شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۷:۰۴ - ۰۸ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۸۰۶
تئاتر شهر

بودجه تولید تئاتر در کدام جیب است؟

تئاتر,بودجه تولید تئاتر
در حوزه تئاتر، نهادهای مختلفی ردیف بودجه دارند. منظور از این نهاد‌ها همان بازوهای دولتی و شبه‌دولتی سایه افکنده بر فرهنگ و هنر این مرز و بوم هستند که اگر هرازچندگاهی پیدایشان شود هم محض اهداف خاص است. در حالی که قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی درباره ردیف‌ بودجه تفکیک نشده تئاتر که موجب نگرانی شده بود، تصریح کرد که بودجه امسال هنرهای نمایشی، عددی بین ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان خواهد بود، امروز نه‌تنها از چگونگی تخصیص و هزینه‌‌کرد این بودجه خبری نیست بلکه مشخص شده برخی نهادهای دولتی برای تولید تئاتر بودجه‌هایی گرفتند که سرانجام آن‌ها نیز نامعلوم است!

به گزارش فراز، پس از پایان جنگ جهانی، وقتی اتریش از دولت‌های اروپایی برای احیای زیرساخت‌های مهم خود، تقاضای کمک مالی کرد، شاید کسی فکرش را نمی‌کرد که منظور دولت اتریش از این زیرساخت‌های مهم، ساخت سالن‌های نمایش، اپرا و گالری‌ها باشد! در آن سال‌های خون و کشتار، اعتقاد اتریش این بود که وقتی مملکتی از فرهنگ تهی است، جنگ و ویرانی در آن همیشگی است! شاید اینکه اتریش در بحبوحه جنگ و آورده‌های پس از آن، ابتدا به فکر زیرساخت‌های فرهنگی‌اش بود، در ایران چندان توجیه ساختاری و عقلانی ندارد و دنبال نیز نمی‌شود. به همین دلیل است که هرگاه کشور در فشار اقتصادی یا اجتماعی قرار می‌گیرد، اولین ترکش‌ها به زیرمجموعه‌های هنری به ویژه تئاتر اصابت می‌کند. وضعیتی که حوزه نمایشی این‌روزها آینه‌وار در حال بازتاب آن است. صحنه‌ای که هم از کناره‌گیری بازیگران ضربه خورده هم صندلی‌های خالی از تماشاگران. صحنه‌ای که پیشتر در ادامه پروسه اولویت نبودن هنر و فرهنگ حتی از ردیف تفکیک‌شده بودجه نیز برخوردار نبود!

نه تخفیف جواب داد نه بلیط مهمان

بعضی از سالن‌های نمایش تئاتر به ۵ تماشاگر رسیده‌اند؛ این را رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی می‌گوید. این تازه وضعیتی خوب تعریف می‌شود اگر بدانید به گواه همین مقام مسئول که در همشهری منتشر شده، برخی از تماشاخانه‌ها یا تعطیل هستند یا به اجبار تماشاخانه‌داران بدون تماشاگر روی صحنه می‌روند. دلیل هم مشخص است؛ فشار اقتصادی!

مساله اینجاست که گروه‌های نمایشی با سالن‌های نمایش قرارداد دارند. از طرفی، شرایط اجتماعی فعلی سبب شده که بخشی از مردم از لحاظ روحی، پذیرای هرآنچه تفریحی و غیرضروری تعریف می‌شود نباشند و یا اهداف و رسالت هنر در این شرایط برای‌شان نامفهوم باشد. بماند که تاکنون تلاشی نیز برای روشنگری این اهداف صورت نگرفته است و تولیدکنندگان هم نیاموخته‌اند که در چنین شرایطی چطور مخاطبان خود را پیدا و مجاب به تماشای نمایش کنند. چنین شد که نمایش‌ها بی‌صدا به صحنه رفتند و علیرغم بهره گسترده از بلیط‌های مهمان و تخفیف، نه به تکمیل حتی یک سوم ظرفیت رسیدند و نه فروش گیشه! به این معنا که بحران تماشاگر همانند تمام ارکان هنر، تئاتر را نیز به وضعیت شکننده‌ای رسانده است. از طرف دیگر اکثر تماشاخانه‌های مهم در مناطق پرتردد قرار دارند. یعنی تماشاگری اگر رغبت هم بکند و علیرغم هرچیز تصمیم به تماشای یک نمایش بگیرد، با توجه به شرایط خیابان در برخی ساعات، آیا امنیتش هم تأمین است؟ پاسخ مشخص است!

بودجه تولید تئاتر، بیش از ۳۰ میلیارد از کجاست؟

باید گفت که در حوزه تئاتر، نهادهای مختلفی ردیف بودجه دارند. منظور از این نهاد‌ها همان بازوهای دولتی و شبه‌دولتی سایه افکنده بر فرهنگ و هنر این مرز و بوم هستند که اگر هرازچندگاهی پیدایشان شود هم محض اهداف خاص است. در حالی که قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی درباره ردیف‌ بودجه تفکیک نشده تئاتر که موجب نگرانی شده بود، تصریح کرد که بودجه امسال هنرهای نمایشی، عددی بین ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان خواهد بود، امروز نه‌تنها از چگونگی تخصیص و هزینه‌‌کرد این بودجه خبری نیست بلکه مشخص شده برخی نهادهای دولتی برای تولید تئاتر بودجه‌هایی گرفتند که سرانجام آن‌ها نیز نامعلوم است!

مجرای مشخصی که برخی رسانه‌های نزدیک به قدرت مانند فرهیختگان، اعلام کرده که نسبت به فراخور ماموریت‌ها و برنامه‌ها هزینه برایش پرداخت می‌شود. گزارشی که در ۸ آبان سال جاری منتشر شده نشان می‌دهد سازمان هنری رسانه اوج، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد فرهنگی روایت فتح سازمان بسیج مستضعفین بیش از ۳۰ میلیارد پول برای نمایش‌های دارای مصادیق ارزشی پول‌پاشی کرده‌اند.

در بخشی از این گزارش اشاره شده که یکی از پروژه‌‌های تئاتر حوزه هنری، علیرغم هزینه ۱۰۰ میلیون تومانی برای هرگروه که مجموعا نزدیک ۵ میلیارد برای آن هزینه شد، مقرر شد که به مدت ۱۵ شب به‌صورت رایگان روی صحنه برود. آن هم روی تپه‌های برج میلاد و در شب‌های پاییز. اما توجیه اقتصادی و بازخورد اجتماعی این تصمیم از جیب مردم چه بوده؟ حوزه هنری احتمالا پاسخی برای آن ندارد!

فرهیختگان در بخش دیگری از این گزارش به سازمان اوج اشاره می‌کند. طبق این گزارش اوج از ابتدای امسال در کمترین حالت رقمی حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه تئاتر کرده است. شاید برای‌تان جالب باشد اگر بدانید این بودجه مساوی بودجه حمایت تولید تئاتر دو سال دولت است!

بودجه میلیاردی برای نمایشی معلق!

تمام موارد بالا را بگذارید کنار بودجه‌ای میلیاردی که این سازمان در اختیار حسین پارسایی گذاشته است تا نمایش «هفت خوان اسفندیار» را روی صحنه ببرد.

نمایشی که از شرایط اجتماعی حال حاضر تاثیر گرفت و یکی از بازیگران زن اصلی از اجرا کناره‌گیری کرد. نمایشی که قرار بود مهر روی صحنه برود اما هنوز در وضعیت تعلیق به سر می‌برد.

این‌ها در حالی‌ است که سال‌هاست کمبود بودجه مترادف تئاتر کشور است. هنری که هنوز از ضربه‌های پی‌در‌پی کرونا بر پیکرش، قامت راست نکرده و دستی حمایت‌گر نه از دولت و نه از همین نهادهای مدعی نیز برای این پیکر نیمه‌جان نمایش بلند نشده است. سال ۹۹ و در اوج بحران کرونا در کشور، قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد که بودجه تئاتر کل کشور(در همان سال)، ۸۴ میلیارد تومان بود اما پولی که به اداره کل هنرهای نمایشی اختصاص پیدا کرد تنها بین ۱۸ تا ۲۴ میلیارد تومان بود! مسئله‌ای که نشان می‌دهد حتی اگر بودجه‌ای هم برای تئاتر تعریف و تخصیص شود، اینکه این بودجه کجا و چگونه خرج می‌شود، پراهمیت‌تر است!

گلاب آدینه در صدر

طبق داد‌های سایت تیوال، «پرده‌خانه» گلاب آدینه علیرغم حواشی روزهای اول، پرفروش‌ترین نمایش حال حاضر است. البته نمی‌توان تاثیر بلیط‌های مهمان را در افزایش تعداد تماشاگران این نمایش نادیده گرفت.

پس از نمایش گلاب آدینه، «کمدی اکتشافات» حامد وکیلی، در لیست پرفروش‌ها قرار گرفته است. نمایش‌های دیگر در حال اجرا اما وضعیت قابل قبولی ندارند.

حالا و با توجه به اینکه در کنار بی توجهی به بودجه حوزه فرهنگ، در بخش فرهنگ به صورت جزیی نیز، امنیت مالی کمتری متوجه حوزه تئاتر است، باید دید سرنوشت  هنرهای نمایشی چگونه رقم خواهد خورد. اما پر واضح است که وضعیت تئاتر ایران در سایه سوء مدیریت ها، عدم حمایتِ به اندازه از سوی دولت و جبران جای خالی حضور نهادهای متولی، توسط افرادی که نه دانشی از هنر دارند و نه پیشینه ای از فعالیت در آن، تئاتر ایران را در وضعیتی قرار داده که تنها تعداد کمی از هنرمندانِ متعهد به صحنه تئاتر و برخی از هنردوستان را واداشته که این هنر را تا آنجا که می توانند با چنگ و دندان حفظ کنند.

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
 دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های برنامه کودک باب اسفنجی و پاتریک

دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک باب اسفنجی در دنیا از کارتون های قدیمی و پرطرفدار به شمار می رود. این کارتون در اواخر دهه ۹۰ برای اولین بار پخش شد که از کارتون های خاطره انگیز بچه های دهه هفتاد محسوب میشود. دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک دنیای انیمیشن باب اسفنجی، از فضای جذاب و خاصی برخوردارست. هر قسمتی از این کارتون در مقایسه با قسمت های دیگرش ماجرا های متفاوتی دارد و از انواع امکانات دیداری در رساندن مفهوم خود استفاده می کند که از آن ها میتوان به نما های نزدیک اشیا و احساسات چهره، استفاده از تصاویر واقعی، امکانات صوتی مانند بهره وری از تکه های موسیقایی و عمدتاً گفتار های طولانی اشاره کرد. در ادامه این مقاله از سرپوش با انواع دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک آشنا شوید: >> باب اسفنجی: من زشتم و به هیچ دردی نمیخورم پاتریک: چرا به درد می خوری... تو باعث می شی بقیه نسبت به خودشون حس بهتری داشته باشند. >> پاتریک: باب اسفنجی دوباره اومدم یخجالتو قرض بگیرم باب اسفنجی:مگه یخجال خودت چشه؟ پاتریک:هیچی خالیه! >> باب اسفنجی: این فقط یک یادآوری بی رحمانه است که من مجرد هستم و احتمالاً برای همیشه همانطور باقی خواهم ماند. آقای خرچنگ: همیشه اون چیزی که میگی اهمیت نداره؛ گاهی چیزی که نمیگی مهمه. >> باب اسفنجی: می دونی من احساس می کنم که بهتر شدم، اما یادم نمیاد که اصلاً چرا ناراحت بودم! >> باب اسفنجی: هر ظربه ای که میخورم از سادگیمه پاتریک:ساده نباش راه راه باش >> باب اسفنجی: پاتریک صدامو میشنوی ؟ پاتریک:نه اینجا خیلی تاریکه! >> ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ: ﻭﻗﺘﯽ ﻣﻦ ﻧﯿﺴﺘﻢ ﺗﻮ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭼﯽ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟؟؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺻﺒﺮ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺗﺎ ﺗﻮ ﺑﺮﮔﺮﺩﯼ! دیالوگ های ماندگار و جذاب باب اسفنجی و پاتریک >> باب اسفنجی: در چه روزی هستیم؟ ﭘﺎﺗﺮیک:امروز باب اسفنجی:ﺍﻭﻩ... ﺭﻭﺯ مورد علاقه ام! >> پاتریک: من سالها است بیدار می شم، می خورم، می خوابم و... حس می کنم به استراحت نیاز دارم! >> پاتریک: من یه دزد دریایی واقعی ام، سه هفته است حموم نرفتم. باب اسفنجی:ولی ما فقط چند ساعته که دزد دریایی شدیم. پاتریک:می دونم! >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﯾﻪ ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻣﯿﺨﺮﯾﻢ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﻨﯽ:ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻧﻤﯿﺘﻮﻧﻪ ﭘﺮﻭﺍﺯ ﮐﻨﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﻣﺎ ﺩﯾﮕﻪ ﭘﻮﻟﺪﺍﺭﯾﻢ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﻓﯿﺰﯾﮏ ﺭﻭ ﻣﺎ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻧﺪﺍﺭﻩ >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﻫﯽ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ ﻣﯿﺪﻭﻧﯽ ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﺤﺶ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ:ﻧﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ، ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﻮﺵ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺩویستا ﻓﺤﺶ >> باب اسفنجی به پاتریک: من هیچ چیز متفاوتی در تو نمی بینم! اوه خدای من تو یک سیبل داری. دیالوگ های کوتاه باب اسفنجی و پاتریک گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش