دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۰۵

بیوگرافی یحیی گل‌ محمدی و سوابق او (+ تصاویر)

یحیی گل محمدی,عکس های یحیی گل محمدی,قد یحیی گل محمدیتصاویر یحیی گل‌ محمدی
یحیی گل محمدی در ایران به عنوان بازیکن سابق و مربی فوتبال شناخته میشود. وی تاکنون برای تیمهای تراکتورسازی تبریز ، پرسپولیس، فولاد خوزستان و صباباتری بازی کرده و در ۷۴ بازی و ۵ گل ملی حضور دارد.

چکیده ای از بیوگرافی یحیی گل محمدی

نام کامل:یحیی گل محمدی

متولد:۲۸ اسفند ۱۳۴۹

زادگاه:میناباد، نمین، استان اردبیل ، ایران

پست:مدافع میانی

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

بیوگرافی یحیی گل محمدی

یحیی گل محمدی در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۴۸ در روستای میناباد استان اردبیل زاده شد. اصلیت او ترک می باشد.

تحصیلات یحیی گل محمدی

یحیی گل محمدی توانسته در دانشسرای تربیت معلم قم در رشته هنر و زبان، مدرک فوق دیپلم بگیرد.

ازدواج و همسر یحیی گل محمدی

یحیی گل محمدی متاهل شده و با خانمی به نام لیلا زندگی مشترکش را تشکیل داده است. اصلیت همسر یحیی گل محمدی، از کرد می باشد. این زوج، در سال ۹۲ صاحب یک دختر و یک پسر به نام امیر حسین شدند.

همسر یحیی گل محمدی,یحیی گل محمدی و پسرش,سن یحیی گل محمدیعکس خانوادگی یحیی گل‌ محمدی

فعالیت های فوتبالی یحیی گل محمدی

یحیی گل محمدی پس از این که مدرک دیپلم خود را گرفت به شهر قم سفر کرد تا در آن جا ادامه تحصیل دهد. او سرانجام موفق به دریافت مدرک فوق دیپلم در قم گردید. او به تبریز برای مدت زمان کوتاهی بازگشت( ۱۳۶۷) و به فعالیت در تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز مشغول شد؛ به این صورت که ۵ برای این تیم به میدان رفته و توانسته ۱ گل را به نتیجه برساند. یحیی گل محمدی مجددا به قم سفر کرد تا در تیم هلا احمر در کنار تدریس، بازی کند.

در سال ۶۹ یحیی گل محمدی با امضای قرارداد ۴ ساله به واسطه آقای احمد خان خداداد به باشگاه پورا تهران ملحق شد و در این تیم تا سال ۷۳ بازی کرد. او ۱۴ مرتبه در این تیم به میدان رفته و ۸ گلزنی کرده است. عملکرد او در تیم پورا به گونه ای بود که نظر باشگاه پرسپولیس را به خود جلب کرد و این باشگاه همزمان با آغاز فصل درسال ۷۳ با یحیی گل محمدی قرار دادی بمدت ۴ سال امضا کرد و یحیی در این تیم تا سال ۷۷ فعالیت داشت. او به باشگاه فولاد خوزستان در سال ۷۹ پیوست ولی بعد از اتمام قراردادش مجددا با پرسپولیس بمدت سه سال قرارداد بست. گل محمدی بمدت ۱۰۴ بار برای باشگاه پرسپولیس بازی کرد و موفق به ۷ گلزنی برای این تیم شد. سپس او در باشگاه صبا باتری قم، پایان عمر فوتبال خود را سپری کرد.

شروع فعالیت مربیگری گل محمدی

در سال ۸۸ یحیی گل محمدی برای نخستین بار در باشگاه تربیت یزد به عنوان مربی، فعالیت خود را شروع کرد و در سال ۸۹ برای باشگاه نساجی مازندران ، مربیگری کرد و بعنوان دستیار آقای علی دایی در سال ۹۰ در باشگاه راه آهن فعالیت کرد، او برای باشگاه صبای قم در خرداد سال ۹۱ بعنوان سرمربی انتخاب شد ولی از این تیم در مهر ماه سال ۱۳۹۱ جدا شد و بعنوان دستیار در باشگاه پرسپولیس تهران تعيين شد. یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس، پس از برکناری مانوئل ژوزه درپایان نیم فصل سال ۱۳۹۱، انتخاب شد.

سن یحیی گل محمدی,عکس یحیی گل محمدی,تحصیلات یحیی گل محمدییحیی گل‌ محمدی سرمربی

در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۱ در برنامه ۹۰ یحیی گل محمدی از سرمربی گری پرسپولیس استعفا داد ولی مدیر عامل این تیم با استعفایش موافقت نکرد. در فینال جام حذفی، پس از دیدار پرسپولیس مقابل سپاهان و باخت تیم گل محمدی، پیشکسوتان باشگاه به یحیی شدیدا انتقاد کردند و با وجود این که سرمربی پرسپولیس بود اما در کارنامه ی خود فقط دو باخت را یدک می کشید. او بار دیگر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۲ ازاین تیم استعفا داد. یحیی گل محمدی با آغاز فصل سیزدهم لیگ برتر در تیم فوتبال نفت تهران به عنوان سرمربی انتخاب شد و پس از آن با باشگاه ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۹۳ قرارداد بست و پس از اتمام قراردادش با این تیم، مجددا به مدت یك فصل دیگر در خرداد ۹۵ قراردادش را تمدید کرد اما در تاریخ سوم مهر ۹۵ آن را فسخ کرد.

یحیی گل محمدی با باشگاه تراکتورسازی در خرداد سال ۱۳۹۶ به عنوان سرمربی، قرارداد بست و سپس در لیگ هجدهم، هدایت پدیده مشهد را در سال ۱۳۹۷ بر عهده گرفت. وی از طرف کانون مربیان فوتبال ایران در بهمن ۱۳۹۳ بعنوان بهترین سرمربی ماه انتخاب شد. او با ذوب آهن در فصل ۹۴–۱۳۹۳، مقام قهرمان جام حذفی را کسب کرد و مقام چهارم را در لیگ برتر از آن خود کرد. او برای دومین سال پیاپی در فصل ۹۵–۱۳۹۴ توانست در مسابقات جام حذفی، تیم ذوب آهن را به مقام قهرمانی برساند.

یحیی گل محمدی در انتقالی غیرمنتظره به دسته پایین تر لیگ های فوتبال ایران، پس از پیروزی در کسب جام و سهمیه در ذوب آهن رفت و جایگزین فیروز کریمی در اکسین البرز شد. یحیی گل محمدی با تیم فوتبال اکسین البرز ، شروع خوبی داشت و در نیم فصل دوم، تیم یکپارچه ای را شکل داد؛ ولی سرانجام نمایش های خوبی از خود برجای نگذاشت و دوباره به لیگ برتر راه نیافت.

یحیی گل محمدی,عکس های یحیی گل محمدی,قد یحیی گل محمدییحیی گل‌ محمدی در کنار پسرش

در سالی که فیفا پنجره اش را بسته بود، تراکتورسازی تبریز ، قادر به جذب بازیکن نبود و بسیاری از بازیکنانش را از دست داده بود؛ از این رو قراردادی با یحیی گل محمدی امضا کرد. یحیی گل محمدی به خاطر عملکرد نامناسبش در این تیم و باتوجه به فشار تماشاگران آن به کار خود، پس از ۱۸ هفته پایان داد و بمدت یک نیم فصل، خانه نشین شد.

یحیی گل محمدی با تیم فوتبال پدیده مشهد در ۱۴ خرداد ۱۳۹۷، قرارداد بست و عملکرد خوبی در این تیم برجای گذاشت. او در دی ماه ۱۳۹۸، پس از کسب نتایج مناسب با شهر خودرو، قراردادش را فسخ کرد تا به تیم پرسپولیس ملحق شود.

یحیی گل محمدی مجددا در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۰، با تیم پرسپولیس قراردادی بست و به جای گابریل کالدرون آرژانتینی، فعالیت خود را شروع کرد. او با این تیم برای دومین بار ، همکاری کرده بود. او هدایت تیمی را در هنگام پیوستن به پرسپولیس، بر عهده گرفت که نسبت به دیگر تیمهای لیگ برتر خلیج فارس دارای ۳ امتیاز بیشتر بود و در صدر جدول رده بندی قرار گرفته بود. نخستین گفته ی یحیی گل محمدی بعنوان سرمربی جدید پرسپولیس این چنین بود:" این افتخار بزرگی است". یحیی گل محمدی در مرداد ۱۳۹۹، با حفظ و بهبود روند تیمش توانست پرسپولیس را دربرابر نفت مسجدسلیمان( ۴ هفته مانده به پایان مسابقات) با کسب یک پیروزی دیگر به سریع ترین قهرمانی تاریخ فوتبال باشگاهی ایران برساند و به چهار قهرمانی پی درپی برای اولین بار دست یابد.

در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ تیم پرسپولیس توانست با مربی گری گل محمدی، نتایج خوبی را به دست آورد و از مرحلۀ گروهی صعود کند و به فینال این مسابقات، پس از پیروزی در بازی های مرحلۀ حذفی راه یابد. پس از واگذاری دربی نیمه نهایی جام حذفی ۱۳۹۸- ۹۹ به استقلال تهران، براساس خبری در ۵ شهریور ۱۳۹۹، یحیی گل محمدی به انتقاد از مدیریت باشگاه پرسپولیس پرداخت و بطور غیر مستقیم گفت که اگر اقدامی درخصوص بهبود شرایط تیم صورت نگیرد؛ احتمالا از پستش کناره گیری میکند.

سن یحیی گل محمدی,عکس یحیی گل محمدی,تحصیلات یحیی گل محمدییحیی گل‌ محمدی بازیکن سابق فوتبال

برخی از بازیکنان از مسئولان این باشگاه برای فصل جدید به خاطر عدم آماده سازی مناسب انتقاد کردند. کمی بعد، مهدی ترابی از این تیم بخاطرعدم دریافتی کف قراردادش، جدا شد تا رسانه ها بیشتر به دلیل مشکلات مالی این باشگاه، توجه نشان دهند. یحیی گل محمدی با پرسپولیس در ۹ آذر ۱۳۹۹، قراردادش را بمدت دو سال دیگر تمدید کرد.

شغل یحیی گل محمدی

یحیی گل محمدی دارای یک قهوه خانه سنتی بعنوان شغل دوم میباشد و علاوه بر آن صاحب آرایشگاه هنر پرشیا است.

یحیی گل محمدی و پسرش,سن یحیی گل محمدی,عکس یحیی گل محمدییحیی گل‌ محمدی فوتبالیست

سرمربیگری پرسپولیس

یحیی گل محمدی بجای کالدرون در تاریخ ۲۳ دی ۱۳۹۸ به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد.

 یحیی گل محمدی,تحصیلات یحیی گل محمدی,بیوگرافی یحیی گل محمدیتصاویر اینستاگرامی یحیی گل‌ محمدی

افتخارات یحیی گل محمدی

>> بازیکنی یحیی گل محمدی:

۱. پرسپولیس:

لیگ ایران( ۲):۱۳۷۴، ۱۳۷۵

جام حذفی( ۱):۷۸–۱۳۷۷

۲. صبا باتری:

سوپر جام( ۱):۱۳۸۴

۳. تیم ملی ایران:

بازی های آسیایی( ۱):۲۰۰۲

یحیی گل محمدی,عکس های یحیی گل محمدی,قد یحیی گل محمدییحیی گل‌ محمدی بازیکن سابق صبا باتری

>> دوران مربیگری یحیی گل محمدی:

سالتیم
۱۳۸۷صبای قم
۱۳۸۹–۱۳۸۷تربیت یزد
۱۳۹۰–۱۳۸۹نساجی
۱۳۹۱صبای قم
۱۳۹۲–۱۳۹۱پرسپولیس
۱۳۹۳–۱۳۹۲نفت تهران
۱۳۹۵–۱۳۹۳ذوب‌آهن
۱۳۹۶–۱۳۹۵گل ریحان البرز
۱۳۹۷–۱۳۹۶تراکتور
۱۳۹۸–۱۳۹۷شهرخودرو
۱۳۹۸–پرسپولیس

شایعه استعفای یحیی گل محمدی

در آبان ۱۴۰۲ خبرهایی مبنی بر استعفای یحیی گل محمدی از سرمربیگری پرسپولیس منتشر شد و پس از چند روز مشخص شد که برخلاف برخی اخبار منتشر شده، استعفای یحیی گل‌محمدی از سرمربیگری پرسپولیس صحت ندارد و او در این مقطع به دنبال جدایی نیست.

دلیل اصلی پشیمان شدن گل محمدی از استعفا کردن حساسیت بازی با النصر بود و این که اگر او در این مقطع می رفت منتقدانش می گفتند از بازی با النصر عربستان در ریاض که به هر حال بازی سختی است،ترسیده است.

البته عده ای مسائل مالی و رفتن احتمالی درویش تا قبل از نیم فصل را هم مطرح می کنند اما فراموش نکنیم که پرسپولیس بازی سرنوشت سازی با النصر دارد. گل محمدی در حالی در پرسپولیس ماند که رابطه اش با بعضی از مسئولان باشگاه هنوز خوب نیست و حتی برخی عقیده دارند از بین او و درویش در نهایت یک نفر باید برود چون اختلافات آنها ریشه دار است.

قد یحیی گل محمدی,تیم یحیی گل محمدی,همسر یحیی گل محمدیعکس های یحیی گل‌ محمدی در اینستاگرام

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام آقای یحیی گل محمدی نباید مهدی عبدی از دست می دادی
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش