چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۰۳

بیوگرافی علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی ایران (+ تصاویر)

علیرضا حیدری,تصویر علیرضا حیدری,قد علیرضا حیدریعلیرضا حیدری قهرمان کشتی
علیرضا حیدری در ۱۴ اسفند ۱۳۵۴ در ملایربه دنیا آمده است. او به خاطر علاقه ای که به کشتی داشت تا مقطع دیپلم بیشتر درس نخواند و با نبود پدر و مشکلات مالی مبارزه کرد. وی اکنون قهرمان جهان و معدن دار نمونه کشور است و تجربه مدیریت هم دارد. 

چکیده ای از بیوگرافی علیرضا حیدری

نام: علیرضا حیدری

زاده: ۱۴ اسفند ۱۳۵۴

زادگاه: ملایر، ایران

ملیت: ایرانی

پیشه: کشتی گیر

بیوگرافی علیرضا حیدری

علیرضا حیدری در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۴، در یکی از خانه های خیابان شکوفه، در نزدیکی چهارصد دستگاه که از محله های قهرمان خیز تهران متولد شد. پدر او که حمشت الله حیدری نام داشت و به درستی و صداقت از راه کسب و کار برای رفاه خانواده اش می کوشید، را در دوران کودکی از دست داد. حشمت الله و همسرش پنج فرزند داشتند (چهار پسر و یک دختر) که اعضای خانوادگی پس از فوت حشمت الله، تحت سرپرستی مادر قرار گرفتند. بعد از گذشت دو الی سه سال از فوت این خانواده، خانه تقریباً بزرگ خود را در تهران فروختند و به کرج نقل مکان کردند.

کشتیهای علیرضا حیدری,علیرضا حیدری,درباره علیرضا حیدریعکسهای علیرضا حیدری

مخالفت خانواده با علیرضا حیدری

علیرضا حیدری، کشتی گیری بود که در سطوح ملی از دوران نوجوانی، مطرح شد. وی برای ورزش کردن و کشتی گرفتن در ابتدای امر با مخالفت خانواده اش روبرو گردید. او در این زمینه می گوید:« موقعی که کشتی را شروع کردم، خانواده ام با این کار من مخالف بودند؛ چون پدرم فوت شده بود و مشکلات مالی داشتیم. مادرم و بزرگ ترها می خواستند که من بطور جدی درس بخوانم، ولی همان موقع، من به اصطلاح کلاه خود را قاضی کردم و تصمیم گرفتم درکنار درس خواندن به ورزش کردن هم مشغول شوم.

علیرضا حیدری همچنین ادامه داد :برای این که در این تصمیم با خانواده و به خصوص مادرم، برخوردی نداشته باشم ابتدا بدون این که کسی در منزل متوجه شود، تمرینات کشتی را انجام می دادم بدین ترتیب با عمه ام که منزل آن ها چند کوچه پایین تر از منزل ما بود، هماهنگ کردم. در زمان تمرین کشتی، ساکم را از آن جا برمی داشتم و بعد از تمرین، مجدداً آنرا آن جا امانت می گذاشتم؛ ولی همیشه به خاطر دیر رسیدن به منزل مشکل داشتیم؛ تا اینکه در تیم ملی جوانان جای گرفتم و کم کم خانواده به کارم علاقه پیدا کردند، به گونه ای که انها بیشتر از خود من دوست داشتند که من در تمرینات شرکت کنم و کشتی بگیرم. آن هنگام کتانی پاره دوستانم را برای انجام تمرینات کشتی می گرفتم و می دوختم، هیچ وقت کتانی نو نداشتم و همیشه از دوستانم قرض می گرفتم.

علیرضا حیدری رسول خادم,عکسای تمرین علیرضا حیدری,علیرضا حیدریتفریحات علیرضا حیدری

همسر علیرضا حیدری

علیرضا حیدری در سال ۹۴ ازدواج کرده و می گوید من به تازگی متاهل شده ام و امیدوارم همسر خوبی باشم.

علیرضا حیدری در تیم ملی کشتی

علیرضا حیدری راجع به مسابقات کشتی میگوید:نخستین بار در باشگاه شهرداری مهرشهر در ۱۲ سالگی روی تشک رفتم و اولین عکسی که از من چاپ شد دوم راهنمایی بودم. عکس سیاه و سفید من را یکی از مطبوعات چاپ کرد.

علیرضا حیدری نخستین بار در قهرمانی جهان ۱۹۹۷ در ترکیب تیم ملی کشتی ایران در وزن ۸۵ کیلوگرم شرکت کرد. او در این مسابقات با یک شکست از لس گاچز آمریکایی به مقام سوم رسید اما فنی ترین کشتی گیر مسابقات شد. در سال بعد وی تمام حریفان خود را در قهرمانی جهان تهران از پیش رو برداشت و به مدال طلا رسید. سخت ترین کشتی او در دور نیمه نهایی مقابل یوئل رومرو کوبایی بود و در فینال مقابل  ماگومد ابراهیموف کشتی گیر آذربایجانی الاصل تیم ملی مقدونیه، کار نسبتاً راحت تری در پیش داشت. علیرضا حیدری در بازیهای آسیایی بانکوک در همین سال به مدال طلا دست یافت.

علیرضا حیدری,علیرضا حیدری کشتی گیر,معدن علیرضا حیدریعلیرضا حیدری در کنار مادرش

علیرضا حیدری که برای سر وزن رسیدن باید کیلوهای زیادی کم میکرد سال بعد به یک وزن بالاتر رفت و در وزن ۹۷ کیلوگرم در قهرمانی جهان ۱۹۹۹ استانبول حضور یافت. او در دیدار فینال در یک کشتی نزدیک، از سعید مرتضی علیف کشتی گیر داغستانی روسیه شکست خورد و به مدال نقره رسید. وی از شانس های اصلی مدال طلای کاروان ورزشی ایران در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به شمار می رفت، ولی ضعیف تر از حد انتظار ظاهر شد و مقابل الدار کورتانیدزه کشتی گیر گرجستانی شکست خورد و به مقام ششم رسید.

علیرضا حیدری در قهرمانی جهان ۲۰۰۱ با ضربه فنی از گیورگی گوچیلیدزه کشتی گیر گرجستان شکست خورد و از دور مسابقات حذف شد. وی در سال بعد در قهرمانی جهان تهران تا فینال بالا آمد اما باز هم الدار کورتانیدزه در یک کشتی نزدیک و بعد از تساوی در وضعیت کلینچ او را مغلوب کرد. مجددا سال بعد در نیویورک نیز همین اتفاق برای علیرضا حیدری تکرار شد و او باز هم در فینال و در کلینچ از کورتانیدزه شکست خورد.

در المپیک ۲۰۰۴ آتن علیرضا حیدری مقابل کورتانیدزه قرار گرفت و این بار توانست در وضعیت کلینچ او را مغلوب کند، ولی از ماگومد ابراگیمف کشتی گیر روسی تبار تیم ملی ازبکستان در کشتی نیمه نهایی شکست خورد و با برتری برابر کشتی گیر آمریکایی در دیدار رده بندی به نشان برنز رسید. علیرضا حیدری پیش از خداحافظی از ورزش حرفه ای به سمت سرمربی تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران نیز نائل شد.

بیوگرافی علیرضا حیدری کشتی گیر,علیرضا حیدری,علیرضا حیدری ازدواجعلیرضا حیدری کشتی گیر ایرانی

علیرضا حیدری فنی ترین کشتی گیر جهان

علیرضا حیدری درباره ی رقابتهای جهانی چنین گفت:« خلاصه، ۵ امتیاز از ماگمادوف دریافت کردم و یک نمره هم دادم و سوم شدم. بعد از این که هئیت فنی فیلا، تلاش من و رد و بدل کردن فنون و باتوجه به امتیازهای مثبتی که نزدیک ۵۰ نمره در شش کشتی می شد، را تماشا کرد از این جهت مرا بعنوان فنی ترین کشتی گیر اعلام کرد. اتفاقا در زمان برگشت به مسکو، لباس نداشتم. کمر درد شدید داشتم. صورتم زخمی شده بود. حتی زمان خندیدن، از ترک های صورتم خون جاری می شد.

فکر می کردم وقتیکه به تهران، بازگشتم از ما استقبال خوبی می شود ولی متأسفانه این طور نبود و برخورد خوبی نکردند. پس از این مسابقه ها ، کم کار شدم. دیگر رغبتی به کشتی گرفتن نداشتم و به همین جهت، تا مسابقه های جهانی اوکلاهما؛ اصلاً تمرین نکردم و بدون تمرین به این مسابقه ها رفتم. مجدداً همان حریف امریکایی که در کراسنوپارسگ از او شکست خورده بودم سر راهم قرار می گرفت و نتیجه را به او واگذار کردم. برد کشتی گیر روس از آمریکایی موجب شد تا من به مسابقه ادامه ندهم.

بیوگرافی علیرضا حیدری,ازدواج علیرضا حیدری,علیرضا حیدریعلیرضا حیدری بازیگر فیلم من یک ایرانی ام

از سربازی تا تیم جوانان علیرضا حیدری

علیرضا حیدری در نهایت ۱۷ – ۱۸ سالگی عضو تیم ملی جوانان شد و توانست در مسابقات جهانی عنوان سومی را به دست آورد، وی دوران سربازی اش را به مدت ۴ سال در تیم فتح گذراند. به علت این که دو سال اول خدمت او ثبت نشده بود ناچارا ۲ سال دیگر برای این تیم کشتی گرفت و در دوران سربازی در مسابقه ارتش های جهان نفر دوم شد.

خداحافظی علیرضا حیدری از کشتی

علیرضا حیدری در سال ۱۳۸۷ یعنی در ۳۳ سالگی از کشتی گیری بازنشسته شد و به سمت سرمربی تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران قبل از خداحافظی از ورزش حرفه ای نائل شد.

سرگرمی و علاقه مندی های علیرضا حیدری

علیرضا حیدری درباره ی کشتی گیران مورد علاقه اش چنین گفت:من در بین کشتی گیران داخلی به کشتی رسول خادم، علیرضا دبیر و عباس جدیدی علاقه داشتم، همچنین چهره های مورد علاقه خارجی من شامل سعید مرتضی علی اف روسی و آرائیک گورگیان نیز بودند.

علیرضا حیدری درخصوص علاقه مندی هایش نقل کرد:من یک زمانی خیلی کتاب می خواندم، ولی الان کم تر می خوانم. تاریخ ادبیات دنیا، دین، فلسفه، رمان های معروف دنیا را خوانده ام.« کمدی الهی» کتاب خوبی است. موسیقی بی کلام را دوست دارم. همینطور به ورزشهایی نظیر اسکی، سوارکاری ، کوهنوردی، والیبال و بدنسازی علاقه دارم. من در زمان کودکی خیلی فوتبال بازی می کردم.

معدن داری علیرضا حیدری

علیرضا حیدری پس از بازنشستگی از کشتی وارد کار معدن شد و بمدت دو سال معدن دار نمونه بود، وی می گوید نه تنها از من حمایت نمی کنند بلکه در کارمان سنگ اندازی هم کردند. او میگوید این شغل من ناخواسته بود. خوشبختانه دو بار هم معدن دار نمونه کل کشور شدم.

علیرضا حیدری,علیرضا حیدری قهرمان کشتی,همسر علیرضا حیدریعکسهای علیرضا حیدری

بازیگر شدن علیرضا حیدری

علیرضا حیدری با بازی در فیلم من یک ایرانی ام، در سال ۱۳۹۳ که در کشور اکراین ساخته شد در نقش اول نیز نقش آفرینی کرده و این هنر را در عرصه سینما و بازیگری تجربه کرده است. من خود را به دنیای ورزش متعلق می دانم و سینماگر نمی دانم ولی وقتی از تشک کشتی بیرون می آییم با خودمان فکر می کنیم که بالاخره باید کاری بکنیم. بحث سینما هم ناخواسته برای من رخ داد.

عکسهای علیرضا حیدری,علیرضا حیدری,معدن سنگ آهن علیرضا حیدریافتخارات علیرضا حیدری

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 9
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش