یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۵۵

بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکریعکس های محمود فکری فوتبالیست
محمود فکری از بازیکنان نامدار باشگاه استقلال و تیم ملی ایران میباشد که فوتبال خویش را از تیم ساحل جویبار در سال ۶۵ آغاز کرد. اکثر دوران بازیگری او در تیم استقلال تهران گذشت. وی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ کاپیتان تیم فوتبال استقلال بود.

چکیده ای از بیوگرافی محمود فکری

نام کامل: محمود فکری جویباری

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

بیوگرافی محمود فکری

محمود فکری در روز ۲۵ دی ماه سال ۱۳۵۲ در جوی بار مازندران به دنیا آمد.  جایی که مهد کشتی ایران است، ولی محمود فکری در آن جا سر از فوتبال در آورد. در شناسنامه اش متولد ۴ مرداد ۱۳۵۲ می باشد. وی فرزند آخر خانواده فکری است. دو برادر به نام های شاهرخ، شاهپور و یک خواهر دارد. پدرش در ۱۴ مهر سال ۸۱ فوت کرد. برادر محمود فکری، شاهرخ هم از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی است. وی یک بازیکن حرفه ای فوتبال بود و اکنون بعنوان مربی فوتبال فعالیت می کند.

مردودی محمود فکری در ابتدایی

محمود فکری زیاد درسش خوب نبود مخصوصا اینکه در املاء بسیار ضعیف بود و حتی در کلاس دوم ابتدایی مردود شد. همیشه فوتبال بازی میکرد و شب یادش می افتاد که درس دارد و مشق هایش را ننوشته است. وی اگر چه در درس املاء بسیار ضعیف بود، ولی در ریاضی خیلی خوب بود و همیشه برای حل مسائل ریاضی داوطلب می شد.

مخالفت خانواده محمود فکری با فوتبال

پدر و مادر محمود فکری به هیچ وجه علاقه ای به این نداشتند که او فوتبالیست شود. آنها از وی می خواستند درسش را بخواند، ولی او به دور از چشم پدر و مادرش، هر روز برای فوتبال بازی کردن به بیرون می رفت و با لباس های خاکی بر می گشت. چند مرتبه هم مچش را گرفتند؛ با این حال، وی کتکی از پدر و مادر نخورد و صرفا با تذکر و دعوای آن ها مواجه شد. پس از اینکه محمود فکری فوتبالش در مدرسه بهتر به چشم آمد معلم ورزشش واسطه می شد و هر روز به خانه آن ها می رفت تا اجازه اش را از پدرش بگیرد. اینگونه بود که او در مسابقه های مدارس شرکت می کرد.

محمود فکری در استقلال,محمود فکری,تصاویر محمود فکریمحمود فکری فوتبالیست

فوتبال باشگاهی محمود فکری

شاهپور، برادر محمود فکری بسیار به او در فوتبالیست شدن کمک کرد؛ مربیان بعدی اش هم غلام شجاعی و ادیب شریفی بودند. نخستین باشگاه حرفه ای محمود فکری تیم ساحل جویبار بود. او فوتبالش را در سال ۶۵ از تیم ساحل جویبار آغاز کرد و در سال ۱۳۶۹ به تیم نساجی مازندران پیوست. محمود فکری در آخر در سال ۱۳۷۰ به تیم استقلال پیوست و تا سال ۷۲ که شروع خدمت سربازی وی بود در این تیم ماند و بعد به تیم فجر سپاسی پیوست. او بعد از پایان دو سال خدمتش مجددا به تیم فوتبال استقلال پیوست و ۱۲ سال دیگر را در این تیم بازی کرد و توانست به یکی از بازیکن های نامدار این تیم تبدیل شود. اکثر دوران بازیگری او در باشگاه استقلال تهران گذشت.

محمود فکری بعد از حوادث شهرآورد سی و هشتم تهران در دی ماه سال ۱۳۷۳ با محرومیت شش ماه از حضور در زمین بازی رو به رو شد. او از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ کاپیتان باشگاه استقلال بود. محمود فکری همراه با تیم استقلال ۳ بار قهرمان لیگ ایران (۱۳۷۷، ۱۳۸۰، ۱۳۸۵) و ۳ بار قهرمان جام حذفی فوتبال ایران (۱۳۷۵، ۱۳۷۹، ۱۳۸۱) شد. ضمن این که ۵ نایب قهرمانی لیگ ایران (۱۳۷۳، ۱۳۷۸، ۱۳۷۹، ۱۳۸۱، ۱۳۸۳) و ۲ نایب قهرمانی جام حذفی (۱۳۷۸، ۱۳۸۳) و یک نایب قهرمانی (۱۳۷۸) و یک مقام سومی (۱۳۸۱) در جام باشگاه های آسیا را در کارنامه خود دارد. او دو گل در شهرآورد به نتیجه رسانده که یکی از آن ها فاصلهٔ چند ده متری بوده است.

محمود فکری در نهایت در سال ۸۵ به تیم شیرین فراز پیوست و در همان سال از بازی در فوتبال خداحافظی کرد. وفاداری و تعصبی که او نسبت به تیم استقلال داشت سبب شد به یکی از محبوب ترین چهره ها در بین طرفداران تیم تبدیل شود. در ضمن شوت های مهلک و از راه دور این بازیکن هم زبانزد خاص و عام بود. بعضی از طرفداران تیم استقلال به همین خاطر لقب «آرپیجی زن» را برای او انتخاب کردند.

محمود فکری فوتبالیست,محمود فکری بازیکن فوتبال,محمود فکریتصاویر محمود فکری

در دربی های حساس و هیجان انگیز تیم استقلال با پرسپولیس هم، محمود فکری همیشه یکی از مهره های مورد اعتماد مربیان تیم استقلال بود. وی در ۱۸ دیدار دربی حضور داشته و از این جهت تنها علی پروین و علیرضا نیکبخت واحدی آمار بهتری در تاریخ داشته اند. در ضمن محمود فکری در ۱۰ دربی کاپیتان استقلال بوده که از این لحاظ هم وی پس از علی جباری در رده دوم قرار می گیرد. او ۲ گل در دربی ها به نتیجه رسانده است و ۶ بار دربی را با پیروزی پشت سر گذاشته است. محمود فکری در ۳۴۵ بازی رسمی با پیراهن تیم استقلال تهران بازی کرده است. هیچ بازیکنی در تاریخ این باشگاه نتوانسته آمار بهتری در این زمینه به ثبت برساند. در ضمن او در ۳۲ بازی دوستانه و غیررسمی هم حضور داشته و میتوان گفت آمار بازی های وی در تیم استقلال ۳۷۷ بازی است! وی همیشه یک بازیکن رهبر و تاثیرگذار در باشگاه استقلال بود.

کاپیتانی محمود فکری در استقلال

محمود فکری در ۱۴۹ بازی بازوبند کاپیتانی استقلال را بر بازو بسته است. او ۱۴۱ بار بازی را بعنوان کاپیتان برای استقلال شروع کرده است که از این لحاظ بعد از مهدی رحمتی در رده دوم تعداد کاپیتانی در تاریخ تیم فوتبال استقلال قرار دارد.

محمود فکری,بیوگرافی محمود فکری,زندگینامه محمود فکریمحمود فکری در استقلال

مربیگری محمود فکری

محمود فکری مربیگری در فوتبال را از باشگاه شیرین فراز کرمانشاه و در سال ۱۳۸۷ شروع کرد. پس از یک سال وی بعنوان کمک مربی به کادر فنی استقلال تهران اضافه شد. یک فصل گذشت و او مجدداً به شیرین فراز برگشت. این روند باز هم تکرار شد و یک سال بعد، این مربی باز هم بعنوان کمک مربی به کادر فنی تیم استقلال پیوست. در سال ۱۳۹۱ در مس کرمان و در سال ۱۳۹۲ در باشگاه صبای قم، او کمک مربی بودن را تجربه کرد. در سال ۱۳۹۳ محمود فکری برای بار سوم در دوران مربیگری اش به تیم استقلال رفت. این بار دو فصل دوام آورد و در سال ۱۳۹۵ هدایت نساجی مازندارن را بر عهده گرفت.

محمود فکری دیگر می خواست نقش اول کادر فنی تیم باشد و در سال های بعدی هم مربیگری در تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان، شاهین بوشهر، سرخپوشان پاکدشت و آلومینیوم اراک را تجربه کرد. محمود فکری فصل ۱۳۹۸- ۱۳۹۹ را در باشگاه خوشه طلایی سپری کرد و در پایان فصل به تیم فوتبال نساجی مازندران برگشت تا این تیم را برای فصل ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ آماده کند.

محمود فکری سرمربی جویبار,محمود فکری,تعداد بازی محمود فکری در تیم ملیعکس مربیگری محمود فکری

فوتبال ملی محمود فکری

محمود فکری در دورانی فوتبال بازی میکرد که تیم ملی ایران هافبک های باهوش و توانمند زیادی داشت. احتمالا به همین خاطر است که این بازیکن باتجربه و کوشا تنها ۳۰ بازی ملی در کارنامه اش دارد. در ضمن وی ۱ گل ملی هم به ثمر رسانده است.

ازدواج محمود فکری

رفت و آمد محمود فکری بعنوان بازیکن استقلال با علی نظری سبب شد تا او از خواهر خانم نظری خوشش بیاید، ولی حجب و حیایش مانع از این می شد که خود این مسأله را شخصاً به علی نظری یا خواهر خانمش بیان کند. از این جهت نزد کاظم اولیایی رفت و از مدیر عامل استقلال خواست تا برایش خواهر خانم علی نظری را خواستگاری کند. اولیایی هم پس از اینکه این مسئله را با نظری در میان گذاشت همراه محمود فکری به خواستگاری رفت و این امر صورت گرفت. محمود فکری دو پسر دارد. یکی امیر حسین متولد مرداد ۷۶ و دیگری حمید رضا متولد مرداد ماه ۷۹ است.

گل محمود فکری به پرسپولیس,عکس محمود فکری,محمود فکریمحمود فکری در کنار فرزندانش

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 24
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش