شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۰۰۰۱۰

بیوگرافی سجاد انوشیروانی قهرمان سابق وزنه برداری ایران

سجاد انوشیروانیسجاد انوشیروانی
سجاد انوشیروانی یکی از وزنه برداران سنگین بازنشسته ایرانی است که توانست در مسابقات جوانان آسیایی مالزی مقام سوم را از آن خود کند. ایشان اکنون رئیس فدراسیون وزنه برداری است. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی ایشان می پردازیم.

چکیده بیوگرافی سجاد انوشیروانی

نام کامل: سجاد انوشیروانی حمل‌آباد

تاریخ تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: وزنه بردار سنگین وزن بازنشسته، رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران

تحصیلات: دکترا تربیت بدنی در گرایش فیزیولوژی ورزشی

قد: ۱ متر ۹۲ سانتی متر

وزن: ۱۵۲ کیلوگرم

بیوگرافی سجاد انوشیروانیبیوگرافی سجاد انوشیروانی

بیوگرافی سجاد انوشیروانی

سجاد انوشیروانی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۶ در اردبیل به دنیا آمد. او یکی از وزنه برداران برجسته ایرانی بوده است که از این ورزش کناره گرفت و سپس به عنوان رئیس فدراسیون وزنه برداری انتخاب شد. ایشان در ابتدا شاگرد لوله کش بود و سپس به صورت حرفه ای وارد این رشته شد. سجاد انوشیروانی با علی دایی نسبت فامیلی دارد؛ مادر همسر او دخترخاله علی دایی است. 

سجاد انوشیروانی دکتری تربیت بدنی با گرایش فیزیولوژی ورزشی دارد و عضور هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیل می باشد، همچنین این ورزشکار دارای چندین مقاله و کتاب در حوزه های مختلف تخصصی است.  

سجاد انوشیروانی در مسابقات جوانان آسیایی مالزی مقام سوم را از آن خود کرد و توانست یکی از مدال های برنز اردوی تیم ملی ایران را در مسابقات آسیایی گوانگ ژو به دست بیاورد. وی در این مسابقات باتوجه به مصدومیت زانو مقام سوم را برای تیم ملی ایران کسب نمود.

سجاد انوشیروانی رئیس فدراسیون وزنه برداری ایراندرباره سجاد انوشیروانی

سجاد انوشیروانی در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۲ کره جنوبی

سجاد انوشیروانی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۲ کره جنوبی توانست وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی را در یک ضرب مهار کند، همچنین وزنه ۲۳۸ کیلوگرمی را در دو ضرب بالا برد به طوریکه مقام دوم و مدال نقره را از آن خود کرد. 

سجاد انوشیروانی در المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲

سجاد انوشیروانی بعد از اینکه سهمیه المپیک لندن را در روز سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ در وزن مثبت ۱۰۵ کیلوگرم به دست آورد، در یک حرکت یک ضرب و در اولین حرکت وزنه ۱۹۸ کیلوگرم را بالای سر خود برد، اما در حرکت دوم موفق نشد وزنه ۲۰۴ کیلوگرمی را از آن خود کند. 

این ورزشکار در حرکت سوم با وزنه ۲۰۴ کیلوگرمی مسابقه را به پایان رساند و توانست در یک ضرب مقام سوم را به دست بیاورد. سپس در این مسابقه در دو ضرب و حرکت اول وزنه ۲۳۷ کیلوگرمی و در حرکت دوم وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی را بالای سر خود برد اما در حرکت سوم موفق نبود و با مجموع ۴۴۹ کیلوگرمی بعد از بهداد سلیمی مقام دوم را به دست آورد و مدال نقره به ایشان تقدیم شد. 

سجاد انوشیروانی قهرمان وزنه برداری ایرانسجاد انوشیروانی وزنه بردار سابق ایران

استعفای سجاد انوشیروانی از سرمربیگری تیم ملی

زمانی که علی مرادی رئیس وقت فدراسیون وزنه برداری ایران بود؛ سمت سرمربی گری تیم ملی وزنه برداری ایران به سجاد انوشیروانی تعلق گرفت، اما بعد از اینکه کیانوش رستمی در اردوی تیم ملی ایران حضور نیافت و اصرار به تمرین انفرادی داشت، از سمت خود استعفا داد. انوشیروانی گفت «خوشحالم که توانستم دِینم را به وزنه‌برداری ادا کنم و خوشحالم از اینکه از روز اول مقابل بازیکن‌سالاری ایستادم و کوتاه نیامدم.»

سجاد انوشیروانی در کنار بهداد سلیمیقهرمان وزنه برداری ایران سجاد انوشیروانی

انتصابات سجاد انوشیروانی

سجاد انوشیروانی در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ با حکمی که از سمت وزیر ورزش و جوانان اهدا شد، به عنوان مدیر کل ورزش و جوانان استان اردبیل معرفی شد. 

سجاد انوشیروانی با حکمی که از سمت فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی به ایشان داده شد؛ در سال ۱۳۹۶ به عنوان رئیس انجمن وزنه‌برداری انتخاب شد. وی دارای دکترا تربیت بدنی در گرایش فیزیولوژی ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی می‌باشد.

در ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ وی به عنوان سرپرست فدراسیون وزنه‌برداری ایران منصوب شد.

سجاد انوشیروانی در کنار حسین رضا زادهسجاد انوشیروانی؛ رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران

افتخارات سجاد انوشیروانی

- در سال ۲۰۱۰ توانست مدال برنز را در دسته مثبت ۱۰۵ کیلوگرمی برای بازی های آسیایی گوانگجو از آن خود کند. 

- در سال ۲۰۱۱ توانست مدال نقره را در دسته مثبت ۱۰۵ کیلوگرمی برای مسابقات قهرمانی جهان در پاریس از آن خود کند. 

- در سال ۲۰۱۲ توانست مدال برنز در دسته مثبت ۱۰۵ کیلوگرمی برای مسابقات قهرمانی آسیا از آن خود کند. 

- در سال ۲۰۱۲ توانست مدال نقره را در دسته مثبت ۱۰۵ کیلوگرمی برای مسابقات المپیک لندن از آن خود کند. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش