دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۶:۵۹ - ۲۴ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۶۷۴
رادیو و تلویزیون

دو سال پس از توقیف کتاب‌باز هیچ دلیلی برای این اتفاق بیان نشد

ترویج کتاب‌خوانی, توقیف کتاب‌باز

روزنامه هم‌میهن نوشت: در سال ۱۳۷۲ خورشیدی، ۲۴ آبان به‌عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد و تا ۲ آذرماه را هفته کتاب و کتاب‌خوانی می‌گویند. در این زمان برنامه‌های گوناگونی جهت ترویج کتاب و کتاب‌خوانی صورت می‌گیرد که بسیاری از این برنامه‌های تبلیغی، از طریق رسانه‌ها صورت می‌گیرند. در عصر حاضر، رسانه‌ها تاثیر بسزایی در سبک زندگی و رفتارهای انسان دارند که از جهتی تهدیدکننده و از جهتی دیگر، بسیار سودمند هستند. یکی از سودمندی‌های رسانه‌ها، ترویج عادات و رفتارهایی است که در بالابردن سطح کیفیت زندگی انسان، مؤثرند. یکی از راه‌های ترویج کتاب‌خوانی و تشویق به مطالعه، رسانه‌هایی هستند که مردم در طول شبانه‌روز با آن‌ها سروکار دارند. در چند سال اخیر برنامه‌هایی در جهت دست‌یابی به این هدف صورت گرفته است؛ از جمله تولید و پخش برنامه «کتاب‌باز» که پس از پنج فصل تولیدِ محتوای مفید و پربیننده، به ناگاه متوقف شد و اکنون پس از دو سال، هنوز هیچ پاسخی به چرایی توقف پخش این برنامه داده نشده است.

رسانه‌های چاپی، هنوز در قید حیات

کتاب و کتابخوانی همواره یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه جوامع مختلف در نظر گرفته می‌شود. با ظهور فناور‌ی‌های مختلف ارتباطی و اطلاعاتی، کتاب به‌عنوان یک رسانه چاپی هم‌چنان به حیات خود ادامه داده و به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که در مقایسه با دیگر رقبای خود داشته، به‌عنوان یکی از رسانه‌های تأثیرگذار معرفی می‌شود. ظهور فناوری‌های مختلف نه‌تنها نتوانسته است از اهمیت کتاب بکاهد، بلکه در بسیاری از موارد استفاده از این فناوری‌ها باعث گسترد‌ه‌تر شدن آن نیز شده است. برای مثال، تهیه کتا‌ب‌های صوتی، دسترسی نابینایان و کم‌بینایان را به کتاب افزایش داده و محمل‌های مختلف مثل کتا‌ب‌های الکترونیکی و وب در دسترسی آسان‌تر به آن نقش داشته است و شبکه‌های مجازی همچون تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و... در معرفی و تبلیغ آن مؤثر بوده‌اند. بررسی‌های مختلف در جامعه کنونی نشان می‌دهد که به‌‌رغم اهمیت والای کتاب و کتاب‌خوانی، جامعه ایرانی استقبال کمی از آن دارند. برخی صاحب‌نظران تبلیغات و اطلاع‌رسانی کم در حوزه کتاب را یکی از علل کم‌اقبالی به این رسانه مهم عنوان کرده‌اند. در چند سال اخیر، با توجه به احساس نیاز به مطالعه و افزایش سرانه مطالعه کشور، تصمیماتی صورت گرفته است که گاه به نتایج چشم‌گیر و گاه به نتایج بسیار اندک رسیده‌اند.

تأثیر رسانه بر ترویج یک عادت

رسانه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصری که می‌تواند بر عموم مردم تأثیر بگذارد، می‌تواند این وظیفه خطیر را به دوش بکشد و نتایج قابل‌توجهی برجای بگذارد. در چندسال اخیر تلاش‌هایی در جهت ترویج کتاب‌خوانی در کشور، صورت گرفته است؛ چه از طریق بیلبوردهای سطح شهر، چه از طریق شبکه‌های مجازی و فعالان فرهنگی آن و چه از طریق رسانه‌‌های عمومی‌تر، یعنی رادیو و به خصوص تلویزیون. شبکه رادیویی فرهنگ، یکی از شبکه‌هایی است که دغدغه فرهنگ و شاخه‌های مرتبط با آن را دارد. کتاب و مباحث مرتبط با حوزه نشر نیز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین موضوعات فرهنگی در این شبکه رادیویی، جایگاه پررنگی دارد؛ به‌طوری که به گفته مدیران آن، این شبکه، دست‌کم یک روز در هفته به موضوع کتاب و کتاب‌خوانی می‌پردازد.

اما تلویزیون به‌عنوان یکی از رسانه‌های فراگیر می‌تواند در این زمینه نقش مهم‌تری را ایفا کند. براساس پژوهش مرکز تحقیقات صداوسیما در سال ۱۳۹۱، ۵۲‌درصد از ۱۵۳۰۷ نفر از افراد ۱۸ تا ۳۵ساله در تهران و ۳۱ شهر کشور، اوقات فراغت خود را به تماشای تلویزیون می‌پردازند و بیشتر آن‌ها به خواندن کتاب به‌عنوان سرگرمی می‌نگرند.

بستری برای ترویج کتاب‌خوانی

از نظر«آنتونی گیدنز» جامعه‌شناس بریتانیایی رسانه‌ها نقش مهمی در تبلیغ سبک‌های زندگی مختلف دارند. طیف سبک‌های زندگی با گونه‌های آرمانی که در رسانه‌ها طرح می‌شوند، شاید محدود باشند، ولی گسترده‌تر از سبک‌هایی از زندگی‌ هستند که افراد قاعدتاً در زندگی روزمره خود در قالب آن‌ها جای می‌گیرند. البته به باور او، رسانه‌ها در جهان جدید همچنان‌که امکان‌ها و گونه‌ها را به دست می‌دهند، تفسیرهای باریک‌اندیشانه‌ای از نقش‌ها یا سبک‌های زندگی خاص نیز ارائه می‌کنند. سبک‌های زندگی، با توجه به محبوبیت و قدرت اجتماعی خود، از رسانه‌های گوناگون برای اشاعه خود استفاده می‌کنند. آن‌ها شکل‌دهنده محتوا و فرم برنامه‌ها هستند. سبک زندگی می‌تواند به مثابه فرهنگ یا ارزش‌های ارتباط‌گران رسانه‌های جمعی نمود پیدا کند. سبک زندگی غالباً مبتنی بر ارتباطات تصویری است و از رسانه تلویزیون بیشتر برای آن استفاده می‌شود. امروزه اوقات فراغتِ بخش زیادی از افراد جامعه با محصولات رسانه‌های گوناگون سپری می‌شود. رسانه‌ها با پخش سریال‌ها و برنامه‌های تفریحی و سرگرمی دیگر می‌توانند در تبلیغ سبک‌های زندگی به شکل مستقیم یا غیرمستقیم مؤثّر باشند. می‌توان از این بستر تاثیرگذاری، برای ترویج کتابخوانی، استفاده کرد. حال به این موضوع می‌پردازیم که از این ظرفیت تلویزیون به‌عنوان فراگیرترین رسانه، چگونه استفاده شده است.

موجِ برنامه‌های کتاب‌محور صداوسیما

برنامه‌های تولیدشده در حوزه‌های کتاب، کتاب‌خوانی، خواندن، نشر و سایر حوزه‌های مرتبط با آن در چند سال اخیر در تلویزیون ایران را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: دسته اول، برنامه‌های مناسبتی هستند که در روزهایی همچون برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب یا هفته کتاب رونق می‌گیرند و دسته دوم، برنامه‌های روتین و دنباله‌داری هستند که جزء تولیدات منظم شبکه‌های مختلف بوده و برای مخاطبان علاقه‌مند خود تهیه می‌شوند.

برای مثال، می‌توان به برنامه «خانه جلال» اشاره کرد که به تهیه‌کنندگی محمد پورصباغیان و حجت حسن‌زاده، کارگردانی محمدپورصباغیان و میزبانی آقایان افخمی و میرشکاک در ۱۰۰ قسمت ۵۴ دقیقه‌ای تولید شد و اولین قسمت آن همزمان با شب یلدا از شبکه نسیم روی آنتن رفت. این برنامه مهمان‌محور و بخش دیگر آن کارشناسی است و به موضوعاتی از جمله شاهنامه‌خوانی و هفت‌پیکرخوانی می‌پرداخت. بخش جنبی برنامه هم پرداختن به خاطرات خانم سیمین دانشور بود و در هر قسمت هم گریزی به زندگی و آثار جلال‌ آل‌احمد می‌زد. روایت‌ها و حکایت‌های یک کتاب‌فروش هم بخشی از این برنامه است که آقای علی رکاب آن را اجرا می‌کرد. در هر قسمت مهمانانی از جمله شعرا، طنزپردازان، مجسمه‌سازان، نقاشان و... حضور داشتند و درباره‌ی هنرهای مختلف به گفت‌وگو می‌پرداختند و در عین حال از دغدغه‌ها و فلسفه هنر می‌گفتند. حال آنکه در این برنامه از فضای خانه‌ی قدیمی جلال‌ آل‌احمد و سیمین دانشور به‌عنوان لوکیشن استفاده شده بود که کمی دور از انتظار است که چنین اجازه‌ای صادر شود.

برنامه دیگر «برگ اول» است که به کارگردانی ایوب آقاخانی محصول واحد هنری شبکه آی‌فیلم بود که در آن بازیگران و چهره‌های فرهنگی-هنری به خواندن قسمت‌هایی از یک کتاب‌ می‌پرداختند. در یکی از قسمت‌های این برنامه نیز، اثر بحث‌برانگیز احمدمحمود به نام «درخت انجیر معابد» خوانده شد.

«کتاب‌باز» یک نمونه موفق

اما در این میان، برنامه‌ای که بیش از همه مورد استقبال قرار گرفت و به مقصود خود، که تاثیرگذاری بر عموم مردم و سوق دادن مخاطبان به کتاب و کتاب‌خوانی بود، رسید، «کتاب‌باز» بود.

کتاب‌باز به کارگردانی محمدرضا رضائیان، از سال ۱۳۹۵ در پنج فصل با هدف ترویج و گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی از شبکه نسیم پخش شد. در دو فصل ابتدایی این برنامه، امیرحسین صدیق، مجری این برنامه بود و از فصل دو به بعد، سروش صحت، مجری‌گری این برنامه را برعهده داشت که تاثیر بسزایی بر جذب مخاطبان و تغییر روند برنامه داشت.

در هر قسمت از برنامه، کتاب‌هایی توسط مهمانان به مخاطبان معرفی می‌شد. همچنین در ویژه برنامه ماه رمضان ۱۳۹۹ که با روزهای قرنطینه کرونا مصادف بود، در هر بخش از برنامه یک بسته فرهنگی شامل فیلم، کتاب و موسیقی به مخاطبان پیشنهاد می‌شد. درج معادل فارسی کلمه‌های بیگانه که در حین صحبت‌های مجری و مهمانان استفاده می‌شد نیز از دیگر ویژگی‌های برنامه کتاب‌باز بود. این برنامه در فصل آخر خود، در یک روز از هفته، پرونده ویژه‌ای را ترتیب داده بود که در هر چهارشنبه، برنامه به‌طور ویژه، به یک اثر یا نویسنده می‌پرداخت. آخرین برنامه کتاب‌باز با حضور پژمان جمشیدی، بیست‌ودوم اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ و با اجرای سروش صحت از شبکه نسیم پخش شد و این برنامه در آستانه فصل ششم، متوقف شد.

کتاب، بسته! 

تاثیر این برنامه پس از گذشت دو سال از پخش آخرین فصل آن، هنوز مشهود است و قسمت‌هایی از آن، در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود و فایل‌های صوتی آن به صورت پادکست، هنوز، توسط مخاطبان، شنیده می‌شود. این، نشان از تاثیر چشم‌گیر این برنامه است که به ناگاه در زمانی که مخاطبان در انتظار فصل جدید آن بودند، این انتظار به مقصود نرسید و سوال یکی از خبرنگاران درباره وضعیت کتاب‌باز و پاسخ رئیس صداوسیما، با تیترها و برداشت‌هایی روبه‌رو شد. از تیتر «حذف سروش صحت از کتاب‌باز» گرفته تا «عدم ممنوع‌الکاری‌سروش صحت و حذف او توسط تهیه‌کننده» و «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و تغییر تهیه‌کننده برنامه» و... پس از اظهارنظر‌های متفاوت و انتقاد‌ها بابت حذف سروش صحت از برنامه کتاب‌باز، محمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم این موضوع را تایید کرد. اما به نوعی حذف او را به گردن اتاق فکر‌هایی که در شبکه وجود دارند، انداخت. او گفته که اتاق‌فکر‌هایی در شبکه وجود دارند که تأملات را انجام می‌دهند که چگونه فرم و محتوای برنامه ارتقاء پیدا کند تا در این دوره جدید که در سازمان هستیم هم کیفیت برنامه بهتر شود و هم از لحاظ محتوایی متفاوت‌تر باشد. علاوه بر این، مدیر شبکه نسیم تغییر و تحولات در مدیریت شبکه نسیم را در تعطیلی کتاب‌باز دخیل دانسته است. خوشرو البته از واژه تایم استراحت استفاده کرده و معتقد است که صداوسیما برند پرطرفدار کتاب‌باز را کنار نمی‌گذارد.

کتاب‌باز، در محاق

سروش صحت در طول عمر برنامه کتاب باز، بیشتر از ۲۲۰ قسمت از آن را اجرا کرد. برنامه‌ای که با وجود ریتم آرام و گفت‌وگوی تقریباً یک‌ساعته مجری با مهمان، طرفداران پروپاقرصی پیدا کرده بود. اما نکته‌ای که باید در مورد اهمیت سروش صحت برای مخاطب به آن اشاره کرد، آشنایی و نزدیکی او با فضای کتاب و نوشتن است. در واقع بیشتر کارهایی که تاکنون از او در تلویزیون و سینما دیده‌ایم، فیلمنامه‌اش را خود او نوشته است. بنابراین باید این نکته را در نظر گرفت که سروش صحت با کلمه آشناست و به همین دلیل است که بیشتر مخاطبان با اجرای او در کتاب‌باز ارتباط برقرار کرده‌اند.

سروش صحت پس از توقف این برنامه در پاسخ به خبرنگاری که در این باره از او سوال می‌پرسد، می‌گوید: «نمی‌دانم. هیچ‌وقت هیچ‌کس به من چیزی نگفت. کتاب‌باز محبوب‌ترین کاری بوده که انجام داده‌ام و جنس دیگری برایم داشته و دارد. خیلی زیاد دوستش داشته‌ام و روی من و عقایدم بسیار تاثیر داشته است و وقتی چنین برنامه‌ای که مورد اقبال فراوانی قرار می‌گیرد، بدون توضیح قطع می‌شود، به نظرم به پیگیری نیاز ندارد!»

محمدرضا رضاییان، تهیه‌کننده و کارگردان این برنامه در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در صفحه شخصی خود در این‌باره نوشت:«عید فطر سال هزاروچهارصد پس از پخش آخرین قسمت از فصل پنجم کتاب‌باز، بلافاصله جلسات اتاق فکر برای تولید فصل جدید آغاز و بعد از آن طرح برنامه تقدیم شبکه‌ محترم نسیم شد. در دوره مدیران سابق سازمان صداوسیما، درحالی‌که مهیای مراحل اجرایی فصل جدید بودیم، شبکه از طرف یکی از معاونت‌های تلویزیون اعلام کرد: «تولید فصل جدید کتاب‌باز فعلاً متوقف شود.» چرایی این تصمیم برای حقیر روشن نشد. بعد از آن و به دلیل تغییرات مدیریتی جدید در سطوح عالی سازمان و روند انتصابات (که تا همین روزهای اخیر ادامه داشته) باز هم تصویر روشنی از وضعیت کتاب‌باز پیدا نکردم.»

حال پس از گذشت دو سال از توقف بی‌دلیل این برنامه، هنوز هم هیچ پاسخ روشنی در جهت چرایی این موضوع، بیان نشده است. طبق گفته‌های عوامل این برنامه، فصل ششم کتاب‌باز، شروع به تصویربرداری شده بود که نامه‌ای دریافت شد در راستای توقف برنامه و قرار بر این بود که زمان شروع دوباره به آن‌ها اعلام شود که چنین اتفاقی رخ نداده است.  «کتاب‌باز» به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های چندسال اخیر تلویزیون و به‌عنوان یک برنامه فرهنگی که تاثیرات بسیار زیادی بر آحاد مردم داشته است، به دلایلی نامعلوم، به محاق رفته است و تا به امروز هیچ‌یک از تولیدات کتاب‌محور صداوسیما نتوانسته است به محبوبیت و تاثیرگذاری کتاب‌باز برسد.

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
دیالوگ های آنشرلی

دیالوگ های آنشرلی در این مقاله از سرپوش به بررسی جذابیت های دیالوگ های آنشرلی در سینما و تئاتر می‌پردازیم. آنشرلی، با تاریخچه‌ای غنی در حوزه فرهنگ و هنر، دارای دیالوگ‌هایی است که علاوه بر ارتقاء داستان، به عنوان نمونه‌هایی برجسته از زبان هنری در این صنایع شناخته می‌شوند. اثر آنشرلی  کتاب "آنشرلی" نوشته لوسی ماد مونتگمری، داستان دختری به نام آن شرلی است که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. آن شرلی دختری کنجکاو، مهربان و خلاق است که با دیالوگ های خود، شخصیتی دوست داشتنی و ماندگار در ذهن خوانندگان ایجاد کرده است. انیمیشن آنشرلی انیمیشن "آنشرلی" که در سال ۱۹۷۹ در ژاپن ساخته شده است، اقتباسی از رمان "آن در گرین گیبلز" نوشته لوسی ماد مونتگمری است. این انیمیشن، داستان دختری به نام آن شرلی را روایت می کند که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. شخصیت های آنشرلی شخصیت های اصلی انیمیشن آنشرلی عبارتند از: آن شرلی: دختری کنجکاو، مهربان و خلاق که با موهای قرمز و شخصیت دوست داشتنی خود، یکی از محبوب ترین شخصیت های ادبیات کودکان است. مریلا کاترین کاتبرت: خواهر بزرگ تر ماتیو کاتبرت که با برادرش در مزرعه گرین گیبلز زندگی می کند. مریلا زنی سخت کوش و جدی است که در ابتدا از حضور آن شرلی در خانه خود خوشحال نیست. ماتیو کاتبرت: برادر کوچک تر مریلا که مردی مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیانا براری: دختر همسایه کاتبرت ها که با آن شرلی دوست می شود. دیانا دختری مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیالوگ های انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، از این قرار است که آن شرلی، دختری یتیم که در یتیم خانه بزرگ شده است، توسط خواهر و برادری به نام های مریلا و ماتیو کاتبرت به فرزندخواندگی پذیرفته می شود. مریلا و ماتیو، آن شرلی را برای کمک به انجام کارهای خانه و مزرعه می خواهند. آن شرلی، با موهای قرمز آتشین و شخصیت دوست داشتنی خود، به سرعت با مریلا و ماتیو و همچنین با همسایه آنها، دیانا براری، دوست می شود. آن شرلی، با ماجراجویی ها و شیطنت های خود، زندگی کاتبرت ها را زیر و رو می کند و به آنها یاد می دهد که چگونه از زندگی لذت ببرند. نکات مثبت آنشرلی انیمیشن آنشرلی، از جمله انیمیشن های ماندگار و خاطره انگیزی است که با داستان جذاب و شخصیت های دوست داشتنی خود، مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. از جمله نکات مثبت این انیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد: - داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، داستانی جذاب و پرکشش است که مخاطبان را از ابتدا تا انتها درگیر خود می کند. - شخصیت های انیمیشن آنشرلی، از جمله آن شرلی، مریلا، ماتیو و دیانا، شخصیت هایی دوست داشتنی هستند که مخاطبان با آنها ارتباط برقرار می کنند. - انیمیشن آنشرلی، پیام های مثبتی مانند اهمیت خانواده، دوستی و امید را به مخاطبان خود منتقل می کند. دیالوگ های شخصیت آنشرلی دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بیانگر شخصیت او هستند. او دختری کنجکاو و ماجراجو است که همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید است. این ویژگی در دیالوگ های او به وضوح دیده می شود. برای مثال، در یکی از دیالوگ ها، آنشرلی از معلم خود می پرسد: "حتی اگر دنیا بد باشد، همیشه چیزهای خوب هم وجود دارد." " تصور اینکه شما یک ملکه هستید واقعا عالی است. شما بدون هیچ گونه ناراحتی از آن لذت می برید و هر زمان که بخواهید می توانید از ملکه بودن دست بردارید، کاری که در زندگی واقعی نمی توانید انجام دهید." "این یک چیز خوب در مورد این جهان است ... همیشه بهارهای بیشتری وجود دارد." "وقتی فکر می‌کنم قرار است اتفاق خوبی بیفتد، به نظر می‌رسد که بر روی بال‌های انتظار پرواز می‌کنم. و سپس اولین چیزی که متوجه می شوم با یک ضربت به زمین می افتم. اما واقعاً ماریلا، قسمت پرواز تا زمانی که ادامه دارد با شکوه است... مثل اوج گرفتن در غروب خورشید است. من فکر می‌کنم که تقریباً تاوان ضربه را می‌پردازد." "خب، نمی توان یکدفعه عادت دختر بچه بودن را کنار گذاشت." "شاید... شاید... عشق به طور طبیعی از یک دوستی زیبا آشکار شد، مانند گل رز طلایی که از غلاف سبزش می لغزد."  "این یک ایده دوست داشتنی است، دایانا؛ زندگی کردن به گونه ای که نامت را زیبا کنی، حتی اگر در آغاز زیبا نبود... آن را در افکار مردم برای چیزی آنقدر دوست داشتنی و دلپذیر قرار می دهد که هرگز به تنهایی به آن فکر نمی کنند." "شاید، به هر حال، عاشقانه مانند یک شوالیه که سوار اسب می‌شود، با شکوه و هیاهوی وارد زندگی انسان نشده باشد. شاید مثل یک دوست قدیمی از راه‌های آرام به سمت آدم خزید..." "خب، همه ما اشتباه می کنیم، عزیزم، پس فقط آن را پشت سر بگذار. ما باید از اشتباهات خود پشیمان باشیم و از آنها درس بگیریم، اما هرگز آنها را با خود به آینده منتقل نکنیم." "من معتقدم که زیباترین و شیرین ترین روزها، روزهایی نیستند که در آن اتفاقات بسیار باشکوه یا شگفت انگیز یا هیجان انگیزی رخ دهد، بلکه فقط روزهایی هستند که لذت های کوچک ساده ای را به ارمغان می آورند و به آرامی یکدیگر را دنبال می کنند، مانند مرواریدهایی که از یک رشته می لغزند." "من از دوستی بسیار سپاسگزارم. زندگی را بسیار زیبا می کند." "این بدترین دوران بزرگ شدن است و من در حال درک آن هستم. چیزهایی که در دوران کودکی خیلی می‌خواستی، وقتی به آنها دست پیدا می‌کردی، به نظرت چندان شگفت‌انگیز به نظر نمی‌رسند." "آیا خوب نیست که فکر کنیم فردا روز جدیدی است که هنوز هیچ اشتباهی در آن وجود ندارد." دیالوگ های ماندگار آنشرلی "این خیلی خوب است که در مورد غم ها بخوانید و تصور کنید که قهرمانانه از طریق آنها زندگی می کنید، اما وقتی واقعاً آنها را دارید، خیلی خوب نیست" "خیلی آسان است که شرور باشی بدون اینکه بدانی." "اما واقعاً ماریلا، نمی‌توان در چنین دنیای جالبی برای مدت طولانی غمگین ماند، می‌تواند؟" "زندگی ارزش زیستن را دارد تا زمانی که خنده در آن باشد." "تجربه من این بوده است که شما تقریباً همیشه می توانید از چیزهایی لذت ببرید، اگر تصمیم خود را محکم بگیرید که این کار را انجام دهید." "دنیای قدیمی عزیز تو بسیار دوست داشتنی هستی و من خوشحالم که در تو زنده هستم." "چرا مردم باید برای دعا زانو بزنند؟ اگر واقعاً می خواستم دعا کنم به شما می گویم که چه کار می کردم. من به تنهایی یا در جنگل های عمیق و عمیق به یک میدان بزرگ بزرگ می رفتم و به آسمان - بالا - بالا - بالا - به آن آسمان آبی دوست داشتنی نگاه می کردم که انگار پایانی برای آن وجود ندارد. آبی بودن و سپس من فقط یک دعا را احساس می کنم." "این یکی از مزایای سیزده سالگی است که شما خیلی بیشتر از زمانی که فقط دوازده ساله بودید می دانید" "تا زمانی که نمردی هرگز از غافلگیر شدن در امان نیستی" "کیک‌ ها یک عادت وحشتناک دارند که وقتی می‌ خواهید خوب باشند بد می‌ شوند" "آنه تمام عاشقانه هایت را رها نکن اندکی از آن چیز خوبی است البته نه زیاد اما کمی از آن را حفظ کن" دیالوگ های زیبای آنشرلی سخن پایانی درباره دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بخشی از جذابیت این شخصیت دوست داشتنی هستند. این دیالوگ ها، شخصیت، امید، خوش بینی و عشق به طبیعت آنشرلی را به خوبی بیان می کنند. گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش