شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۱۴ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۲۵۶۰
فیلم و سینمای جهان

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی با عاملیت انسان؛ از The Core تا The Crazies

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

فیلم هایی که طوفان های مرگبار، هیولاهای غول پیکر، سوانح هسته ای و دیگر فاجعه های آخرالزمانی را به تصویر می کشند، دهه هاست که طرفداران سینما را مسحور کرده اند و به این کار خود ادامه می دهند. فیلم هایی که فاجعه های بزرگ را به نمایش می گذارند، شرایط خطرناک و ترسناک جامعه معاصر و نتایج هولناک غرور انسان را به ما نشان می دهند. با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روایت های قابل باور، کارگردانان این فیلم ها سناریوهایی سوررئال ارائه کرده و تجربیات نفسگیری را در اختیار مخاطب قرار می دهند.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

اما وقتی این فاجعه ها توسط خود انسان ایجاد شده اند، بسیار ترسناک تر شده و خطرات مشکلات خلق شده توسط انسان مانند تغییرات اقلیمی، انرژی هسته ای، آزمایشات پزشکی و تاثیرات منفی و جانبی پیشرفت تکنولوژی را برجسته می سازند. فیلم هایی در مورد فاجعه هایی که انسان مسبب آن هاست همواره موفق بوده و ژانر پرطرفداری هستند، زیرا نه تنها یک واقعیت جایگزین را نمایش می دهند بلکه به عنوان هشداری برای اتفاقاتی عمل می کنند که شاید در واقعیت نیز رخ دهند. در ادامه این مطلب شما را با ۱۵ فیلم جذاب و نفس گیر در مورد فاجعه هایی که انسان مسبب آن هاست آشنا می کنیم که ترس های مشترک بشریت را به تصویر کشیده و شرایط را برای تفکر عمیق در این زمینه فراهم می سازند.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۱۵- The Core (2003)‎

چه می شود اگر زمین ناگهان از چرخیدن به دور خود باز ایستد؟ هر انسان دانش دوست کنجکاوی باید این سوال را دستکم یک بار در گوگل جستجو کرده و پاسخ های مختلف و عجیبی دریافت کرده باشد. فیلم The Core این فاجعه را به واقعیت بدل کرده و در مورد تیمی از دانشمندان برجسته از سراسر جهان است که با سوراخ کردن پوسته زمین به مرکز آن سفر می کنند و یک سری انفجارهای هسته ای را انجام می دهند که زمین را بار دیگر به حرکت دربیاورند. در حالی که فیلم در مورد برعکس کردن یک فاجعه اولیه است اما تمرکز بر روی عامل اولیه این فاجعه بسیار قابل تأمل است.

در حالی که فیلم ضرورتاً هیچ توضیح شفافی در این مورد نمی دهد اما غیر قابل انکار است که تنها دخالت های انسان با مسیر نرمال طبیعت می تواند عامل چنین فاجعه ای باشد. مگر اینکه انسان ها با قدرت علمی خود دست به کار شوند والا منظومه شمسی می تواند خودش را به خوبی مدیریت کند. وقایع فاجعه باری که بعد از فجایع غم انگیز رخ می دهند بسیار ترسناک هستند، که شامل رفتارهای عجیب حیوانات، طوفان های سهمگین و ایجاد شکاف در اتمسفر زمین است. فیلم The Core یک فیلم پوچ گرایانه و تکان دهنده است اما ارزش تماشا دارد.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۱۴- The Day After Tomorrow (2004)‎

بشریت بارها و بارها با هشدارهایی در مورد آینده فاجعه بارش به خاطر تغییرات اقلیمی و بحران آب و هوا مواجه شده است. کتاب The Coming Global Superstorm نوشته سال ۱۹۹۹ که عواقب فاجعه بار تغییرات اقلیمی را به تصویر می کشد، که خود نتیجه اختلال در جریان اقیانوسی آتلانتیک شمالی است که بعدها اساسی برای ساخت فیلم The Day After Tomorrow شد. این فیلم آینده ای را به تصویر می کشد که در آن چندین اتفاق عظیم و ویرانگر آب و هوایی باعث تغییر اقلیم شده و یک عصر یخبندان جدید از راه می رسد. این تریلر جالب اما گاهی خنده دار توانسته به کمک نگرانی های اخلاقی برای محیط زیست یک توازن ایجاد کند که برای بشریت بسیار مهم است. اگر علم را زیاد در نظر نگیریم، جلوه های ویژه بی نقص، بازی های خوب و داستان خلاقانه باعث شده که The Day After Tomorrow یک فیلم سرگرم کننده در مورد فجایع محیط زیستی باشد.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۱۳- Outbreak (1995)‎

فاجعه های پزشکی و درمانی اغلب نادیده گرفته می شوند وقتی پای فکر کردن به فجایع بزرگ به میان می آید. اما بشریت در زمینه فجایع مرتبط با دنیای پزشکی بسیار بیشتر از دیگر فاجعه های انسان محور دچار دردسر شده است. فیلم Outbreak ساخته سال ۱۹۹۵ روی شیوع یک ابولاویروس ساختگی یا ویروسی به نام موتابا تمرکز دارد که ابتدا در زییر مشاهده شده و سپس به یک شهر کوچک در کالیفرنیا سرایت می کند. این ویروس از طریق قک میمون کاپوچین قاچاقی که میزبان ویروس است به ایالات متحده منتقل می شود. اما شروع شیوع ویروس به ۲۸ روز قبل تر باز می گردد، وقتی دو افسر ارتش ایالات متحده کمپی را ویران می کنند که در آن سربازان به این ویروس مبتلا شده و تلاش می شود تا این ویروس یک راز باقی بماند. تم های داستان در مورد نابودی بشریت هرگز این فرصت را پیدا نمی کند که بر قدرت ذاتی اش سایه بیفکند، موضوعی که با دیدگاه خاص وولفگانگ پترسون و کارگردانی سرگرم کننده او بدسن می آید. هم مخاطبان و هم منتقدان از درماندگی و دستپاچگی انسان ها در مقابله با فجایع طبیعی که در این فیلم به تصویر کشیده می شود حیرت زده شدند.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۱۲- Rabid (1977)‎

فیلم Rabid ساخته سال ۱۹۷۷ چنان عجیب و غریب است که در زمره فیلم های ترسناک دسته بندی شده است، جایی که زنی یک جراحی انجام داده و یک شکاف زیر بغلش ایجاد می شود که از خون انسان تغذیه می کند، فیلمی ساخته دیوید کراننبرگ که در واقع خداوندگار ژانر وحشت سینمای کانادا است و این فیلم را به عنوان یک فیلم ترسناک مرتبط با شوک بدن ساخته است. قربانی های او به زامبی هایی انتقامجو تبدیل می شوند که شیوع این بیماری در کل شهر را در پی دارد. این فیلم گاهی اوقات هوشمندانه عمل می کند و گاهی اوقات به شدت احمقانه روایت می شود اما هرگز کسل کننده نیست. این فیلم نشان می دهد که چطور تکنولوژی های بدنی فراتر از محدودیت های اخلاقی، رشد کرده اند. علیرغم داشتن بودجه ای اندک، این فیلم بسیار بهتر از فیلم های تیپیکال ژانر شیوع ویروس و بیماری های مرگبار است که هیچ مفاهیم اورجینالی ندارند.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۱۱- The Towering Inferno (1974)‎

فیلم The Towering Inferno هنوز هم یک فیلم بدون تاریخ مصرف در ژانر فجایع طبیعی است زیرا تصویری واقع گرایانه از اثرات فاجعه بار آتش سوزی و قهرمانی گری را به تصویر می کشد که در آستانه فاجعه رخ می دهد. فیلم The Towering Inferno با بازی استیو مک کویین و پل نیومن، مخاطبان را به یک سفر پرتعلیق می برد جایی که برج شیشه ای که ۱,۶۸۸ فوت طول دارد، بعد از مراسم بازگشایی مجللش به یک تله مرگبار تبدیل می شود. این آتش سوزی به خاطر سیم کشی نامناسب صورت گرفته توسط پیمانکار متقلب و با هدف کاهش هزینه ها صورت گرفته است. این فیلم که به شکل استادانه ای اکشن، درام و هیجان را با هم ترکیب می کند، در شرایطی که تیم آتش نشانی هر بار باید تصمیم جدیدی برای نجات زندگی افراد و جلوگیری از ریزش فاجعه بار بلندترین برج جهان انجام دهد.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۱۰- Soylent Green (1973)‎

در دنیایی پساآخرالزمانی در آینده که در فیلم Soylent Green به تصویر کشیده می شود، افزایش شدید جمعیت و نابودی محیط زیست باعث شده که بشریت به درماندگی مطلق برسد. این فیلم ساخته شده در سال ۱۹۷۳ در یک نیویورک سیتی شلوغ و ویران در سال ۲۰۲۲ به تصویر کشیده می شود، جایی که منابع بسیار نادر بوده و اکثریت مردم به سهمیه بندی غذایی اداره شده توسط دولت محتاج هستند. خوشبختانه، هیچ کدام از این سناریوها در سال ۲۰۲۲ رخ نداد اما این داستان هشداری مناسب برای مصرف گرایی بیش از حد، نابودی محیط زیست و مشکلات اخلاقی است که در جوامع مواجه شده با کمبود منابع رخ می دهد. فیلم Soylent Green بر اساس واقعیتی قابل درک ساخته شده و یک تصویر منفی و البته محتمل از آینده پادآرمانشهری بشریت ارائه می دهد، اگر چه به وضوح، بعضی اوقات حال و هوایی ملودرامیک و بدون توازن دارد.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۹- The Crazies (2010)‎

فیلم The Crazies با مهارت تمام توانسته تم های وحشت، تعلیق و نقد اجتماعی را برای ایجاد فضایی دائماً مملو از تنش با هم ترکیب کند. این فیلم فاجعه ای را به تصویر می کشد که از مشکل در آلوده شدن ذخیره آب ناشی می شود. وقتی یک هواپیمای نظامی به درون یک رودخانه سقوط می کند و مدت ها بدون رسیدگی همانجا می ماند، آب منطقه با یک ویروس مرموز آلوده می شود که ساکنان محلی را به قاتلانی غیرقابل پیش بینی و وحشی تبدیل می کند. فیلم The Crazies بازسازی ترسناک فیلمی ساخته جرج ای رومرو در سال ۱۹۷۳ به همین نام است که در کمال ناباوری، فیلمی بهتر و باکیفیت تر از نسخه اورجینال است. اگر چه این فیلم داستانی بسیار تخیلی و ساختگی دارد اما بسیار تاثیرگذار و باورکردنی است، زیرا این فیلم همزمان اکشنی هیجان انگیز و نقدهای اجتماعی تعمق برانگیزی را ارائه می کند.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۸- The China Syndrome (1979)‎

این فیلم با احساس قابل درک اضطرار و ایجاد تنش و اضطراب از طریق توجه به جزییات و تصویرسازی واقع گرایانه از صنعت هسته ای توانسته مخاطب را به خود جذب کند. فیلم The China Syndrome یک فاجعه هسته ای بسیار ویرانگر است، جایی که قطعه هایی از رآکتور ذوب شده و وارد زمین می شوند و در ادامه به چین سرایت می کند. این فیلم شبیه یک فریاد بیدارباش برای هشدار دادن در مورد خطرات ذاتی و اثرات بالقوه و فاجعه بار سلاح های مرگباری است که همگی توسط انسان خلق شده اند. در این روایت، یک گزارشگر سمج تلویزیونی در می یابد که احتمالاً یک اشکال فاجعه بار در سیستم امنیتی یک نیروگاه هسته ای در کالیفرنیا رخ داده که لاپوشانی شده است. او و تیمش به جستجویی خطرناک برای کشف حقیقت و افشای آن می روند.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۷- Contagion (2011)‎

به کارگردانی استیون سودربرگ، فیلم Contagion یک نگاه ترسناک به این موضوع است که شیوع سریع یک ویروس مرگبار در نتیجه یک سهل انگاری کوچک می تواند اثراتی ویرانگر برای جامعه داشته باشد. این فیلم توجه خاصی به واقعیت های علمی داشته و شیوع سریع ویروس و نبرد با زمان برای کشف درمان را به تصویر می کشد که واقعیت گرایی بسیار تکان دهنده ای دارد. فاجعه شیوع یک ویروس مرگبار زمانی فاش می شود که یک خوک بیمار توسط یک آشپز کشته شده و گوشتش فرآوری می شود، که در ادامه بدون شستن دست هایش با یک زن دست می دهد و این شروع شیوع بیماری است. فیلم Contagion یادآوری بیدار کننده ای از سستی جامعه در هم تنیده ما و ضعف جوامع امروزی در مواجهه با یک تهدید ناگهانی و مرگبار است.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۶- The Big Short (2015)‎

فیلم The Big Short روی یک فاجعه مالی و اقتصادی تمرکز دارد که نقطه تفاوت آن با فیلم هایی در مورد تراژدی های محیط زیستی و طبیعی است. این فیلم به عواقب منجر به بحران مالی و اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸ می پردازد و این نکته را برجسته می سازد که چطور رفتار انسان و خطاهای زیرساختی منجر به سقوط بازار مسکن و ناآرامی اقتصادی متعاقب آن شد. این فیلم به رفتارها و اعمال غیراخلاقی و غیرانسانی گروهی از انسان ها و موسسات و همچنین مشکلات ساختاری بخش اقتصادی جهان می پردازد. فیلم The Big Short اثرات ویرانگی طمع بی پایان، فساد و جستجوی اهداف کوتاه مدت به جای ثبات در دراز مدت را به تصویر می کشد.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۵- Deepwater Horizon (2016)‎

روایت واقعی ماجرای انفجار دکل حفاری دیپ واتر هرایزن در خلیج مکزیک در سال ۲۰۱۰ الهام بخش فیلمی به نام Deepwater Horizon در سال ۲۰۱۶ شد. اتفاقاتی که قبل از این فاجعه یخ می دهند و تلاش های متعاقب افراد برای جلوگیری از نشت نفت به دریا در فیلم به تصویر کشیده می شوند. مارک والبرگ در این فیلم نقش مایک ویلیامز، تکنیسین ارشد الکترونیک دکل حفاری را بازی می کند و کرت راسل، جان مالکوویچ، جینا رودریگز و کیت هادسون نیز دیگر نقش های فیلم را بر عهده دارند. این روایت جذاب و تعمق برانگیز از یک فاجعه واقعی به هزینه های انسانی این فاجعه و اثرات محیط زیستی آن پرداخته و همزمان تصویری دراماتیک از اتفاقاتی که منجر به آن شد را خلق می کند.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۴- ۲۸ Days Later (2002)‎

فیلم ۲۸ Days Later در مورد گروهی از فعالان حقوق حیوانات است که به صورت مخفیانه وارد یک مرکز تحقیقاتی می شوند تا شامپانزه هایی که در جریان آزمایشات مربوط به ویروسی به نام «خشم» به کار گرفته شده اند را آزاد نمایند. یک شامپانزه به یکی از این فعالان حمله می کند و زنجیره ای از اتفاقات را رقم می زند که باعث شیوع ویرانگر ویروس در سراسر بریتانیا می شود. این ویروس انسان ها را به موجوداتی مرگبار و بی مغز تبدیل می کند. این فیلم هشداری است نسبت به آزمایشاتی که عامدانه روی حیوانات انجام می شود تا در ظاهر اطلاعات بیشتری در مورد آن ها بدست آید. جامعه نابود شده لندن در این فیلم که کیلیان مورفی در آن از کما خارج می شود یکی از بهترین آغازها برای یک فیلم ترسناک زامبی محور است. فیلم ۲۸ Days Later دیدگاه بسیار خلاقانه ای نسبت به این ماجرا داشته و زندگی تازه ای به کلیشه های قدیمی و تکراری این ژانر می بخشد. این فیلم داستان هشدار نسبت به دخالت بیش از حد در طبیعت است که دارای تم های بسیار هولناک وحشت و بقا است.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۳- Them!‎ (1954)‎

در مقایسه به نمونه های مدرن، فیلم Them! مسیر کمی متفاوتی را در پیش می گیرد وقتی پای تم فاجعه و تراژدی محیط زیستی در میان باشد. این فیلم نشان می دهد که چطور اجتماعات و محیط زیست در اثر انفجارهای هسته ای دچار جهش های ژنتیکی می شوند که باعث خلق مورچه هایی غول پیکر و مهاجم می شود. داستان این فیلم به تلاش های دیوانه وار دانشمندان، سربازان و پلیس برای متوقف کردن این مورچه ها و خلاص شدن از تهدیدی است که می تواند پایان بشریت باشد. فیلم Them! ارتباطی بین اتفاقات و اثرات آزمایش های هسته ای برقرار کرده، اگر چه به طور واضح نشان نمی دهد که شخصیت های انسانی در شروع فاجعه نقش داشته اند. اما این فیلم ریسک های استفاده از سلاح های هسته ای را برجسته ساخته و به اثرات غیرقابل پیش بینی که می تواند در نتیجه استفاده از آن ها رخ دهد اشاره می کند. این فیلم نشان می دهد که چطور رفتارهای انسان می توانند اثرات بسیار غیرمنتظره و ویرانگری داشته باشند، اعمالی که اکوسیستم ها را دگرگون کرده و باعث فجایعی می شوند که کلیت جامعه را در معرض نابودی قرار می دهد.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۲- Rise of the Planet of the Apes (2011)‎

فیلم Rise of the Planet of the Apes را نمی توان جا انداخت وقتی پای هشدارآمیزترین و تعمق برانگیزترین فیلم ها در مورد فجایع طبیعی به میان می آید. این فیلم تفسیری مدرن از سقوط بشریت در اثر آزمایشات علمی با دارویی برای درمان بیماری آلزایمر است که روی یک بچه شامپانزه به نام سزار انجام می شود. این فیلم از پارامترهای یک بلاک باستر تابستانه فراتر رفته و بعد از فیلم اورجینال، بهترین فیلم در فرانچایز سیاره میمون ها بوده است. اگر چه تکامل میمون ها تم اصلی فیلم است اما نابودی قریب الوقوع انسان ها در نتیجه این پیشرفت را نمی توان نادیده گرفت. آزمایشات سرراستی باعث نابودی تدریجی نسل بشر و ظهور نسل جدیدی از میمون ها و ازدیاد آن ها می شود. هوش بالای میمون ها به آن ها امکان می دهد تا کنترل انسان بر امور را به چالش کشیده و در نهایت به تهدیدی بزرگ برای وجود بشر تبدیل شوند، علیرغم این واقعیت که انقلاب سزار علیه تسلط انسان ها ذاتاً نادرست و بدون توجیه نبوده است.

۱۵ فیلم پرتنش و جذاب در مورد فجایع طبیعی,نمایش فاجعه های بزرگ بصورت فیلم

۱- The Day After (1983)‎

فیلم The Day After ساخته نیکلاس می یر یک تصویر تکان دهنده و دقیق از وحشت ها و عواقب پس از یک جنگ هسته ای جهانی را نشان می دهد. در فیلم، ناتو و کشورهای عضو پیمان ورشو در یک درگیری ساختگی بر سر این پیمان گرفتار می شوند که به سرعت به یک جنگ هسته ای تمام عیار بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی منجر می شود. همکاری فیلم با کارشناسان و محققان هسته ای که دانش خود را برای خلق تصویری هولناک و واقع گرایانه از عواقب یک فاجعه هسته ای در اختیار سازندگان آن قرار داده بودند، اعتبار و درستی تصویر فیلم را تضمین می کند. در سال ۱۹۸۳، این فیلم بیش از ۱۰۰ میلیون بار در حدود ۳۹ میلیون خانه از سراسر جهان دیده شد. این فیلم یادآوری هشدار دهنده، قوی و بیدارگر از خطرات وجودی ناشی از سلاح های هسته ای به عنوان خطرناک ترین و مرگبارترین ساخته دست بشر است.

rooziato.com
  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش