چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۱۴ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۷۲۲
فیلم و سینمای جهان

کلیشه سینمایی نخ نما که هنوز در فیلم ها وجود دارند

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

برخی کلیشه های سینمایی هستند که بارها و بارها در فیلم ها و سریال ها تکرار شده اند تا جایی که دیگر حساسیت برانگیز شده اند و به نظر هم نمی رسد فیلمسازها حالا حالاها قصد دست کشیدن از آن ها را داشته باشند.

۱- دل باختن همکاران به یکدیگر

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

در فیلم ها و سریال هایی که در آن ها شخصیت ها شغل به خصوصی دارند، اغلب ۲ همکار را می بینیم که رفته رفته رابطه ی نزدیک تری با یکدیگر پیدا می کنند. با این حال، این با زمانی که کارگردان سعی می کند به مخاطبان بقبولاند که همیشه ۲ همکار باید به یکدیگر علاقمند شوند، کاملاً متفاوت است. از همه عجیب تر این است که در ابتدای فیلم به نظر می رسد که آن ها اصلاً از یکدیگر خوش شان نمی آید، اما با جلو رفتن داستان، به زوجی جدایی ناپذیر تبدیل می شوند.

۲- شخصیت زنی که بعد از بالا آوردن از بارداری خود باخبر می شود

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

اگر فیلمسازها بخواهند به ما بگویند که شخصیت زنی باردار است، در یک سکانس نشان می دهند که دچار حالت تهوع شده است. با این روش مخاطبان شاید حتی قبل از خود شخصیت متوجه می شوند که آن زن یک بچه در راه دارد. به طور قطع، بارداری می تواند بسیار غیرمنتظره رخ دهد. اما معمولاً زنان بسیار زودتر از رسیدن به مرحله ی تهوع صبحگاهی و به واسطه ی قطع شدن پریودشان متوجه بارداری خود می شوند.

۳- صاف کردن موها بخشی ضروری از تغییرات ظاهری یک شخصیت است

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

تا همین اواخر اگر فیلم هالیوودی ای درباره ی تغییر یک شخصیت زن از دختری معمولی به یک زیباروی خیره کننده بود، یکی از مراحل ضروری این تغییر، صاف کردن موهای او بود. به دلایل نامعلومی، فیلمسازها می خواستند به مخاطبان بقبولانند که یک بانوی واقعی نمی تواند موهای فر داشته باشد.

از این ترفند در فیلم های «دفتر خاطرات شاهدخت» (The Princess Diaries)، «زن زیبا» (Pretty Woman) و «دختر شایسته اخلاق» (Miss Congeniality) استفاده شد. شاید با این کار می خواستند تفاوت محسوسی میان «قبل» و «بعد» شخصیت ها ایجاد کنند، اما مخاطبان سینما معتقدند که شخصیت های محبوب شان با هر مدل مویی عالی هستند.

۴- شخصیت زنی که با دوره ی زمانی اش همخوانی ندارد

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

در فیلم های تاریخی اغلب یک شخصیت زن هست که به نظر نمی رسد با دوره ی زمانی ای که در آن زندگی می کند همخوانی داشته باشد. نتیجه ی کار، فیلمی درباره ی زن مدرنی می شود که صرفاً کرست و دامن پفی به تن می کند اما یک داستان تاریخی واقعی نیست.

به طور حتم در گذشته زنانی وجود داشتند که با هنجارهای اجتماعی عصر خود در چالش بودند. اما فمینیسم قرن نوزدهم هیچ سنخیتی با فمینیسم قرن بیست و یکم نداشته.

۵- اتفاقات ماوراء الطبیعه همیشه روندی پلکانی دارند

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

بسیاری از فیلم های ترسناک با اسباب کشی یک خانواده به خانه ای جدید آغاز می شوند. اما تازه واردها هنوز خبر ندارند که تنها ساکنان آن خانه نیستند. با این حال، یک موجود شیطانی تصمیم می گیرد در ابتدا خود را پنهان کند و تازه بعد از مدتی شروع به ترساندن اهالی خانه با انداختن وسایل و نشان دادن خود به بچه های خانواده می کند. و تا پایان داستان، این موجود شیطانی به طور کامل دست به کار می شود و هر چه که بر سر راهش قرار دارد را نابود می کند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که کارگردان ها معتقدند تماشاگران را باید به صورت تدریجی و پلکانی ترساند.

۶- تبدیل کردن کرست به نماد سرکوب

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

فیلمنامه نویس ها و طراحان لباس فیلم ها اغلب برای به تصویر کشیدن دوره های زمانی از کلیشه های به خصوصی پیروی می کنند. برای مثال، کرست آنطور که گاهی در فیلم ها نشان داده می شود ابزار شکنجه نبود. بسیاری از مخاطبان سینما احتمالاً آن سکانس از فیلم «بر باد رفته» (Gone with the Wind) را به خاطر دارند که در آن شخصیت اسکارلت هنگامی که کرستش را برایش می بستند نفس خود را حبس کرده بود تا کمرش باریک تر به نظر برسد.

در اغلب موارد، در فیلم ها کرست را نمادی از سرکوب زنان و استانداردهای زیبایی غیرمنصفانه نشان می دهند. با این حال، ما اغلب این نکته را فراموش می کنیم که مفهوم ظاهر ایده آل طی قرن ها دستخوش تغییر شده است. از کرست در ابتدا برای جمع کردن بالاتنه و پشت استفاده می شد و توهم بصری باریک تر بودن کمر با استفاده از دامن های حجیم و سازه ی زیر لباس های زنانه ایجاد می شد.

۷- شخصیت ها همیشه لیوان به دست اند

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

بسیاری از اوقات در فیلم ها شخصیت ها را لیوان به دست، در حال نوشیدن از آن می بینیم. و فرقی هم نمی کند این شخصیت ها مشغول چه کاری باشند – در حال انجام وظایف شغلی خود، چک کردن ایمیل یا قدم زدن با شخصی دیگر – آن ها همیشه یک لیوان در دست دارند. فیلمسازها معمولاً از این ترفند برای مشغول نگه داشتن دستان بازیگران در برخی سکانس ها استفاده می کنند.

۸- هکر تنهایی که به کمک می آید

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

در فیلم هایی که داستان آن حول محور فناوری های پیشرفته و تحقیقات پیچیده است، همیشه یک هکر نابغه وجود دارد که تنها به شغلش علاقه دارد، عینک می زند و دائماً آن را روی بینی اش جا به جا می کند و به سرعت نور سرورها را هک می کند.

۹- کوتاه کردن موها برای نشان دادن تغییرات تروماتیک شخصیت ها

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

در فیلم های درام، شخصیت های زن گاهی تجربیات تروماتیکی را متحمل می شوند. و برای به تصویر کشیدن این تغییرات، کارگردان ها همیشه از یک روش تکراری استفاده می کنند – زنی که موهایش را جلوی آینه کوتاه می کند.

درست است که این امر در زندگی واقعی هم ممکن است اما این سکانس به قدری در فیلم ها تکرار شده که دیگر آزاردهنده شده است.

۱۰- بچه هایی که نقاشی های ترسناک می کشند

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

اگر در فیلم ترسناکی بچه ای وجود داشته باشد، احتمالش زیاد است که دیر یا زود شروع به کشیدن نقاشی های عجیب و ترسناک کند. این نقاشی ها اغلب حاوی صحنه های جنایی، آدم ها یا هیولاهایی هستند که دیگران قادر به دیدن شان نیستند اما به طور قطع ظرف ۳۰ دقیقه ی بعدی فیلم سر و کله شان پیدا خواهد شد.

۱۱- لباس زیبایی که از وسایل دم دستی و با دست دوخته شده

کلیشه های سینمایی نخ نما,سینمای جهان

اگر شخصیت زن اصلی داستان باید به مراسم مهمی برود اما لباس مناسبی نداشته باشد، با درست کردن یک لباس از چیزهایی که در خانه دارد، به سرعت مشکل خود را حل می کند. یا همچون فیلم های «بر باد رفته» و «افسون شده» (Enchanted) از پرده استفاده می کند، یا مانند فیلم «صورتی بهت میاد» (Pretty in Pink) دو لباس مختلف را تبدیل به یک لباس می کند.

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش