چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۱۳

بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکیتصاویری از آریگو ساکی
آریگو ساکی، سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا است. وی بمدت دو دوره در تیم میلان سرمربی بوده است و در این تیم موفقیت های بزرگی را کسب کرده است؛ او به عنوان یک بازیکن در دوران فوتبال خود سابقه درخشانی نداشت و در تیمهای کوچکی مشغول به فعالیت بود.

چکیده ای از بیوگرافی آریگو ساکی

نام:آریگو ساکی

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

بیوگرافی آریگو ساکی

آریگو ساکی در ابتدا در شغل کفاشی به فعالیت می پرداخت، هرچند او دوران کوتاهی بعنوان بازیکن در سطوح پائین بازی کرد، ولی با گذشت زمان از شغل حسابداری به فوتبال روی آورد و به یکی بهترین سرمربیان فوتبال و نوابغ تاکتیک تاریخ فوتبال تبدیل شد. زادگاه او در ایتالیا معروف به سرزمین" کاتاناچو"( فوتبال دفاعی یا به عبارتی بتونی) بود. وی در این سرزمین تحولی بزرگ به وجود آورد و تیم آ ث میلان را با الگو گرفتن از تیم فوتبال هلند به موفقیتی رساند که تا آن هنگام در لیگ ایتالیا مرسوم نبود.

آریگو ساکی سرمربی فوتبال,آریگو ساکی,زندگینامه آریگو ساکیآریگو ساکی سرمربی سابق تیم فوتبال ایتالیا

فعالیت های آریگو ساکی

در سال ۱۹۸۲ آریگو ساکی نخستین بار بعنوان مربی در تیم ریمینی کالچو از سری سی باشگاه های ایتالیا فعالیت کرد. او این تیم را به سری بی رساند و وقتی توانست تیم میلان را در فصل ۱۹۸۷–۱۹۸۶ در جام حذفی شکست دهد، توجه عموم را به سمت خود سوق داد. سیلویو برلوسکونی که رییس باشگاه میلان بود، پس از این ماجرا وی را در این تیم استخدام کرد. به همین منظور تاریخ موفقیت آمیز منحصربه فردی آغاز شد.

آریگو ساکی سرمربی تیم ملی ایتالیا,بیوگرافی آریگو ساکی,آریگو ساکیعکسهای آریگو ساکی

آریگو ساکی با سبک بازی هجومی یک تیم تشکیل داد که در فوتبال سری آ ایتالیا کم تر دیده شده بود. وی در سال ۱۹۸۸ با فرانکو بارزی، کاپیتان و سازمان دهنده خط دفاع،  پائولو مالدینی، مدافع کناری جوانی که رو به جلو بازی میکرد ، مثلث هلندی فرانک ریکارد،  رود گولیت و مارکو فان باستن توانست برای هواداران میلان، قهرمانی باشگاه های دسته اول ایتالیا را بدست آورد. او یک سال بعد قهرمان جام باشگاه های اروپا شد و سال بعد نیز موفق شد از این عنوان دفاع کند. تیم میلان در سال های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ توانست با آریگو ساکی در جام باشگاه های جهان به قهرمانی برسد و نیز قهرمان سوپر جام اروپا شود. وی را بعنوان مدرن ترین مربی ایتالیا در آن زمان معرفی کردند.

آریگو ساکی سرمربی تیم ملی ایتالیا

موفقیت های آریگو ساکی باعث شد تا بعنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایتالیا در سال ۱۹۹۱ معرفی شود، تیمی که در بحران بود و نتوانست در جام ملت های ۱۹۹۲ اروپا در سوئد، حضور پیدا کند. وی تیمی تهاجمی با ستاره های میلان تشکیل داد که البته به علت عدم وجود ستاره های هلندی در آن، این تیم به دلخواه وی نبود.

آریگو ساکی,تحول فوتبال آریگو ساکی,فسلفه تغییر بازی آریگو ساکیآریگو ساکی نایب قهرمان جهان در جام جهانی ۱۹۹۴

تیم ایتالیا با رهبری آریگو ساکی توانست به مسابقات جام جهانی سال ۱۹۹۴ در آمریکا صعود کند ولی شروع این جام با نتیجه ای ناامید کننده همراه شد. تیم ایتالیا با یک گل در مقابل ایرلند شکست خورد. این جام برای تیم ملی ایتالیا بسیار سخت و آزاردهنده بود، ولی توانستند به واسطه ی گل های روبرتو باجو تا فینال پیش بروند. ایتالیا در دیدار فینال در مقابل برزیل، با همان شیوه قدیمی دفاعی به میدان آمد و در وقت قانونی بازی بدون گل مساوی به پایان رسید تا نتیجه ی بازی با ضربات پنالتی مشخص شود. در اینجا فرانکو بارزی و روبرتو باجو، ستاره ها و قهرمانان تیم، پنالتی خود را به هدر دادند تا برای چهارمین مرتبه تیم ملی برزیل، موفق به کسب جام قهرمانی جهان شود.

دو سال پس از آن، تیم ملی ایتالیا در جام ملت های اروپای سال ۱۹۹۶، نه تنها هوادارانش را با انجام بازی های نه چندان زیبا و جذاب مأیوس کرد، بلکه این تیم از دور رقابت ها در مرحله مقدماتی نیز حذف شد. چزاره مالدینی بعد از این ناکامی،  جانشین آریگو ساکی شد و او در سطح باشگاهی به مربيگری برگشت ولی نتوانست موفقیت هایی که قبلاً با میلان به دست آورده بود را در تیمهای آتلتیکو مادرید و پارما تکرار کند. آریگو ساکی از تاریخ ۲۱ دسامبر سال ۲۰۰۴ مدیر ورزشی باشگاه رئال مادرید شد. او در ۶ دسامبر سال ۲۰۰۵ اعلام کرد که از دنیای فوتبال در پایان سال کناره گیری می کند.

تحول فوتبال آریگو ساکی

پاسخ آریگو ساکی به اشخاصی که فوتبالیست نبودنش را برای مربيگری بعنوان یک نقطه ضعف می دانستند اینست که برای ماهر شدن در سوارکاری حتماً لازم نیست که در ابتدا اسب باشی.

فسلفه تغییر بازی آریگو ساکی,آریگو ساکی,افتخارات ورزشی آریگو ساکیعکس از آریگو ساکی

فوتبال یک کشور یا دنیا در بعضی از بازه های زمانی در تاریخ فوتبال دچار تحول بزرگی می شود که عوامل این تحولات عظیم در فوتبال بعنوان پدران تاکتیک شناخته شوند و بدون شک ، یکی از این افراد آریگو ساکی است. وی در تیمهایی مانند پارما، میلان، تیم ملی ایتالیا و اتلتیکو سابقه مربيگری دارد.

در سال ۱۹۸۷ آریگو ساکی در تیم میلان بعنوان سرمربی مشغول به فعالیت شد و یکی از بزرگ ترين مشکلاتش در آن زمان عدم اعتبار کافی برای هدایت تیمی مثل میلان با ستارگان فوتبال بود ولی او در دو سال متوالی توانست تیم میلان را قهرمان اروپا کند. فوتبال ایتالیا پیش از حضور ساکی در میلان بطور کامل متمرکز بر فاز دفاعی بود و فاز هجومی صرفا باتوجه به خلاقیت بازیکن پست ۱۰ بنا شده بود، آریگو ساکی در فرهنگ ایتالیا دیدگاه دفاعی فوتبال ایتالیا را در قرن های متوالی ریشه دار می دید.

سبک جدید آریگو ساکی

بازیکن لیبرو توسط آریگو ساکی حذف شد و به دفاع چهار نفره روی آورد، به همین منظور در فوتبال ایتالیا تحولی عظیم به وجود آمد. او برای دفاع، سبک فوق العاده جالبی را بنا کرد و آن دفاع با خطوط فشرده بود، به نحوی که تلاش میکرد تا فاصله بین خطوط دفاع و حمله از ۲۵ متر بیشتر نشود، که همین امر پایه گذار پرس با سرعت بالا بود. او معتقد بود که اگر فضاهای زمین بسته شود تیم حریف مجبور به حضور در نیمه خودی است، همچنین ناگذیر می شود از سه خط دفاعی برای هجوم عبور کند.

در تیم آریگو ساکی، بحث پرسینگ شامل سه قسمت می باشد، هدف پرس جزئی قرار گرفتن بازیکن ها در بهترین جای ممکن بود، همچنین برای به دست آوردن تمالک توپ از پرس همگانی و کلی استفاده میشد و منظور از پرس ظاهری صرفا تظاهر به پرس کردن بود و برای اینکه بازیکن ها مجددا ریکاوری شوند، انجام می شد.

فسلفه تغییر بازی آریگو ساکی

آریگو ساکی به بعضی از مفاهیم بسیار معتقد بود که از جمله ی آن می توان به هوش جمعی اشاره کرد. وی ۱۱ بازیکن فعال می خواست که آن ها توانایی دفاع و حمله را در هر لحظه از بازی داشته باشند. وی معمولاً در تمرینات به بازیکنان بدون توپ تمرین می داد و می گفت  که فرض کنید توپی که در اختیار دارید فرضی است، بدین ترتیب سر پست هایتان بایستید و بازی را شروع کنید.

آریگو ساکی بر این باور است که تنها راه برای ساختن یک تیم اینست که بازیکنانی در اختیار داشته باشید که توانایی بازی بعنوان یک تیم را داشته باشند، به تنهایی نمی توان چیزی را بدست‌آورد و اگر این اتفاق بیافتد زمان زیادی دوام نمی آورد. وی این نقل قول را اغلب از میکل آنژ آموخته که می گوید:" این روح است که دست ها را راهنمایی می کند."

فعالیت های آریگو ساکی,افتخارات باشگاهی آریگو ساکی,آریگو ساکیآریگو ساکی سرمربی تیم میلان

افتخارات ورزشی آریگو ساکی

> افتخارات ملی آریگو ساکی:

>> ایتالیا:

نایب قهرمان جهان در جام جهانی ۱۹۹۴

> افتخارات باشگاهی آریگو ساکی:

>> پارما:

قهرمان سری سی۱:۱۹۸۶

>> میلان:

- قهرمان سری آ :۱۹۸۷- ۸۸

- قهرمان سوپر کوپا ایتالیانا:۱۹۸۸

- قهرمان لیگ قهرمانان اروپا :۱۹۸۸- ۸۹، ۱۹۸۹- ۹۰

- قهرمان سوپرجام اروپا:۱۹۸۹، ۱۹۹۰

- قهرمان جام بین قاره ای:۱۹۸۹، ۱۹۹۰

افتخارات شخصی آریگو ساکی

تالار افتخارات فوتبال ایتالیا:۲۰۱۱

آریگو ساکی,افتخارات باشگاهی آریگو ساکی,افتخارات شخصی آریگو ساکیافتخارات آریگو ساکی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 20
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش