شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
۱۸:۳۹ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۲۵۱
رادیو و تلویزیون

مجری «ویدئو چک»: رکورددار فحش‌خوردنیم/ دغدغه ما اجتماعی است

عبدالله روا,اخبار صدا وسیما,خبرهای صدا وسیما,رادیو و تلویزیون
عبدالله روا در خصوص حواشی پیرامون برنامه‌اش گفت: سردار یک بار تصور کرده بود من به او گفته‌ام مواد مخدر مصرف می‌کند. او در صفحه شخصی‌اش استوری گذاشت که در آن به من و خانواده‌ام توهین کرد.

عبدالله روا مجری و مجتبی آذری تهیه‌کننده و کارگردان «ویدئوچک» که به یکی از برنامه‌های  موردقبول مخاطبان سیما بدل شده مهمانمان بودند تا از روزهای رفاقت و برنامه‌سازی‌شان برای‌مان بگویند.

آقای روا، در محیط‌های دوستانه چقدر اهل طنازی و شوخی هستی؟

به نظر خودم و اطرافیانم شخص شوخ و طنازی هستم. این را شاید باید از دیگرانی بپرسید که من در کنار آن‌ها کار می‌کنم.

مخاطب ورزشی شما را با شب‌های فوتبالی شناخت، اما قبل از شب‌های فوتبالی چه کار می‌کردی؟

من مجری برنامه‌های اجتماعی هستم، اجرا را به صورت آکادمیک دنبال کردم و در این راه بسیار سختی کشیدم. یعنی مصداق بارز عبارت پله به پله برای موفق شدن هستم. از شهرستان شروع کردم و سال ۸۹ به تهران آمدم که با تحصیلاتم برای فوق لیسانس در دانشگاه شهید بهشتی مصادف شد. من به برنامه صبحگاهی شبکه دو مرتبط شدم و گزارش می‌گرفتم. ارتباط من با تهیه‌کننده یعنی آقای جوادزاده شکل گرفت و پیشنهاد کاری با نام «شش‌تایی‌ها» به من شد که نامش شیطنت‌آمیز بود ولی اجتماعی بود و ربطی به ورزش نداشت. بعد از آن هم چندین برنامه داشتم تا به ویدئوچک رسیدیم، که یکی از آن‌ها شب‌های فوتبالی بود. البته من الان هم خودم را مجری ورزشی نمی‌دانم.

در آن برنامه احساس می‌شد که شاید خیلی فوتبالی نباشی ولی در ویدئوچک این‌طور نیست و انگار بسیار فوتبالی هستی.

من شاید یک فوتبالی تیر نباشم ولی حتماً فوتبالی درجه دو هستم. نکته دیگر این است که من خودم را پرورش دادم. ما یک بحث به نام اطلاعات فوتبالی داریم و یک بحث دیگر به نام درک فوتبالی. چه بسا مربیان و کارشناسان زیادی داریم که همه بازیکنان را از اینتر تا لگانس می‌شناسند، اما درک درستی از فوتبال ندارند. البته مردم ما همگی متخصص فوتبال هستند و شاید در باور عامه این ورزش را خیلی بیشتر از الباقی ورزش‌ها بلد هستند. یعنی مثلاً در یک بازی ملی همان بازیکنی گل می‌زند که تعداد زیادی از مردم کوچه و خیابان هم حدس می‌زنند.

گفتی خیلی از مردم در خیابان شما را به نام آقای ویدئوچک می‌شناسند؟ ایده برنامه از کجا آمد؟ برنامه‌ای که مشابه داخلی هم ندارد.

آذری: ما چند سال درباره این برنامه صحبت کرده بودیم ولی نه با تم ورزشی. از فضای ورزشی استفاده کردیم تا حرف‌های‌مان را بزنیم، چون ورزش کشور، ماکتی کوچک از تمام کشور است. در همین رابطه هم کار تیمی می‌کنیم. الان شاید حدود چهار برنامه از روی کار ما کپی کرده‌اند و در شبکه‌های مطرح دنیا هم شاید مشابه خارجی هم نداشته باشیم.

روا: من و مجتبی آذری سال‌ها رفاقت داریم و بارها در خصوص برنامه‌ای شبیه به ویدئوچک صحبت کرده بودیم، من حتی طرح فوتبالی دیگری هم داشتم و آن را به شبکه ارائه دادم. یعنی این دغدغه شخصی خودم هم بوده، اما حالا با حضور مجتبی و گروه منسجمی که داریم، جنس‌مان جور است و از فضای ورزش، برای بیان حرف‌های مهم‌تر استفاده می‌کنیم.. ما هرگز به این فکر نکردیم که مشابه این برنامه در ایران و جهان هست یا نه، گروه خوبی داشتیم و همیشه به برنامه مثل ویدئوچک فکر کردیم. تنها یک حلقه گمشده به نام شبکه برای این برنامه وجود داشت که خدا را شکر پیدا شد.

چقدر در کار بداهه‌پردازی هست؟

روا: خیلی از متن‌های ویدیوچک مشخصاً برای لحن من نوشته می‌شود، یعنی متن از کاراکتر من عبور می‌کند تا برای اجرا آماده شود. البته ما در برابر دوربین خلاق می‌شویم و در لحظه هم بداهه‌های زیادی به ذهنم می‌رسد. اصل کار در جلسه اتاق فکر و نوشتن متن روی کاغذ می‌آید و شاید حدود ۲۰ درصد کار هم بداهه باشد.

تا چه زمانی با این فرم در ویدئوچک جلو می‌روید؟

آذری: این فرم حتماً به روز می‌شود. یعنی من فرم‌های جدید ویدئوچک را می‌دانم و در ذهنم آن را درست می‌کنم. چیزی که من به عنوان سازنده می‌خواهم، این است که من، عبدا... روا و بچه‌های نویسنده و تولید کاملاً پا به پا جلو می‌رویم و معمولاً تصمیم تکی نمی‌گیریم.

فکر می‌کردید ویدئوچک آنقدر بگیرد؟

آذری: فکر می‌کردم برنامه خوبی شود، چون حقیقتاً ما در کارنامه‌مان برنامه بد نداریم. می‌دانستم برنامه خوبی خواهد بود، اما هرچه برنامه‌مان جلوتر رفت، تصویر ویدئوچک کامل‌تر شد و در ذهن‌مان بیشتر جا افتاد. اوایل برنامه ما بازی بیشتری به معنای بازیگری داشتیم و الان برنامه به تعادل رسیده است. راستش ما آدم‌های ورزشی نیستیم، دغدغه ما بیشتر اجتماعی است. یعنی عقبه ما هم اجتماعی‌سازهای شبکه سه است. البته ما به این نیت نیامدیم ولی شرایط این‌طور جلو رفت.

یکی از اتفاق‌های خوب ویدئوچک ادبیات جوان پسند آن است و این یعنی شما مخاطب نسل جدید را هم جذب کرده‌اید.

آذری: گروه اصلی نویسنده ما جوان و با فضای مینی‌مال بسیار خوب آشنا هستند. تعدادی از آن‌ها حتی شوخی‌های جدیدی را در فضای مجازی می‌سازند. قرار ما از همان ابتدا این بود که اتفاقات روز را بخوانیم، مطالعه کنیم و همه اخبار را رصد کنیم. نکته دیگر اینکه روا همان شخصی است که ویدئوچک می‌خواهد و شاید کمتر کسی مانند روا بتواند این‌گونه اجرا کند. ما برای کیفیت بالای یک برنامه نیم ساعته، ساعت‌ها و حتی روزها وقت می‌گذاریم و حتی یک ریال هم برای دیده شدن بیشتر برنامه خرج نکردیم. در صورتی که دیگر برنامه‌ها بودجه‌های خاص برای بیشتر دیده شدن دارند.

روا: تیم نویسندگان هم جزو سطح اول‌های فضای مجازی هستند که خودشان خالق اثرند. ما در جلسه می‌نشینیم، تخیل می‌کنیم، یک روز قبل از ضبط متن نهایی را می‌نویسیم تا ویدئوچک ساخته شود. نکته دیگر تجربه‌های بیش از ۹۰ قسمت است که حالا با گروه ماست. قطعاً شاید برنامه‌های اول ما، حالا از نظر خودمان قابل قبول نباشد، اما حالا برایمان اتفاق‌های خوب افتاده است. شاید نقطه ضعف ما این است که اهل شوآف نیستیم! چون هر سال جزو کاندیداهای دریافت جایزه بودیم. مثل جشنواره جام جم، جشن حافظ و... ما در جشنواره جام جم به جمع شش تای نهایی رسیدیم و رقبای ما خندوانه و نود و دورهمی و... بودند.

کسی از شما گله کرده که چرا از من در برنامه‌تان بد گفتید؟

روا: البته کار از گله رد شده، اما داود مهابادی از من گله کرد که من آمار خوبی هم در مربیگری داشتم، اما شما آن را ندیدید. یا آقای هدایتی از طریق یکی از بازیکنان پرسپولیس از ما گله کرد.

مثلاً شما بارها با سردار آزمون شوخی کرده اید. گویا، چون بار هم مسئله شکایت از شما را مطرح کرده است.

روا: سردار یکبار تصور کرده بودند که من به او گفته‌ام مواد مخدر مصرف می‌کند. او در صفحه شخصی‌اش استوری گذاشت که در آن به من و خانواده‌ام توهین کرد. وظیفه من این است که در تلویزیون اجرا کنم و برنامه باید از چندین و چند فیلتر بگذرد، اما من مسئول مستقیم برنامه نیستم، اما وقتی یک نفر در اینستاگرام به دیگری توهین می‌کند، مسئول مستقیم کارش است. بحثم این است که خداوند خواسته فوتبالیست‌ها عزتمندتر باشند، زمانی پدران ما لباس خاکی می‌پوشیدند و زیر پرچم کشور ما می‌جنگیدیند و حالا شما با لباس تیم ملی می‌جنگید.

شما سفیر مردم ایرانی، اگر رفتار خوبی داشته باشی، وقتی من هم به فرودگاه روسیه بروم، با من نوعی به عنوان یک ایرانی خوب برخورد می‌کنند. چطور وقتی به صفحه مجازی یک نفر حمله می‌شود، همه می‌گویند ایرانی‌ها حمله کردند. البته که ما نسبت به توهین رویین تن شده‌ایم و از رکوردداران فحش خوردن در فضای ورزش کشوریم!

اگر شغل الان‌تان را نداشتید، چه‌کاره می‌شدید؟

آذری: حقیقتاً نمی‌دانم! مدرک مهندسی دارم و احتمالاً در آن فضا می‌رفتم.

روا: سراغ کارمندی نمی‌رفتم، چون به مدل زندگی‌ام نمی‌خورد. من ۸ ماه کارمند شدم و به نظرم جزو ۳ کارمند بد دنیا بودم! البته شعر هم می‌گویم و ورود من به دنیای هنر براساس شعر بود.

درباره برنامه «از شنبه» هم صحبت کنیم. که با همین تیم ویدئوچک ساخته شد.

ما قرار بود یک برنامه تابستانه با موضوع ورزش همگانی داشته باشیم و باید در مدت دو هفته برنامه‌ای تخصصی می‌ساختیم، به صورت شبانه‌روزی جلسه گذاشتیم و ماحصل آن همان چیزی بود که مردم دیدند. ابوطالب حسینی و امیرحسین قیاسی هم قبل از اینکه کمدین باشند، رفیق ما و جزو گروه ما بودند و به عنوان مجری انتخاب شدند. البته من اعتقاد دارم اجرای دو نفره اشتباه است، ولی ابوطالب و امیرحسین استثنا هستند، چون در اصل، یک نفر هستند! خدا را شکر ماحصل کار خوب بود.

k​habarvarzeshi.‎​com
  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

بیوگرافی سعید واسعی

سعید واسعی (زادهٔ ۲۸ آذر ۱۳۷۳) بازیکن فوتبال اهل ایران است. سعید واسعی در مشهد متولد شد. قد او ۱۸۳ سانتی‌ متر می‌باشد. سعید واسعی به عنوان هافبک برای تیم خود بازی می‌کند و از پای راست خود به خوبی بهره می‌گیرد.

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ایمان سلیمی,ایمان سلیمی فوتبالیست,ایمان سلیمی بازیکن فوتبال بیوگرافی ایمان سلیمی، بازیکن فوتبال ایرانی (+تصاویر)

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۵

محل تولد: بندرعباس

قد: ۱٫۸۷ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش