای ایجاد عمیق‌ترین ترس‌ها تبدیل کند.

۸. تنها نخواهی بود (You Won't Be Alone) امتیاز: ۷.۱/۱۰

فیلم ترسناک,بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲

داستان این فیلم در قرن نوزدهم و در مقدونیه اتفاق می‌افتد. دختری جوان توسط یک روح باستانی ربوده و به یک جادوگر تبدیل می‌شود. حالا این جادوگر جوان کنجکاو است که بداند زندگی کردن به عنوان یک انسان چه احساسی دارد. او یک کشاورز را می‌کشد و در قالب بدن او زندگی را ادامه می‌دهد. این تجربه برای جادوگر لذتبخش است و همین باعث می‌شود که او بخواهد این کار را تکرار کند و زندگی انسانی را از منظر بدن‌های مختلف تجربه کند. نکتۀ بخصوصی که در این فیلم باعث تحسین منتقدان شده است، مضمون عمیقی است که در ضمن یک داستان ترسناک ارائه شده؛ این فیلم مثل کاوشی دربارۀ معنای انسان بودن، زندگی و مرگ است.

fararu.com
  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,بیوگرافی محمدرضا آشتیانی بیوگرافی محمدرضا آشتیانی (+عکس)

تاریخ تولد: زاده ۱۳۳۹

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکتری مدیریت دفاعی را نیز از دانشگاه عالی دفاع ملی

سمت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

درجه: سرتیپ

بیوگرافی محمدرضا آشتیانی:

محمدرضا قرایی آشتیانی که در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد اکنون به عنوان فرمانده نظامی ایرانی و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شناخته می شود. وی در سال ۱۳۸۵ وارد دانشکده افسری شد و توانست در سال ۱۳۶۱ تحصیلات خود را در رده کارشناسی ارشد به پایان برساند. 

ادامه
عزیر نبی,زندگینامه حضرت عزیر نبی,حضرت عزیر نبی زندگینامه حضرت عزیر نبی

نام پدر: خلقیا

خویشاوندان مهم: هارون

دین: یکتاپرستی

سن: ۵۰ سال

تکرار نام در قرآن: یکبار در آیه ۳۰ سوره توبه

نسب: بنی اسرائیل و حضرت یعقوب

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
دیالوگ های ماندگار حامد بهداد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در فیلم سعادت آباد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور خانه دختر

دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد، فارغ التحصیل رشته بازیگری تئاتر میباشد و در کارنامه ی خود، کارهای بسیاری انجام داده است. گاهی اوقات یک بازیگر در سینما و تلویزیون به بیان دیالوگ بسیار زیبا و مفهومی می پردازد که از دیالوگ های ماندگار است و ملکه ذهن می شوند. در این مطلب از سرپوش با تعدادی از دیالوگ های ماندگار حامد بهداد آشنا می شوید. دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد در شهر مشهد در تاریخ ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۵۶ دیده به جهان گشود. محل سکونت او در دوران کودکی و نوجوانی، شهرهای مشهد، تهران و نیشابور است ولی مجددا به شهر مشهد در دوران دبیرستان برگشت. حامد بهداد، در دانشگاه آزاد اسلامی تهران در رشته تئاتر در مقطع کارشناسی بازیگری، فارغ التحصیل شده است. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش محسن- سعادت آباد: محسن:راستی چی بود تو وسط این دعواها و اینا حالت به هم خورده بود؟ یاسی:چه فرقی میکنه برای تو؟ اصلاپرسیدی من برای چی رفتم دکتر؟ محسن:خب دکتر رفتی دیگه آدم مگه دکتر نمیره! دکتر رفتی که رفتی، بعدشم تو فکر کردی من مثل اون مرتیکه دیوانم...! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور- خانه دختر: یه چیزایی رو هیچوقت به من نگو. هیچوقتِ هیچوقت. شاید تیریپ بی غیرتی بردارم ولی از توو داغون میشم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مسعود – آرایش غلیظ: تو اگه دلت میخواد رو تخت بخوابی و رو میز غذا بخوری منم دلم میخواد ویلا و پنت هاووس و BMW داشته باشم چون شما جاتونو رو زمین میندازین منو نفرست رو هوا. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد- نارنجی پوش: لیلا:تبریک میگم. حامد:برای چی؟ لیلا:دادگاه رو بردی. حامد:کاشکی تو رو می بردم. دیالوگ های کوتاه حامد بهداد >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حبیب- محاکمه در خیابان: هر روز خدا تا تموم بشه یه کرور آدم یا می بره بالا یا زمین می زنه، نه میشه گفت بیخیال نه میشه گفت به قول تو زنبور، نه میشه گفت بدش تعطیل خوبش باز، راستش تو عمرم دل اینکه خبر بد بدم نداشتم اما یه ورش رفیقمه یه ورشم خبر بد. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش داوود- زندگی جای دیگریست: من خیلی ها رو از مرگ نجات دادم، خیلی هام زیر دستم مردن. فکر میکردم مرگ برام عادی شده نگو مرگ دیگران برام عادی شده بود. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش فواد- روز سوم: تو مال من باش، من این لباسا رو آتش می زنم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش بهرام- حس پنهان: آدمایی که چشماشون رو میدوزن و پائین رو نگاه میکنن و رو صورتشون هیچ لبخندی نیست، دارن از خودشون فرار میکنن. خوش بر و رویی اما ﺍﺯﺍﻭﻥ ﺁﺩﻣﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻣﺮﮔﺖ ﺟﺴﺪﺕ ﺑﻮ گند ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ. همه ی موجودای زنده پس از مرگشون فاسد میشن و آدما قبل از مرگشون. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حسین- نیمه شب اتفاق افتاد : زیبا:تو چیکارمی؟ شوهرمی؟ پدرمی؟ پسرمی؟ چرا باید بهت محل بذارم؟ حسین:من می خوام همش باشم! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش عماد – دلخون: میدونی مثل چی میمونه؟ مثل این که ۱ جنگل آتیش گرفته و تو میخوای با ۱ فنجون آب خاموشش کنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد – پله آخر: به هر حال خیلی کودکانست آدم هر جور دوست داره رفتار کنه در یک شغل اینقدر حرفه ای با یه عذرخواهی فکر کنه همه چیز تموم میشه. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مهرداد – بوتیک: من تا الان فکر می کردم بهش گفته بودم خوب ویترین میزنی... نگفته بودم خوبم تار می زنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حمید – آدمکش: مرده شور این زندگی رو ببرن. همه چی داری... خونه، ماشین، مستغلات، پول. عشق که نداری یعنی هیچی نداری. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حاج محسن- کیمیا و خاک: امیر:تعطیله حاج آقا حاج آقا:سلام علیکم، در حال حاضر که کل مملکت تعطیله دیالوگ های جذاب حامد بهداد >> فرزاد- چه خوبه که برگشتی: فرزاد:سی، چهل سال دیگه فکر نکنم از من باقی مونده باشه. کامبیز:سی، چهل سال با این شکم؟ برو بابا. فرزاد:هر چی، بیست سال، ده سال، بگو دو سال، دلم می خواد جانانه عاشق بشم، قلبم بزنه، گریه کنم، فریاد بکشم، محبنون بشم... کامبیز:عاشقی کیلو چنده مرد حسابی! گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش