۰۸:۲۷ - ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۲۸۲۷
موسیقی

توضیحات عقیلی درباره حاشیه‌های کنسرت اخیر/ حرکات نمایشی کنسرت من مجوز داشت!

سالار عقیلی,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی
سالار عقیلی با وجود ویدیوهایی که به وفور در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شده از حضور یکی از زنان هنرپیشه بر روی صحنه و انجام حرکات موزون که با شئونات جامعه همخوانی ندارد را قویّا رد کرده و آن را «کذب محض» عنوان می‌کند!

یکی از بحث‌های داغ این روزهای موسیقی حواشی کنسرت اخیر شماست. بفرمایید جریان خبرهایی که حاکی از انجام حرکات موزون بر روی صحنه کنسرت شما که به خانم فرزانه کابلی هم نسبت داده شده از چه قرار است. آیا این اخبار صحت دارد یا خیر؟ لطفا به صورت شفاف و دقیق توضیح بفرمایید.

خانم فرزانه کابلی مهمان کنسرت ما بودند و به هیچ عنوان روی صحنه هیچ حرکتی نکردند. این هنرمند تنها برای ادای احترام روی صحنه آمدند و بعد هم از صحنه پایین رفتند و این تمام حضور او روی صحنه بود بدون هیچ کم و کاستی.

پس خانمی که روی صحنه حرکات فرم و باله‌ مانند انجام می‌داد چه کسی بود؟

این‌ها یک گروه حرکت‌های نمایشی بودند که از «انجمن هنرهای نمایشی» مجوز داشتند. چندین بار هم فیلم‌هایش را برای ارشاد فرستادیم و ناظرین در جلسات تمرین این گروه با ما حضور یافتند و از نزدیک همه چیز را دیدند و ارزیابی و تایید کردند. مگر می‌شود کسی بدون مجوز روی صحنه برود؟ در ضمن ما سی سال است که کار هنری انجام می‌دهیم و به مردم و این مرز و بوم خدمت می‌کنیم. این‌همه کارهای ملی میهنی خلق کرده‌ایم. ما که نمی‌آییم با یک کار این‌چنینی تمام آنچه را تا به حال ساخته‌ایم، خراب کنیم!

این حرکات نمایشی در تمام طول کنسرت شما انجام می‌شد؟

خیر. ما هفده اثر از آثاری که برای مخاطبین شناخته شده است و چند اثر جدید را برای مردم اجرا کردیم که تنها در چهار اثر از این حرکات نمایشی استفاده شد. ضمن اینکه این حرکت‌های نمایشی به صورت سماع و عرفانی بوده است.

پس شما برای این کنسرت دو مجوز دریافت کرده‌اید یکی مجوز کنسرت موسیقی که از سوی اداره‌کل دفتر موسیقی صادر می‌شود و دیگری که از سوی انجمن هنرهای نمایشی صادر می‌شود.

بله. دقیقا. ما مجوز کنسرت را از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردیم و مجوز حرکات نمایشی را از انجمن هنرهای نمایشی.

ولی تاجایی‌که پرسیده‌ایم، برای حرکات نمایشی بر روی صحنه تنها به مرد‌ها مجوز داده می‌شود و حضور زن‌ها در حرکات نمایشی بر روی صحنه ممنوع است و برای آن مجوز نمی‌دهند؟

خیر. بدین‌ صورت نیست و مجوز می‌دهند. شما اگر دیده باشید در همین روزها کنسرت‌های متعددی که تا چند وقت پیش روی صحنه بود، گروه‌های بیست نفری  زنان با حرکات نمایشی روی صحنه بودند که من خودم شخصا در آن سالن‌ها حضور داشته‌ام و دیده‌ام و نمی‌خواهم مشخصا نام ببرم.  نمونه‌های تمام این کنسرت‌ها هم در اینترنت و فضای مجازی موجود است.

پس شما مشخصا انجام حرکات نمایشی زن و مرد روی صحنه را مجاز می‌دانید؟

ما که استانداردهای دوگانه در کشور و در قانون نداریم که بخواهند به یکی مجوز بدهند و به دیگری مجوز ندهند و ایراد بگیرند. قانون برای همه وجود دارد و برای همه یکسان است.

حالا در هر شرایط چنانچه در این موارد مشکلی از لحاظ قانونی باشد متوجه کسی است و چه کسی باید جوابگو باشد؟

من چه در داخل کشور چه در خارج هر تهیه‌کننده‌ای که درخواست برگزاری کنسرت بدهد و من هم اگر با آن کنسرت موافقت کنم، مسوولیت از جنبه قانونی با کنسرت‌گذار است و حالا اینکه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نام من بیشتر به میان می‌آید بواسطه شهرتی‌ست که طی این سال‌ها به وجود آمده است و از نظر قانونی تمام موارد برگزاری کنسرت متوجه کنسرت‌گذار است. این کارها چون از بخش‌های مختلفی تشکیل شده دارای مجوزهای مختلفی است و مسوولیت این موارد ربطی به من ندارد. اصلا کاری به برنامه خودمان ندارم منظورم این است که از نظر قانونی این موضوع به من هم مرتبط نمی‌شود.

زمانیکه به ما می‌گویند مجوزها گرفته شده ما هم اینچنین تلقی می‌کنیم که قطعا مجوز گرفته شده چراکه در سه جلسه مسوولینی از انجمن هنرهای نمایشی برای بازبینی بخش حرکات نمایشی آمدند و اگر آن زمان به ما می‌گفتند این کار مشکل دارد و امکان حرکات نمایشی برای خانم‌ها نیست ما هم اصلا نمی‌گذاشتیم این اجراها روی صحنه برود. چون من بعد از سی سال نیازی نداشتم که بخواهم با حرکات نمایشی مخاطبم را به سالن بکشم.

مقداری در مورد جزییات حرکات نمایشی توضیح بفرمایید که چگونه آهنگ شما را همراهی می‌کردند؟

این گروه تنها در چهار آهنگ ما را همراهی می‌کردند. اینکه مثلا در این کنسرت رقصی انجام شده باشد از پایه و اساس کذب است. من که بعد از این‌همه سال نمی‌آیم با وجهه خودم بازی کنم. نکته‌ای که از همه موارد مهم‌تر است این است که کارهای من به واسطه نوع محتوایی که بیشتر ملی میهنی و در مورد ایران و مجاهدت و رشادت و افتخارات ورزشی و علمی در سطوح ملی و بین‌المللی است به هیچ عنوان سنخیتی با رقص و حرکات موزون ندارد و نمی‌شود با این آثار رقصید! خودتان قضاوت کنید، به نظر شما با آهنگ‌های «وطنم ای شکوه پابرجا» و «ایران» می‌شود رقصید؟ اصلا اینچنین چیزی را نمی‌توان به ما و این آثار نسبت داد. تنها مورد چهار آهنگ از آثار ما بود که اینها به صورت روایت و داستان‌گونه حرکاتی برایشان طراحی شد که مکمل محتوای کلام و موسیقی باشد و به نوعی تنوعی برای این کنسرت به وجود آمده باشد.

آیا حضور خانم فرزانه کابلی صرفا در حد یکی از مهمانان شما بود؟

خانم کابلی علاوه بر اینکه آن شب مهمان کنسرت ما بودند، سرپرست همان گروه حرکات نمایشی نیز بودند که در طول تمرینات گروه وظیفه هدایت آن‌ها را برعهده داشتند اما به هیچ عنوان خودشان روی صحنه حضور نداشتند و آن شب تنها برای ابراز تشکر روی صحنه آمدند. باز هم می‌گویم خانم فرزانه کابلی روی صحنه هیچ‌گونه حرکات نمایشی و حرکات موزون انجام ندادند. یک نکته دیگر اینکه در آن شب حدود پنج هزار نفر تماشاچی در سالن حضور داشتند که آن‌ها همه شاهد این کنسرت بودند.

الان شما همین مجوز انجمن هنرهای نمایشی که می‌فرمایید را در دست دارید به ما ارائه بدهید تا در خبرمان با انتشارش به آن استناد کنیم؟

مجوز در دست من نیست و در اختیار کنسرت‌گذار است چراکه این امور به من ارتباطی ندارد.

من یک گلگی از خبرنگاران هم دارم که چرا فقط برای مسائلی که شاید بتوان چیزی منفی از آن درآورد حاضر و پای کار هستند. چرا کنسرت خیریه من را که برای سیل‌زده‌ها برگزار کردم کسی پوشش نداد. چطور خبرنگارها این‌ها را می‌بینند ولی آن موارد را نمی‌بینند؟ یا اینکه من آهنگی با عنوان «به من بسپار دستت را» برای سیل زدگان خوانده‌ام که برای اولین‌بار رونمایی شد اما در رسانه‌ها به ان پرداخته نشد. 

برخی از رسانه‌های معاند خارجی همچون بی‌بی‌سی فارسی، دویچه‌وله و رادیو فردا به مساله کنسرت شما پرداخته بودند و به نوعی از شما حمایت کرده بودند. واکنش و نظر شما در این ارتباط چیست؟

من زیاد اهل اینترنت و شبکه‌های مجازی و اینجور چیزها نیستم و متوجه نشده‌ام و شخصا این‌هایی که میفرمایید را ندیده‌ام و قطعا سروکاری با این رسانه‌ها و شبکه‌ها ندارم.

farsnew​s.‎​com
  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت" نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید