یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۳۴

بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیوعکس از ژوزه مورینیو 
یکی از برترین مربیان فوتبال در جهان، ژوزه مورینیو نام دارد. او نقش بسزایی در قهرمانی و افتخار بسیاری از تیمهای اروپایی داشته است و بخاطر استایل خاص رفتاری و همچنین شخصیت جنجالی اش بسیار معروف است و به همین علت لقب" آقای خاص" را به او داده اند.

چکیده ای از بیوگرافی ژوزه مورینیو

نام کامل:ژوزه ماریو دوس سانتوس فلیکس مورینیو

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

بیوگرافی ژوزه مورینیو

ژوزه ماریو دوس سانتوس فلیکس مورینیو در ۲۶ ژانویه ۱۹۶۳ و در شهر ستوبالِ کشور پرتغال و در یک خانواده پرجمعیت طبقه متوسط متولد شد. پدرش که دروازه بان حرفه ای فوتبال بود و در تیم های بلننسس و ستوبال به فوتبال مشغول بود و توانست در تیم ملی پرتغال، یک بازی ملی را تجربه کند،« فلیکس مورینیو» نام داشت. همینطور مادرش که معلم کلاس ابتدایی بود و از خاندانی ثروتمند آمده بود،« ماریو ژولیا کاروژولا دوس سانتوس» نام داشت. قسمتی از زندگی ژوزه مورینیو، فوتبال شده بود و او همیشه مشتاق دیدن بازی پدرش بود. او اصرار داشت از نزدیک تمامی جلسه های تمرینی و آنالیز فنی تیم پدرش را تماشا کند و به همین منظور با مفاهیم اولیه مربيگری فوتبال، خیلی زود اشنا شد.

زبان ژوزه مورینیو,ژوزه مورینیو,زندگینامه ژوزه مورینیوژوزه مورینیو مربی فوتبال

زبان ژوزه مورینیو

ژوزه مورینیو فقط دو ماه پس از سفر به ایتالیا برای هدایت اینتر، دیگر نیازی به مترجم نداشت و با بازیکن هایش به زبان ایتالیایی صحبت می کرد. یادگیری زبان دومین استعداد پررنگ او بود که در کنار فوتبال به آن می پرداخت. وی به زبان های مختلفی تسلط کامل دارد که از آنها می توان به پرتغالی، اسپانیایی، انگلیسی و فرانسوی اشاره کرد.

لقب آقای خاص

وی در انگلیس یک‌بار خود را «خاص» نامید و از آن زمان به بعد، مطبوعات انگلیس به وی لقب «آقای خاص» دادند.

مورینیو همیشه مورد تحسین برترین مربیان فوتبال بوده‌است. پپ گواردیولا، سرمربی موفق بارسلونا پیش از آنکه رقابت توپ طلای بهترین مربی سال را به مورینیو واگذار کند، دربارهٔ وی گفته بود:

 در قسمت بهترین مربیان دنیا، وقتی شما ژوزه را با کسانی مثل سر الکس، آرسن یا فابیو مقایسه می‌کنید، به این نتیجه خواهید رسید که وی بسیار جوان‌تر از آن‌هاست اما با وجود این جوانی، آنقدر در کارش موفق بوده که بتوان وی را بهترین مربی دنیا خواند و این حقیقت است.

مذهب ژوزه مورینیو

علاقه  ی ژوزه مورینیو به مذهب اینچنین است:« من یک مسیحی کاتولیک هستم و کاملاً باور دارم. هرروز دعا می کنم و با خدایم صحبت می کنم. من هرروز یا هر هفته به کلیسا نمی روم ولی هر وقت احساس کنم به آن احتیاج دارم، در کلیسا حاضر می شوم.»

شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو

ژوزه مورینیو هیچ وقت به فعالیت در شبکه های اجتماعی علاقه زیادی نداشته ولی فعالیت در حداقل یک شبکه اجتماعی، یکی از بندهای قرارداد وی با یونایتد بوده است. صفحه اینستاگرام ژوزه مورینیو بلافاصله پس از امضای این قرارداد، راه اندازی شد و صد هزار نفر تنها در دو ساعت، این صفحه را تعقیب کردند.

ژوزه مورینیو و همسرش

ژوزه مورینیو در ستوبال پرتغال و در زمانی که نوجوان بود، ماتیلدا فاریا که متولد آنگولاست، را دید. در سال ۱۹۸۹ این دو با هم ازدواج کردند. ثمره ی ان ازدواج دو فرزند بود. فرزند اول آنها، یک دختر بود که در سال ۱۹۹۶ متولد شد و مورینیو به رسم مذهبی خود، نام ماتیلدا را از روی نام همسرش برای دخترش انتخاب کرد. در سال ۲۰۰۰ فرزند دوم این زوج نیز به دنیا آمد و مورینیو، نام خود یعنی ژوزه ماریو جونیور( ژوزه ماریوِ کوچک) را برای فرزندش انتخاب کرد. با وجود آنکه مورینیو زندگی اش را وقف فوتبال کرده است ، اما بخش اصلی و مرکزی زندگی اش، خانواده او می باشند.

ژوزه مورینیو وهمسرش,تصاویر ژوزه مورینیو,ژوزه مورینیوعکس خانوادگی ژوزه مورینیو

فعالیت های ژوزه مورینیو

ژوزه مورینیو در اوایل دههٔ ۹۰ کار خود را بعنوان دستیار مربی و سرمربی تیمهای پایه آغاز کرد تا این که بعنوان مترجم بابی رابسون، مربی مشهور انگلیسی، انتخاب شد. در زمانی که وی در باشگاه های پرتغالی اسپورتینگ لیسبون و پورتو، مترجم رابسون بود درس های زیادی از مربی کهنه کار انگلیسی گرفت تا این که بهمراه رابسون بعنوان مترجم به لیگ اسپانیا و بارسلونا رفت و در بارسلونا مترجم بود. در سال ۱۹۹۶ او بهمراه رابسون به بارسلونا رفت و همچنان مترجم بود. وی همچنان بعد از رفتن رابسون در بارسلونا ماند و با جانشین هلندی رابسون یعنی« لوییس ون گال» كار كرد.

ژوزه مورینیو انسانی بی نهایت بااعتماد به نفس و باشخصیت بود و همین ویژگی ها سبب پیشرفت چشمگیر او شد. او در كلاس های مربيگری و مدیریت شركت می كرد و ناگهان همه متوجه شدند كه او مربی تیم دوم بارسلونا شده است. سرانجام در سال ۲۰۰۰ رویای او برای سرمربی شدن تحقق یافت و مربی بنفیكا شد ولی به علت تغییر سرپرستی باشگاه و روی كار آمدن سرپرست جدید، در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۰۰ ژوزه مورینیو از سمتش بركنار شد و مربی یك تیم سطح پائین شد.

ژوزه مورینیو,بیوگرافی ژوزه مورینیو,عکس های ژوزه مورینیوژوزه مورینیو درکنار همسر و فرزندانش

ژوزه مورینیو در سال ۲۰۰۲ به عنوان مربی باشگاه« پورتو» انتخاب شد. عملکرد این باشگاه که بسیار ضعیف بود با نظارت و مربيگری مورینیو، تیم سوم كشور شد و ژوزه مورینیو قول داد تا سال آینده تیم پورتو را تیم اول سازد و یك تیم قهرمانی تشكیل بدهد و همین كار را هم كرد تا جایی كه قهرمان جام باشگاه های اروپا شد. ژوزه مورینیو پیش از این که پیشنهاد چلسی را برای عنوان مربیگری آن تیم قبول کند، باشگاه لیورپول را كه آن تیم هم خواستار این مربی بود ترجیح می داد و می گفت:« لیورپول تیمیست كه علاقه همه را برمی انگیزد ولی من علاقه چندانی به چلسی ندارم چون چلسی یك پروژه جدید با سرمایه گذاری بالاست. فكر می كنم اگر یك مربی در چلسی برنده نشود، آبراموویچ فورا وی را بركنار می كند. به همین دلیل كار در چنین تیمی یك شغل مطمئن محسوب نمیشود.»

سرانجام در ژوئن سال ۲۰۰۴ ژوزه مورینیو با حقوق سالانه ۲/۴ میلیون یورو كه در سال ۲۰۰۵ به ۲/۵ میلیون یورو افزایش یافت با باشگاه چلسی قرارداد بست و عنوان گران ترین مربی فوتبال را به خود اختصاص داد. و ژوزه مورینیو با موافقت دو جانبه، در روز بیستم سپتامبر ۲۰۰۷ باشگاه چلسی را ترك كرد. كمی پیش از ترك مورینیو باشگاه تشكیل جلسه داده و به این نتیجه رسیده بود كه وقت آنست كه مربی خود را تعویض كنند. این اقدام چلسی سبب خشم هواداران این تیم شد. سرانجام تیم چلسی فردای آن روز اعلام كرد« اورام گرنت» جایگزین ژوزه مورینیو شده است. او در طول چهار فصل حضورش در چلسی، در هیچ یك از بازی های داخلی تیمش شكست نخورد.

مذهب ژوزه مورینیو,ژوزه مورینیو,زندگی نامه ژوزه مورینیوافتخارات ژوزه مورینیو

در سال ۲۰۰۸ ژوزه مورینیو با تیم اینتر میلان قراردادی بست و سمت مربيگری این تیم را بر عهده گرفت. او در کمتر از ۳ ماه، نخستین جامش را با اینتر کسب کرد و سوپر جام ایتالیا را فتح کرد و در ایتالیا فصل اولش را با قهرمانی در سری آ کامل کرد ولی در سال بعد تیم اینتر را سه جامه کرد تا نخستین تیم در تاریخ ایتالیا شود که موفق به چنین کاری می شود.

تیم اینتر موفق شدند قهرمان سری آ و جام حذفی ایتالیا را از آن خود کنند ولی مهمتر از همه، توانستند زیرنظر ژوزه مورینیو، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شوند. ژوزه مورینیو نیز با این کار در تاریخ به سومین مربی بعد از ارنست هاپل و اوتمار هیتسفلد تبدیل شد که قهرمان رقابت های لیگ قهرمانان اروپا با ۲ تیم مختلف شده است. این افتخارات سبب شد تا وی مجدداً از طریق فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال بعنوان بهترین سرمربی سال ۲۰۱۰ انتخاب شود.

ژوزه مورینیو در سال ۲۰۱۰ توانست جایزهٔ توپ طلا بهترین مربی سال فیفا را که برای نخستین بار اهدا شد، دریافت کند. در سال ۲۰۱۰ وی با پرداخت غرامت سنگین توسط باشگاه رئال مادرید به اینتر میلان به کهکشانی ها پیوست و در این تیم بمدت سه فصل متوالی توانست مقام سرمربی را داشته باشد. او در ۲۸ مهٔ سال ۲۰۱۰ نیز با امضای قراردادی بمدت ۴ سال به لیگ اسپانیا رفت و در تیم رئال مادرید در پست سرمربیگری به فعالیت پرداخت.

مورینیو در سال ۲۰۱۳ رئال مادرید را ترک کرد و دوباره به چلسی بازگشت. در این باشگاه، او یک بار دیگر به عنوان سرمربی فعالیت کرد و قهرمانی را در لیگ و جام اتحادیه به دست آورد. سه سال بعد، مورینیو به عنوان سرمربی تیم رقیب، منچستر یونایتد، منصوب شد.

در سال ۲۰۱۹، او با تاتنهام هاتسپر FC قرارداد امضا کرد. در سال ۲۰۲۱ او اخراج شد و برای اولین بار از سال ۲۰۰۲ بدون کسب یک جام باشگاه را ترک کرد.

ژوزه مورینو در سال ۲۰۲۱ با قراردادی سه ساله هدایت تیم آ اس رم را بر عهده گرفت و در همان سال اول در اولین دوره رقابتهای لیگ کنفرانس اروپا تیم را قهرمان لیگ کنفرانس کرد. در نهایت در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴ با اعلام فابریزیو رومانو خبرنگار معتبر دنیای فوتبال وی از باشگاه رم به‌طور توافقی جدا شد.

زندگی نامه ژوزه مورینیو,افتخارات ژوزه مورینیو به عنوان مربی,ژوزه مورینیوتصاویر ژوزه مورینیو

افتخارات ژوزه مورینیو به عنوان مربی

> مربی سال پرتغال:۲ بار | ۰۴–۲۰۰۳–۰۳–۲۰۰۲

> مربی سال انگلیس:۲ بار | ۰۶–۲۰۰۵–۰۵–۲۰۰۴

> مربی ماه انگلیس:۳ بار | نوامبر ۲۰۰۴ – ژانویه ۲۰۰۵ – مارس ۲۰۰۷

> مربی سال ایتالیا:۲ بار | ۲۰۱۰ – ۲۰۰۹

> مربی سال یوفا:۲ بار | ۰۴–۲۰۰۳–۰۳–۲۰۰۲

> تیم منتخب سال یوفا( بهترین مربی سال):۴ بار | ۲۰۱۰ – ۲۰۰۵ – ۲۰۰۴ – ۲۰۰۳

> شخصیت ورزشی سال بی بی سی( بهترین مربی):۱ بار | ۲۰۰۵

> مرد سال روزنامه لازتا دلا اسپورت:۱ بار | ۲۰۱۰

> مربی سال روزنامه اونز:۱ بار | ۲۰۰۵

> توپ طلا فیفا( بهترین مربی سال):۱ بار | ۲۰۱۰

> بهترین مربی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال:۳ بار | ۲۰۰۴ – ۲۰۰۵ – ۲۰۱۰

> بهترین مربی سال مجله ورلد ساکر:۳ بار | ۲۰۰۴ – ۲۰۰۵ – ۲۰۱۰

> بهترین مربی اتحادیه بین المللی ورزش ها | ۱ بار:۲۰۱۰

> بهترین مربی پرتغالی شاغل در خارج از پرتغال | ۲ بار | ۱۰–۲۰۰۹–۰۹–۲۰۰۸

ژوزه مورینیو,افتخارات ژوزه مورینیو به عنوان مربی,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیوژوزه مورینیو برترین مربی فوتبال در جهان

جوایز خاص ژوزه مورینیو

دکترای افتخاری از دانشگاه صنعتی لیسبون، برای دستاوردهایش در فوتبال

ژوزه مورینیو سرمربی تیم های :

- پورتو

    لیگ برتر فوتبال پرتغال: ۰۳–۲۰۰۲ , ۰۴–۲۰۰۳
    جام حذفی فوتبال پرتغال: ۰۳–۲۰۰۲
    سوپر جام فوتبال پرتغال: ۲۰۰۳
    لیگ قهرمانان اروپا: ۰۴–۲۰۰۳
    لیگ اروپا: ۰۳–۲۰۰۲

- چلسی

    لیگ برتر انگلیس: ۰۵–۲۰۰۴ , ۰۶–۲۰۰۵ , ۱۵–۲۰۱۴
    جام حذفی انگلیس: ۰۷–۲۰۰۶
    جام اتحادیه انگلیس: ۰۵–۲۰۰۴ , ۰۷–۲۰۰۶ , ۱۵–۲۰۱۴
    جام خیریه انگلیس: ۲۰۰۵
    نایب قهرمان سوپرجام اروپا: ۲۰۱۳

- اینترمیلان

    سری آ: ۰۹–۲۰۰۸، ۱۰–۲۰۰۹
    جام حذفی ایتالیا: ۱۰–۲۰۰۹
    سوپرجام ایتالیا: ۲۰۰۸
    لیگ قهرمانان اروپا: ۱۰–۲۰۰۹

- رئال مادرید

    لالیگا: ۱۲–۲۰۱۱
    کوپا دل ری: ۱۱–۲۰۱۰
    سوپرجام اسپانیا: ۲۰۱۲
    نایب قهرمان کوپا دل ری: ۱۳–۲۰۱۲

- منچستریونایتد

    جام اتحادیه انگلیس: ۱۷–۲۰۱۶
    جام خیریه انگلیس: ۲۰۱۶
    لیگ اروپا: ۱۷–۲۰۱۶
    نایب قهرمان جام حذفی انگلیس: ۱۸–۲۰۱۷
    نایب قهرمان سوپر جام اروپا: ۲۰۱۷

-آ.اس. رم

    لیگ کنفرانس اروپا: ۲۲–۲۰۲۱
    نایب قهرمان لیگ اروپا: ۲۳–۲۰۲۲

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش