پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۰۰ - ۰۸ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۵۷۴
فیلم و سینمای جهان

۱۵ فیلم بلاک باستری که در کمترین زمان به فروش بیش از یک میلیارد دلار در گیشه رسیدند

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

روزیاتو | از زمان ظهورش در سال ۱۹۲۲، گیشه (باکس آفیس) به عنوان معیاری برای موفقیت یک فیلم مورد استفاده قرار گرفته است. در طول ۱۰۰ سال گذشته، فیلم ها با سرعت فزاینده ای به نقاط عطفی مانند ۱۰۰ میلیون و یک میلیارد دلار فروش رسیده اند. در سال ۱۹۷۵، آرواره ها اولین فیلمی بودد که در گیشه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش کردد (به ادعای هالیوود ریپورتر)؛ با این حال، سال های زیادی طول کشید تا فیلم دیگری به نام تایتانیک به نقطه عطف دیگری که همان یک میلیارد دلار فروش بود، برسد. در سال ۲۰۱۷، چهار فیلم سرنوشت خشمگین، دیو و دلبر، من نفرت انگیز ۳ و جنگ ستارگان: آخرین جدای در عرض یک سال از این رکورد فراتر رفتند. به همین شکل، نزدیک به ۷۵ سال طول کشید تا فیلمی به ۱ میلیارد دلار فروش در گیشه برسد. از سال ۲۰۱۰، تنها ۵۳ فیلم به این میزان فرش یا فراتر از آن رسیده اند.

حالا می پرسید چه چیزی باعث موفقیت یک فیلم در گیشه می شود؟ معیارهای موفقیت تجاری بسته به نوع فیلم و انتظارات از آن متفاوت است. به عنوان مثال، انتظار می رود که یک فیلم بلاک باستری در آخر هفته افتتاحیه خود حداقل ۱۰۰ میلیون دلار در گیشه فروش داشته باشد. برای فیلم های مستقل یا آثار کم بودجه، رسیدن به فروش یک میلیون دلاری یک موفقیت محسوب می شود. علاوه بر این، فیلم هایی که رکوردهای بزرگی مانند بیش از یک میلیارد دلار فروش را می شکنند، به خاطر موفقیت مالی شان مورد تحسین قرار می گیرند.

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

متاسفانه سرویس های استریمینگ روی اعداد و ارقام گیشه تاثیر گذاشته اند. افزایش محبوبیت آن ها و در دسترس بودن محتواهای بیشتر نسبت به گذشته منجر به کاهش درآمد گیشه برای بسیاری از فیلم ها شده است و درآمد گیشه جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل کووید -۱۹ بیش از ۷۱ درصد کاهش یافت اما در حال حاضر بهبود آهسته و مداومی را تجربه می کند. علاوه بر این، به دلیل افزایش رقابت، رسیدن به نقاط عطف خاص برای فیلم ها سخت تر از گذشته شده است. در سال ۲۰۲۳، تنها دو فیلم تا زمان نوشتن این مطلب به رکورد یک میلیارد دلار فروش رسیده اند: باربی و سوپر ماریو. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ فیلمی آشنا کنیم که در سریع ترین زمان ممکن به رکورد فروش یک میلیارد دلاری رسیده اند.

۱۵- The Super Mario Bros.‎ Movie (2023)‎

۲۶ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

دنیا بالاخره به لطف فیلم سوپر ماریو، شخصیت های نینتندو را از خارج از میدان بازی همیشگی شان دید. این لوله کش محبوب سال ها است که در بازی های ویدیویی به عنوان یک برند شناخته شده حضور دارد و این شخصیت به اندازه میکی ماوس شناخته شده و مشهور است، با این حال حضور چند رسانه ای گسترده ای نداشته است. ماریو و دوستانش تا سال ۲۰۲۳ به دنیای کنسول های بازی محدود شده بودد.

ایلومینیشن استودیوز چالش خلق داستانی در رابطه با ماریو، لوئیجی و قلمرو تودستول را بر عهده گرفت. اگر از طرفداران بازی های سوپرماریو باشید، هر چیزی که دوست دارید را در این فیلم نیز خواهید دید. این داستان که توسط متیو فوگل نوشته شده، توسط تیم آرون هوروات و مایکل جلینیک کارگردانی شده که برای جلوگیری از هرگونه انحراف داستانی، همکاری نزدیکی با نینتندو داشتند. محصول نهایی با حضور کریس پرت، آنیا تیلور جوی، چارلی دی و جک بلک به بازار عرضه شده است. این فیلم اولین رکوردشکن سال ۲۰۲۳ بود که در ۲۶ روز به فروش ۱.۳ میلیارد دلاری رسید.

۱۴- Iron Man 3 (2013)‎

۲۳ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

دنیای سینمایی مارول با این فیلم به طور کامل تغییر کرد. انتقام جویان در سال ۲۰۱۳ به نمایش درآمد. مرد آهنی ۳ با آخرین ورودی در سه گانه مرد آهنی، فاز ۲ این دنیای سینمایی را آغاز کرد، اگر چه این آخرین باری نبود که تونی استارک را می دیدیم. جان فاورو این بار از مقام کارگردانی کنار رفت و سکان را به شین بلک داد که فیلمنامه را نوشت و کارگردانی کرد. همه بازیکنان فیلم های قبلی نیز بازگشتند که شامل رابرت داونی جونیور، گوینث پالترو و دون چیدل بود تا با تهدید ده حلقه، آدم های بد فیلم اول، روبرو شوند.

منصفانه است که بگوییم فیلم از شناخت برند نهایت بهره را برد، چرا که استودیو مارول در روایت جاری مسیر روشنی برای ساخت جهان خود داشت. فیلم سرعت روایت بسیار خوبی داشته و تعادل بی نقص در طنز و جدیت بر جذابیت آن افزود، حتی در شرایطی که پیچش داستانی بزرگ در پرده سوم فیلم بسیار کم اثر است. مرد آهنی ۳ تنها در ۲۳ روز توانست شتاب کافی برای شکستن رکورد یک میلیارد دلاری فروش را به دست آورد.

۱۳- Captain Marvel (2019)‎

۲۱ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

کاپیتان مارول اولین هنرنمایی انفرادی یک قهرمان زن در دنیای سینمایی مارول بود. این فیلم بین بازی Avengers Infinity War و Avengers Endgame قرار گرفت، بنابراین به عنوان یک فیلم مستقل برتری ها و نقاط قوتی داشت، چرا که اکثر طرفداران فکر می کردند این فیلم برای درک اتفاقات فصل پایانی فاز ۳ دنیای مارول ضروری است. این فیلم توسط آنا بودن و رایان فلک نوشته و کارگردانی شد و بری لارسون، ساموئل ال. جکسون، بن مندلسون و جود لا رادر مقام بازیگر در اختیار داشت.

در این داستان اتفاقات خاصی رخ می دهد که به گذشته نیک فیوری مربوط می شود و اینکه او چگونه رئیس SHIELD شده است. همچنین این فیلم کارول دانورس را به عنوان یکی از سرسرخت ترین شخصیت های دنیای سینمایی مارول معرفی می کند که شخصیت او را به عنوان آخرین منبعی معرفی می کند که فیوری در مواقع اضطراری از آن استفاده خواهد کرد. در پایان جنگ ابدیت به شکل ضمنی به بازگشت او اشاره می شود، وقتی که فیوری او را صدا می زند. این فیلم تنها در ۲۱ روز رکورد یک میلیارد دلار فروش در گیشه را شکست.

۱۲- The Lion King (2019)‎

۱۹ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

پس از رشته موفقیت هایی که با اقتباس های لایو اکشن به دست آمد، دیزنی در سال ۲۰۱۹ به دنبال بازسازی The Lion King یا شیرشاه رفت. جف ناتانسون فیلمنامه را تهیه کرد، در حالی که جان فاورو کارگردانی فیلم را بر عهده گرفت. برخلاف دیگر آثار لایو اکشن، این بازسازی از همان ویژگی های انیمیشن اصلی پیروی می کند که آن را بیش از هر چیز به یک فیلم انیمیشنی فتورئالیستی شبیه می کند.

دیزنی به دنبال این بود که با استخدام بهترین نیروی ستارگی برای صداپیشگی شخصیت های محبوب، فیلم را از نظر فرهنگی مرتبط کند. بازیگران مشهوری مانند دونالد گلوور، سث روگن، چیوتل اجیوفور، آلفر وودارد، جان الیور، بیانسه ناولز و جیمز ارل جونز در این فیلم لایو اکشن صداپیشگی کردند. موسیقی متن جدید هانس زیمر، آخرین لایه تازگی مورد نیاز برای داستان را فراهم کرد تا آن را کاملاً جدید جلوه دهد. این فیلم یک موفقیت کامل بود و در ۱۹ روز یک میلیارد دلار فروش کرد و دیزنی را با امید واضح توسعه داستان در آینده رها کرد.

۱۱- Avatar (2009)‎

۱۹ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

آواتار زمانی که برای اولین بار اکران شد، یک فیلم تحسین شده بود و هنوز هم به خاطر داستان سرایی عالی و انیمیشن های زیبا، تا به امروز مورد احترام همگان بوده است. هیجان و اشتیاق پیرامون آواتار بی سابقه بود؛ و این هیجان در بیش از ۱۳ سال که از اکران آن می گذرد همچنان ادامه داشته است، فیلمی که همچنان بر سینماهای سراسر جهان حکمرانی می کند. تماشاگران مشتاقانه منتظر دنباله راه آب بودند که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد.

توزیع کننده ها از ترس اینکه توانایی های داستان سرایی استادانه جیمز کامرونی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد،تاریخ انتشار فیلم های خود را تغییر می دهند. کامرون به عنوان اولین کارگردانی که سه فیلم بالای ۱.۵ میلیارد دلار در گیشه داشت، تاریخ ساز شده است. این فیلم نیز که در ۱۶ دسامبر ۲۰۰۹ اکران شد، تا ۳ ژانویه ۲۰۱۰ فروشش به ۱.۰۲ میلیارد دلار رسید و تنها ۱۹ روز طول کشید تا به این عدد رکوردشکن برسد.

۱۰- Barbie (2023)‎

۱۹ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

فیلم پرسروصدا و جنجالی سال ۲۰۲۳ فیلمی با هوشمندانه ترین کمپین بازاریابی بود که تا به حال به نمایش گذاشته شده است. باربی هنوز هم فیلمی است که به سختی می توان آن را توصیف کرد، چرا که داستان این عروسک محبوب را در سناریویی نامحتمل به تصویر می کشد که لحن و ضرباهنگ انیمیشن های متعدد این شخصیت را ندارد. داستان نوشته شده توسط گرتا گرویگ برداشت تازه ای از باربی به عنوان یک چهره برای توانمندسازی زنان ارائه می دهد که باید با حساسیت های مدرن دختران در سراسر جهان آشنا شود.

درباره این فیلم حرف های زیادی زده شده است و برخی از خنده دارترین صحبت ها، آن را پلنگ سیاه برای دختران نامیده اند، چرا که هر دو داستان شباهت هایی با هم دارند: قهرمانی که در دنیایی جادویی زندگی می کند و در آن حکمرانی می کند، باید با غاصبی از دنیای بیرون که می خواهد تغییر ایجاد کند، مبارزه نماید. هر دوی آن ها با این مخالفت درگیر شده و غاصب را با شرط خود تسلیم می کنند در حالی که قهرمان چند خواسته غاصب را قبول می کند. همان طور که می توان حدس زد، این فیلم یک موفقیت بی نظیر بود و در ۱۹ روز از مرز فروش یک میلیارد دلار عبور کرد.

۹- Star Wars: The Last Jedi (2017)‎

۱۹ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

Star Wars: The Last Guardian از همان ابتدا سروصدای زیادی پیرامون خود داشت. همچنین یکی از اورجینال ترین قسمت های سه گانه دنباله ای جنگ ستارگان محسوب می شود. این فیلم با وجود اینکه با واکنش منفی برخی از طرفداران مواجه شد، اما به دلیل تبلیغ شخص به شخص قوی و محبوبیت همیشگی فرانچایز جنگ ستارگان، هنوز هم توانست به یک فیلم پرفروش در گیشه تبدیل شود. علاوه بر این، بسیاری از شخصیت های محبوب سه گانه اصلی، مانند لوک اسکای واکر (مارک همیل) و پرنسس لیا (کری فیشر) در این فیلم حضور داشتند.

جنگ ستارگان: آخرین جدای یکی از بزرگ ترین فیلم های بلاک باستر هالیوودی در سال های اخیر است. این فیلم که در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷ اکران شد، در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ به رکورد فروش ۱.۰۴ میلیارد دلار رسید و همانند آواتار و باربی در عرض ۱۹ روز فروش خود را میلیارد دلاری کرد.

۸- The Fate of the Furious (2017)‎

۱۸ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

Fate of Furious دارای تمام المان هایی است که یک فرانچایز اکشن موفق را تشکیل می دهند. این فیلم بازیگران محبوبی از جمله وین دیزل و دواین جانسون و همچنین یک داستان هیجان انگیز دارد که طرفداران را مشتاق بازگشت چیزهای بیشتری از این فرانچایز نگه می دارد. علاوه بر این، سکانس های اکشن دیدنی و هیجان های باکیفیتی دارد که بینندگان را دائماً روی صندلی های خود نیم خیز نگه می دارد.

این فیلم همچنین از طریق طرح ازدواج بین دام (دیزل) و لتی (ترون)، جهش دراماتیک غیرمنتظره ای را در داستان ارائه می دهد. موفقیت خشمگین ۷ راه را برای فروش بالای این قسمت در گیشه هموار کرد. با در نظر گرفتن این عوامل، جای تعجب نیست که این فیلم پس از اکران در سال ۲۰۱۷ به این سرعت پولساز شد. این فیلم که در ۱۲ آوریل ۲۰۱۷ اکران شد، در ۲۹ آوریل ۲۰۱۷ به رکورد فروش ۱.۰۶ میلیارد دلار رسید و تنها ۱۸ روز طول کشید تا به این رقم برسد.

۷- Furious 7 (2015)‎

۱۷ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

خشمگین ۷ چند چیز داشت که آن را محبوب و پرفروش کرد. اول این که فیلم پایگاه طرفداران سفت و سخت و اعتبار فرانچایزی خاصی داشت که مخاطبان را جذب می کرد. دوم، در این فیلم شاهد تیمی از ستارگان هالیوود به رهبری وین دیزل و پل واکر بودیم که هر دوی آن ها ستاره های مشهور فیلم های اکشن با پایگاه طرفداران وفادار خاص خود بودند. سوم، یونیورسال استودیوز از قدرت بازاریابی خود برای تبلیغ این فیلم از طریق تبلیغات و مصاحبه با افراد مشهور و برنامه های آخر شب، مانند برنامه جیمی فالون استفاده کرد.

در نهایت، یونیورسال استودیوز از مرگ تراژیک واکر با استفاده از آن به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای افزایش فروش بلیت، نهایت استفاده را برد، در حالی که همزمان به میراث او به عنوان یک بازیگر قوت بیشتری بخشید. این عوامل کمک کرد تا خشمگین ۷ با بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد ناخالص در عرض ۱۷ روز از تاریخ اکرانش، به یکی از موفق ترین فیلم های سال ۲۰۱۵ در گیشه تبدیل شود.

۶- Avatar: The Way of Water (2022)‎

۱۴ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

آواتار: راه آب در اواخر سال ۲۰۲۲ منتشر شد، در حالی که میلیون ها طرفدار بیش از یک دهه منتظر این دنباله بودند. این فیلم به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی جیمز کامرون ساخته شده است. آواتار: راه آب با رزولوشن ۶ K در دوربین های آری الکسا با نرخ فریم ۴۸ فریم بر ثانیه فیلمبرداری شده بود. جلوه های بصری توسط تیمی به رهبری جیم بوشر و ریچارد بینهام از Double Negative ‪(Dneg)‬ و با کمک از Weta Digital و دیگر استودیوهای جلوه های بصری در سراسر جهان خلق شد.

آواتار: راه آب از زمان اکران خود در دسامبر ۲۰۲۲ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته است که آن را به یکی از پرفروش ترین فیلم هایی تبدیل می کند که تاکنون ساخته شده است. تنها ۱۴ روز طول کشید تا فروش این فیلم به ۱.۰۲ میلیارد دلار برسد و این موضوع اصلاً تعجب برانگیز نیست. فیلم آواتار: راه آب با جلوه های بصری فوق العاده، داستان زیبا و پایگاه عظیم طرفدارانش، موفقیت چشمگیری در گیشه داشت که کاملاً قابل انتظار بود.

۵- Jurassic World (2015)‎

۱۳ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

دنیای ژوراسیک قدرت ستارگی دنباله و نوستالژی خود را با هم ترکیب کرد تا طرفداران را شگفت زده کند. در این فیلم کریس پرت، برایس دالاس هاوارد، عرفان خان و وینسنت دی آنوفریو ایفای نقش می کنند. داستان فیلم علاوه بر بازگرداندن شخصیت های نمادین فیلم اورجینال پارک ژوراسیک، برای مخاطبانی که دهه ها منتظر یک ماجراجویی دایناسوری دیگر بوده اند، به اندازه کافی آشنا و در عین حال هیجان انگیز است.

علاوه بر این، یونیورسال پیکچرز انتظارات بالایی از این فیلم داشت که باعث شد تمام تمهیدات لازم برای به موفقیت آن در گیشه را بیندیشد. دنیای ژوراسیک با فروش بیش از یک میلیارد دلار تنها در ۱۳ روز، یک موفقیت عظیم در گیشه بود و اگر به خاطر یک فیلم دیگر در این فهرست نبود، پرفروش ترین فیلم سال ۲۰۱۵ می شد.

۴- Spider-Man: No Way Home (2021)‎

۱۲ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست حتی بر حسب اعداد و ارقام فیلم های مارول هم یک موفقیت بزرگ بود. فیلم های مارول به خاطر جذب طرفداران وفادار و فروش بسیار بالا در گیشه شناخته می شوند، اما No Way Home یکی از سریع ترین آثار دنیای مارول در رسیدن به این نقطه عطف بود.

این فیلم تنها در ۱۲ روز پس از اکران در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱ بیش از ۱.۰۵ میلیارد دلار عبور کرد. مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست به تنها فیلم سال ۲۰۲۱ تبدیل شد که در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۱ از این مرز عبور کرد. با توجه به اینکه فیلم در سال ۲۰۲۱ اکران شد، در شرایطی که پس از شیوع کووید، سالن ها به آرامی در حال بازگشایی بودند و بسیاری از مخاطبان برای بازگشت به سالن ها مردد بودند، این یک موفقیت چشمگیر به نظر می رسید. مرد عنکبوتی طرفداران سینما در دوران قرنطینه و خانه نشینی را از خانه هایشان بیرون آورد.

۱۳- Star Wars: The Force Awakens (2015)‎

۱۲ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

Star Wars: The Force Awakens یکی از سریع ترین مواردی بود که طی آن یک فیلم توانست از مرز بیش از ۱ میلیارد دلار فروش عبور کند و هم طرفداران قدیمی و هم تازه واردها را راضی نگه دارد. در این فیلم بازیگران با استعداد بسیاری از جمله هریسون فورد، مارک همیل و کری فیشر و همچنین چهره های جدیدی مانند آدام درایور، دیزی ریدلی و جان بویگا حضور داشتند. علاوه بر این، جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد این مزیت را داشت که اولین فیلم فرانچایز جنگ ستارگان بود که پس از خرید لوکاس فیلم توسط دیزنی در سال ۲۰۱۲ منتشر می شد، انتقالی که به آن ها منابع بیشتری برای تبلیغ نسبت به قبل می داد.

در نهایت، این فیلم توسط جی جی آبرامز کارگردانی شد، کسی که خوب می دانست چگونه نوستالژی را با تازگی، برای یک تجربه هیجان انگیز برای مخاطبان در سراسر جهان، متعادل کند. همه این عوامل دست به دست هم دادند تا نیرو برمی خیزد با فروش ۱.۰۹ میلیارد دلاری تنها در ۱۲ روز، سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما لقب بگیرد.

۲- Avengers: Infinity War (2018)‎

۱۱ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

انتقام جویان: جنگ ابدیت به دلیل موفقیت های زیادی که در فیلم های قبلی انتقام جویان و دنیای سینمایی مارول به دست آمده بود، از همان ابتدا برای موفقیت ساخته شده بود و همه انتظار فروش بالایش را داشتند. این فیلم یکی از پرفروش ترین فیلم های تمام دوران ها است. بخشی از دلیل موفقیت آن این است که شخصیت های محبوب متعددی از دنیای سینمایی مارول مانند مرد آهنی، ثور، کاپیتان آمریکا و هالک در آن حضور دارند. علاوه بر این، یک خط داستانی پر از اکشن هیجان انگیز با المان های احساسی را به بینندگان ارائه می دهد که برای مخاطبان سراسر جهان جذاب و قابل درک بود.

علاوه بر این، Infinity War به خاطر استفاده مناسب و موفقش از شخصیت ها و لوکیشن های مختلف، بدون از دست دادن سرعت روایت خود تحسین شده است.در نهایت، میراث این فیلم با این تعریف خواهد شد که چگونه مخاطبان را با پایان دلخراش خود حیرت زده کرد، پایانی که در آن شاهد نابودی برخی از شخصیت های محبوب به دست تانوس بودیم. جنگ بی نهایت تنها در ۱۱ روز بیش از ۱.۰۴ میلیارد دلار فروش کرد و بدین ترتیب به دومین فیلمی تبدیل شد که در سریع ترین زمان ممکن به فروش بیش از ۱ میلیارد دلار می رسد.

۱- Avengers: Endgame (2019)‎

۵ روز

فیلم های بلاک باستری,فیلم های پرفروش در هالیوود

انتظار برای انتقام جویان: پایان بازی بسیار بالا بود و جای تعجب نیست که در این مدت کوتاه میلیاردها دلار درآمد داشته است. چیزی که این فیلم را از بقیه متمایز می کند، توانایی آن در ارائه یک پایان هیجان انگیز، سرگرم کننده و تاثیرگذار از نظر احساسی بر خط داستانی حماسی ماجرای ابدیت شخصیت های مارول است.

آنتونی روسو و جو روسو، کارگردانان فیلم، داستانی حماسی خلق کردند که حقیقتاً اوج یک دهه داستان سرایی بود. انتقام جویان: پایان بازی با فروش بیش از ۱.۲۲ میلیارد دلار تنها در پنج روز ، سریع ترین فیلم تا به امروز برای رسیدن به مرز یک میلیارد دلار است، فیلمی که به نظر می رسد تمام دنیا برای دیدن آن عجله داشتند.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش