چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲
۲۱:۱۷ - ۰۱ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۰۶۰
فیلم و سینمای جهان

فیلم «هیچ‌کس نجاتت نخواهد داد»؛ آخرالزمان مبهم و ملال‌آور موجودات فضایی

فیلم هیچ‌کس نجاتت نخواهد داد,فیلم سینمایی
«هیچ‌کس نجاتت نخواهد داد» (No One Will Save You) «متفاوت» است اما تفاوتش از آن جنسی نیست که جاذبه و شگفتی برای مخاطب ایجاد کند. فیلمساز تلاش کرده تا عمقی عاطفی و معناگرایانه به فیلم ببخشد اما تمهیداتی که برای این منظور اتخاذ کرده بیش از اینکه به فیلم عمق ببخشند آن را ملال‌آور و مبهم کرده‌اند.

به گزارش فرادید، در یک خانۀ بزرگ در محیطی جنگلی در حومۀ یکی از شهرهای آمریکا، یک دختر جوان و تنها به اسم بِرِن زندگی می‌کند. در گذشتۀ او اتفاق ناخوشایندی افتاده که باعث تنهایی و طرد او از اجتماع اطرافش شده است؛ هیچ کس او را دوست ندارد و بنابراین هیچ کس هم قرار نیست در اتفاق عجیبی که در ادامه می‌افتد برای نجاتش تلاش کند؛ خودش است و خودش.

اما این اتفاق چیست؟ برن شب در خانه‌اش خوابیده که ناگهان یک نفر وارد خانه می‌شود؛ خیلی زود کاشف به عمل می‌آید که با یک موجود فضایی طرف هستیم؛ موجودی دقیقا شبیه کلیشۀ فضایی‌ها در اغلب فیلم‌های تخیلی؛ با یک سر بیضی‌شکل و چشمهای بزرگ و مورب.

برن کاملا اتفاقی و از روی خوش‌شانسی موفق به کشتن موجود فضایی می‌شود اما فردا صبح وقتی به شهر می‌رود تا کمک بگیرد، می‌فهمد که تعدادی از مردم شهر توسط فضایی‌ها با نوعی انگل آلوده شده و در خدمت آن‌ها درآمده‌اند؛ آن‌هایی هم که آلوده نیستند اصلا از برن خوششان نمی‌آید (به دلیل همان اتفاق در گذشته که در اواخر فیلم معلوم می‌شود چه بوده).

فیلم هیچ‌کس نجاتت نخواهد داد,فیلم سینمایی

از اینجا یک بازی موش و گربه بین برن و فضایی‌ها آغاز می‌شود که به تدریج به سمت لایه‌هایی اسرارآمیزتر و پیچیده‌تر کشیده می‌شود. نبرد مرگ و زندگی برن با فضایی‌ها انگار کم کم تبدیل میشود به نبرد او با خودش و بار گناهی که بر دوش خودش احساس می‌کند. رستگاری از این «خودِ گناهکار» می‌تواند رستگاری برن را در یک آخرالزمان عجیب و غریب رقم بزند که در آن، یک انسان آزاد در میان انسان‌هایی تسخیرشده زندگی می‌کند.

طرح کلی این فیلم تا حدی جالب توجه است و در بعضی از صحنه‌ها (از جمله در صحنۀ کشته شدن تصادفی موجود فضایی) احساس می‌کنید که کاملا مجذوب آن شده‌اید؛ اما برخی ضعف‌های اساسی در فیلم هست که تماشایش را نهایتا به تجربه‌ای ملال‌آور تبدیل می‌کنند.

یکی از این ضعف‌ها بی‌کلام بودن تقریبی فیلم است. برن آدم تنهایی است و فضایی‌ها هم قرار نیست جز یک سری صداهای گوشخراش از خودشان دربیاورند؛ در نتیجه دیالوگ زیادی در فیلم وجود ندارد. اما این بی‌کلام بودن بر خلاف آنچه مثلا در فیلم «یک جای ساکت» شاهدش بودیم، هیچ کمکی به پیشبرد داستان یا عمق‌بخشی به فضا نمی‌کند بلکه برعکس باعث ابهام داستان و کسالت مخاطب می‌شود.

فیلم هیچ‌کس نجاتت نخواهد داد,فیلم سینمایی

در واقع ضعف دیگر فیلم همین ابهام بیش از اندازه است؛ برای به دست آوردن کوچکترین اطلاعات دربارۀ زندگی و گذشتۀ برن یا دربارۀ هدف آدم فضایی‌ها باید تقریبا تا یک سوم آخر فیلم صبر کنیم. اما باید چیزی در فیلم وجود داشته باشد که ما را تا آنجا به دنبال خودش بکشاند که متاسفانه وجود ندارد. بازی موش و گربه و نبردهای خانگی که چندان هم پرهیجان نیستند فقط تا یک جایی کشش دارند و نمی‌توانند به تنهایی ما را تا اواخر فیلم مشتاق نگه دارند.

جنبه‌هایی از فیلم‌نامه نیز تا حدی نامعقول و باورناپذیر جلوه می‌کنند که این خودش می‌تواند دلزدگی مخاطب را به دنبال داشته باشد. نوع ارتباط برن با آدم‌های اطرافش چندان معقول و منطقی نیست؛ ماندن او در خانه‌ای به این بزرگی در یک مکان تقریبا دورافتاده هم منطقی نیست؛ اینکه فضایی‌ها (که ظاهرا یک‌شبه زمین را تصرف کرده‌اند) تا چند شب از پس مشت و لگد این دختر جوان برنمی‌آیند هم منطقی نیست؛ خلاصه اینکه چیزهای غیرمنطقی به اندازۀ کافی در فیلم هست که بتوانند ارتباط شما را با فضای فیلم قطع کنند.

در مجموع باید اذعان کرد که این فیلم متفاوت است؛ از این جهت که چند ژانر مختلف ترسناک، علمی‌تخیلی، آخرالزمانی و روانشناختی را در یک داستان کم‌دیالوگ با هم ترکیب کرده است؛ اما در نهایت صرف این تفاوت چیزی نیست که بتواند فیلم را از تبدیل شدن به یک اثر ملال‌آور نجات بدهد.

فیلم هیچ‌کس نجاتت نخواهد داد,فیلم سینمایی

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش